Formatörler 15 saat zorunlu derse girecek!

Kodla Büyü

myıldırım

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba,

Kütahya da öğretmenlik yapıyorum ve başlıkta da belirttiğim gibi bt formatör öğretmenleri 15 saat maaş karşılığını doldurmak mecburiyetindeler(miş). Bizim okula gelen bir yazıda bu şekilde belirtilmiş. Merak ettiğim yalnızca kütahyaya has bir uygulamamı söz konusu yoksa diğer illerde de bu şekilde mi?
Zira geçen senelerde bu kadar ders almamıştım hiç ve sıkıntı olmamıştı.

en fazla 15 saat girilebilir 15 saatin yoksa daha da az olabilir 6-15 saat arası girilebilir zorundalık yok yani

Ordu'da aynı uygulama yapıldı. gerektiğinde eğitim bölgesinden okullarda görevlendirilebilir diyordu başvuruda.

ders yoksa başka okulamı verecekler o zaman formatörlük işi saçma olur

Geçen yıl bu söylentiler ve benim eğitici formatör ile olan tartışmalarımızdan sonra şu an hatırlayamadığım yönergeleri(veya yönetmelikleri) okumuş üstüne bilgi edinmeden de cevap almıştım.

Okulunuzda kaç saat ders varsa hepsine girersiniz. Bunun dışında görevlendirildiğiniz tüm okullarda formatörlük görevinizi yerine getirirsiniz ki bu derse girmek değildir. Evet bilgi edinmeden aynen aldığım cevap bu idi. Size söylenen usulüne uygun olmayan uygulamalardır.

bingölde de aynı uygulama mevcut...myardımcısının dediğine göre 15 saati doldurmamıza bu sene özen gösterilecekmişmiş...

eğiticilere bunu şart koştuklarına göre okul formatörlerine normal olmuş....

arkadaşlar benimde bildiğim bu yönde idi ama bu sene gelen bir yazıya göre 15 saat derse girmemiz gerekiyormuş. O zaman formatör olmanın ne anlamı kalıyor ki. Kütahya da o kadar dersi bulabilmem için bir kaç ilçe gezmem gerekecek

15 saat BT dersi varsa girmek zorundasınız, alanınız dışındaki hiçbir derse girme zorunluluğunuz yoktur...
Aksini söyleyenlere açıp genelgeyi gösteriniz..

15 saati olan bir çok kişi formator olmaz zaten.İstanbulda büyük okullarda dolduramıyoruz.Anadoluda küçük okullarda kaç köy gezmeniz gerekecekmiş?

evet bende ne yapacağımı şaşırdım kütahyada görev yapıyorum yazı şuan önümde yazının üst bölümünde formatörlüğü tanımlayıp görevleri sayarken en fazla 15 saat diyor alt bölümde "kadrolarının bulunduğu okullarda maaş karşılığı ders saatini tamamlamak şartı ile 17/9/2012-31/12/2012... tarihleri arasında görevlendirilmeleri uygun görülmektedir" yazıyor bu sene okul 444 den dolayı okul 7:20 de başlıyor 18:00 de bitiyor hatta cuma günü 18:50 de bitiyor branş öğretmenleri 12:10 da gidiyorlar kendimi uzun dönem askerlikteki gibi hissediyorum kısa dönemler gidiyor biz hala burdayız :) birde üstüne 15 saat zorunlu derlerse tırlatacaz artık...

muhtemelen bir cok il ayni seyi yapacak bizim gibi dersi o kadar olmayanlarda ortada kalacak.

adali54' Alıntı:
evet bende ne yapacağımı şaşırdım kütahyada görev yapıyorum yazı şuan önümde yazının üst bölümünde formatörlüğü tanımlayıp görevleri sayarken en fazla 15 saat diyor alt bölümde "kadrolarının bulunduğu okullarda maaş karşılığı ders saatini tamamlamak şartı ile 17/9/2012-31/12/2012... tarihleri arasında görevlendirilmeleri uygun görülmektedir" yazıyor bu sene okul 444 den dolayı okul 7:20 de başlıyor 18:00 de bitiyor hatta cuma günü 18:50 de bitiyor branş öğretmenleri 12:10 da gidiyorlar kendimi uzun dönem askerlikteki gibi hissediyorum kısa dönemler gidiyor biz hala burdayız :) birde üstüne 15 saat zorunlu derlerse tırlatacaz artık...

hocam kısmet olup da şu yazıyı alamadım bir türlü müdür beyin odasındaymış ve odayı da kilitlemiş şu anda yok. ama müdür yardımcısı ve memur arkadaş böyle diyorlar sürekli. belirttiğiniz yazıdan da çok bir şey anlamadım açıkçası. çelişki varmış gibi geldi bana. " en fazla " kelimesi 15 saatin zorunlu olmadığını belirtir. yazının diğer kısmında kadromuzun bulunduğu okulda 15 saati nasıl dolduracağımızı ayrıca formatörlük uygulamasının hangi mantıkla devam edeceğini belirtmemişler.

hiç dersim yok formatör olarak okuldayım.branşım bilgisayar.
şimdi mevzu şu eğer okulunda tek btciysen ve ders varsa 15 saat girebilir.
Ders seçilmediyse başka bir derse girmek zorunda değil.

gelelim başaka branştan olup formatörlük yapan arkadaşlara bunlar örneğin okulunda matematik öğretmeniyse bu vatandaş ihtiyaç dahilinde 15 saat derse girebilir.15 saatten fazla verilemez.
formatör nöbet tutmaz.kulüp danışman öğretmenliği yapmaz.Kendi alanının dışında olan komisyonlarda görev alamaz.mesai saatleri içinde kurs veyahıtta egzersiz görevi alamaz.
çalışma saatleri konusunda idarecilere uyar.Yalnız aynı bahçede 4+4 den dolayı iki okul varsa formatör 8-5 mesai saatine uyar.idarecilere 8 den önce gelip 5 ten sonra gidiyorlar falan gibi sebeplerdden +2 saat ek ders ücreti verildiğinden formatör 8-17:00 çalışır.

Aynı uygulama Şırnakta da var, Milli Eğitimden gönderilen yazıda yazıyor...

arkadaşlar genelgede diyor ki 6 ile 15 saat arası derse girebilirler. en az 6 en fazla 15. ama ben geçen iki yıl en fazla 10 saat derse girmem yönünde memden yazı geldiğinden ders saatimi 15'ten 10'a düşürmüştüm. bu sene 15 derlerse de zaten 16 saat dersim var sorun değil.
bu uygulamayı da yeni görevlendirme yollarına bağlıyorum. il yada ilçe argeler de görevlendirilen öğretmenler için bile okulunda 15 saat derse girdikten ssonra gelip arge de çalışabiliyosun diyolar.
maaş karşılığını doldurmayana görevlendirme yapmayın diyo sanırım bakanımız...

gavurdagli1' Alıntı:

gelelim başaka branştan olup formatörlük yapan arkadaşlara bunlar örneğin okulunda matematik öğretmeniyse bu vatandaş ihtiyaç dahilinde 15 saat derse girebilir.15 saatten fazla verilemez.
formatör nöbet tutmaz.kulüp danışman öğretmenliği yapmaz.Kendi alanının dışında olan komisyonlarda görev alamaz.mesai saatleri içinde kurs veyahıtta egzersiz görevi alamaz.
çalışma saatleri konusunda idarecilere uyar.Yalnız aynı bahçede 4+4 den dolayı iki okul varsa formatör 8-5 mesai saatine uyar.idarecilere 8 den önce gelip 5 ten sonra gidiyorlar falan gibi sebeplerdden +2 saat ek ders ücreti verildiğinden formatör 8-17:00 çalışır.

Üstad biraz farklı bir konu ama değindiğiniz için sorma gereği hissettim. Ben bir Anadolu lisesinde formatör oldum bu sene. Genel lise de var içinde fakat Anadolu öğrencileri saat 14.30'da çıkıyorlar. O saatten sonra Anadolu lisesi öğrencilerine egzersiz yapamaz mıyım acaba? Bu şekilde yapanları duydum ve ben de okul idaresini ikna ettim sayılır. Fakat işin aslı astarı nedir öğrenmek isterim. Teşekkürle.

Gaziantep MEM görevlendirme yazısını linkte verdim. Ben okulumda formatörüm ve 5 saat derse giriyorum 6. sınıflarda seçildi sadece 5 sınıf var. Sizi zorunlu 15 saat derse sokan MEM ler herzaman ki gibi kafalarına göre iş yapıyorlar. Bazı arkadaşlar en az 6 saat derse girer gibi aslı olmayan bir şey söylüyorlar. Okulda bilişim dersi 1 saatse 1 saat 15 saatse 15 saat derse girersiniz daha fazla değil. Bakanlığın genelgesi elimde var müsait olunca taratır atarım ama yazayım Bakanlığın genelgesindeki ifade aynen şu şekilde;
" "...en fazla maaş karşılığı derse girmek zorunda oluduğu derslere girmesi sağlanarak örgün eğitm ortamından uzaklaşmamaları ve dersleri boş geçmemesi önlenecek" denilmektedir. Buna göre maaş karşılığı girebileceği derslerin boşgeçmesini engelleyecek şekilde en fazla maaş karşılığı derse girmeleri temin edilecek, maaş karşılığı dersini doldurmaması halinde bunun dışındaki zamanı Bilişim Tekonolojisi Formatör Öğretmeni olarak tamamlayacaktır."
http://gaziantep.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2012_06/19035845_memustyazi.pdf

kendinibil' Alıntı:
gavurdagli1' Alıntı:

Üstad biraz farklı bir konu ama değindiğiniz için sorma gereği hissettim. Ben bir Anadolu lisesinde formatör oldum bu sene. Genel lise de var içinde fakat Anadolu öğrencileri saat 14.30'da çıkıyorlar. O saatten sonra Anadolu lisesi öğrencilerine egzersiz yapamaz mıyım acaba? Bu şekilde yapanları duydum ve ben de okul idaresini ikna ettim sayılır. Fakat işin aslı astarı nedir öğrenmek isterim. Teşekkürle.

iŞİN ASLI ŞU HOCAM MESAİ SAATLERİ İÇİNDE EGZERSİZ VEYAHUTTA KURS YAPAMAZSINIZ.17:00 SAN SONRA YADA HAFTA SONU YAPILABİLİR..aMA TABİ İDARE OLURUNU MESAİ SAATLERİ DIŞINDA ALIP MESAİ SAATLERİ İÇİNDE UYGULAMANIZA İZİN VEREBİLİR.İDARENİN TUTUMU ÖNEMLİ BURDA

Benim bulunduğum ilde de aynı şeyi söylemişler. 15 saat derse girmesi gerekiyor diye. Bulunduğum ilde Beden Eğitimi Formatörlüğü yapan öğretmen de geçmiş yıllarda hiç derse girmiyordu. İlde yapılan törenler, kutlamalar vb. işlerle ilgileniyordu. Bu sene o da derse giriyor.

biz formatörlük saçma bulaşmayalım diye boşuna mı diyoruz.Dersimize sahip çıkmayacağız sonra dersimizle hiç alakası olmayanların dersimizi kaldırmasına kızacağız.Biz bunları hakediyoruz sanırım.

Günü kurtarma adına formatörlüğü seçmeye devam edersek geleceğimizi yok etmeye emin adımlarla ilerlemeye de devam edeceğiz.

15 saat derse girip her sınıfında bilgisayar olan ve bilgisayardan zırnık anlamayan idarecilerle dolu çift eğitim bir okulda formatörlük amelilikten hallice.

Dersimize sahip çıkmak zorundayız yoksa sonumuz kötüye gitmeye devam edecek.

Şırnakta yayınlanan yazıda;
"Okul Yönetimleri; görevlendirilecek öğretmenlerin maaş karşılığı ders saatlerini doldurmalarına ve derslerinin boş geçmemesine gerekli özeni gösterecek, görevlendirilecek BİTEFO Öğretmeni yerine ücretli veya başka bir görevlendirme öğretmen talep etmeyeceklerdir."
yazıyor..

arkadaşlar yeni görevlendirmede maaş karşılığı girilmek zorunda. yeni uygulama bu. şube müdürlerine dahi ders yazıyorlar(görevlendirmeler için)

Geri