flasha virüs bulaşmasını engelleme programsız

Kodla Büyü
Güzel bir çalışma ve güzel bir paylaşım...

Teşekkürler öğretmenim... :)

Kullanılabilir ve mantıklı bi yöntemmiş, ama herkes için değil. Bu yöntemi kullanacaksak, sağ tık/gönder ile flash belleğe dosya gönderemeyeceğiz.
Teşekkürler paylaşım için. :+1:

.

Ben de videoyu yazıya dökeyim de konuya bir faydam olsun :)

İşlemleriniz bu yazıya göre yapacağınızı varsayarak, öncelikle işlem adımlarına geçmeden önce videoda arkadaşın belirtmeyi unuttuğu bir noktayı belirteyim. Aşağıdaki işlemleri yaptığınızda Flash belleğiniz yazma korumalı olacağı için, Flash belleğimizde, bundan sonra belgelerimizi kopyalayabilileceğimiz bir klasör oluşturmamız gerekmektedir. Eğer Flash belleğiniz doluysa, içinde olan belgelerinizi Belgelerim vb isimde, tek bir klasör altında toplamanızı tavsiye ederim.

İşlem Adımları:

Eğer flash bellek dosya sistemi NTFS değilse, örneğin FAT32 ise NTFS ye dönüştürmemiz gerekiyor. Bu işlemi komut satırından yapabiliriz.

cmd ile dos ortamı

c:\Users> kısmında iken

convert F:/fs:ntfs komutunu yazıyoruz.(F harfinin flash belleğin harfi olduğunu farzediyoruz.)

Artık Flash belleğimiz NTFS oldu.

Flash bellek-Sağ tık-Özellikler

Güvenlik Sekmesinde Düzenle butonuna tıklıyoruz.
Yazma seçeneğinin karşısındaki tiki izin verme olarak değiştiriyoruz.

Artık flash belleğe birşey kopyalanamaz. Yani virüslere karşı korumalı hale getirmiş olduk.
Kendimiz belleğe birşeyler aktarmak istediğimizde ise Flash bellekte en başta oluşturduğumuz klasöre gelerek Sağ Tık-Özellikler-Güvenlik-Düzenle-Yazmaya izin veri işaretliyoruz.
Böylece Flash belleğe bir dosya yazılamıyor. Ama bizim izin verdiğimiz klasöre yazılabiliyor.

----------------------------------------
Emeğinize sağlık fiyong hocam. Yararlı bir paylaşım olmuş :alkis:

.

Ancak şöyle bir problem var; tamam dizinin içine yeni bir klasör oluşturabiliyoruz da oluşturduğumuz klasörü silemiyoruz???

Çok güzel bir paylaşım, sağolun hocam. Yalnız hocamın dediği gibi klasörü nasıl sileceğiz acaba?

Hocam ben şöyle çözdüm;

klasörde sağ tık ---> güvenlik -->Gelişmiş -->izinleri değiştir -->düzenle, deyince gelen pencereden sil seçeneğini de izin ver olarak işaretlerseniz siliyor, tabi orda dosya oluştur ve klasör oluştur seçeneklerini işaretlemeyi de unutmayın...

Sistemi dönüştürürken "veri hatası:döngüsel artıklık denetimi" ne oluyor?

İşlemleri yaptım, tahtalara taktım flashı ama dosya görünmez oldu yine.

Bilgi için teşekkürler.
Fakat birçok sistem fat32 dışındaki dosya sistemlerini tanımıyor.

Eğer sadece bilgisayarımızda flash belleği kullanıyorsak sorun yok.
Ama başka tür cihazlarda (tv , fm transmitter vb.. ) bu yöntem dosyalarımızı erişilemez hale getirecektir.

SİRE' Alıntı:
Klasör seçeneklerinden korunan işletim sistemi dosyalarını pasif yaparsanız görünür hocam...
Gizli dosyaları göster demeyi de unutmayın bu arada...:)
Sadece rootdaki klasör gizli hale gelir onun içindekilere birşey olmaz...

webcevap' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler.
Fakat birçok sistem fat32 dışındaki dosya sistemlerini tanımıyor.

Eğer sadece bilgisayarımızda flash belleği kullanıyorsak sorun yok.
Ama başka tür cihazlarda (tv , fm transmitter vb.. ) bu yöntem dosyalarımızı erişilemez hale getirecektir.
Mesala konica minolta fotokopi makinası da tanımıyor... Korumaya aldığım flashlarla tarama yapamadıklarını söylediklerinde fark ettim...

Gök_Tuğ' Alıntı:
SİRE' Alıntı:
Klasör seçeneklerinden korunan işletim sistemi dosyalarını pasif yaparsanız görünür hocam...
Gizli dosyaları göster demeyi de unutmayın bu arada...:)
Sadece rootdaki klasör gizli hale gelir onun içindekilere birşey olmaz...
Hocam onu zaten yapıyorum da gizli olmayaydı iyiydi.

Hocalarım işlem yaptığım flashı tekrar biçimlendirip aynı işlemleri uygulayayım dedim, şu hatayı veriyor:
Güvenlik bilgisi şu sisteme uygulanırken bir hata oluştu:
F:/
Erişim engellendi.
Ne yapmalıyım?

Hocam gizli olmasının sebebi tahtada virüs olması, ancak en fazla gizli olur dosyalarına birşey olmaz, amaç da bu zaten...
Tahtayı temizleyip flashı tekrar korumaya almanız gerekecek...
Erişim hatasını flashı çıkarıp, farklı yuvaya takarak ve tekrar biçimlendirerek giderebilirsiniz...

Gök_Tuğ' Alıntı:
Hocam gizli olmasının sebebi tahtada virüs olması, ancak en fazla gizli olur dosyalarına birşey olmaz, amaç da bu zaten...
Erişim hatasını flashı çıkarıp, farklı yuvaya takarak ve tekrar biçimlendirerek giderebilirsiniz...
Hocam gizli olmasına zaten çözüm buluyoruz da şimdi flasha ne oldu anlamadım. Tekrar tekrar biçimlendirme yaptım, fat olarak biçimlendirip tekrar ntfs olarak biçimlendirdim ama izinleri değiştiremiyorum :cry:

SİRE' Alıntı:
Gök_Tuğ' Alıntı:
Hocam gizli olmasına zaten çözüm buluyoruz da şimdi flasha ne oldu anlamadım. Tekrar tekrar biçimlendirme yaptım, fat olarak biçimlendirip tekrar ntfs olarak biçimlendirdim ama izinleri değiştiremiyorum :cry:
Farklı pcde deneyin hocam... Oluşturduğunuz klasörün izinlerini değiştirirsen sadece yazma iznini vermeyin tam denetim verin...
100e yakın flashta denedim, çıkan sorunları da belirttiğim şekilde çözmüştüm...

bizim kopyalamak istediğimiz klasör wirüslü ise ve biz bunu bilmiyorsak
ama yine de kopyalamışsak ne yapacaz
o zaman virüs bulaşmış mı oluyo yani...

Geri