Format Sırasında Mavi Ekran Hatası !

Kodla Büyü

..LysimakhoS..

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bugün BT sınıfındaki bir bilgisayara muhtelif zamanlarda mavi ekran hatası verdiği için SP2'li WinXP CD si ile format atmaya başladım. Bilgisayarın harddiski C ve D olarak 2 parçaya ayrılmış. Format sırasında C bölümünü sildim, biçimlendirdim ve XP yi yüklemeye başladım. Yüklemenin devam ettiği sırada mavi ekran hatası verdi; bilgisayarı yeniden başlatarak farklı farklı WinXP CD'leriyle tekrar tekrar denedim. Denemiş olduğum WinXP CD'leri SP2 li ve SP3 lüydü; fakat her defasında mavi ekran hatasını verdi. Mavi Ekran hatası verdiğinde ise aşağıdaki iletiyi veriyordu:

Stop: c000021a {onarılmaz sistem hatası}
Session manager Initialization sistem işlemi,
0xc0000034 durumu ile beklenmeyen biçimde sonlandı.
(0x00000000 0x00000000).
Sistem kapatıldı

Durum bu arkadaşlar. Daha önce böyle bir hatayla karşılaşan var mı? Eğer böyle bir hatayla karşılaşan varsa bu durumda neler yaptılar?

..LysimakhoS..' Alıntı:
dervisahmet' Alıntı:
yavaş biçimlendirme yaptınmı hocam C'ye

yavaş biçimlendirme derken hocam?

esoqyt.jpg

3 veya 4 tercihlerden bahsediyor...

NTFS dosya sisteminde hızlı olarakta denedim, yavaş olarakta denedim farketmedi ama yine aynı hatayı verdi.

Hocam mavi ekran genelde donanım değişikliklerinden kaynaklanıyor. Sabit diskini başka bilgisayara tak ikinci harddisk olarak. Açıyor mu açmıyor mu bir bak. Olmazsa işletim sistemi üzerinden biçimlendir.

Rusen hocam bence sunu dene,

hard diski hiren's boot cd ile format ve fdisk yap ve yeniden boyutlandır.

sonra windows kurmayı dene!.

rusensahin' Alıntı:
Hocam mavi ekran genelde donanım değişikliklerinden kaynaklanıyor. Sabit diskini başka bilgisayara tak ikinci harddisk olarak. Açıyor mu açmıyor mu bir bak. Olmazsa işletim sistemi üzerinden biçimlendir.

hocam 2. HDD olarak kendi bilgisayarımın DVD-rom sürücüsüne taktım fakat yine açılmadı; biçimlendirme nasıl yapılabilir böyle bir durumda?

aakcakaza' Alıntı:

Hatlar karıştı galiba...
..LysimakhoS.. arkadaşım "aakcakaza" hocamın önerisini dene...

rusensahin' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:

Hatlar karıştı galiba...
olur o kadar , bilgisayarcı hastalığı denir buna. ahmet 'e mehmet , ali ye veli deriz biz :)

rusensahin' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:

Hatlar karıştı galiba...

Pardon rusen hocam evet hatlar karısmıs bende :D

kusura bakma :)

aakcakaza' Alıntı:
hocam bence sunu dene,

hocam hiren's boot cd si kullanmadım daha önce; hiren's boot cd si ile de acronisteki gibi image mı alınıyor? elimde benzer bilgisayarın acronisle alınmış imajı var aslında..

Hiren's Boot CD 10.1 versiyonunu oluşturdum az önce. sistem başlangıcında çalıştırmadım fakat 16 tane menüsü var; bahsetmiş olduğum HDD biçimlendirmesini hangi bölümden yapmam gerekiyor?
menüler
antivirus
backup
browsers
cleaners
network
optimizers
partition/boot
passwords / keys
process
recovery
registry
startup
sysinfo
testing
tweakers
other

alideniz2000' Alıntı:
..LysimakhoS..' Alıntı:
rusensahin' Alıntı:

hocam 2. HDD olarak kendi bilgisayarımın DVD-rom sürücüsüne taktım fakat yine açılmadı; biçimlendirme nasıl yapılabilir böyle bir durumda?

harddiskini başka bir bilgisayara 2. hdd olarak tak.
büyük bir olasılıkla 2. hdd için başlagıçta otomatik scan yapacaktır bilgisayar.
hataları düzeltecektir.
sonra hdd'yi söküp yeniden xp'yi kurmayı deneyin.

hocam hiren's boot cd si ile problemi çözemediğim için bu demiş olduğunuz yöntemide denedim. farklı bir bilgisayara 2. hdd olarak taktım. bilgisayar açılırken hangi sistemin açılacağını sormadı tabiki taktığım diskte herhangi bir işletim sistemi kurulu olmadığı için. taktığım bilgisayardaki işletim sistemi açılınca bilgisayarıma girdim iki parça olarak görünüyor takmış olduğum hdd. iki parçasınıda sürücü hataları denetimini yaptım. oldukça uzun zaman aldı bu işlemde. sonra diski çıkartıp kendi kasasına taktım. birdaha format atma işlemine başladım, kur dosyalarının yüklenmesi sırasında yine aynı mavi ekran hatasını verdi.

böyle bir problemle daha önce karşılaşan yok mu arkadaşlar? çözemediyseniz bile böyle bir problemle karşılaşan hiç mi olmadı?

benim lab da da ara ara normal çalışırken mavi ekran hatası veren bilgisayarlar var bütün bilgisayarları formatladım aynı bilgisayarlar zaman zaman aynı hatayı yine veriyo. ram lerden kaynaklanan bi sorun olabilir mi acaba yada o harddiski başka bi anakartta formatlamak ?

dip-not' Alıntı:
benim lab da da ara ara normal çalışırken mavi ekran hatası veren bilgisayarlar var bütün bilgisayarları formatladım aynı bilgisayarlar zaman zaman aynı hatayı yine veriyo. ram lerden kaynaklanan bi sorun olabilir mi acaba yada o harddiski başka bi anakartta formatlamak ?

bahsetmiş olduğum hdd yi başka bir bilgisayara takarakta format atmayı denedim; ama yine format atma esnasında kur dosyalarını yüklerken mavi ekran hatasını verdi..

arkadaşlar bu konuda bahsettiğim hdd yi başka bir bilgisayarda formatladım bugün. tertemiz bi f-disk çektim, programlarımı kurdum..
daha sonra bu hdd'yi eski kasasının içine taktım ve bilgisayarı açtım. elektrik kesintilerinden sonra siyah ekranda;

güvenli modda başlat,
windows'u olağan şekilde başlat
...

ekranı çıktı karşıma; menüdeki hangi seçeneği seçersem seçeyim bilgisayar kendi kendine restart yapıyor şimdide.. bu sorunun problemi ne olabilir acaba?

hocam olabilecek problemler;

1- ramlerinde hata olabilir farklı ram ile dene,
2- hdd de problem varsa başka makinede de kurulmuyorsa o hdd
aynı özellikteki başka bir makineye güzel bir işletim sistemi prg vs kur. en son ghost image al ve o işletim sistemi kuramadıgın hdd ye o image dan yükle hdd bozuk değilse muhtemelen çalışır.

Hacker' Alıntı:
hocam olabilecek problemler;

1- ramlerinde hata olabilir farklı ram ile dene,
2- hdd de problem varsa başka makinede de kurulmuyorsa o hdd
aynı özellikteki başka bir makineye güzel bir işletim sistemi prg vs kur. en son ghost image al ve o işletim sistemi kuramadıgın hdd ye o image dan yükle hdd bozuk değilse muhtemelen çalışır.

hocam hatanın hdd'den olmadığını bugün anladım. bahsetmiş olduğum kasadaki hdd'yi başka bir kasaya takarak format atıp sistemi kurdum, gerekli programları kurdum. işlemlerini hallettiğim hdd'yi kendi kasasına taktığımda WinXP kurulu olmasına rağmen sistem açılmadı yinede. üstteki mesajda yazdığım gibi bilgisayarı açtıktan sonra;
bilgisayarı güvenli modda başlat,
windowsu olağan şekilde başlat..
...
menüleri çıktı, sanki bilgisayar bir elektrik kesintisinden dolayı kapanmış yada, yanlış bir şekilde kapatılmış gibi. karşıma çıkan menülerden hangisini seçsemde bilgisayar kendini restart yapıyor ve eynı menüyü karşıma birdaha çıkartıyor. ama dediğin gibi sorunlu kasadaki RAM ları da yarın bi değiştireyim bakayım.. üstünde 2 adet 256 lık ddr2 RAM vardı, gerçi RAM lardan olsa dahi RAM ların ikiside mi bozuk olduğu anlamına geliyor bu yoksa 1 tanesi bozuk olsa dahi bu hatayı verir mi?

senin 2X 256 lar muhtemelen dual channel çalışıyordur. 1 tanesi bozuk olsa bile hatayı verir.
Ramleri değiştir olmazsa anakartında çatlak vs gibi anakart problemleri olabilir.
haricen yapabilecek bişey olabileceğini de düşünmüyorum.

Hacker' Alıntı:
senin 2X 256 lar muhtemelen dual channel çalışıyordur. 1 tanesi bozuk olsa bile hatayı verir.
Ramleri değiştir olmazsa anakartında çatlak vs gibi anakart problemleri olabilir.
haricen yapabilecek bişey olabileceğini de düşünmüyorum.

hocam düzggün çalışan bir bilgisayarın RAM larını taktım sorunlu kasaya yine aynı menü çıktı. sanırım son ihtimal olarak anakart kalmıştı; kuvvetle-muhtemel sorun anakartta..

Geri