Format Atmaya Son !!! Peki Ne Yapabiliriz ? İşte Yanıt

Kodla Büyü

KingSkrupellos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Artık ilk karşılaştığınız sorunda çözüm olarak format atmayı düşünmeyin. Diğer alternatifleri değerlendirin. İşte onlardan birisi...

Bu derste bilgisayarımızda bir başlangıç noktası oluşturacağız ve yaptığımız hatalı kurulumlar sonucu oluşan sıkıntılarda çare olarak format atma kavramını geri plana atacağız. Bunun için size önerim ya bilgisayarınızın en iyi olduğu günü seçip belirlemeniz, ya da gün aşırı otomatik veya manuel düzenlemeniz. Şimdi aşağıdaki basamakları uygulayabiliriz.

1. Başlat > Çalıştır > %SystemRoot%\system32\restore\rstrui.exe [Tamam diyoruz].
2. Sistem Geri Yüklemeye Hoşgeldiniz. Ve alt radio butona tıkladık. Geri yükleme alanı oluşturunuz.
3. Geri yükleme alanı oluştur. Bu alana bir isim verebiliriz.
4. Bilgisayarımız için sorunsuz çalışan son halini belirlemiş olduk.

baslangicnoktasi1.jpg

baslangicnoktasi2.jpg

baslangicnoktasi3.jpg

Şimdi de Yedek Alalım

1. Başlat > Çalıştır > ntbackup.exe [Tamam diyoruz].
2. Yedekleme/Geri Yükleme alanına hoşgeldiniz. Gelişmiş Mod yada Windowsun sihirbazı size kalmış.
3. Daha sonra zaten sistem sizi yönlendirecek.
4. Tamam diyoruz ve yedeklerimizi de almış oluyoruz.

yedek1.jpg

yedek2.jpg

yedek3.jpg

yedek4.jpg

yedek5.jpg

yedek6.jpg

Artık ilk takıldığımız durumda Format atmıyoruz. Peki ne yapıyoruz?

Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Sistem Geri Yükleme

Hepsi bu kadar şimdi bigisayarımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz. Bilindiği gibi fazla format hard diskimize zarar verecektir.

Bunun için herhangi bir sorunla karşılaştığımızda format son çözüm şeklimiz olmalı.

Not : Windows XP'de etkilidir. Diğer işletim sistemlerindede olabilir. By KingSkrupellos
Kolay gelsin...

Sistem yeri yüklemeyi sağlıklık bulmuyorum nedense. Zor durumlarda kullanılabilir, ben genelde Windows'u kurar kurmaz bu özelliği kapatıyorum.

ahmetfx' Alıntı:
Sistem yeri yüklemeyi sağlıklık bulmuyorum nedense. Zor durumlarda kullanılabilir, ben genelde Windows'u kurar kurmaz bu özelliği kapatıyorum.
çok sağlıklı değil ama bazen de ilaç gibi geliyor... :)

mas1961' Alıntı:
ahmetfx' Alıntı:
Sistem yeri yüklemeyi sağlıklı bulmuyorum nedense. Zor durumlarda kullanılabilir, ben genelde Windows'u kurar kurmaz bu özelliği kapatıyorum.
çok sağlıklı değil ama bazen de ilaç gibi geliyor... :)

Evet bazen saçma sapan bir sürücü yüzünden Windows çökebiliyor öyle bir durumda çok işe yarıyor.

ahmetfx' Alıntı:
+1
gereksiz yere program kurulumlarını uzatıyor,
ilk bilgisayarımı aldığımda, üniversite yılları... java kuramayınca kullanmıştım, bilgisayarı çökertmişti. o gün bugündür istek olmadığı sürece format attığım her bilgisayarda kapatmışımdır.

ben kullanmam sistem geri yüklemeyi, formatı unutun en iyisi tertemiz norton ghost :++:

Not : Windows XP'de etkilidir. Diğer işletim sistemlerindede olabilir. By KingSkrupellos
Kolay gelsin...

xp mi kaldı ya hu..

Google'yi çok iyi anlıyorum, adamlar orjinal benzersiz içeriğe boş yere değer vermiyorlar...

DV kullanabilirsiniz. Sadece restart yaptırmak yeter.
Birinci Açılış 5-6 sn gecikir sadece.Zahmetsiz ve hızlı.

Geri