Format atarken Sabit Diski görmüyor

Kodla Büyü

ragis

Site Gezgini
merhaba,
bilgisayrıma format atamıyorum. Win XP kuracağım ama Sabit Diski Göremediği için fortmat atamıyorum. BIOS dan Serial Atayı IDE olarak da denedim Raid olarak da denediğim halde hiçbir şekilde sabit diski görmüyor.
bu konuda bilgisi olanlar varsa yardım ederseniz sevinirim.
şimdiden teşekkürler

hocam biosun boot menüsünde hdd nin olduğu bölüm var.orada 1. oalrak harddiskimi yoksa bootable card ımı görüyor ona bi dikakt edin

1 --- şuan elimdeki sp3 'lü...
2--- Bıos un boot ayarlarında hard disk boot priority kısmında 1. olarak harddisk 2. olarak bootable card yazıyo yani harddisk
3--- sata entegreli Xp nereden bulcam :((

ayrıca bana sata disklerde raid driverını yüklemem gerektiğini söylediler. aldığım yer birkez yüklemişti tekrar yüklemeye gerek varmı yani bozulmaz silinme vs herhangi bir problem olması söz konusu mu acaba

disket sürücün varmı varsa bir boş diskete ihtiyacın olucak drayver cd den önce sata dosyasını al sonra format atmaya başla diskete yönlendirerek sabit diski tanıt bu şekilde atbilirsin .

şermin hocam anakart Cd si içinde mi olacak bu sata dosyası . ayrıca diskete atacağım dosyanın ismini tam olarak yazarsanız sevinirim.

Hocam tek bulman gerek sata surucu yuklü bir xp cd si yok onu bulamıyorsan elindeki bir

win xp cd sine buldugun sata dosyalarını n-lite programı ile entegre edebilirsin.

peki hocam çok teşekkür ederim :)
önce arkdaşım upload etsin onda varmış sata ve raid destekli XP. birde ordan deneyeceğim :cry:

hocam sorun farklı olabilir.
HDD nizin veri yolu tipini(SATA-IDE) ve anakartınızın marka ve modelini yazar mısınız?

bilmiyorum ki. problemin nereden kaynaklandığını bulsam çözüm yolunu belirlemek çok daha kolay olacaktır. bende her duyduğumu denemeye çalışıyorum.
anakartım ın markası gigabyte modeli 8S648fx-775(-C) veriyoluda SATA
yardımcı olursanız sevinirim :)

Hocam, bazı anakartlarda HDD takmak için iki bölüm var. Birisi SATA, diğeri NORMAL. Anakartın özelliklerine bakmanı tavsiye ederim. Ama sorunun SATA ya da RAİD sorunu. O kesin.

:) evet bana da raid sorunu gibi görünüyo. ya da hard diskim sizlere ömür...
anakart üzerinde 2 tane hard diskin raid kablosunu takabileceğim yer var birinde SATA 0 Diğerinde SATA 1 yazıyor. bahsettiğiniz bu ise sata 0' a takılı...
diğeride güç kablosu zaten .

hocam bahsedilen sorunun aslı şu:

bu tip eski anakartlarda SATA konfigürasyonunu sadece RAID yapmak için konfigüre ediliyordu o yüzden tek diskle RAID yapmadan Windows kurmak istendiğinde Fdisk yapılan bölüme gelindiğinde disk görünmüyor hali ile.
bu durumda kurulum başlarken f6 ya basıp bir disket sürücüden SATA sürücülerini kurmak gerekiyor.

Ama sizin anakartınızda SATA konfigirasyonunu IDE olarak ayarlanabiliyor bunu biliyorum dolayısı ile burayı IDE ye aldığınızda bir sorun çıkmaması lazım .HDD nizin SATA ve güç kablolarını da kontrol ediniz çıkmış olabilir.

Ama yinede sorun çıkarsa ve diski görmezse o zaman aşağıdaki sürücüleri boş bir diskete çıkarıp XP yüklenmeye başladığı anda F6 ya basıp ilerde çıkacak olan bölümde disket sürücüden bu sürücüleri yüklemeniz gerekecek.Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    33.3 KB · Görüntüleme: 14,494
  • WINXP.rar
    116.9 KB · Görüntüleme: 790
sinaaat Hocam emeğiniz için çok teşekkür ederim

biliyorum anakartımın IDE yi de desteklediğini fat format atarken IDE yaptım olmadı. RAID yaptım yine olmadı.
4 yıl önce masaüstü bilgisayrım ilk çöktüğünde aynı problem ile karşılaşmıştım ve teknik servis sata diske raid sürücüyü yüklediklerini ve bu şekilde problemi giderdiklerini söylemişti. bu zamana kadar ki formatlarda bu problem ile karşılaşmadım ve SATA ayarlarını RAID yaparak kolayca format atabiliyrdum.Şuan hiçbirşekilde hard diski görmüyor.

üstelik Yarım saat önce açılışta ;
Primary master <sata device not found>
Secondery master <sata device not found> uyarısını vermeye başladı (tabi artık oda bende kafayı yemeye başladık )

gönderdiğiniz ek içinde teşekkür ederim. tkrardan raid yüklemeyi deneyeceğim.Laptopumda disket sürücü olmadığı için bu işlemi şimdi gerçekleştiremiyorum. yarına kaldı artık.
tekrar teşekkür ederim

hocam sata device not found demesinin 2 nedeni olabilir
1. hdd nin power kablosu yada data kablosu çıkmış olabilir. (kontrol edin)
2. HDD gitmiş olabilir. (çıkarma şansınız varsa başka bilgisayarda test edin. yada cd den çalışan windows lar [WinPE] ile açarak hdd yi görüp görmediğini test edin)
...
XP olarak size önerim
..
1.Dragon XP DVD (Bunu yeni buldun. içinde win7 ve pardusta var)
http://www.downtr.net/77934-dragon-mult ... d-pro.html
.
2. MXP v2 (Ben okulda bunu kullanıyorum) DVD
http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=86975

nlite programı ile xp cd'sinin içine sata driverları entegre edebilirsiniz. daha önce normal xp cd si ile format atılamayan bir dizüstü bilgisayar için ben yapmıştım. isterseniz nlite, kurulumu ve entegre işlemini anlatan yardım dosyasını gönderebilirim.

öncelikle teşekkür ederim.
İlk olarak pazartesi Günü Sabit diskimi saglam bir bilgisayrda denemeyi düşünüyorum Eger sabit diskte bir problem yoksa o zman sata driverları entegre edip o şekilde deneyebilirm...
birkaç sitede bu işlemleri buldum ama sizde elinizdeki dosyaları gönderirseniz memnun olurum .

slm arkadaşım bende aynı sorunla karşılaştım bt sınıfımda birçok şey denedim benm raid sürücü disketimde vardı takıyorum format esnasında yinde sorun veriyordu.SATA.... BULUNAMADI. gibisinden en son baktık olmayacak windows 7 yükleyiverdim.Sounsuz çalıştı wnds7 bilgisayarımada yükledim sorunsuz işliyor.Tavsiye ederim bir deneyin uğraşmayın disketle falan hiç bence

CD başlatmak için herhangi bir tuşa basın dedikten sonra ilk çıkan mavi ekranda raid sürücüsü için F2 (sanırım) ye basın diye aşağıda yazıyor. Oradan sorun çözülmesi gerekiyordu. Umarım anlatabilmişimdir.

zgrcln hocam ne demek istediğinizi anladım. F6 ya basılması gerekiyor. ama elimde o disket yok. onu ben yazdıracağım. donanımdan kaynaklandığını düşünüyorum.
BaRBaRYaN35 hocam benm masaüstü çok da iyi özelliklere sahip degil. Win7 nin baya kasacağından eminiim hatta yükleyemeyebilriz. çünkü Pc nin özellikleri 80 GB hard disk ve 512 Mb ram ,penitun 4 işlemci 3GHz :D
win 7 için bildiğim kadarıyla RAM en az 1GB olmalı :p

hocam benm bt sınıfımdaki bilgisayarların özelliklerini tam hatırlayamadım yazmayayım ama şöyle söyleyeyim vestel marka bilgisayarlar genelde türkiye geneline dağılıyo aynı bilgisayarlar.Ben baya bir uğraştım her okula gittiğimde denedim çözüm olmadı.Önce xp attım ondada aynı hatayı verdi.wnds7 de hata vernedi.Tüm bunlarda hata veriyorsa windows98 yükleyin:):):):):) Bu arada bnm diğer okulumda 2 okula gidiyorum bu arada bilgisayarlarda 98 yüklü hala:)Şu eski ziraat bankalarında olur ya tozlu grimsi monitörler hani bankalarda hep işlem yapılırda biz eğildiğimiz halde kendi işlemimizi göremeyiz:)))) neyse biraz abartttım gibi ben kaçtım iyi akşamlar herkese

Geri