GAZİANTEP BİL. TEK. REHBER ÖĞRETMENLİK İPTAL!!

Kodla Büyü
mystical027' Alıntı:
Buraya sadece arada bakarım nadiren yazdığım olmuştur ancak arkadaşların kafa karışıklıklarını gidermek için bilgi vereyim dedim. Bu iş ve benzeri işlerle ilgili ilde malesef tek muhatap olduğum için , ayrıca bu ve benzeri konuları burda yeni gördüğüm için açıklama yapayım;
- Fatih Projesi okulları doldurma gibi bir zorunluluğumuz var il olarak, bakanlık yazısına göre. Ancak bunu yaparken il merkezi (şahinbey,şehitkamil) ve ilçeler kendi içinde değerlendirilecek. yani karkamış boşken (ki boş kalacak gibi görünüyor) merkez okullar doluyorsa kalan arkadaşlar kendi okullarında görevlendirilebilecek. Zaten merkezdeki bir arkadaşı atıyorum islahiyeye görevlendirme vermemiz hem uygun olmaz hem bakanlığın görevlendirmeye bakış açısına ve uygulamalarıne ters düşer, hem de yolluk yevmiye gerektirdiğinden valilikçe uygun görülmez.
- İlçe bazında bakıldığında ise örneğin islahiye 4 okul var , 1 en fazla 2 fatih okuluna görevlendirme yapılabilecek durumda. Bu durumda kendi okulunda kalmak isteyen BT öğretmeninin hiç şansı kalmıyor. Lakin burda bazı başka unsurlarıda göz önünde bulundurmak gerekiyor, misalen öğretmenin okulunda 20 saat yada daha fazla dersi varsa okulunda BT sınıfı vb donanımlar mevcutsa ve okulun ihtiyacı varsa bu öğretmeni alıp fatih okuluna vermenin bir mantığı kalmıyor. Bu durumda zorunluluktan esneklik gösterilebilir.
- Merkezdeki okullara gelince çoğunun dolmasını bekliyorum, lakin aktoprak ve taşlıca okulları biraz zor görünüyor. Onlarında müdürleri ile konuşmalar yapıldı listeler gelince bu okullar için tekrar durum değerlendirmesi yapılacaktur.
- Herkes kendi okulunda kalmak istiyor, lakin bakanlık yazısına ve mevcut şartlara göre bu mümkün gözükmüyor, keşke öyle bir uygulama yapabilsekde benimde kafam rahat etse ama malesef olmuyor.
- Son başvurularda (iptal edilen) 109 öğretmen vardı başvuru yapan. merkezde 42 fatih okulu mevcut. Bunlarında 13'ü doldurulmuş vaziyette. Sonuç olarak geriye 96 öğretmen ve 29 okul kalıyor. Bu 96 öğretmenden 29 u malesef okullarında kalamayacak. Mesele bu kalamayacak öğretmenleri belirlemek ki işin açığı çok değişkenli zor bir matematik denklemi gibi oldu artık bu iş.
- Zaten bu iş görevlendirme ile değil, BT Rehber öğretmen kadrosu ile çözülür. Bakanlık kadrolu yapmış olsa idi bu işi o zaman aktoprağa da giden çıkardı emin olun karkamışada... Lakin top bize kalınca o niye okulunda kaldı bu niye gitti, ben illa okulumda kalmak istiyorum vb durumlar oluyor. Niye öyle değil şöyle yapmıyorsunuz, haksızlık değil mi gibi laflara maruz kalıyoruz doğal olarak.
- Bu kadrolu BT rehber öğretmen görüşüne sadece ben değil tüm il koordinatörleri katılacaktır ve bunları bakanlıkla yapacağımız toplantılarda dile getireceğiz. İnşallah bir sonuç çıkar. Yoksa bu görevlendirmelerle o kadar işin arasında , sinir, stres içinde her dönem başı oynayıp dururuz.
- Sonuç olarak görünen o ki bayramı filanda kebap eşliğinde önümde liste okulları doldurmak için binbir stres içinde geçireceğim.

Herkese saygılar.
Gaziantep İl Koordinatörü
Sayın il koordinatörüm, açıklamalar için öncelikle teşekkür ederiz..faydalı oldu bu açıklama..benim sorun şu.okullara BT Rehber öğretmeni neye göre seçilecek?

mystical027' Alıntı:
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 16791 sayı ve 28/09/2012 tarihli "Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi" konulu yazısından;
6. BT Rehberliği görevi öncelikle öğretmenin kadrosunun bulunduğu ilçe sınırları içinde yapılacaktır. Okulda görevlendirme şartlannı taşıyan birden çok BT ğretmeni bulunması durumunda, okulundaki eğitim-öğretimi aksatmayacak şekilde aynı ilçede ihtiyaç olan başka okullara görevlendirme yapılabilecektir, ilçede ihtiyaç olmaması durumunda büyükşehir merkez ilçeleri arasında da, başvuranın talep etmesi halinde görevlendirme yapılabilecektir.
Burda belirtiliyor zaten. Bakanlık zaten ilçeler arasını bırakın okullar arası bir çok görevlendirmeyi iptal etti. Diğer yönden ben ilçeye birini görevlendirdiğimde kişinin yolluk yevmiye hakkı doğar. Bakanlık Fatih projesi eğitimleri için ve eğitici formatör görevlendirmeleri için bile yolluk gerektirmeyecek şekilde yapın diyor. Tüm bunlara rağmen doğal olarak hem yorum hem resmiyet bunu gerektirmektedir. Bunun için bakanlıktan bilgi almaya gerek olduğunu sanmıyorum.
Hocam ben Niğde'de görev yapıyorum. Sizin söylediğiniz maddeden aynı yorumu çıkardım ve buradaki MEM'e gidip bu durumu anlattım. Ama oradaki arkadaşlar tüm ildeki okullar dolmazsa yine tüm ildeki kendi okulunu isteyenler görevlendirilmez dediler. Eğer bu bilgiyi bakanlıktan öğrenmiş olsaydınız sizden bakanlık mailinin bir örneğini isteyip buradaki MEM'e gösterecektim. Keşke elimizde böyle bir kaynak olsaydı. Neyse artık. Bu arada sizi de yorumunuzdan dolayı kutlarım gerçekten. Mantıklı olan yorum bu çünkü.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 16791 sayı ve 28/09/2012 tarihli "Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi" konulu yazısından;
5. Görevi yürütecek istekli öğretmenlerin aynı şartlan taşıması halinde sırasıyla;
  • a. Doktora yapanlara,
    b. Yüksek lisans yapanlara,
    c. En fazla hizmet puanına sahip olanlara,
    d. Bilişim alanında katıldığı hizmetiçi eğitim faaliyetlerinden toplam kurs saati sayısı fazla olanlara, öncelik verilecektir.
Burda anlatılmak istenen nedir okulun kendi öğretmeni öncelikli olacaktır. Aynı okulu tercih eden başka okulun BT öğretmenleri yukarıda belirtilenlere göre sıralanacaktır.
Ha bunun yanısıra okulunda örneğin 22 saat derse giren bir BT öğretmenini Fatih okulunda görevlendirdiğimde orda sadece 1 gün kalacak ki bunun ne o okula ne Fatih projesine faydası olacaktır. Burda önemli olan Fatih Projesi gibi önemli bir projesinin ve yatırımın verimli kullanımını sağlamak üzere okullara Bt öğretmenlerimizi görevlendirmek, bunu yaparken görevlendirmeler hakkaniyet , adalet ve verimliliği ön plana çıkaracak şekilde yapılacaktır.
Şunu da belirteyim bu proje sadece bakanlığın değil Tüm Bt öğretmenleri olarak hepimizin sahiplenmesi gereken ve bizlere okulda idarecilerin ve okulun bakış açısını değiştirecek olan bir projedir. ORtada böyle bir durum varken (özel durumları, zorunlulukları, şartları olanlar hariç) illa okulumda kalmak istiyorum deyip suya sabuna dokunmayayım demenin hiçbirimize bir faydası olmayacaktır. Aslında olması gereken, il milli eğitim müdürlükleri FAtih projesi okullarını seçin demeden Bakanlık yazısıda ortadayken , bu gibi bir yazıya ihtiyaç duyulmadan BT öğretmenlerinin bu okullar seçmesi idi. Malesef olmadı. Birazda bizim BT öğretmenleri olarak taşın altına elimizi koymamız insiyatif almamız gerektiğini düşünüyorum.

Peki mystical027 hocam ek 3 listesinde kendi fatih projesi olan okulunda istekli olanları belirtmişsiniz. ilk iki sırada fatih olan okul zorunluluğu var. Öğretmeni bulunan okulları yazan arkadaşlar 3. tercihine yani kendi okuluna yerleşecek buna karşı önleminiz var mı?

Sayın il koordinatörümüz açıklamalarınızdan dolayı teşekkürler
"Merkezde 42 fatih okulu mevcut. Bunlarında 13'ü doldurulmuş vaziyette. Sonuç olarak geriye 96 öğretmen ve 29 okul kalıyor" belirtmişsiniz.Bu 13 okulda(lisede) kendi bilgisayar öğretmeni bt rehberliğine başvurmuşsa direk seçime dahil olmadan kendi okulunda kalıyor öyle değil mi hocam?Ders saati maaşı karşılasa bile.

Teşekkürler .Kolay gelsin

muratkkk' Alıntı:
Peki mystical027 hocam ek 3 listesinde kendi fatih projesi olan okulunda istekli olanları belirtmişsiniz. ilk iki sırada fatih olan okul zorunluluğu var. Öğretmeni bulunan okulları yazan arkadaşlar 3. tercihine yani kendi okuluna yerleşecek buna karşı önleminiz var mı?
hocam tam ben sormayı düşünüyordum ki sen sormuşsun.
ilk 2 tercihi zaten hali hazırda btr öğretmeni olan okullar yazıldıysa durum ne olacak?
sayın il koordinatörümüz bu konuda bi açıklama getirirse seviniriz.

zdebre' Alıntı:
muratkkk' Alıntı:
ilk 2 tercihi zaten hali hazırda btr öğretmeni olan okullar yazıldıysa durum ne olacak?
Sayın İl koordinatörümüz bu konu hakkında açıklama yaparsa sevinirim.

olayın çözümü basit aslında ; kendi okulunda kalmak istiyen öğretmen 2 tane kendisine gelmeyecek liseyi tercih edip okulunda kalmaya çalışmakta.Bunu yaparken kendisinden hizmet puanı yüksek olan öğretmenin yazdığı liseyi tercih ediyor.oysa sistem su sekilde olmalı hizmet puanına göre sıralama yapılarak en düşük hizmet puanlıdan en yüksege dogru fatih okulları doldurulmalıdır.Yani gelen müracaatlardan hizmet puanlarına göre sıralayıp en düşük olanlar fatih okullarına yönlendirilmelidir.Çünkü 100 de 99 kendi okulunda kalmak istiyor bu işide hizmet puanı çözer

zdebre' Alıntı:
muratkkk' Alıntı:

orda fatih okullarından bilgisayar öğretmeni olan okulların tercihi yapılamayacaktı.gaziantep meb gov tr ye girerseniz acık ve net bi şekilde görebilirsiniz .formda öğretmeni olan okulların yanında evet yazıyor ,o okulları tercih etmenin cezası taşlıca daki lise :puhaha:kurumnetten gelen görevlendirme yazısını okursanız gaziantep meb gov tr de yazının yayımlandığını söylüyor.

Arkadaşlar Fatih okulları dolmadan kesinlikle kendi okulunuza atamanız yapılmayacak. Çok güzel düşünmüşsünüz ilk iki tercihi gelmeyecek yer yazarız diye ama o zaman da boşta kalabilirsiniz bt rehber öğretmenlik görevi çıkmayabilir. Şube müdürünün kesin talimatı var. Fatih projesi bulunan okullar tamamlanmadan kesinlikle ilköğretim ve ortaokullara görevlendirme yapılmayacak.

mystical027' Alıntı:
Buraya sadece arada bakarım nadiren yazdığım olmuştur ancak arkadaşların kafa karışıklıklarını gidermek için bilgi vereyim dedim. Bu iş ve benzeri işlerle ilgili ilde malesef tek muhatap olduğum için , ayrıca bu ve benzeri konuları burda yeni gördüğüm için açıklama yapayım;
- Fatih Projesi okulları doldurma gibi bir zorunluluğumuz var il olarak, bakanlık yazısına göre. Ancak bunu yaparken il merkezi (şahinbey,şehitkamil) ve ilçeler kendi içinde değerlendirilecek. yani karkamış boşken (ki boş kalacak gibi görünüyor) merkez okullar doluyorsa kalan arkadaşlar kendi okullarında görevlendirilebilecek. Zaten merkezdeki bir arkadaşı atıyorum islahiyeye görevlendirme vermemiz hem uygun olmaz hem bakanlığın görevlendirmeye bakış açısına ve uygulamalarıne ters düşer, hem de yolluk yevmiye gerektirdiğinden valilikçe uygun görülmez.
- İlçe bazında bakıldığında ise örneğin islahiye 4 okul var , 1 en fazla 2 fatih okuluna görevlendirme yapılabilecek durumda. Bu durumda kendi okulunda kalmak isteyen BT öğretmeninin hiç şansı kalmıyor. Lakin burda bazı başka unsurlarıda göz önünde bulundurmak gerekiyor, misalen öğretmenin okulunda 20 saat yada daha fazla dersi varsa okulunda BT sınıfı vb donanımlar mevcutsa ve okulun ihtiyacı varsa bu öğretmeni alıp fatih okuluna vermenin bir mantığı kalmıyor. Bu durumda zorunluluktan esneklik gösterilebilir.
- Merkezdeki okullara gelince çoğunun dolmasını bekliyorum, lakin aktoprak ve taşlıca okulları biraz zor görünüyor. Onlarında müdürleri ile konuşmalar yapıldı listeler gelince bu okullar için tekrar durum değerlendirmesi yapılacaktur.
- Herkes kendi okulunda kalmak istiyor, lakin bakanlık yazısına ve mevcut şartlara göre bu mümkün gözükmüyor, keşke öyle bir uygulama yapabilsekde benimde kafam rahat etse ama malesef olmuyor.
- Son başvurularda (iptal edilen) 109 öğretmen vardı başvuru yapan. merkezde 42 fatih okulu mevcut. Bunlarında 13'ü doldurulmuş vaziyette. Sonuç olarak geriye 96 öğretmen ve 29 okul kalıyor. Bu 96 öğretmenden 29 u malesef okullarında kalamayacak. Mesele bu kalamayacak öğretmenleri belirlemek ki işin açığı çok değişkenli zor bir matematik denklemi gibi oldu artık bu iş.
- Zaten bu iş görevlendirme ile değil, BT Rehber öğretmen kadrosu ile çözülür. Bakanlık kadrolu yapmış olsa idi bu işi o zaman aktoprağa da giden çıkardı emin olun karkamışada... Lakin top bize kalınca o niye okulunda kaldı bu niye gitti, ben illa okulumda kalmak istiyorum vb durumlar oluyor. Niye öyle değil şöyle yapmıyorsunuz, haksızlık değil mi gibi laflara maruz kalıyoruz doğal olarak.
- Bu kadrolu BT rehber öğretmen görüşüne sadece ben değil tüm il koordinatörleri katılacaktır ve bunları bakanlıkla yapacağımız toplantılarda dile getireceğiz. İnşallah bir sonuç çıkar. Yoksa bu görevlendirmelerle o kadar işin arasında , sinir, stres içinde her dönem başı oynayıp dururuz.
- Sonuç olarak görünen o ki bayramı filanda kebap eşliğinde önümde liste okulları doldurmak için binbir stres içinde geçireceğim.

Herkese saygılar.
Gaziantep İl Koordinatörü

çok teşekkürler ilginiz için.

evet yok bugün hatta okulu aramışlar ekler eksik gelmiş diye :) halbuki eklerin tamamını kurumnetten göndermiştik..iş başa düştü gittim ile ordandan ben ulaştığımda ilçeden gelip formları aldılar gittiler tekrar düzenleyip göndercekler kendinleri için kolaylık olsun diye herkesi eklerinizi gönderin diye okulları aramışlar dediler bana..:) bıraktım çıktım..benim öngörüm bu böyle uzar gider..

BT rehberliği görevlendirmeleri yapıldıktan sonra förmatörlük iptal olacak değil mi? yoksa BT rehberliği yazısı geldiği günden itibaren iptal olmuşmuydu. bilgisi olan arkadaşlar varsa bizi bilgilendirirse sevinirim.formatör olan arkadaşlar şimdi derslere mi giriyor yoksa formatörlüğe devam mı ediyor?

karadağlı' Alıntı:
BT rehberliği görevlendirmeleri yapıldıktan sonra förmatörlük iptal olacak değil mi? yoksa BT rehberliği yazısı geldiği günden itibaren iptal olmuşmuydu. bilgisi olan arkadaşlar varsa bizi bilgilendirirse sevinirim.formatör olan arkadaşlar şimdi derslere mi giriyor yoksa formatörlüğe devam mı ediyor?

ayın 1 inden itibaren yani yarın formatör değiliz ve yazıda btr ayın 1 inde başlayacak ama bilişim tek rehber öğretmeni olacakmıyız yarına kadar bilmiyorum :S

ama süper bi haber bugün formatörlüğümün son günü :++:

Arkadaşlar 1 kasım da görevlendirmeler başlayacaktır yazıyordu yazıda ama hala görevlendirmelerden haber yok sanırım ikinci döneme kalıcak bu rehberlik işi :(

çoğu ilde görevlendirmeler yapılmış bile ama bizim gaziantepliler olarak kaderimiz beklemek.....................................

ben aradım bi kaç öğretmen arkadaş yanlış form göndermiş bugüne yetiştirmeye çalışacağız dediler anlamadım

''yetişiirse'' web sayfasından da yayınlarız okullara da yazı gider dediler ama umarım yarına yetişir.

peki yarına veya öbür güne veya öbür güne yetişmezse biz formatörler ne yapacağız sordunuzmu yani yarın biz sadece dersimize mi gireceğiz?

aldığım duyuma göre sadece liselere btr yapılacakmış tahminen liseler dolmadı yarın netleşir

okulların norm ihtiyaç listesi yayınlandı ama neden bu listede bir tek okul bile bilişim tek. öğretmenleri yok? ben anlamış değilim...???biz norm fazlası öğretmenler tayin isteyemiyece miyiz yoksa bu kadrolu bt rehber öğretmenliğinin ayak sesleri mi ??...

eras63' Alıntı:
okulların norm ihtiyaç listesi yayınlandı ama neden bu listede bir tek okul bile bilişim tek. öğretmenleri yok? ben anlamış değilim...???biz norm fazlası öğretmenler tayin isteyemiyece miyiz yoksa bu kadrolu bt rehber öğretmenliğinin ayak sesleri mi ??...

bende sizin gibi düşünüyorum.yalnız bazı arkadaşlar gelen yazıya rağmen ilk tercihe kendi okulunu yazmışlar ve bazı arkadaşlar da evrakları yanlış göndermişler.ben dahi kızdım su anda bişiler netleşmiyorsa bu yüzden diye düşünüyorum

Eğer bazı arkadaşların yanlış tercihi ve liselerin doldurulamaması nedeniyle ilköğretimlere görevlendirme olmazsa çok ciddi mağduriyetler olur. Aslında bu işin kesin ve en hızlı çözümü her ilçede mevcut formatör öğretmenlerle ilçe ilçe çağırılıp yüz yüze bir toplantı yapılsa ve orda açık okulların doldurulması için hep beraber bir çalışma yapılsa hem kesin ve hem de hızlı bir çözüm olur. Hiç kimse de liseler dolmadığı için görevlendirilme me gibi bir sorunla karşılaşmazdı. Açıkçası bu kadar borcun altında iken eğer yazdığım liseler çıkmaz, ilköğretimlerde de görevlendirme olmazsa çok ciddi sıkıntı çekerim. Achillus arkadaş ilköğretimlere görevlendirme olmayacağını kesin olarak mı öğrendin ve kimden duydun? Bu konuda bir çoğumuzun aynı durumda olduğunu düşünüyorum. İl Eğitici Formatörümüz Serdar beyi arayıp yüzyüze bir toplantı talep etsek, ve bu sorunu hep birlikte çözsek nasıl olur?

Şimdi arkadaşlar bu görevlendirme olmazsa ne yapacaz. benim okulda 9 saat dersim var. başka okullarda bilişim öğretmeni yoksa niye dersi seçsin yani başka okullara görevlendirme olmaz gibime geliyor ama ne olcak bilmiyorum.

Eğer ilköğretimlere görevlendirme olmazsa çok ciddi sıkıntılar baş gösterecek. Umarım Serdar hocam bu konuyu dikkate alarak bir çözüm geliştirebilir.

Geri