formatör öğretmenler 15 saat derse girmek zorundamı?

Kodla Büyü

zehrun

Site Gezgini
formatörler 15 saat maaş karşılığını doldurmak zorunda denildi branşım bilişim teknolojileri. zorunluluk varmı? varsa hangi derslere girebiliyoruz?

Evet öyle bir zorunluluk var. Branşınızda 15 saat girmelisiniz. Branşınızda ders yoksa ihtiyaç olan başka derse girersiniz. Ama okul yönetimiyle iletişiminize de bağlı. İhtiyaç yoksa girmeyedebilirsiniz

okyanus41' Alıntı:
Evet öyle bir zorunluluk var. Branşınızda 15 saat girmelisiniz. Branşınızda ders yoksa ihtiyaç olan başka derse girersiniz. Ama okul yönetimiyle iletişiminize de bağlı. İhtiyaç yoksa girmeyedebilirsiniz

Sizde nerden çıktınız da böyle cevap veriyorsunuz. Kimdemiş zorunludur diye. Allah bize sabır versin sizin gibilerden. alan dersi varsa girer yoksa ( 0 olsa dah) formatörlük görevini yapar. Bıktım böyle bilip bilmeden cevap yazanlardan

15 saate kadardır.Bu idareyle ilişkinize bağlı.Ben geçen yıl 7 saat,önceki yıl 3 saat girmiştim.15 saat illa ki dolacak demiyor yönetmelikte.

Hocam en az 6 saat en fazla da 15 saat girebilirsiniz formatör olunca. Ama benim tavsiyem ne kadar fazla derse girerseniz o kadar iyidir. Yoksa norm fazlası olabilirsiniz.

MEB. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 02.07.2009 tarih ve 12271 sayılı yazısı Formatör öğretmenlerle ilgili olarak; “ en fazla maaş karşılığı derse girmek zorunda olduğu derslere girmesi sağlanarak örgün eğitim ortamından uzaklaşmamaları ve dersleri boş geçmemesi önlenecek” denilmiş ve ‘maaş karşılığı dersini dolduramaması halinde bunun dışındaki zamanını Bilişim Teknolojisi Formatör Öğretmeni olarak tamamlayacaktır.’ demektedir.

Bu kadar karışık bir madde mi acaba anlaşılmayacak ki, her yerde farklı uygulamalar yapılıyor?

oyungezer' Alıntı:
Hocam en az 6 saat en fazla da 15 saat girebilirsiniz formatör olunca. Ama benim tavsiyem ne kadar fazla derse girerseniz o kadar iyidir. Yoksa norm fazlası olabilirsiniz.

Hocam sizdemi en az ifadesi kalkalı 2 yıl oldu siz bunu neye dayandırıyorsunuz anlamıyorum. Bu bölümün ölmesine şaşmamalı kimse hiçbir şeyi takip etmiyor. Burda bencilce davranıp formatörlük görevini herşekilde kabul eden insanları görüyoruz.

KöfteHoRr' Alıntı:
MEB. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 02.07.2009 tarih ve 12271 sayılı yazısı Formatör öğretmenlerle ilgili olarak; “ en fazla maaş karşılığı derse girmek zorunda olduğu derslere girmesi sağlanarak örgün eğitim ortamından uzaklaşmamaları ve dersleri boş geçmemesi önlenecek” denilmiş ve ‘maaş karşılığı dersini dolduramaması halinde bunun dışındaki zamanını Bilişim Teknolojisi Formatör Öğretmeni olarak tamamlayacaktır.’ demektedir.

Bu kadar karışık bir madde mi acaba anlaşılmayacak ki, her yerde farklı uygulamalar yapılıyor?
Açık ve net...

Malesef bher şeyin olduğu gibi bu uygulama da KEYFİYETE bırakılmıştır.
Bazı illerde zorunlu tutulmuş.,
Bazı illerde ders verilmemiş.

Hocam bu konu dikkat ederseniz iller değil şahıslar tarafından keyfiyete tabi tutulmuş. Hiçbir il zorunlu olarak 15 saat derse girmeli diyemez çünkü yönetmelik ortada. Fakat zorunlu formatörlük yaptırabilir ama çalışma esaslarında hakkı yok. Bu keyfiyette ise bizim Biilişim Tekn. öğretmenlerimizin tavırları başrol oynamakta.

Maaş karşılığı girmek zorunda olduğu ders... Maaş karşılığı 15 saat...
Misal olarak Formatör öğretmen Beden Eğitimi öğretmeni olsun.
5. sınıflar da dahil kaç saat dersi var: 8 saat. bu derslere girer ve sonrasında Formatörlük görevini yürütür....
Talim Terbiye Kurulu tarafından maaş karşılığı okutulabilecek dersler belirtilmiştir. Aşağıda çizelgede var.

Bu çizelgeye uyulur. Ayrıca yeni yayınlanan Haftalık Ders Çizelgesinde Seçmeli Dersler başlığı altında bulunan "Sanat ve Spor" derslerinden öğrenciler seçtiyse -ki kimse seçmez- bu derslerle birlikte 15 saat maaş karşılığına tamamlar. 5. sınıflar için 2 ssat de Zeka Oyunları seçilmiş olsun. Bu öğretmenimizin dersi 10 saat olur. Kendisi maaş karşılığını dolduramadığı için ve Formatör olarak Vali Bey tarafından okuluna görevlendirildiği için maaş karşılığını doldursun diye başka bir okula da gönderilemeyeceğine göre Formatörlük görevini yürütür.
Sen maaş karşılığını dolduramıyorsun diye Beden öğretmenini Din kültürü dersine sokamazlar.... çünkü girdiği Din Kültürü dersi maaş karşılığı yerine geçmez.
Ama çocukların dersi boş geçmesin diye öğretmenimiz kendi gönlünden olmak üzere bu derse girebilir... orası ayrı... :)

bize gelen formatör görevlendirme yazısında maaş karşılığı yani 15 saat girilmesi zorunlu şeklinde yazılmış ama bana müdür bişey demedi 8 saat giricem galiba..

bana 19 saat verildi. max 15 değilmi dediğimde ücretli öğretmenmi tutalım dendi.mecbur tutuldum

Görev Tanımı :
1. Branşı Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olan BİTEFO’lar en fazla maaş karşılığı, farklı branşta olan BİTEFO’lar
ise en az maaş karşılığı derse girmek zorundadırlar
. Branşı Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olanlar Bilişim Teknolojileri
dersine, farklı branşta olan BİTEFO’lar ise kendi branşındaki derslere girmek zorundadırlar.

Kendi ilinizin görevlendirme şartlarında ne yazdığı önemli. 15 saat zorunlu mu diyor yoksa maaş karşılığı dersini dolduramaması halinde bunun dışındaki zamanını Bilişim Teknolojisi Formatör Öğretmeni olarak tamamlayacaktır.
Malesef her il farklı görevlendirme şartı yazıyor

berserk' Alıntı:
okyanus41' Alıntı:

Sizde nerden çıktınız da böyle cevap veriyorsunuz. Kimdemiş zorunludur diye. Allah bize sabır versin sizin gibilerden. alan dersi varsa girer yoksa ( 0 olsa dah) formatörlük görevini yapar. Bıktım böyle bilip bilmeden cevap yazanlardan

:+1:

Kesinlikle H-A-Y-I-R... Zorunluluk yok, seçmezler olur biter.. En fazla 15 saat verilebilir deniyor yönetmelikte, 15 saat verilecek yada verilir demiyor... en az 6 saat diye bir şeyde 2008 de kalktı. yok öyle birşey... bir formatör öğretmen hiç derse girmeyebilir. ve hiç bir yönetmelik yada herhangi bir madde buna karşı değildir. doğru olanda hiç ders vermemektir zaten. lab yok,not yok,dersin değeri yok...

Arkadaşlar merhaba,

Ben Elazığdayım, pazartesiden itibaren tekrar formatörlük yapılacak diye kesin bilgi var,

fakat biz yeni okulumuza taşındık, bilişim sınıfımız var ama henüz bilgisayarlar gelmedi, gelecek deniliyor, acaba görevlendirmem yapılır mı?

Bir de diyelim yeni okulumda görevlendirmem yapılmazsa, geçen seneki gibi başka bir okulda formatörlük görevlendirmesi olur mu bu sene acaba?

Formatörlük başvurusu alan iller bu konuda nasıl davranıyorlar?

formatör öğretmen zorunlu 15 saat derse GİRMEZ... 15 SAATE KADAR DERSE GİREBİLİR... bunu yanlış yorumlamayalım lütfen... 0 saat dersin olsada formatörlük yaparsın 5 te olsa yaparsın 15 te olsa yaparsın... ama kimse seni 15 saatten fazla derse sokamaz...

Görevlendirme çıakran sayın Valinize, onay metninin nasıl sunulduğuyla ya da il MEM merkezinde koordinatör Müdür yetkilinin Vali'ye durumu nasıl anlattığı ile ilgili bir durumdur.

Normalde olması gereken durum, en fazla 15 saate kadar derse girme durumudur. Bunun haricinde akıllı ve yararlı idarecinin yapması gereken ise bunu formatörün lehine kullanarak onun diğer öğretmenlere ve okula daha fazla "eğitsel anlamda" faydalı olabileceği şekilde en az ders olacak şekilde ayarlamasıdır.

Ama maalesef geçen sene İl MEM'imimizin Vali'ye farklı şekilde olur metni yazmasıyla:

"en az 10 saat derse girme şartı" şeklinde ibare ile görevlendirmelerimiz yapılmıştır.

Görüldüğü gibi başlangıçta koordinatör Müdür Yardımcısı yetkili kişinin buradaki tutumu çok öenmli rol oynamaktadır.

Valili'nin ise olur'u istediği gibi çıkarma gibi bir durumu vardır. Yani yaptığı görevlendirme bazı yönetmeliklere uymasa da yapılabilmektedir. Bunun itiraz kanalı var mıdır? Onu bilemiyorum.

bu formatörlük için uygulama her ilde farklı oluyor maalesef şu işi standart hale getiremediler yapın kardeşim rehber öğretmen gibi nöbet,kulüp,sınıf rehberliği vbg konular da sıkıntı oluyor hep...

Hocam Baknlık yazısında en fazla maaş karşılığı ibaresi vardır, ancak il milli eğitim müdürlükleri bunu 15 saat zorunlu diye yazmışsa, 15 saat girmek zorundasınızdır. 15 saatten fazlasını zorlayamazlar, istemezseniz girmezsiniz.

halilturkoglu' Alıntı:
Hocam Baknlık yazısında en fazla maaş karşılığı ibaresi vardır, ancak il milli eğitim müdürlükleri bunu 15 saat zorunlu diye yazmışsa, 15 saat girmek zorundasınızdır. 15 saatten fazlasını zorlayamazlar, istemezseniz girmezsiniz.
Milli eğitim bakanlıktan üstün bir makam değildir buna valide dahildir.. Yönetmelik değiştiremez kendi kafasına göre. Tabi siz razı olursanız yönetmelik olmadanda herşeyi yaptırabilirler size.

İzmir için bize glen yazıda formatör öğretmen hariç diğer branşlar maaş karşılığı girmelidir demiyor.tüm formatörlük isteyen öğretmenler diyor.benim 6 saat dersim var o zaman beni formatörde yapmıyacak lab ım olmasına rağmen bu ne demek ek ders vermek istemiyorum size demek.okulda 6 saat derse gir 9 saatte okulda başka işler verilsin maaşını al git demek.
bu kesin böyle demiyorum ama ya il yazıyı yanlış yolladı ya bu iş icee çığrından çıktı.
allah sonumuzu hayır etsin.bizle uğraştıkları kadar başka branşlarla uğraşmıyorlar bu nedir anlamadım.

Geri