flashdisk virüsü

Kodla Büyü

gulsah300

Üye
arkadaşlar flash diskim galiba virüs yedi memurun bilgisayardan. içine kopyalama yapılmıyor ve flash diskin adı bazı pc lerde görünmüyor ve değiştirilmiyor. combofix, microsoft security essentials vb. denedim çözüm olmadı, sizin bildiğiniz bir program var mı

ok.
1- Öncelikle flash diskinizi bilgisayara takın (içindeki veriler silinecektir.)
2- Komut İstemi‘ni yönetici olarak açalım. (Yönetici Olarak Çalıştır) ve komut satırına diskpart yazarakdiskpart programını komut istemi içerisinden çalıştırıyoruz.
3- list disk komutunu kullanarak disklerimizi listeleyim. Flash diskimizin disk numarasını öğrenelim. Örneğin boyutuna bakarak flash diskimin numarasını bulabilirsiniz.
4- select disk 2 (Buradaki 2 rakamı yerine sizin flash diskinizin disk numarası olacak. )
5-clean komutu kullanarak disk biçimlendirme ve bölümleme bilgilerini siliyoruz.
6- create partition primary komutu ile diskte yeni bir bölüm oluşturuyoruz.
7- select partition 1 komutu ile oluşturduğumuz bölümü seçiyoruz.
8- active komutu kullanarak oluşturduğumuz bölümün geçerli bir sistem bölümü olduğunu belirtiyoruz.
9- format fs=ntfs komutu ile de diskimizi NTFS formatı ile biçimlendiriyoruz. Bu işlem biraz zaman alabilir.
10-assign komutuyla formatladığım disk bölümüne bir harf atıyorum. Normalde bu harf biçimlendirme yaptığınızda atanıyor ama her ihtimale karşı bu işlemi yapmakta fayda var.
11- Exit komutu ile diskpart‘ı kapatıyorum.
12- CMD yi çarpıdan veya exit diyerek kapatıyorum
Not: Hiçbir adımı atlamamanız gerekmektedir.
şimdiden kolay gelsin ....

hocam virüslü flashdiski linux(ubuntu,mint,pardus) kurulu bir bilgisayarda açtığınızda dosyaları görebilirsiniz. dosyalarınızı kurtardıktan sonra biçimlendirirseniz virüsten kurtulursunuz. ben bana gelen bütün flashları böyle kurtarıyorum.
linux kurulu bilgisayar yoksa livecd kullanarak da yapabilirsiniz.
yaşasın linux diyoruz :+1:

hocam ben TEF'çiyim zoru seviyorum sanırım..
şu yöntemde linux(ubuntu,mint,pardus) gerekmeden hal edebileceğiniz 2. yöntem tabi komut istemi ordan sürücüye geçip
örneğin f: enter
burda attrib (boşluk)/s (boşluk)/d (boşluk)-h (boşluk)-r (boşluk)-s komutunu da kullanabilirisniz daha sonra daha sonra verilerinizi yedekler

format atarsınız...
iyi çalışmalar

Arkadaşlar virüslü olan flash belleği windows ta bilgisayara takarsanız o virüs bilgisayara bulaşmayacak mı?
o yüzden linux kullanabilirsiniz diyorum. eğer kurulum zor geliyorsa internetten bedava olarak linux livecd indirip, açılışı bu cd ile yaparsanız bu şekilde sorunu çözebilirsiniz. :+1:

yaşasın linux :++:

Geri