Formatörlük Anketi....

Kodla Büyü

Formatörlük Nasıl Olmalı?

• Bütün illerde kaldırılmalı

Oy: 86 55.5%
  • Bütün illerde zorunlu olmalı

Oy: 69 44.5%

• Kullanılan toplam oy
    155

muhalif33

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar: bakanlık, okul formatörlüğü bütün illerde kesin olarak zorunludur veya hiçbir ilde formatörlük uygulanmayacaktır gibi bir anket yapsa nasıl bir sonuç oluşurur.

Lütfen anketi oylayalım....

3. bir seceneğin olmadığını varsayalım lütfen

Formatörlük olmadan 15 saati doldurabiliyormusunuz ki çoğunluk kaldırılmalı demiş???

benim 30 saat doldurulmasa bile formatörlüğe karşıyım
kadrosu görevi yeri yurdu tam olarak belli bir statü olmadan da daima karşıyım

muhalif33' Alıntı:
Formatörlük olmadan 15 saati doldurabiliyormusunuz ki çoğunluk kaldırılmalı demiş???
Aynen katılıyorum. Ben anlamıyorum zaten bu arkadaşlar neden istemiyor. Bence bu arkadaşlar işin reysen yapılmasına tepkili. Zamanında dilekçeyle bitefo olunuyordu herkes başvuruyordu, şimdi zorunlu oldu herkes isyan ediyor.

sekocam' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
Aynen katılıyorum. Ben anlamıyorum zaten bu arkadaşlar neden istemiyor. Bence bu arkadaşlar işin reysen yapılmasına tepkili. Zamanında dilekçeyle bitefo olunuyordu herkes başvuruyordu, şimdi zorunlu oldu herkes isyan ediyor.

Hocam nasıl herkesin adına bu kadar genel yorumlar yapabiliyorsunuz. Dilekçe ile başvurulduğunda bizim ilçede 6 kişi istiyordu en fazla. Şimdi zorunlu oldu 50 civarı formatör var. Nasıl dilekçe zamanı herkes başvuruyor oluyor bu durumda. Bu işin çözümü formatör kadrosunu vereceksin kardeşim. Bu işe gönüllü olanlar atamayla tercih edip formatör olarak atanacaklar. İstemeyende öğretmenliğini yapacak. O zaman sen formatör olursun ben öğrtmen olarak devam ederim. Kimse zorla birşeyler yapmak zorunda kalmaz. Herkes istediği yerde olacağı içinde bu sorunlar olmaz.

formatörlük bence ne zorunlu olmalı nede tamamen kaldırılmalı, çünkü insanların ihtiyaçları zamna ve şartlara göre değişebiliyor. kiminin okul dışı zamana ihtiyacı var kimininde ekders ücretine

volkankey hocamın dediklerine katılıyorum 8)
Bizim de bi odamız statümüz ve çalışma odamız olsun okulda.
Sürekli lab da bulunamıyoruz. Bazen 1. kademe derse gelince biz rahat çalışamıyoruz. :x

Ya arkadaşlar formatörlükten önceki dönemi hatırlayanlar bilir. O zaman formatör olmasakta okulda şu an istenen işleri zaten yapıyorduk ve erhangi bir ücret almıyorduk. Şimdi ise öğretmenliğin yanında formatörlüğü yaparak en azından ek ders alıyoruz. YOksa kimse ek ders alamayacak. Bence en fazla 15 saat zorunlu olmalı. Bunun haricinde yaptığımız formatörlük çalışmalarıyla 18 saat ek dersimiz olmalı. Şu anki biraz buna benziyor. Şahsen ben 15 saat bilişim. dersine giriyorum. Bunun haricindeki sürede formatörlük çalışmalarını yapıyorum. Kısacası formatörlük olsada olmasada okulda her zaman teknik servis elamanı olmaya devam edeceğiz. En azından şimdi ek dersimizi alıyoruz.
AMa kadrolu hale dönüştürülmeli ve görev tanımları yeniden düzenlenmeli. Şu anki belirsizlik ortadan kaldırılmalı.

:+1: :+1:

kesinlikle katılıyorum.
bu illere göre belirsizliği de anlamış değilim. kimi valilik görevlendirme yapıyor, kimisi yapmıyor.

herkes formatör olmalı ki ortada görevlendirme diye birşey kalmamalı
görevlendirme olmamalı ki bütün arkadaşlarımız atanmalı
ve okulun parası bilgisayarcılara gitmemeli
bi de formatör olsak da angarya işler üstümüze kalmaamlı :?

ya zaten Bötelerin açılış amacı okulda Bilgisayar Destekli Eğitime rehberlik etmek, sınıfın faal kalmasını sağlamak. formasyon dersleri de tamamıyla ders anlatalım diye değil, eğitim sunuları ve yazılımlarını öğrencilerin seviyelerine göre seçip gerektiğinde yenisini oluşturup diğer derslerde yardımcı olmak için aldık. Diğer fakulteleri bilmem ancak bizim bötede bunları öğrendik. haaa tabiki okuldaki bilgisayarları tamir etmek zorunda değiliz. gerekli düzenlemelerle bence formatörlük çok güzel bir meslek olabilir...

şuan denk gidiyor. demekki formatörlüğe isyan edenler kadar destekleyenler de varmış

İsteğe bağlı olmalı. Tamamen kaldırılması yada zorunlu olması yanlış olur. Zaten oylamada bu sonucu gösteriyor, sonuçlar neredeyse eşit.

herkes isteğe bağlı olmasını ister ama bu illerin kafasına göre zorunlu veya hiç yapmaması sıkıntılar oluşturuyor... illerde olan bu farklılıklar giderilmeli bence

Zorunlu olmasın kesinlikle.. Bünyesi zyıf olanlara göre değil kesinlikle formatörlük.. Ben yandımeller yanmasın :)

Bu aslında formatör istemek yada istememek değil.
Asıl problemin kökü;
1- Dersin 2 saatten 1 saate seçmeli hale getirilmesi.
2- Okullarımızda bilgisayarla ilgili angarya işleri yapacak tekniksiyenlerin olmaması.

bence çalışma saatleri de sıkıntı oluşturuyor. Yarım saat erken çıkmak için izin istemek zorundayız. Ek dersini benimle aynı alan birçok öğretmen 2.30 ta çıkarken ben 5 e kadar okulda bekliyorum 2 3 çocuk gelip ödev yapar belki diye. Kimsenin gelip gittiği de yok. Diğerleri 5 e kadar beklerse eğer gönüllü olarak kurs açıp ekstra para kazanıyor. Bunlar kimsenin gözüne batmıyor. Bizim öyle bir hakkımızda yok. Sadece ek dersimiz yüzümüze vurulup duruyor. Eğer illa da formatörlük olacaksa biz de 9.00 - 15. 00 çalışalım. Görevlerimizin ne olduğu belli olsun. Ya da isteyen formatör olsun istemeyen olmasın.

bence çalışma saatleri de sıkıntı oluşturuyor. Yarım saat erken çıkmak için izin istemek zorundayız. Ek dersini benimle aynı alan birçok öğretmen 2.30 ta çıkarken ben 5 e kadar okulda bekliyorum 2 3 çocuk gelip ödev yapar belki diye. Kimsenin gelip gittiği de yok. Diğerleri 5 e kadar beklerse eğer gönüllü olarak kurs açıp ekstra para kazanıyor. Bunlar kimsenin gözüne batmıyor. Bizim öyle bir hakkımızda yok. Sadece ek dersimiz yüzümüze vurulup duruyor. Eğer illa da formatörlük olacaksa biz de 9.00 - 15. 00 çalışalım. Görevlerimizin ne olduğu belli olsun. Ya da isteyen formatör olsun istemeyen olmasın.
size katılmamak elde değil çok doğru söylüyorsunuz.

sorun birde sadece formatörlük yada bunun zorunlu veya serbest olması değil.
bilgisayar öğretmenine verilen değer çok önemli. bizim dersimiz angarya oyun amaçlı kurulmuş bir ders gibi görülmesi, bilgisayar öğretmenin gereksiz görülmesi o olmasa da herkes o işi yapabilir gibi görülmesi, ayrıca erdogan_y öğretmenimin dediği gibi derslerin 2 dersten tek derse indirilmesi gibi gereksiz işlerin yapılması sonucu daha da saçma olan bu formatörük işi icat edilmiş oluyor. bu da okuldan okula değiştiği için kafaya göre öğretmenlerin itirazı ile karşılaşıyor. konuya katkım olduysa ne mutlu arkadaşlar
son olarak cevabım sadece o iki seceneği secmem gerekirse bütün okullarda kaldırılsın derim ama bu da çözüm olmaz
uygun saatlerde gerekli görülen okullarda kafaya göre değil üst yazıyla öğretmene gerekn değeri vererek ve zorunlu olmadan olursa en iyisi olur diye düşünüyorum.

geçen sen formatör olmadım. başka okuldan bi hoca bizim okula geldi formatör olarak
müdür bey hocam formatörlükte en az 6saa tders almak zorunda dedi.
bana 15 saat kaldı. formatörde verdiğim derslere doğru dürüst girmedi
zaten sınıf öğretmenliğinden geçmeydi.
yine teknik işler bana kaldı.
formatör olan hocayı doğru dürüst okulda bile görmedim
bu sene başkası gelmesin diye be noldum
toplam 20 saat dersede girim
ders bitincede çıkıp gidim

bence formatörlük tamamen seçime bağlı olmalı
ben şahsen formatörlükten memnunum çünkü fformatörlük olmasa ekders mekders alamayacaz
ama bununyanında olmak istemeyene de bişey diyemem

formatörlük kesin olmalı diyen arkadaşlar?

Bir Rehber öğretmenin özlük haklarına bakın, birde formatörlerinkine...!

ben görev tanımında net ve açıklayıcı olması taraftarıyım, ayrıca zaman isterim diyenle, para isterim diyende istediğini seçebilmeli.Şuan seçme şansımız yok maalesef

oy kullanmadım. çünkü 2 si de bu şartlarda uygun değil.
formatörlük çalışma saatleri 9-15 olmalı, ama yinede zorunlu olmamalı...

bence isteğe bağlı olmalı. ilk dönem görevlendirmeye yetişememiştim. ordan oraya iki okula gidiyordum. o halde bile toplamda 20 saat derse girebildim ve aldığım ek ders 5 saat. çalışma saatleri 8-15 gibi olabilir , ama bu şartlarda bile hiç ek ders almamaktan iyidir. formatör olmayınca da şuanki yapmış olduğumuz işlerin hepsini zaten yapıyoruz. en azından 18 saat ek dersimizi alalım.

Geri