format atılamıyorrrrrr

Kodla Büyü

king

Site Gezgini
arkadaşlar,öğretmenler odamızdaki bilgisayara format atayım dedim yalnız şöyle bir sorun ortaya çıktı.format sırasında bilgisayarınızda herhangi bir disk bulunamadı diyor hdd takılı olduğu halde.acaba hdd sata olduğu için mi?nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz????

Hdd yi başka bir pc ye takınız; diğer pc üzerinden windows ortamında format atınız..

hdd kablolarını kontrol ettim zaten bilgisayar çalışıyor.yarın hdd yi başka bir bilgisayarda deneyim.yardımlarınız için tşkler..

Sata Olduğu için

Şayet HDD sata ise bunun disketini bulmanız lazım ve bu disketle açıp hdd tanıması lazım sonra Windows kurabilirsiniz

bios tan sata ayarını yapmanız lazım.
sata ve ata yı beraber aktif hale getirmelisiniz.bios ta integrated pripheral setting diye bi alanın alt ayarlarında olması lazım
kolay gelsin

hocam hdd sata olduğu zaman intel chipsetli anakartlar dışında hdd anakarta tanıtmak gerekiyor. yani sata sürücüsü lazım. bi anakartın chipsetine bak. eğer intel chipsetli değilse tanıtman gerekebilir.

valla benim elimde de ole bir bilgisayar var. bende dah çözüm bulamadım. şimdilik duruyor ekranını tamire gönderdim. o gelince tekrar bakacağım. eğer birşey bulursam size muhakkak solerim. Ama ben anakartta problem olduğunu düşünüyorum. Çünkü ole yada bole kurdum . en son haliyle açılırken yada açıldıktan belli bir süre sonra kendini kapatıyor ve açılmıyor. ekran gelince ne durumda olduğuna tekrar bakacağım...

Arkadaşlar bu sorunla ben de karşılaştım. 5 bilgisayarcı arkadaşla 3 saat uğraştık. Çözüm bulamadık. En sonunda makinaya 98 sistem disketi ile girmeyi denedik. Onu algıladı. 98 işletim sistemi kurduk üstüne Xp kurduk. Direk XP cd sinden hdd yi görmüyordu. Garip bir durum ama başımıza geldi.

Hocam benim lab. daki bilgisayarların hepsinde bu sorun oluyor ama ben alıştım Makinalar vestel diskler seagete sata disk. İmaj cd leri calışmadığı için ben normal format atıyorum makinalara. Ama bende kurulum cd si ile gelen sata disketi var .Boot esnasında F6 tusuna basarak sata diski tanıtıyorum.Eğer sizde disket yoksa anakart cd si içinde var onu bir diskete atın boot esnasında F6 ya basarak diskinizi tanıtabilirsiniz. Sorununuz size büyük gibi gelse de oyle değil, sadece bir disket oluşturacaksınız. Anakart cd sinde nerde bu sürücü diye soracak olursanız onu bilmiyorum.eğer bulamazsanız yardımcı olabilirim.Kolay gelsin.

adem' Alıntı:
hocam hdd sata olduğu zaman intel chipsetli anakartlar dışında hdd anakarta tanıtmak gerekiyor. yani sata sürücüsü lazım. bi anakartın chipsetine bak. eğer intel chipsetli değilse tanıtman gerekebilir.[/quote

EVET BU ARKADAŞIN SÖLEDİĞİ TAMAMEN DORUDUR...SATA DİSK WİNXP KURULUMU SIRASINDA FLOPY E TAKILIR KURULUM ESNASIINDA SİZE SORAR RAİD TANITIMI YAPMAK İSTİYORMUSUNUZ EVET İSE F6 BAS DER..DİSKET TAKLI İKEN F6 YA BASIN İLERLEYEN AŞAMADA SEÇİLİ SÜRÜCÜYÜ SEÇ DİYİP SİZDEN CHİPSETİNİZE UYGUN SÜRÜCÜYÜ YÜKLEMENİZ İSTENİR.SEÇİP ENTERLAYIN KURULUMA DEVAM EDİN....SATA DİSKETİNİ VE İÇİNDEKİ TÜM SÜRÜCÜLERİNİ SİZE AŞAĞIDA SUNUYORUM ...

BUYRUN :

http://rapidshare.com/files/73108372/SA ... D.rar.html

BURDAKİ .RAR UZANTILI DOSYAYI AÇIP İÇİNDEKİLERİ AYNEN DİSKETE KOPYALIYORSUNUZ BÖYLECE BİR SATA DİSKETİNİZ OLUYOR....
SAYGILARIMLA

erhanss' Alıntı:

Biz de aynı sorunla karşı karşıyayız.Verilen disket hangi marka bilgisayar için bi açıklık getirbilir misiniz? Exper öğrtmen bilgisayarında kullanablir miyiz?
Kullanamıyorsak Exper öğretmen bilgisayarı için raid tanımı disketini nasıl oluşturacağız?Bilgisayarlarla verilen bi anakart sürücüleri cd si var ancak bi halt anlaşılmıyor ondan (öğretmen bilgisayrımızı açamadığmız için öğrenci bilgisayrına takıyoruz cd yi ve o bilgisayar için sürücüleri buluyor mesela)

gozturkgs' Alıntı:
hocam sata larda böyle sıkıntılar çıkabiliyor disketle tanıtman gerekli
Hocam ben de işte onu soruyorum nasıl olacak o iş?Güvenlik kartı ile ilgili bi konuda nasıl atılacağı ayrıntılı yazılmış ama şu raid disketini bi türlü oluşturamadık,oluşturduğumuzu windovz hazretleri kabul etmedi,yok efendim kendi içnde daha yeni yeni raid sürücüleri varmış.e onu kullan o zaman diyoruz bu seferde kur devam edemiyor diyor.Hani Pc benim olsa çooktan kendini bahçede bulmuştu :) ama devlet malı bişey diyemiyoruz.
Yardımlarınızı bekliyorum dostlar.

bios'ta advantec setup vardı galiba orada
oraya gir ve raid özelliğini kapat sorun gider

Hocam ben de aynı sorunla karşılaştım. İnternetten buldum yönergelerle raid sürücülü bir win xp cd si hazırladım. yükleme yaparken raid sürücüsü yüklemek için f6 ya basın diyor orda raid sürücüsünü yüklerseniz sorun çözülüyor.

formatı başka bir cd ile atın. lisanslı home education xp ile olmaz. kişisel kullandığınız sp2 packlı xp professional kullanın.

arkadaşlar ben de geçen gün bi laptopa format atmayı denedim aynı hatayı verdi sanırım dediğiniz gibi bu raid zımbırtısından kaynaklanıyor

sata-pata

biosa gir oradan peripherals falan sanırım orada olacaktı sata artı pata yı işaretle

ThatBeatsAll' Alıntı:
erhanss' Alıntı:

Biz de aynı sorunla karşı karşıyayız.Verilen disket hangi marka bilgisayar için bi açıklık getirbilir misiniz? Exper öğrtmen bilgisayarında kullanablir miyiz?
Kullanamıyorsak Exper öğretmen bilgisayarı için raid tanımı disketini nasıl oluşturacağız?Bilgisayarlarla verilen bi anakart sürücüleri cd si var ancak bi halt anlaşılmıyor ondan (öğretmen bilgisayrımızı açamadığmız için öğrenci bilgisayrına takıyoruz cd yi ve o bilgisayar için sürücüleri buluyor mesela)

Gönderdiğim sata raid driver ;İNTEL , VİA , ULİ , SILICON IMAGE serilerinin tümünü kapsamaktadır.Yani bunun ile raid yükleyemeyeceğiniz PC kalmayacak..Saygılarımla.

Geri