Fren Tutmaması

Kodla Büyü

coderfree

Seçkin Üye
Seçkin Üye
2012 Chevrolet Aveo 1.3 Dizel LS aracım var, çukur veya hafif tümsekte frene basınca kazıntı gibi ses geliyor ve itme frende çok bariz hissediliyor. Eski arabam da ABS'liydi fakat özellikle test ettiğimizde hızlı giderken aniden frene basınca hafif vuruntu yapıyordu ama böyle kazıttırma sesi gelmiyordu. Servise götürmüştüm orada da aynı sesi duydular fakat normal dediler, çukurda zaten balatalar tutamaz gibi ifade ettiler. Neyse normal kabul ettim ta ki düne kadar. Dün hava yağmurluydu, ışıklarda dururken önce normal bir şekilde frenliyordum epey yavaşladım 10-20 km hıza kadar sonra bir anda o kazıntı sesi frende periyodik olarak belirdi ve ne kadar bassam da fren tutmadı aynı zamanda o tak tak şeklinde kazıntı frenden ayağıma vuruyordu, tam önümde duran araca vuruyordum ki el freni geldi aklıma o şekilde durabildim. Dünkü olaydan sonra test ettim hep düzgün çalıştı ama Allah korusun yüksek hızda yapsaydı ne yapardım acaba.
Bugün arabayı bir özel servise götürdüm sorunla ilgili. Usta ile test sürüşü yaptık, mıcırlı yolda ani frene basarak denedi, aynı sesi duyduk ABS dedi. E dedim eski arabam da ABS 'liydi ama bu şekilde yapmıyordu, "Her arabanın ABS 'yi devreye sokma biçimi farklılık gösterebilir" dedi. Ayrıca balatalar ıslandığında ABS daha kolay devreye girer, devreye girdiğinde arabayı durdurmaz daha uzun sürer durması dedi. Kısaca senin arabanın frenleri çok iyi, hiçbir sorun yok dedi. Rahatlasam mı bilemiyorum.

Ya ben cahilim yada ogrenecek cok seyim var.ABS zaten kisa mesafede anlik durmak icin degilmidir.frene ani basinca tak tak tak ayaginin hissetmesi gayet normal.ama o kazinti sesinde balatalar yada diskler olabilirmi bende surekli giiiyyykkk diye cizirti bi ses geliyordu sokturmustum disklerde sikinti vardi dehistirdim ses gecti

Sorun nedir bilemem, disklerde sorun olabilir ya da o aracın yapısı belki o şekildedir; fakat siz siz olun çukura girerken, tümseğe girerken ayağınızı frenden çekin. Çünkü frene basıldığında aracın yükünün büyük kısmı ön tekerlere biner. Bu şekilde çukura, tümseğe girerseniz ön takımlar zarar görecektir. Bunun yerine çukura kadar frene basıp girerken çekmek araç için çok daha sağlıklıdır.

g.cetin.66' Alıntı:
Ya ben cahilim yada ogrenecek cok seyim var.ABS zaten kisa mesafede anlik durmak icin degilmidir.frene ani basinca tak tak tak ayaginin hissetmesi gayet normal.ama o kazinti sesinde balatalar yada diskler olabilirmi bende surekli giiiyyykkk diye cizirti bi ses geliyordu sokturmustum disklerde sikinti vardi dehistirdim ses gecti
ABS kısa mesafede durmak için değildir. Frene basıldığında tekerleklerin kilitlenmesini engelleyerek araç kontrolünü sağlamak içindir. ABS, frene tam basıldığında freni biraz bıraktırır, bu şekilde tekerlerin biraz dönmesini sağlar ve araç kontrolü sağlanır. Yağmurlu havalarda, mıcırlı yollarda ABS nedeniyle araç daha uzun mesafede durabilir bu yüzden.

disklerininz aşınmış yada çukura frenle girdiğiniz için yamulmuş olabilir arka tekerleklerde disk var mı bilmiyorum eğer yoksa kampanalarda yamulmuş olabilir size tavsiyem servis yerine sanayide iyi bir ustaya gitmenizdir.. eğer disklerde dengesiz bir aşınma varsa tornaya sokup düzeltebilirler fazla bir maliyet tutmaz.. abs devreye girdiğinde normalde her araçta vuruntu sesi gelir ama frenlerinizin tutmaması bir arıza olduğunu gösterir.. benim aracımda da bazen ilk harekette frenler tutmuyor durdurmak için son gücümle basmak zorunda kalıyorum ilk harekette olduğu için tehlikeli bir durum oluşturmadı şimdiye kadar

yadigartbaykal' Alıntı:
abs durma mesafesini azaltmaz aksine düşük hızlarda az da olsa arttırır bile. Abs güvenli duruşu sağlar, savrulma, kayma vs tehlike yaratacak olayları engeller.
Ustaların dediği gibi ABS'nin devreye girme şekli araçtan araca değişir, o yüzden aracınıza yavaş yavaş alışın ve mümkün olduğunca şehir içinde absyi devreye koymadan sürüş yapın.
Zemin ıslak olduğu için ani frenleme ile ABS 'si tetiklemiş olabilirim, daha dikkatli sürmek lazım. Bana tuhaf gelen ise onun devreye girdiğini düşünerek neden aracın durmadığı. Toyota forumunda aynı tabir ettiğim şekilde yaşayan çok olmuş hatta 30-40 ile giderken bu şekilde fren tutmayınca arkadan vuranlar olmuş. Bu durumu tecrübe edenlerin tavsiyesi şu olmuş; frene basmaya devam etmek yerine ayağınızı pedaldan çekin ve tekrar basın, düzelmezse bu şekilde pompalamaya devam edin. Bunu yaptıklarında ABS 'nin devreden çıktığını ve frenin normale döndüğünü belirtmişler. Kimsenin başına gelmez inşallah böyle şeyler ama belki aramızdan böyle tecrübe edenler olmuştur.

Ülkemizde çok sık rastladığımız tümseklerden geçmeden önce yavaşlanmalıdır ve tümseklerden ve çukurlardan geçerken tümseğe ya da çukura kadar aracınızı frenlemeli fakat aracınızın tümseğin ya da çukurun üstüne gelmesinden önce fren kullanılmalıdır. Çünkü frene basarak tümseklerden ya da çukurlardan geçmek aracınızın amortisörlerine ve yürüyen aksamına ciddi şekilde zarar verir.

dayım sıfır aveo almıştı. şehir içinde hız sabitleyici kitlenmiş ve frende tutmamıştı. direksiyonu tam kırıp kaydırıp durdurmuştu arabayı. (yanlış hatırlamıyorsam böyle birşeydi ama hız sabitleyici ve fren olayı kesin) bu değişik kasalar ilk çıktığı zamandı sanırım. satıp kurtuldu. tam alakası var mı bilemiyorum ama paylaşmak istedim.

Hocam 10 20 km hızla giderken el freniyle durmussun. O hızlara düşünce ne devreye girerse girsin birkaç metreye araç durmalıdır. Bunu çözmen lazım bence

hocam aynı şey benimde başıma geldi 2 kez, bendede cruze vardı 10 20 km hızla giderken önüme araba çıktı frene bastım araba durmadı el frenini çektim öyle durdu ben sattım kurtuldum sende sat Chevrolet almam birdaha

Hocam o sesi ben karda buzda duyuyordum (eğlenceli oluyordu o zaman), kayma olmasın diye tekerlekler kilitlemiyor haliyle, kaygan zemin olunca da durma olmuyor. Lastiklerinizin durumu nedir? eski, özelliğini yitirmişse yada kabak ise aynı durum oluşabiliyor. Yol çok kaygansa (lastiklerde iyi değilse) bunu çoğu arabada duyarsınız sanırım. Ben hyundai accentte, clio hatcbak de yaşadım bu durumu. Şuan clio hb 2005 var, fren iyi tutmuyordu geçen hafta lastikleri değiştirdim sorun kalmadı. Lastiğe dikkat edin derim.

Abs olan araçlarda lastikler anlık kızaklarsa ve abs devreye girerse o sesi duymanız normal, yazdıklarınıza bakılırsa ben sorun olduğunu düşünmüyorum.

Sat kurtul yapan arkadaşlar neden kurtuldular onu anlamadım.

Müşteriye böyle bir sıkıntısı var deyip sattıysanız eyvallah ama sorun olduğunu düşünüp söylemediyseniz allah göstermesin ölümlü bir kaza olsa o vicdan azabı ile nasıl yaşayacaksınız bilemiyorum.

Arkadaşlar yorum ve önerileriniz için teşekkürler. Yarın fren sistemini iyice kontrol ettireceğim.
fatihtasoz' Alıntı:
hocam aynı şey benimde başıma geldi 2 kez, bendede cruze vardı 10 20 km hızla giderken önüme araba çıktı frene bastım araba durmadı el frenini çektim öyle durdu ben sattım kurtuldum sende sat Chevrolet almam birdaha
Aslında bu fren olayı dışında yakıt, sürüş keyfi vb. birçok açıdan çok memnunum ama fren olayı çok ciddi bu yüzden arabadan soğudum desem yalan olmaz. Bir arkadaşımda 2007 veya 2008 aveo vardı zamanında o da bir kere frenin tutmadığı söylemişti bana, sorun sadece onun arabadadır zannetmiştim.

v.ofkeli' Alıntı:
Hocam o sesi ben karda buzda duyuyordum (eğlenceli oluyordu o zaman), kayma olmasın diye tekerlekler kilitlemiyor haliyle, kaygan zemin olunca da durma olmuyor. Lastiklerinizin durumu nedir? eski, özelliğini yitirmişse yada kabak ise aynı durum oluşabiliyor. Yol çok kaygansa (lastiklerde iyi değilse) bunu çoğu arabada duyarsınız sanırım. Ben hyundai accentte, clio hatcbak de yaşadım bu durumu. Şuan clio hb 2005 var, fren iyi tutmuyordu geçen hafta lastikleri değiştirdim sorun kalmadı. Lastiğe dikkat edin derim.
Evet karda duyduğumda güzel oluyordu ama o zaman pedaldan ayağıma çok aşırı sarsıntı hissetmiyordum. 1 hafta kadar önce lastiklerin havasını kontrol ettirdim, bir petrol istasyonunda dijital göstergede 32 ayarlamıştım aynı gün başka istasyonda analog olarak ölçtürdüm 39-40 dedi havayı 32 'ye ayarladı, sanki bana lastiklerin havası az gibi geldi. Yağmurlu havadaki ıslak zeminle birleşince bu durum tetiklenmiş de olabilir. Lastiklerin durumu orta ama internetten değerlerine baktım ıslak zemin tutuşu değeri kötüydü.

[quote="
Evet karda duyduğumda güzel oluyordu ama o zaman pedaldan ayağıma çok aşırı sarsıntı hissetmiyordum. 1 hafta kadar önce lastiklerin havasını kontrol ettirdim, bir petrol istasyonunda dijital göstergede 32 ayarlamıştım aynı gün başka istasyonda analog olarak ölçtürdüm 39-40 dedi havayı 32 'ye ayarladı, sanki bana lastiklerin havası az gibi geldi. Yağmurlu havadaki ıslak zeminle birleşince bu durum tetiklenmiş de olabilir. Lastiklerin durumu orta ama internetten değerlerine baktım ıslak zemin tutuşu değeri kötüydü.[/quote]

hocam lastiklerin havası yol yapıp ısındıktan sonra yüksek çıkar. bence siz normalde 32 olan hava basıncını 25 e falan düşürmüşsünüz. düşük lastik basıncıda doğal olarak frenlemede bir eksidir.

Geri