GAZİANTEP BİL. TEK. REHBER ÖĞRETMENLİK İPTAL!!

Kodla Büyü

eras63

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bugün ile gittim ordan öğrendim..fatih projesi olan okulların boş kalmasından dolayı iptal edilmiş..yeni gelecek yazıda ilk 2 tercih fatihin olduğu okullar sonraki tercih ise kendi okulunuz (fatih yoksa) olcakmış..1 kasımda görevlendirmeler başlıycakmış...

Re: GAZİANTEP BTR İPTAL TAM BİR KAOS.

aslında bizim sanal olarak değil de gerçek anlamda oturup bir toplantı/kahvaltı/buluşma artık her ne olursa bir araya gelerek konuşmamız ve birbirimiz ile irtibatta olmamız en güzeli olacak. dernek adı altında birşeyler yapalım bence yakın zamanda...

Re: GAZİANTEP BİL. TEK. REHBER ÖĞRETMENLİK İPTAL TAM BİR KAOS.

1-yazı 16.10.12 itibariyle yayınlandı il web de.
2-fatih prj.denen karın ağrısı na sadece bt atamasındaki öğrt. başvuracak deniyor.
3-bt formatör leri sadece kendi okullarını seçebilecek deniyor.
4-fatih dolmadan diğer okullara kesinlikle görvlendirme yapılmayacak deniyor.
5-listede 65 kadar lise var.bunların sadece 16 tanesinde bt kadrosunda çalışan formatör var diyor.49 tane boşluk varkende görevlendirme yapılmayacağı için hepimize geçmiş olsun.
İŞİN ÖZÜ BU.ÇÖZÜMMÜ?
OKUL İDARELERİ İL-İLÇE-BAKANLIK ÜÇGENİNİ YOĞUN BİRŞEKİLDE MESAJLA TELEFONLA ARTIK HER NE İLETİŞİM ARACI OLURSA OLSUN BT VE FORMATÖRLERİN YERİNİ İHTİYAÇ OLARAK BELİRTMEDİĞİ SÜRECE ARTIK İŞİMİZ ZOR.O ZAMAN BELKİ YÖNETMELİĞE EKLEME YAPAR: ihtiyaç halinde il ve ilçedeki mülki amirlerin insiyatifine bırakırlar,tıpkı yönetici atama şartlarında olduğu gibi öyle feraha çıkarız amma BENİM HİÇ UMUDUM YOK.....

colorhand' Alıntı:
2-fatih prj.denen karın ağrısı na sadece bt atamasındaki öğrt. başvuracak deniyor.
5-listede 65 kadar lise var.bunların sadece 16 tanesinde bt kadrosunda çalışan formatör var diyor.49 tane boşluk varkende görevlendirme yapılmayacağı için hepimize geçmiş olsun.
İŞİN ÖZÜ BU.ÇÖZÜMMÜ?
OKUL İDARELERİ İL-İLÇE-BAKANLIK ÜÇGENİNİ YOĞUN BİRŞEKİLDE MESAJLA TELEFONLA ARTIK HER NE İLETİŞİM ARACI OLURSA OLSUN BT VE FORMATÖRLERİN YERİNİ İHTİYAÇ OLARAK BELİRTMEDİĞİ SÜRECE ARTIK İŞİMİZ ZOR.O ZAMAN BELKİ YÖNETMELİĞE EKLEME YAPAR: ihtiyaç halinde il ve ilçedeki mülki amirlerin insiyatifine bırakırlar,tıpkı yönetici atama şartlarında olduğu gibi öyle feraha çıkarız amma BENİM HİÇ UMUDUM YOK.....
HOCAM PEKİ BT REHBER ÖĞRETMENİ OLAN OKUL VAR MI Kİ?? YANİ ZATEN HEPSİ İPTAL EDİLMEMİŞ MİYDİ?

Antepte dersi 15 saatin altında kaç öğretmen var kaç tanesi yeni durumda tercih yapar bunu bilsek ona göre davranırız. sayı az ise başka okulda görevlendirme ihtimali yükselir. birde şu durum var: örneğin A lisesini sonra kendi okulumu tercih ettiğimi varsayalım. eğer benim gibi A okulunu tercih eden başka öğretmen varsa ve görevelendirme ona çıkmışsa ben kendi okulumdamı görevlendirilirim yoksa istemediğimi belirttiğim halde beni tercih yapmadığım başka bir okula mı görevlendirirler. şayet isteği dışında görevlendirme olmazsa ihtimal herkes iyi olarak bildiği liseyi seçer ve bütün okullar dolmaz (kırsal bölgelerde kalan vb) ve bu durum kısır döngü içerisinde döner durur. tekrar iptal edilir.
velev ki seçtiğim lisede görevlendirildim. kadrom kendi okulumda görevlendirmem başka okulda olacak. 10 saat kendi okulumda kalacağım geriye kalan zamanda diğer okulda. iki tarafta da sığıntı gibi hissedeceğim kendimi. ne oraya tam alışabileceğim ne de diğerinden tamamiyle ayrılabileceğim. bu durum iki ucu keskin bıçak gibidir.
Rabbim sonumuzu hayır etsin.

bende islahiyedeyim arkadaşlar ve islahiyede topu topu iki tane kadrolu bt öğretmeni var. açık gözüken okullar 4 tane lise. ben kendi okulumda kalmak istiyorum ama önce diğer liseleri yazma zorunluluğu getirdikleri için diğer okulları da istemediğim için görevlendirme istemeyeceğim ve formatörlüğüm de iptal edilecek. 15 saat dersim var derse girip gidicem. belleticilik almak zorunda kalıcam. ama ben halimden memnunum veya rehber olup 30 saate girebilirim ikisi de tercihim dışı kalıyor bu sebeple. benim merak ettiğim diğer illerde bu uygulama varmı yani sadece kendi okulunu yazıp da kalan yokmudur...

eskişehirde yok. öncelik liselere verildi ve ortaokul ve ilkokullar boşta kaldı. 1. dönemin sonuna kadar da durum değişmeyecek.

ogasbes arkadaşamızın sorusuna hitaben yazdım yanlış anlaşılmasın(alıntıyı unutmuşumda :d )

hero arkadaşım uçmuş durumda idare edelim arada fire verebiliyoruz :) karadağlı hocam sinirlenmeyin boşverin

designbote hocam bu durumda görev istemeyenlerin formatörlükleri de iptal edildi ve normal öğretmenliğe döndüler sanırım değilmi peki dersini dolduramayanlar ne olacak yine okul okul gezmeye mi başlayacaklar?

arkadaşlar işler durumda bt sınıfı olmayan bt öğretmenlerine fatih okullarında btr çıkıyor mu?

eras63' Alıntı:
colorhand' Alıntı:
İŞİN ÖZÜ BU.ÇÖZÜMMÜ?
HOCAM PEKİ BT REHBER ÖĞRETMENİ OLAN OKUL VAR MI Kİ?? YANİ ZATEN HEPSİ İPTAL EDİLMEMİŞ MİYDİ?

hocam iptal edildide bu adı geçen 16 okulda formatör görevlendirmesi-kadrolu bt öğretmeni var zaten sorun diğerlerini doldurmada.sadece bu liselere bil.tek.öğrt. leri başvuru yapabilecek.formatörlük belgesine sahip olanlar sadece kendi okullarını yazabilecek.tek tercih olarak.yani adı geçen liseler dolmayana kadar ilköğretim veya diğer liselere görevlendirmeler kesinlikle yapılmayacak.

yağmurtan' Alıntı:
arkadaşlar işler durumda bt sınıfı olmayan bt öğretmenlerine fatih okullarında btr çıkıyor mu?
hocam zaten fatih projesi kapsamındaki liselere sadece bt öğretmeni başvurabiliyor.formatörlük kursu alanlar başvuru yapamıyorlar.bt sınıfının olup olmaması sıkıntı değil.çıkar size görevlendirme hocam

kadro vermeden böyle bi işe başlarsan sonu da böyle olur işte. liselerde norm yok, BT rehber öğretmeni bulamıyorlar, boş kalınca bütün il yanıyor, çok saçma. zaten ilköğretimlerde de kadro yok, liseleri hangi bilgisayar öğretmenleriyle dolduracaklar. Ben kendi okulumda yapamayacağım, başka liseye görevlendirecem, kendi okulumda derslere de girecem, bu arada kendi okulumda formatörlük belgesi olan branş öğretmeni bt rehberi olacak, ohh ne âlâ.

acer50' Alıntı:
kadro vermeden böyle bi işe başlarsan sonu da böyle olur işte. liselerde norm yok, BT rehber öğretmeni bulamıyorlar, boş kalınca bütün il yanıyor, çok saçma. zaten ilköğretimlerde de kadro yok, liseleri hangi bilgisayar öğretmenleriyle dolduracaklar. Ben kendi okulumda yapamayacağım, başka liseye görevlendirecem, kendi okulumda derslere de girecem, bu arada kendi okulumda formatörlük belgesi olan branş öğretmeni bt rehberi olacak, ohh ne âlâ.
hocam kendi okulumuzda derslere girme nedemek oluyor? biim bt rehberliği çıkarsa sadece o okula gitmeyecek miyiz?

hayır işte o öyle değil eras hocam. kendi okulunda ders varsa ona gireceksin 30 saatten geri kalan zamanda da görevlendirildiğin okulda olacaksın. böyle saçmalık eseri bişey.

ogasbes' Alıntı:
hayır işte o öyle değil eras hocam. kendi okulunda ders varsa ona gireceksin 30 saatten geri kalan zamanda da görevlendirildiğin okulda olacaksın. böyle saçmalık eseri bişey.
hakkaten çok saçmalık bişey miş..ordan oraya işin yoksa..bi adını koyamadılar şunun ne isimsiz kahramanmış yahuu hugo bile dalga geçiyor artık..pehhh

Arkadaşlar BT Rehber öğretmenliği başvuruları yeniden gelen yazıyla başlamıştı yarın son saat 10:00'a kadar yazıların ilçeye gönderilmesi gerekiyor..görevlendirmeler 1 kasımda olcakmış..açıkçası benim güvenim kalmadı ne olcağını artık kestiremiyorum..yine de başvurdum.

çok geçmez.en fazla bu yıl sonunda BAKANımızı kim saçma sapan fikirleriyle yönlendiriyorsa hatasınaı anlayacak ve çıkardığı yönetmeliğe ek yaparak düzelteceklerini tahmin ediyorum.aynı yönetici atamaları il mülki amirleri yaptığı gibi bu işi tekrardan mülki amirlerin üzerine atıp eski sistem devam edecektir.düşünsenize karkamış da bir okulu antep merkezdeki bir bt öğretmeni neden yazsın.e orasıda dolmayana kadar görevlendirme olmayacağı yazıyor ozaman ne kadar saçma bir düşünce olduğu görülecektir.çok geçmez yarın öteki gün şikayetler ulaşacak bakana,o zaman anlarlar hatayı...

arkadaşlar ben bu işle bizzat ilgiliyim .sistem su sekilde oluyo su an gaziantepte 130 civarı bilgisayar öğretmeni var ve merkezde ki bt rehber öğretmen görevlendirmesi 45 civarı ve toplamda 62 tane ve yaklasık 10 tanesinde bt rehber öğretmeni zaten var.

gaziantepteki cogu okullar su anda tekli eğitim yani her okula birtane verecekler.2.li eğitim yapan okula 2 tane verecek diyede bi şart yok .önce her okula bir tane verilecek ve emin olun 45 okuldan sadece 5 i boşta kalabilir ki bu sayı bence 2 .Onuda çözmek için okulların müdürü aranıp kendine yakın okullarda calısan bt öğretmenleriyle görüşmesi söyleniyo.sizce 130 kişiyle 45 okul dolmayacakmı ?

ve sistemde kendi okulunda dersi fazla olan bt öğretmneleri elinden geldiğince kendi okulunda bırakılacak benm gibi 2 saati olanlar liselere :D

görevlendirme yapıldıgında bt öğretmenlerinin kendi okulundaki dersleri elinden geldiğince en az güne verilecek yani 2 gün kendi okulunda 3 gün ise lisede olacak gibi umarım kafanızdaki sorunları çözmüşümdür.

ogasbes' Alıntı:
bende islahiyedeyim arkadaşlar ve islahiyede topu topu iki tane kadrolu bt öğretmeni var. açık gözüken okullar 4 tane lise. ben kendi okulumda kalmak istiyorum ama önce diğer liseleri yazma zorunluluğu getirdikleri için diğer okulları da istemediğim için görevlendirme istemeyeceğim ve formatörlüğüm de iptal edilecek. 15 saat dersim var derse girip gidicem. belleticilik almak zorunda kalıcam. ama ben halimden memnunum veya rehber olup 30 saate girebilirim ikisi de tercihim dışı kalıyor bu sebeple. benim merak ettiğim diğer illerde bu uygulama varmı yani sadece kendi okulunu yazıp da kalan yokmudur...
Hocam siz isteseniz de o ilçeyi dolduramayacağınız için il genelinde fatih olmayan okullara görevlendirme olmaz. Bu arada başka ilçeden görevlendirme de olmayacağı için ortaya çıkan tablo bakanlığın bize çok büyük bir golü gibi görünüyor. :-1:

Buraya sadece arada bakarım nadiren yazdığım olmuştur ancak arkadaşların kafa karışıklıklarını gidermek için bilgi vereyim dedim. Bu iş ve benzeri işlerle ilgili ilde malesef tek muhatap olduğum için , ayrıca bu ve benzeri konuları burda yeni gördüğüm için açıklama yapayım;
- Fatih Projesi okulları doldurma gibi bir zorunluluğumuz var il olarak, bakanlık yazısına göre. Ancak bunu yaparken il merkezi (şahinbey,şehitkamil) ve ilçeler kendi içinde değerlendirilecek. yani karkamış boşken (ki boş kalacak gibi görünüyor) merkez okullar doluyorsa kalan arkadaşlar kendi okullarında görevlendirilebilecek. Zaten merkezdeki bir arkadaşı atıyorum islahiyeye görevlendirme vermemiz hem uygun olmaz hem bakanlığın görevlendirmeye bakış açısına ve uygulamalarıne ters düşer, hem de yolluk yevmiye gerektirdiğinden valilikçe uygun görülmez.
- İlçe bazında bakıldığında ise örneğin islahiye 4 okul var , 1 en fazla 2 fatih okuluna görevlendirme yapılabilecek durumda. Bu durumda kendi okulunda kalmak isteyen BT öğretmeninin hiç şansı kalmıyor. Lakin burda bazı başka unsurlarıda göz önünde bulundurmak gerekiyor, misalen öğretmenin okulunda 20 saat yada daha fazla dersi varsa okulunda BT sınıfı vb donanımlar mevcutsa ve okulun ihtiyacı varsa bu öğretmeni alıp fatih okuluna vermenin bir mantığı kalmıyor. Bu durumda zorunluluktan esneklik gösterilebilir.
- Merkezdeki okullara gelince çoğunun dolmasını bekliyorum, lakin aktoprak ve taşlıca okulları biraz zor görünüyor. Onlarında müdürleri ile konuşmalar yapıldı listeler gelince bu okullar için tekrar durum değerlendirmesi yapılacaktur.
- Herkes kendi okulunda kalmak istiyor, lakin bakanlık yazısına ve mevcut şartlara göre bu mümkün gözükmüyor, keşke öyle bir uygulama yapabilsekde benimde kafam rahat etse ama malesef olmuyor.
- Son başvurularda (iptal edilen) 109 öğretmen vardı başvuru yapan. merkezde 42 fatih okulu mevcut. Bunlarında 13'ü doldurulmuş vaziyette. Sonuç olarak geriye 96 öğretmen ve 29 okul kalıyor. Bu 96 öğretmenden 29 u malesef okullarında kalamayacak. Mesele bu kalamayacak öğretmenleri belirlemek ki işin açığı çok değişkenli zor bir matematik denklemi gibi oldu artık bu iş.
- Zaten bu iş görevlendirme ile değil, BT Rehber öğretmen kadrosu ile çözülür. Bakanlık kadrolu yapmış olsa idi bu işi o zaman aktoprağa da giden çıkardı emin olun karkamışada... Lakin top bize kalınca o niye okulunda kaldı bu niye gitti, ben illa okulumda kalmak istiyorum vb durumlar oluyor. Niye öyle değil şöyle yapmıyorsunuz, haksızlık değil mi gibi laflara maruz kalıyoruz doğal olarak.
- Bu kadrolu BT rehber öğretmen görüşüne sadece ben değil tüm il koordinatörleri katılacaktır ve bunları bakanlıkla yapacağımız toplantılarda dile getireceğiz. İnşallah bir sonuç çıkar. Yoksa bu görevlendirmelerle o kadar işin arasında , sinir, stres içinde her dönem başı oynayıp dururuz.
- Sonuç olarak görünen o ki bayramı filanda kebap eşliğinde önümde liste okulları doldurmak için binbir stres içinde geçireceğim.

Herkese saygılar.
Gaziantep İl Koordinatörü

mystical027' Alıntı:
Buraya sadece arada bakarım nadiren yazdığım olmuştur ancak arkadaşların kafa karışıklıklarını gidermek için bilgi vereyim dedim. Bu iş ve benzeri işlerle ilgili ilde malesef tek muhatap olduğum için , ayrıca bu ve benzeri konuları burda yeni gördüğüm için açıklama yapayım;
- Fatih Projesi okulları doldurma gibi bir zorunluluğumuz var il olarak, bakanlık yazısına göre. Ancak bunu yaparken il merkezi (şahinbey,şehitkamil) ve ilçeler kendi içinde değerlendirilecek. yani karkamış boşken (ki boş kalacak gibi görünüyor) merkez okullar doluyorsa kalan arkadaşlar kendi okullarında görevlendirilebilecek. Zaten merkezdeki bir arkadaşı atıyorum islahiyeye görevlendirme vermemiz hem uygun olmaz hem bakanlığın görevlendirmeye bakış açısına ve uygulamalarıne ters düşer, hem de yolluk yevmiye gerektirdiğinden valilikçe uygun görülmez.
- İlçe bazında bakıldığında ise örneğin islahiye 4 okul var , 1 en fazla 2 fatih okuluna görevlendirme yapılabilecek durumda. Bu durumda kendi okulunda kalmak isteyen BT öğretmeninin hiç şansı kalmıyor. Lakin burda bazı başka unsurlarıda göz önünde bulundurmak gerekiyor, misalen öğretmenin okulunda 20 saat yada daha fazla dersi varsa okulunda BT sınıfı vb donanımlar mevcutsa ve okulun ihtiyacı varsa bu öğretmeni alıp fatih okuluna vermenin bir mantığı kalmıyor. Bu durumda zorunluluktan esneklik gösterilebilir.
- Merkezdeki okullara gelince çoğunun dolmasını bekliyorum, lakin aktoprak ve taşlıca okulları biraz zor görünüyor. Onlarında müdürleri ile konuşmalar yapıldı listeler gelince bu okullar için tekrar durum değerlendirmesi yapılacaktur.
- Herkes kendi okulunda kalmak istiyor, lakin bakanlık yazısına ve mevcut şartlara göre bu mümkün gözükmüyor, keşke öyle bir uygulama yapabilsekde benimde kafam rahat etse ama malesef olmuyor.
- Son başvurularda (iptal edilen) 109 öğretmen vardı başvuru yapan. merkezde 42 fatih okulu mevcut. Bunlarında 13'ü doldurulmuş vaziyette. Sonuç olarak geriye 96 öğretmen ve 29 okul kalıyor. Bu 96 öğretmenden 29 u malesef okullarında kalamayacak. Mesele bu kalamayacak öğretmenleri belirlemek ki işin açığı çok değişkenli zor bir matematik denklemi gibi oldu artık bu iş.
- Zaten bu iş görevlendirme ile değil, BT Rehber öğretmen kadrosu ile çözülür. Bakanlık kadrolu yapmış olsa idi bu işi o zaman aktoprağa da giden çıkardı emin olun karkamışada... Lakin top bize kalınca o niye okulunda kaldı bu niye gitti, ben illa okulumda kalmak istiyorum vb durumlar oluyor. Niye öyle değil şöyle yapmıyorsunuz, haksızlık değil mi gibi laflara maruz kalıyoruz doğal olarak.
- Bu kadrolu BT rehber öğretmen görüşüne sadece ben değil tüm il koordinatörleri katılacaktır ve bunları bakanlıkla yapacağımız toplantılarda dile getireceğiz. İnşallah bir sonuç çıkar. Yoksa bu görevlendirmelerle o kadar işin arasında , sinir, stres içinde her dönem başı oynayıp dururuz.
- Sonuç olarak görünen o ki bayramı filanda kebap eşliğinde önümde liste okulları doldurmak için binbir stres içinde geçireceğim.

Herkese saygılar.
Gaziantep İl Koordinatörü
Sayın koordinatör sizi tebrik ediyorum çok güzel yorumlamışsınız. Ben Niğde Merkezde çalışıyorum. Merkez doldu 2 ilçede boş kalan okullar var. Ama bu halde bizi kendi okulumuzda görevlendirmiyorlar. Keşke Niğde koordinatörüne bunu birde siz anlatsanız.

Hocam her ilçenin kendi içinde değerlendirileceği sizin il olarak yorumunuz mu yoksa bakanlıktan bu şekilde bir bilgilendirme aldınız mı?

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 16791 sayı ve 28/09/2012 tarihli "Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi" konulu yazısından;
6. BT Rehberliği görevi öncelikle öğretmenin kadrosunun bulunduğu ilçe sınırları içinde yapılacaktır. Okulda görevlendirme şartlannı taşıyan birden çok BT ğretmeni bulunması durumunda, okulundaki eğitim-öğretimi aksatmayacak şekilde aynı ilçede ihtiyaç olan başka okullara görevlendirme yapılabilecektir, ilçede ihtiyaç olmaması durumunda büyükşehir merkez ilçeleri arasında da, başvuranın talep etmesi halinde görevlendirme yapılabilecektir.
Burda belirtiliyor zaten. Bakanlık zaten ilçeler arasını bırakın okullar arası bir çok görevlendirmeyi iptal etti. Diğer yönden ben ilçeye birini görevlendirdiğimde kişinin yolluk yevmiye hakkı doğar. Bakanlık Fatih projesi eğitimleri için ve eğitici formatör görevlendirmeleri için bile yolluk gerektirmeyecek şekilde yapın diyor. Tüm bunlara rağmen doğal olarak hem yorum hem resmiyet bunu gerektirmektedir. Bunun için bakanlıktan bilgi almaya gerek olduğunu sanmıyorum.

Geri