formatlanmış hard diskten boot yapamıyorum

Kodla Büyü

kkslyyldz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
pcnin sata bağlantılı hard diskini başka bir pc de formatladım yeni işletim sistemi kurdum (üzerinde bulunduğu pcnin cdromu çalışmıyor). daha sonra tekrar aynı pc ye taktığımda güvenli mod , en son yapılandırılan iyi ayarlar filan ekranı geliyor herhangi birini seçtiğimde pc resetliyor kendini. yani olay hard diskten boot yapmaya geldiğinde hop restart.

hard diski başka bir pcye taktığımda çalışıyor

sorun ne olabilir acaba?

kkslyyldz' Alıntı:
pcnin sata bağlantılı hard diskini başka bir pc de formatladım yeni işletim sistemi kurdum (üzerinde bulunduğu pcnin cdromu çalışmıyor). daha sonra tekrar aynı pc ye taktığımda güvenli mod , en son yapılandırılan iyi ayarlar filan ekranı geliyor herhangi birini seçtiğimde pc resetliyor kendini. yani olay hard diskten boot yapmaya geldiğinde hop restart.

hard diski başka bir pcye taktığımda çalışıyor

sorun ne olabilir acaba?

Hocam İşletim sistemleri yüklenirken cd içerisinden sadece işletim sistemi dosyalarını almıyor. Bios , Çevresel cihazlar, Kuzey güney köprüleri, İşlemci gibi cihazlarında bilgisini alarak kök yazılımlarını entegre ediyor. Hali ile farklı chipsete sahip anakartlara takılan diskler işletim sistemini açamaz ve reset atar. (Bunun çözümü için farklı yollar mevcuttur). Benim size tavsiyem ise şu olabilir. Çalışan cd-rom u diski takmak istediğiniz PCye takın ve kendi üzerinden format atın sorun olmaz. İyi çalışmalar.

hocam kasa bankadan gelme bir kasa anakart bağlantıları normal atx kasalar gibi değil o yüzden cd-rom takamıyorum kasaya. usb-cdromdan da denedim formatlayamadım :(

Hocam fazlası vardır eksiği yoktur. O yüzden bence takabilmeniz lazım. Marka model varmı birde ben bakayım cihaz bilgisine.

burhansenyuva hocam elimde o kasaya takılabilecek soketlere sahip cd-rom yok. güç kablosu, ide kablosu bile farklı. küçük kompakt bi kasa hocam ne yeni bi aygıt takabilecek bi alan var ne de soket :(

kkslyyldz' Alıntı:
burhansenyuva hocam elimde o kasaya takılabilecek soketlere sahip cd-rom yok. güç kablosu, ide kablosu bile farklı. küçük kompakt bi kasa hocam ne yeni bi aygıt takabilecek bi alan var ne de soket :(

Hocam Hdd yi başka pc ye taktım demiştiniz. Hdd portu normal ise İde kablosuna hem hdd hem de Cd rom bağlayabilirsiniz.Cihazı da merak ettim neymiş o farklı olan kablo :)

Hocam eğer ki güvenli modda açabiliyorsanız makineyi. anakartın marka ve modeline ait chipseti öğrenin indirin ve kurun, yeniden başlattığınızda işletim sistemi normal açılacaktır.

hocam bağlantı resimdeki gibi. kasadaki güç bağlantıları bu şekilde biri cd-roma biri hddye

Ekli dosyalar

• SATA-HDD-INTERFACE-TECHNOLOGY.jpg
    SATA-HDD-INTERFACE-TECHNOLOGY.jpg
    35.8 KB · Görüntüleme: 537
kkslyyldz' Alıntı:
hocam bağlantı resimdeki gibi. kasadaki güç bağlantıları bu şekilde biri cd-roma biri hddye

Hocamo gördüğünüz sata power kablosu. Sizin eklemiş olduğunuz disk ise
IDE den SATA ya geçisi olan disklerden yani bu disklerde iki tane güç kablosu slotu var. Power spplynizde eğer Sata power çıkışı yoksa eskisine takarsınız. Bu genel bilgi idi. Şimdi sizin yapmanız gereken ise, bir tane dönüştürücü almak veya power supply üzerinde IDE power varmı bakmak. O dönüştürücünün fiyatı 2-5 tl arasıdır. İyi çalışmalar.

yada doğrudan http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar ... 1-65915794
ürününü aldırabilirseniz okulunuza piyasada 15-25 tl arasıdır. Tüm çeviri işlerinizi çok rahat görürsünüz.

kkslyyldz' Alıntı:

hocam o sata güç kablosu sanırım ilk çıktığında sata ve atx güç girişleri birlikte bulunuyordu bazı hddlerde.

ide power yok hocam dedim ya kullan atlık yapmışlar kasayı. başka bir bileşen ekleyip çıkarabilme şansımız yok. herşeyden yeterince koymuşlar fazlalığa lüzum görmemişler :)

napam bi daha bootable bir usbyle deniycem format atmayı olursa olur artık

obsearchverim' Alıntı:
kkslyyldz' Alıntı:

hocam o sata güç kablosu sanırım ilk çıktığında sata ve atx güç girişleri birlikte bulunuyordu bazı hddlerde.

hdd de var hocam zaten o sayede başka bir pcde formatlayabildim.

Geri