FrontPage'de linkleri sabitleyip aynı sayfada açmak için

Kodla Büyü

Stanbull

Site Gezgini
arkadaşlar.. biliyorum yardımınızı esirgemeyeceksiniz..
front page de üst ve yan linkler sabit kalacak, ben linki tıklayınca çağırdığım
sayfa ana sayfanın ortasında açılacak şekilde bir site hazırlamak istiyorum.
fakat yapamıyorum. üç bilgisayarcıya daha danıştım, ama nafile..

hocam sağol.. ama beceremedim gitti.
site yaparken benim sinir olduğum şey, index.html dosyasını hazırladıktan sonra üst ve sol menüleri bir kere hazırlayıp etkinlikler, okul resimler, öğretmenlerimiz, gibi bölümlere tekrar tekrar üst menüler linkler eklemekten sinir oluyorum. bir kere hazırlayıp tüm bölümlere bi kere uygulansın diyorum. veya ana sayfadaki renkleri bir kere değiştirdiğim zaman tüm html dosyalarımın menüleri de otomatik değişsin istiyorum.

Stanbull' Alıntı:
index.html dosyasını hazırladıktan sonra üst ve sol menüleri bir kere hazırlayıp etkinlikler, okul resimler, öğretmenlerimiz, gibi bölümlere tekrar tekrar üst menüler linkler eklemekten sinir oluyorum. bir kere hazırlayıp tüm bölümlere bi kere uygulansın diyorum. veya ana sayfadaki renkleri bir kere değiştirdiğim zaman tüm html dosyalarımın menüleri de otomatik değişsin istiyorum.
@Stanbull, FrontPage gibi absürt bir program kullanmaya çalışmayıp DW kullansanız bu sorunlarla karşılaşmassınız. örneğin sitenizin bir şablonunu hazırlayın, uzantısı dwt olarak kaydedilir, bu şablon üzerinde düzenlenebilir veya düzenlenemez alan olarak belirlemeler yapın, alt böüm, üst bölüm ve menüler için düzenlemez olsun bunu sonra değiştirmek istediğinizde, dwt dosyası değiştiğinde tüm sitedeki şablondan oluşturulmuş sayfalar otomatik değiştirilecektir. Zaten düzenlenebilir olarak tanımlanmış alanlarda haberleri duyuruları yazıları yayınlarsınız, bu alanda ki düzenlemeler dwt olarak oluşturduğunuz şablondan bağımsız olarak değişir. işlem bu kadar. iyi çalışmalar...

Ben okulumuzun sitesini sizin dediğiniz mantıkla yaptım ve Frontpage kullanıyorum (absürt diyen hocam içinde DW yokken Frontpage vardı). Hocam index.html yani anasayfanızı oluşturduktan sonra linklere tıklandığında sayfanın neresinde açılmasını istiyorsanız oraya Ekle > Satır İçi Çerçeve diyeceksiniz ve bu sayfayı ayrı bir sayfa olarak kaydedecek mesela orta.html olabilir.Daha sonrada etkinlikler,öğretmenler gibi linklere tıklayınca orta.html sayfasında açılacak...

Mrb,

Hocam Frontpage'de bir site tanımlayarak tasarımınızı yapın. Menüleri, banner'i, içeriğin yazılacağı alanı vs. (yani sabit kalacak kısımları) ayarlayın. Bunu yaparken tablo ve düzen tablolarını kullanabilirsiniz. İçerik yazacağınız kısımı belirleyip, üzerinde sağ tıklayıp "Düzenlenebilir Bölgeleri Yönet" deyin ve yeni bir düzenlenebilir alan tanımlayın. Sonra Farklı Kaydet diyip, Dinamik Web Şablonu (.dwt) olarak kaydedin. Diğer tüm sayfaları bu kaydettiğiniz şablona sağ tıklayıp "Dinamik Web Şablonundan Yeni" diyerek çoğaltabilirsiniz. Sonradan şablonu değiştirseniz dahi bütün sayfalar otomatik güncellenecektir.

Kolay gelsin...

Geri