Flutter dart ders notları

Kodla Büyü
Android studio eğer kasiyorsa vs code kullanabilirsiniz hocam. Emulator olarak kendi telefonunuzu kullanabilirsiniz. Vs code artı kendi telefonunuz. Belki işinizi görür.[/QUOT

Android için telefon emulator olarak kullanılıyor. Vs Code için telefon nasıl emulator olarak kullanılıyor, bilgi verirmisiniz[

Son düzenleme:

Telefonunuzda geliştici seçeneklerini aktif etmeniz gerekir. Sistem menüsünde derleme numarası yazan kısma 3 ya da 5 kere ard ardına tıklayın. Bu sizin teli geliştirici moduna alacaktır. Sonrasında usb debuggin enable olmalı. Android studio içinden proje oluşturun sonra android studio kaptatın. Vs code açın ve oluşturduğunuz projeyi içine sürükleyin. telefonunuzu usb ile pc ye bağlayın. Telefonunuzu sağ altta görmesi gerekir bir süre sonra. proje açıldığında f5 tuşuna basarsanız debug işlemi başlayacaktır. Android studio içerisinde flutter kurulumlarını yaptığınızı varsayıyorum.

Merhaba arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz? Flutter tabanlı bir yerel ağız sözlüğü hazırlamayı planlıyorum. Yabancı kaynaklarda araştırdığım kadarıyla çoğu api ile yapımını göstermiş ben sözlükleri nasıl bir veritabanı yapıp eklemeliyim. Dart dilinde map yapısını kullansam olur mu?

neden boyle dedınız ?
Bende flutter da kod yazmanın gıcık olduğunu düşünenlerdenim. Bir keren çok karışık bir kod yapısı var. Birbirini tekrarlayan kodlar var. Büyük küçük harfe çok duyarlı. Süslü ve normal parantez kullanımı çok fazla. Ve benzeri durumlar yüzünden pek hoşlanmadım flutter dan.. Videoların sonradan izlenebilmesi de güzel. 2x hızında açıyorum dersi daha hızlı bitiyor :)

Bende flutter da kod yazmanın gıcık olduğunu düşünenlerdenim. Bir keren çok karışık bir kod yapısı var. Birbirini tekrarlayan kodlar var. Büyük küçük harfe çok duyarlı. Süslü ve normal parantez kullanımı çok fazla. Ve benzeri durumlar yüzünden pek hoşlanmadım flutter dan.. Videoların sonradan izlenebilmesi de güzel. 2x hızında açıyorum dersi daha hızlı bitiyor :)
Evet o konuda çok haklısınız. Bırsey sorucam size. sürekle bırakmantığı yerine widget mantığı var degıl mı bu yapıda. componentler yerine widget lar var

Programlamanın en çok kullanılan deyimlerinden biri de if akış kontrol deyimidir. If deyimi blok başlatıcı deyimdir. Bu deyim ile birlikte blok yapısının kullanılması için birden fazla komut satırının kullanılması gerekir. Kullanım biçimi aşağıdaki gibidir.

if (kontrol_ifadesi) komut_cumlesi;

Burada kontrol_ifadesi true değer üretirse komut_cumlesi bölümü işleme tabi tutulur. Eğer birden fazla komut_cumlesi kullanılırsa {} kullanılmalıdır. Kullanım biçimi aşağıdaki gibi olacaktır.

if (kontrol_ifadesi(

{

komut_cumlesi1;

komut_cumlesi2;

...................

komut_cumlesiN;

}

Süslü parantezler arasında birden fazla komut_cumlesi kullanılabilir. Eğer kontrol_ifadesi false olursa sonraki komut satırı devreye girer. Örneğin;

int a=4,b=3;

if (a<b) a = a + b;

a = a - b;

........

Yukarıdaki program parçasında (a<b) bir kontrol ifadesidir. a değişkeni b değişkeninden büyük olduğu için kontrol ifadesi false değerini gönderdiğinden if şart cümlesi içinde yer alan a = a + b; komut cümlesi icra edilmemiş bilakis if şart cümlesinden sonraki komut cümlesi olan a = a - b; cümlesi icra edilmiştir. Blok yapılı olan bir başka örnek program parçası verelim.

int x = 3, y = 2, ara;

if (x > y)

{

ara = x;

x = y;

y = ara;

}

...........

Yukarıdaki örnekte ise blok yapılı bir if deyimi kullanılmıştır. (x > y) kontrol ifadesi true değerini gönderdiğinden blok içinde tanımlanan 3 tane komut cümlesi çalıştırılmıştır. Program daha sonra verilen cümlelerle devam eder.

import 'dart:convert';
import 'dart:io';

main() {
print("Yaşınızı giriniz: ");
var yas =
int.parse(stdin.readLineSync(encoding: Encoding.getByName('utf-8')));

if (yas < 18)
print("Yaşınız 18’den küçük olduğu için ehliyet alamazsınız");
else
print("Ehliyet alabilecek yaştasınız.");
}

Daha fazlası

flutter.dev anasayfasında 8 temmuza kadar katılımı bedava olan eğitim videosu duyurusu var gerçekten etkili anlatımı ingilizce ama altyazılı takip edilebiliyor ,şahsen beğenden engin hocanın verdikleri üzerine ekleyerek daha etkili geliyor
Learn Flutter in this online class by the App Brewery. If you sign up by July 8, it's free.

flutter.dev anasayfasında 8 temmuza kadar katılımı bedava olan eğitim videosu duyurusu var gerçekten etkili anlatımı ingilizce ama altyazılı takip edilebiliyor ,şahsen beğenden engin hocanın verdikleri üzerine ekleyerek daha etkili geliyor
Learn Flutter in this online class by the App Brewery. If you sign up by July 8, it's free.

Genel anlamda bir yol haritası hazırkadım sayın hocam. bu kısmı da inceleybilirsiniz. Kurs güzel.Teşekkürler.

https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/flutter-ile-mobil-uygulama-gelistirme-yol-haritasi.173206/

Geri