Forumda hakaret eden üyeye adli para cezası

Kodla Büyü

yuci81

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Memurlar.net forumunda hakaret eden üyeye ceza verildi. Hakarete uğrayan editör önce Savcılığa şikayette bulundu. Savcılık araştırmaları sonucunda delil tespiti yaptı ve ilgili kişiye ceza verilmesi için dava açtı. Mahkeme açılan iddianameyi kabul ederek, yapılan yargılama sonrasında üyeye 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına ve adli para cezası uygulanmasına karar verdi.
Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/256871/

Internet' Alıntı:
Bu sitede de ileri geri konuşan çok kişi var, burada da uygulanmalı
Bunu forum yönetimi yapacak değil. Hakarete uğradığını düşünen bir üye ki bu suçlar şikayete bağlı suçlardır ve ispatı kolaydır. İlgili cumhuriyet savcılığına bir dilekçe ile başvurur ve hakkını arar.
Ama uğraşamam bana ne derseniz yapacak bir şey yok.
Bu konularda basına yansımayan bir çok olay duydum. ilimizde bir okul müdürü facebookta devlet yöneticileri hakkındaki paylaşımlarından dolayı okul müdürlüğü görevinden alındı ve dağ başında bir köye öğretmen yapıldı.
Hakaret ederek elimize bir şey geçmiyeceğine göre başımızı ağrıtmanın alemi yok. Hem şu 3 günlük dünya hangimize kalacak ki....

yahu habere bak adamın üslubu kabul edilemez ama tam türk işi usül tartışılmış esas gözden kaçmış adam yanlış üsluplada olsa ne anlatıyor buna bakmak lazım,

öğretmen öğrenciye bağırır mı yada kötü söz söylermi olur mu öyle şey dediğimde bu forumdaki farklı başlıklarda "sen öğretmenlik yapmamışsın, öğretmende insandır; doğru değil ama olur elbette" diyen forum yazarları bu başlığa uğrayacakmı çok merak ediyorum açıkçası.

Bu arada memurlar.net ve kamudanhaber gibi portalların yorumlar kısmındaki yazışmaları görünce bu bilgisayar forumunun çok daha kaliteli olduğu anlaşılıyor.

ebfo45' Alıntı:
Internet' Alıntı:
Bu sitede de ileri geri konuşan çok kişi var, burada da uygulanmalı
Bunu forum yönetimi yapacak değil. Hakarete uğradığını düşünen bir üye ki bu suçlar şikayete bağlı suçlardır ve ispatı kolaydır. İlgili cumhuriyet savcılığına bir dilekçe ile başvurur ve hakkını arar.
Ama uğraşamam bana ne derseniz yapacak bir şey yok.
Bu konularda basına yansımayan bir çok olay duydum. ilimizde bir okul müdürü facebookta devlet yöneticileri hakkındaki paylaşımlarından dolayı okul müdürlüğü görevinden alındı ve dağ başında bir köye öğretmen yapıldı.
Hakaret ederek elimize bir şey geçmiyeceğine göre başımızı ağrıtmanın alemi yok. Hem şu 3 günlük dünya hangimize kalacak ki....
kimsenin kimseye hakaret etme hakkı yoktur.
bu konuda mağdur olduğunu düşünenler, adli yollara başvurup haklarını arayabilirler.
herkesin en doğal hakkıdır bu.

fakat,
devlet büyükleri ve siyasetçiler için eleştiri sınırları biraz geniştir.
onlar kendi vatandaşının her sözüne iyi kulak vermeli.

başka ülkelerin yöneticilerinin hem milletimize,
hem değerlerimize karşı hakaretlerini görmezden gelip, unutup da,
sadece hepimizin ortak iyiliği için eleştiri yapan kendi insanımıza aslan kesilmemeli büyüklerimiz.
eğer gururları, sadece kendi vatandaşlarının dedikleriyle kırılıverecek kadar narinse o başka.

büyük insanlar büyük işlerle uğraşır,
küçükler küçük işlerle.

İnsanın en büyüğü,
en yüksek yerde iken alçak gönüllü olan,
kudret sahibi iken bağışlayan ve güçlü olduğu vakit adaletle davranandır. Hazreti Ali

Adaletsizliği işleyen,
çekenden daha sefildir... Eflatun

dolaylı bir soru:
yoğun olan bir internetkafe de bir masada oturup, yüzü saklı olacak şekilde (bere, şapka, atkı vs) bilişim suçu işlense ve masa terkedilse, bunun tespiti nasıl oluyor acaba?
kafelerde güvenlik kamerası tüm masalara hakim mi?
ip numarasını bilmek çözüm mü?
sadece öğrenmek için soruyorum :)

EynelMefer' Alıntı:
dolaylı bir soru:
yoğun olan bir internetkafe de bir masada oturup, yüzü saklı olacak şekilde (bere, şapka, atkı vs) bilişim suçu işlense ve masa terkedilse, bunun tespiti nasıl oluyor acaba?
1 haftada yakalandı:
http://gundem.milliyet.com.tr/o-e-posta ... efault.htm

teksen' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
dolaylı bir soru:
1 haftada yakalandı:

tamam şuan evimden böyle bi suç işlesem herşey kolay,ip ile adres vs bulunur zaten de...
kafeden tespit nasıl oluyor, kafamı gözümü kapatsam işlemden sonrada hepsini bi çöpe atsam nasıl olacakta o ip ile bana ulaşacaklar?

EynelMefer' Alıntı:
teksen' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
dolaylı bir soru:
1 haftada yakalandı:

tamam şuan evimden böyle bi suç işlesem herşey kolay,ip ile adres vs bulunur zaten de...
kafeden tespit nasıl oluyor, kafamı gözümü kapatsam işlemden sonrada hepsini bi çöpe atsam nasıl olacakta o ip ile bana ulaşacaklar?
Emniyet bilişimden arkadaşlar vardı. Ellerinde ciddi teknoloji var. Yüz tanıma sistemleri var vs. İstendikten sonra 2 dkda bulunur.
Ayrıca internet kafeler kamera sistem kurmaz ve belirli bir zaman saklamazlar ise cezası var. Bulunduğum yerde kafecileri sıkınca bir çoğu kapatık PS salonu açmıştı.

ebfo45' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
teksen' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
dolaylı bir soru:
1 haftada yakalandı:

Emniyet bilişimden arkadaşlar vardı. Ellerinde ciddi teknoloji var. Yüz tanıma sistemleri var vs. İstendikten sonra 2 dkda bulunur.
Ayrıca internet kafeler kamera sistem kurmaz ve belirli bir zaman saklamazlar ise cezası var. Bulunduğum yerde kafecileri sıkınca bir çoğu kapatık PS salonu açmıştı.

bizim buralarda da birçok internet kafe kapanıp dediğiniz şekle döndüler

bu arada Cemal hocam www.mekke.gen.tr adresi tıklandığında lisanslı kullanıyorum kaspersky truva atı uyarısı verdi bilginize pm atamıyorum buradan yazayım dedim bilginize hayırlı geceler...

çok iyi olmuş; millet iyice arsızlaşmıştı. Sırf yorumlarındaki saçmalıklar yüzünden bahsi geçen siteye girmiyorum. Önüne klavye alan, cümle kurmayı beceremeyen adam bile yorum yazıyor...

vekil oğlu olsam sıraya dizerdim de, yok işte değilim. :wink:
hakaret edenlere ancak vekile yakınlığıza göre muamele yapılıyor. :(

Ben de facebook üzerinden küfür içerikli hakarete uğradım. Gayet normal bir yorumum üzerine önce normal derecede hakaretler aldım. Sonra "Edebli edebinden susar, edepsiz de ben susturdum sanar" misali bi durum oldu. Ben cevap vermeyince kız çıldırdı. Ağza alınmayacak küfürler, hakaretler etti. Sinirlerim tavan yaptı ama hiç seviyesine inip karşılık vermedim. Savcılığa şikayette bulunacağım yarın. Bu bilişim suçlarında süreç nasıl oluyormuş görelim bakalım.

Eslivya' Alıntı:
Ben de facebook üzerinden küfür içerikli hakarete uğradım. Gayet normal bir yorumum üzerine önce normal derecede hakaretler aldım. Sonra "Edebli edebinden susar, edepsiz de ben susturdum sanar" misali bi durum oldu. Ben cevap vermeyince kız çıldırdı. Ağza alınmayacak küfürler, hakaretler etti. Sinirlerim tavan yaptı ama hiç seviyesine inip karşılık v ermedim. Savcılığa şikayette bulunacağım yarın. Bu bilişim suçlarında süreç nasıl oluyormuş görelim bakalım.
Takipteyizz :?

Bu sitede bana da hakaret edildi ve ben kayıtlarını saklıyorum.İnsanlık bizde kalsın öğretmen arkadaşımız ceza almasın diye düşündüm.Sicili bozulmasın dedim.Sineye çektik ama hakaret ettiği konularda aynı tutumunu sürdürürse bu sefer kaçışı yok.Bu arkadaş bunları bile bile bir özür bile dilemedi.

Geri