Formator FAZLADAN EKDERS ALABİLİR Mİ?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaslar
Diyelim ki kendi okulumda formatorum. Ve normalde 27 saat dersim var.

Ben bu derslerin hepsine girmek istersem
27-15=12

Haftalik +12 saat daha ekders alabilir miyim fazladan?

YONETMELİK NE DİYOR BU KONUDA?

(alinabilecegini hatta bazi kisilerin aldigini duydum da)

15 saatten fazla derse giremezsiniz, girseniz bile fahri girersiniz hocam ücretini alamazsınız...

Duyumun yanlış hocam.. Maalesef 18 saatten 1lira fazla alamazsın. Alan varsa yönetmelik dışıdır. O zaman idareciler de 6'dan fazla girdiğinde ekders alır, idareci sınıfçılar her girdiği ders için alır...

yibo da çalışırsan ancak nöbet içinde parA alırsın o da 6 ek ders saat ücretidir daha da başka para alaman ALLAH gözünü doyursun.. :D

amip33' Alıntı:
Duyumun yanlış hocam.. Maalesef 18 saatten 1lira fazla alamazsın. Alan varsa yönetmelik dışıdır. O zaman idareciler de 6'dan fazla girdiğinde ekders alır, idareci sınıfçılar her girdiği ders için alır...
İdareciler 6 saatten fazla girerse alır hocam ücretini yanlış biliyorsunuz. Formatör hakkında net bir yönetmelik yok. Fakat idareciler alır.

Evet Allah gozumu doyursun :))
Ben daha formator olmadim. Bi arkadas 30 saate giriyordu. Dedi II. Donem formatorluge basvurucam.

Tum derslere girerim +15 alirim

Mumkun degil dedim ama filanca filanca kisiler aliyor dedi.
Ben de ogrenmek istedim

hocam ne yaparsan yap formatörken +18 den fazla ek ders alamazsın, hafta sonlarıda kurs açarsan +10 saate kadar alabilirsin.

hazarpapak' Alıntı:
amip33' Alıntı:
İdareciler 6 saatten fazla girerse alır hocam ücretini yanlış biliyorsunuz. Formatör hakkında net bir yönetmelik yok. Fakat idareciler alır.

İdareciler alıyor. Biz mesai saatleri konusunda mağdur olduğumuz gibi bu gibi konularda da mağduruz.

cyln' Alıntı:
Ben daha formator olmadim. Bi arkadas 30 saate giriyordu. Dedi II. Donem formatorluge basvurucam.

Ben de ogrenmek istedim

Öyle olsa herkes formatyör olmak için sıraya girer. Formatörlük kalksın diyenleri forumda döverler.

Geri alırlar ücretleri dikkat edin hocam, formatör öğretmen en fazla 15 saat derse girer, 18 saat ek ders alır. Ancak mesela belletmenlik, ders dışı, halk eğitim, sınavlar v.s. den ek ders ücreti alırsınız, bunun 18 saatle alakası yoktur. Ama fazladan 6 saat derse girdim, 12 saat derse girdim, bunların ek dersi yok.

Yönetmelik diyorki;
Okulda kaç saat girersen gir, hatta girme, 18 saat ek ders gücreti alırsın. Şu an valilik adına görevlendirlmişsin.. bitti...
İstersen 30 saate gir, istersen 0 (yaz dönemini düşün).. Zaten yönetmelikte 15 saat maaş karşılığı girer demiyor. EN FAZLA 15 saat derse girer diyor...

Ama Halk Eğitimdi, Hizmet İçi eğitimdi, (mesai saatleri dışında olacak) +10 yapabilirsin....
18+10 = 28
Sınav göreviydi vs onlar herkes için aynıdır zaten...

cyln' Alıntı:

Ben de ogrenmek istedim

Müdür veya Müdür Yardımcısı alabilir ama siz alamazsınız, onların kadrosu idareci kadrosudur sizinki ise 6 aylık görevlendirmedir...

bu ay 76+28 saat ek ders alacağım bal gibi de alınıyor fazladan alamazsın diyenlerin dikkatine artı inanmayanlar için bordroda yayınlayabilirim

neyzen44' Alıntı:
bu ay 76+28 saat ek ders alacağım bal gibi de alınıyor fazladan alamazsın diyenlerin dikkatine artı inanmayanlar için bordroda yayınlayabilirim

Hocam bordronuzu ve hangi ilde çalıştığınızı yazarmısınız?

Mağdur olabilirsiniz. Yönetmelik gereği, yukarıda arkadaşların dedikleri doğrudur. Ve Eğer bir idareci size bu ücretleri yazdıysa, ileride bu hata farkedilince faiziyle geri alınır.

Bal gibi alınma söz konusu değil kısaca hocam.

neyzen44' Alıntı:
Sen okulun adını söyle de yarın müffettişler gelsin, diğersi gün faiziyle geri alsınlar hocam senden. :p

işte bizim öğretmenimizin hali.
merak etmeyin arkadaşlar ek dersi halk eğitimden alıyorum kurs olarak :)

neyzen44' Alıntı:
işte bizim öğretmenimizin hali.
merak etmeyin arkadaşlar ek dersi halk eğitimden alıyorum kurs olarak :)
Şaka yaptım inşallah alınmamışındır hocam.. :mrgreen: ama yazdığın gerçekten yönetmelikspor'a aykırı. Eğer gerçekten fazla veriyorsa fazla girdiğin için o fazlalığı daha fazla alma derim ben. :mrgreen:

3 aydır bizimkiler de vermeye çalışıyor klüp aldım diye. Verme diye diretiyorum, adamlar verecez diyor. Şikayet edicem bana fazla ekders vermeye çalışıyorlar diye. :puhaha:

en fazla 15 saat derse girer 18 saat alır yazıyo.. 15 tten fazlasına girerse diye bi secenek yok.. farklı bi şekilde yorumlanabilir.. açık bırakılmış :)

Formatör öğretmen, arkadaşların da belirttiği gibi 30 saat de girse hiç derse girmese de haftada 18 saat ek ders alır.
Bunun haricinde ek ders alabilmesi için kurs ve açık lisede ders verme gibi hafta içi akşam ya da hafta sonu da çalışması lazım.

bende formatörlük + 40 saat alıyorum. Halk eğitimi katarsak işin içine tabi :)

asli göreviniz 8-5 saatleri arasındadır. 8-5 saatleri arasında en fazla maaş karşılığı kadar derse girebilirsiniz. Maaş karşılığından fazla girerseniz ayriyaten ek ders alamazsınız. Ama saat 5 ten sonra başka bir kuruma yada kendi kurumunuzda en fazla 10 saat derse girebilirsiniz ve bunun ücretini alabilirsiniz.

S.A. Arkadaş doğru söylüyor. Aslında formatörler 15 saat üzeri girdiği dersin ücretini alabilir. Bence müdürler mutemetler yanlış yapıyor. Bazı arkadaşlar yönetmeliğe göre alamazsın ne kadar girersen gir 18 saat alırsın diyorlar. Soruyorum hangi yönetmeliğe göre 18 saatten fazla alamayız? Benim okuduğum yönetmeliğe göre ' formatör öğretmenler formatörlük belgesine sahip bir müdür yardımcısına bağlıdır mesai saatleri ve ücreti de bağlı bulunduğu müdür yardımcısının mesaisi ve ücretinden ödenir yazıyor. Bağlı bulunduğum müdür yardımcısı 12 saat sosyal bilgiler dersine giriyor 6 saati maaş karşılığı oluyor 6 saati de ek ders olmak üzere haftada 24 saat ek ders alıyor. Ben de bu müdür yardımcısına bağlı isem 18 saatten sonra 6 saat daha ek ders alabilirim. 22 saat derse giriyorum. 15 saat maaş karşılığı 6 saati ek ders 1 saati fahri olmalı ve haftada 24 saat ek ders almalıyım. Bence bunu teamül haline getirmişler hiç bir dayanağı yok. İyi aklıma getirdiniz yarın bir dilekçe ile baş vurayım bakalım ne diyecekler.

mevlutkaraagac' Alıntı:
S.A. Arkadaş doğru söylüyor. Aslında formatörler 15 saat üzeri girdiği dersin ücretini alabilir. Bence müdürler mutemetler yanlış yapıyor. Bazı arkadaşlar yönetmeliğe göre alamazsın ne kadar girersen gir 18 saat alırsın diyorlar. Soruyorum hangi yönetmeliğe göre 18 saatten fazla alamayız? Benim okuduğum yönetmeliğe göre ' formatör öğretmenler formatörlük belgesine sahip bir müdür yardımcısına bağlıdır mesai saatleri ve ücreti de bağlı bulunduğu müdür yardımcısının mesaisi ve ücretinden ödenir yazıyor. Bağlı bulunduğum müdür yardımcısı 12 saat sosyal bilgiler dersine giriyor 6 saati maaş karşılığı oluyor 6 saati de ek ders olmak üzere haftada 24 saat ek ders alıyor. Ben de bu müdür yardımcısına bağlı isem 18 saatten sonra 6 saat daha ek ders alabilirim. 22 saat derse giriyorum. 15 saat maaş karşılığı 6 saati ek ders 1 saati fahri olmalı ve haftada 24 saat ek ders almalıyım. Bence bunu teamül haline getirmişler hiç bir dayanağı yok. İyi aklıma getirdiniz yarın bir dilekçe ile baş vurayım bakalım ne diyecekler.

Hocam siz forumda yenisiniz galiba:) Peki bağlı olduğunuz müdür yardımcısı 12 değil de 20 saat derse girse 6 saati maaş karşılığı geri kalan 14 saati de ek ders mi olur? Ben olan yer görmedim. Eğer olsaydı. Müdür yardımcıları haftada en az 25 saat derse girerlerdi.

hasan' Alıntı:
Yönetmelik diyorki;
Okulda kaç saat girersen gir, hatta girme, 18 saat ek ders gücreti alırsın. Şu an valilik adına görevlendirlmişsin.. bitti...
İstersen 30 saate gir, istersen 0 (yaz dönemini düşün).. Zaten yönetmelikte 15 saat maaş karşılığı girer demiyor. EN FAZLA 15 saat derse girer diyor...

Ama Halk Eğitimdi, Hizmet İçi eğitimdi, (mesai saatleri dışında olacak) +10 yapabilirsin....
18+10 = 28
Sınav göreviydi vs onlar herkes için aynıdır zaten...

Klasik konu 8 ay sonra hortladı, konuşurken söyleymiş böyleymiş diyeceğimize delil sunun... İşte benim delilim...

Madde 16-' Alıntı:
(2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

Geri