Garip Bir Arıza (Açılmayan Windows 7)

Kodla Büyü

abbaskara

Site Gezgini
Arkadaşlar öğretmenler odasında Windows 7 kurulu bir sistem var gayet normal çalışıyor.

PC'yi yeniden başlat yada kapat diyince windows başlıyor ekranında kalıyor ve Logo gelmiyor (Alttaki Resimdeki gibi ama resim temsilidir :D )

Reset tuşuna basınca alttaki resim geliyor ve Normal Başlat diyince normal başlıyor.

Haliyle bilgisayarı ilk açan Öğretmen bu bilgisayar açılmıyor yada hep kilitleniyor diyerek başımın etini yiyor.

2 defa format attım, windowstan ve biostan güç seçeneklerine baktım ama nafile.

Hiç karşılaşan yada bi çözüm önerisi olan varmı?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    7.6 KB · Görüntüleme: 756
  • 2.png
    2.png
    48.9 KB · Görüntüleme: 757
bence bios, anakart vs tüm sistemi güncelle...
hala çözülmemişse ramlari değiştir, 2 ramin var ise tek tek kullan vs..
son çözüm zaten işlemcidir... yandığında anlarsın. Ramları ya da anakartı veya ekran kartını, harddiskini beraberinde götürür..

bilgisayarı windows 7 yükleme cd'si ile boot edip komut istemi'ne geçin. cd sürücü hangi harf ile temsil ediliyorsa o sürücüye girin. örneğin cd sürücü e ile temsil ediliyor ise e: yazarak cd içerisine girin. hangi harf olduğunu öğrenmek için d: enter yapıp, daha sonra da dir enter yaparsanız d sürücüsünün içeriğinden cd sürücü olup olmadığını anlayabilirsiniz. eğer d: cd sürücü değilse aynı işlemi e: enter yapıp, daha sonra da dir enter yaparak e: sürücüsününün içeriğini kontrol edin. bu şekilde cd sürücüsünün hangi harf ile temsil edildiğini bulun öncelikle.

ben örnek olarak e: kabul ediyorum.

e: yazarak cd sürücüsünün içerisine girin. daha sonra cd boot yazıp entera basın, böylelikle cd içerisindeki boot klasörüne girmiş olacaksınız.

daha sonra şu komutu yazıp enter'a basın. bootsect /nt60 sys /mbr

bootsect kısmından sonra ve nt60 kısmından sonra boşluk var, oralara dikkat edin yazarken.

işleminiz tamamdır. bilgisayarınız açılıyor olmalı artık. :)

fatihinfedaisi' Alıntı:
bilgisayarı windows 7 yükleme cd'si ile boot edip komut istemi'ne geçin. cd sürücü hangi harf ile temsil ediliyorsa o sürücüye girin. örneğin cd sürücü e ile temsil ediliyor ise e: yazarak cd içerisine girin. hangi harf olduğunu öğrenmek için d: enter yapıp, daha sonra da dir enter yaparsanız d sürücüsünün içeriğinden cd sürücü olup olmadığını anlayabilirsiniz. eğer d: cd sürücü değilse aynı işlemi e: enter yapıp, daha sonra da dir enter yaparak e: sürücüsününün içeriğini kontrol edin. bu şekilde cd sürücüsünün hangi harf ile temsil edildiğini bulun öncelikle.

ben örnek olarak e: kabul ediyorum.

e: yazarak cd sürücüsünün içerisine girin. daha sonra cd boot yazıp entera basın, böylelikle cd içerisindeki boot klasörüne girmiş olacaksınız.

daha sonra şu komutu yazıp enter'a basın. bootsect /nt60 sys /mbr

bootsect kısmından sonra ve nt60 kısmından sonra boşluk var, oralara dikkat edin yazarken.

işleminiz tamamdır. bilgisayarınız açılıyor olmalı artık. :)

Bu komutun yaptığı işlem nedir hocam?

Sanırım hocam mbr kaydının bozulduğunu düşünüyor ama öyle olsa hiç açılmaması gerekmezmiydi?

windows 7'nin tüm siyah ekran hatalarında komut isteminden girip chkdsk /r yapmak tüm sorunları çözer.

Geri