fren balatası arabadan anlayan

Kodla Büyü

lefke

Seçkin Üye
Seçkin Üye
benim aracınfren balatalarının değişmesi gerektiğini en fazla 10000km anca gider dediler serviste bende o zaman değiştiririz dedim 250 tl dedi ön arka hepsimi değişiyor sadece ön mü 2010 focus araç bilgisi olan var mı?

hangisi bitikse onları değiştirin. ön takım, arka takım ayrı satılır. (yani aldınız mı iki teker için alıyorsunuz) muhtemelen yapıları farklıdır da zaten. balatalar önemli, hem sizin güvenliğiniz için hem de arabanın balatalarının bitmesiyle disklerinizin zarar görmemesi için. o zaman masraf daha da artar.

yaklaşık 2 yıl önce 2002 focusun ön balataların değiştirmiştim 50 tl ye mal olmuştu.
forumda ne fahiş fiyatlar dolaşıyor be.

agamuratcelebi' Alıntı:
hocam bende sanayide fiestanın değiştirdim 400 liraya mal oldu

sanayide fiesta 400 :scared:

disk değişmiş olmasın??

hocam 10000 büyük rakam bunu servis dediyse en az 13000 dir tabi frene basma şekliniz çok değiştirir

sanayide fren balata takımları 65-75 tl arasıdır takımda iki lasteik için balata bulunur. sökme takma basit bir işlemdir asla servis olması zorunlu değildir. sanayide iki lastik için 100 4 için 180 200 gibi bir rakam olması gerekir.

Fren balatalarında tavsiyem Trw alman malı.
Birde fren balatasının zamanı kullanıma göre çok değişir.
Olur olmadık yerde frene basmak çok etkiler.

Hocam servisin dediği önemlidir ancak kendi,niz gözle kontrol edebilirsiniz. 2010 model araç sanmıyorum hemen balata yesin. Kaç km'de araç? Geçen bakımda servis önler acil değişecek arkalar 6000 gider dedi. Önleri değiştirttim, 15000 km yol yaptım bu sefer arkaları değiştirdim çıkan parçlaara baktım daha 15000 gidermiş. :) Bu arada fren balatasında orjinal parça takılmasını tavsiye ederler genellikle...

fren balataları bitince anlarsınız. tam sıkı tutmaz frenler. 30 tl ile en pahalısı 65 tl idi sanayide. kaliteli balatayı parçacılar satmıyor doğrudan sadece balata satan yerler var ben oradan aldım 62 tl değiştirme içinde 10-20 gibi bir para almıştılar.. arka balatalar çok geç biter.. yani ön balata 3 kez bitince arka balatalar anca öyle biter..

yumuşak balata alırsanız fren performansı daha iyi olur ama erken biter.. sert balata alırsanız uzun süre bitmez ama ses yapar frene basınca..

balatayı değiştirince ilk 1000 km de dikkatli sür çok sıkı tutmayabilir..

arka balataları değiştirmezlerse bile fren ayarını yapır.

fren hidroliğine bir bak.. zaten şişesi 6 tl yağ iyice kararmış pislenmişse fren ana merkezini temizleyip fren hidroliğini değiştirt.. fren hidroliğini değiştikten sonra ara sıra kontrol et.. hidrolik hızla azalıyorsa kontrole götür..

Geri