formatör öğretmenler, 15 saatin üstü ek üçret alıyorlar mı?

Kodla Büyü

erden60

Seçkin Üye
Seçkin Üye
okulda 22 saatim var...15 saat maaş karşığı 7 saat fazladan giriyorum ,haftada 18(formatörlük üçreti)+7 saat ekders alabilirmiyim?

belki de alırsın,
(madde 97)

97. Bilgisayar formatör öğretmeni olarak görevlendirildim. Branşım Matematik. Okulumda 12 saat derse girmekteyim. Bir başka okulda da 12 saat Matematik dersine girdiğimde o okuldaki 12 saatin kaç saati ek ders yazılır?

MEB. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 02.07.2009 tarih ve 12271 sayılı yazılarında Formatör öğretmenlerin ‘maaş karşılığı derse girmelerine’ işaret edilmiştir. Sizin toplam 12+12=24 saat ders yükünüzün maaş karşılığınızdan (sınıf öğretmeni için:18, branş öğretmeni için:15 saat) fazlası ek derstir.

kaynak: http://www.personelmeb.net/ozluk-haklar ... h1077.html

maaş karşılığı hariç 24 saate kadar ek ders alırsın dostum. Md.Yardımcıları gibi. Bu ek derse kulüp faaliyeti dahil edilmez..

sizin değiniz gibi olmaz zaten görevlendirmeler verilirken ders görevlerini aksatmayacak şekilde deniyor. yani okuldaki derslerin tamamı zaten görevimiz.

beyazgolge' Alıntı:
sizin değiniz gibi olmaz zaten görevlendirmeler verilirken ders görevlerini aksatmayacak şekilde deniyor. yani okuldaki derslerin tamamı zaten görevimiz.

ders görevi aksamıyor ki, öğretmen sorumlu olduğu derse giriyor, maaş karşılığından fazla girdiği dersin ücretini istiyor. sizin yazdığınız " görevlendirmeler verilirken ders görevlerini aksatmayacak şekilde " ibaresi, eski görevlendirmelerde 6 saate kadar derse girer yazarken çıkan sorunlar içindi. 6 saatten sonra ben girmem diyebiliyordun bir ara, sonradan bu ibare kondu, daha sonradan da 15 saat olayı geldi.

Bu konu hakkında 2-3 gün önce başlık açmıştım ama net cevabı bilmiyorum
okul-formator-ve-bilgisayar-ogretmeni-f28/formator-15-saat-uzeri-ekders-t95666.html

ewet arkadaşlar ,kimileri alamazsın kimileri alırsın diyor...hadi bakalım hayırlısı..

formatörlük bir görevledirmedir. ek ders yönetmeliğinin 21. maddesine göre 18 saat ek ders ücreti alır fazla veya eksik alamaz. O zaman az derse giriyoruz diye de 18 saat almamamız gerekir sizlerin dediğine göre ;) kısacası kaç saat dersin olursa olsun 18 saat ek ders alırsın hocam...

marmarabote' Alıntı:
formatörlük bir görevledirmedir. ek ders yönetmeliğinin 21. maddesine göre 18 saat ek ders ücreti alır fazla veya eksik alamaz. O zaman az derse giriyoruz diye de 18 saat almamamız gerekir sizlerin dediğine göre ;) kısacası kaç saat dersin olursa olsun 18 saat ek ders alırsın hocam...

Soru: 6 saat üzeri derse giren okul müdürü, girdiği dersi ekders ücretini alır mı?

marmarabote' Alıntı:

mantıklı hocam iyi dedin şimdi....

acer50' Alıntı:
marmarabote' Alıntı:

Soru: 6 saat üzeri derse giren okul müdürü, girdiği dersi ekders ücretini alır mı?
alır hocam..

Aylık karşılığı ders görevi
MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;
a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,
ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.
Ek ders görevi
MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;
a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir .
Buna göre idareciler 6 saatten sonra girdikleri 6 saat ders ücretini (fazla girdikleri ders ücretini) alırken

Formatör Öğretmenler:
(2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

18 saatten fazla ücret alamazlar Verilirse yapılan yanlışlık anlaşıldığında yasal faizi ile geri alınır(zimmet çıkar)

marmarabote' Alıntı:

Çok mantıklı bir açıklama olmuş.

alamazsınız. 15 saat maaş karşılığının dışında kalan zamanların ekdersini zaten alıyorsunuz (formatörlükten, 18 saat). fazladan girdiğin dersin ücretini de alırsan aynı zaman diliminden 2 ücret almış olursun (hem formatörlük hemde ders ücreti)

yesimim2000' Alıntı:
Aylık karşılığı ders görevi
MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;
a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,
ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.
Ek ders görevi
MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;
a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir .
Buna göre idareciler 6 saatten sonra girdikleri 6 saat ders ücretini (fazla girdikleri ders ücretini) alırken

Formatör Öğretmenler:
(2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

18 saatten fazla ücret alamazlar Verilirse yapılan yanlışlık anlaşıldığında yasal faizi ile geri alınır(zimmet çıkar)

bu çözdü, gerçi bu sefer de son cümle biraz kafa karıştırıcı ama olsun.

yesimim2000' Alıntı:
Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

yani 15 saatin üzeri başka okulda ise alırsın (sanırım)

acer50' Alıntı:
bu çözdü, gerçi bu sefer de son cümle biraz kafa karıştırıcı ama olsun.
Hocam yapılan yanlışlık anlaşılırsa geriye yönelik fazla ödenen ücreti faizi ile birlikte isterler. Ama yapılan yanlışlık anlaşılırsa bir arkadaşım formatörken sınıf rehberliğinden ücret aldı sorun çıkmadı isteyen de olmadı!

formatör görevlendirmesinden mi bahsediyoruz ders tamamlama görevinden mi? ikisi aynı anda olmaz

97. Bilgisayar formatör öğretmeni olarak görevlendirildim. Branşım Matematik. Okulumda 12 saat derse girmekteyim. Bir başka okulda da 12 saat Matematik dersine girdiğimde o okuldaki 12 saatin kaç saati ek ders yazılır?

MEB. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 02.07.2009 tarih ve 12271 sayılı yazılarında Formatör öğretmenlerin ‘maaş karşılığı derse girmelerine’ işaret edilmiştir. Sizin toplam 12+12=24 saat ders yükünüzün maaş karşılığınızdan (sınıf öğretmeni için:18, branş öğretmeni için:15 saat) fazlası ek derstir.

bu şekilde olursa alınır o zaman, sizin son cümle de bu olayı anlatıyor.

Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

(2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez.

Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

yukarıdaki maddeye göre derse girmek öğretmenin asli görevi oldugu için ayrıca ekders ödemesi yapılmadıgı anlasılıyor.

ama paragrafın sonundaki 2 satırı anlamadım. ona binaen birseyler yapılır mı bilemem ama o 2 satır bi anlam ifade etmiyorsa maddeye göre derse girmek asli görev görüldüğü için fazla girdim para alırım düşüncesi gerçekleşmiyor maalesef... çunku formatör öğretmende maximum maaş karsılıgı derse girer maddesi var...

Hocam bence sınıf rehberliğinin ücreti ayrıca alınmalı değilmi..?
Neticede 30 aat derse giren bir öğretmen diğer ders saatine bakılmaksızın bir saat rehberlik karşılığı 2 saat ekders alıyor..
Yani 18(derslerden gelen)+2(rehberlikten)=20 saat ekders alıyor haftada..

Hocam bence sınıf rehberliğinin ücreti ayrıca alınmalı değilmi..?
Neticede 30 aat derse giren bir öğretmen diğer ders saatine bakılmaksızın bir saat rehberlik karşılığı 2 saat ekders alıyor..
Yani 18(derslerden gelen)+2(rehberlikten)=20 saat ekders alıyor haftada..
Kesinlikle katılıyorum

Mantık basit aslında.22 saat derse giren birisi, zaten bunun 15'ini maaşını haketmek için alıyor. Kalan 7 saate girip 18 saat ek dersini alıyor. Burada alınmayan ek ders nerede?

Hala bu soruluyor çok garip :)

Kaç derse girersen gir, ister 6 ister 24 hiç fark etmez alacağın ek ders 18 saattir,

Kesinlikle Kulüp ve sınıf verilmez, nöbet ücreti alırsın ama bunun için bir gün boşluksuz programın olması gerek.

arkadaşlar merhabalar
ben bu sene zorunlu olarak başvurusu yaptım geçtiğimiz tüm senelerde 3 veya 4 okula görevlendirildim artık bu durum çok üzdü beni. neyse başınızı ağrıtmayayım malesef bizim ilçede sorunumuz çok büyük
benim sizlere danışmak istediğim benim okulumda 11 saat dersim var görevlendirildiğim okulda 6 saat toplam 17 saat dersim var
bana kulup ve nöbet verdiler ve btr olacağım
ücretlendirme nasıl olur bana bilgi verir misiniz??

arkadaşlar merhabalar
ben bu sene zorunlu olarak başvurusu yaptım geçtiğimiz tüm senelerde 3 veya 4 okula görevlendirildim artık bu durum çok üzdü beni. neyse başınızı ağrıtmayayım malesef bizim ilçede sorunumuz çok büyük
benim sizlere danışmak istediğim benim okulumda 11 saat dersim var görevlendirildiğim okulda 6 saat toplam 17 saat dersim var
bana kulup ve nöbet verdiler ve btr olacağım
ücretlendirme nasıl olur bana bilgi verir misiniz??
Haftalık 18 saat ek ders alırsın hocam kulüp ve nöbet ücretinide alırsın

Geri