Flash bilenlere basit bi soru :))

Kodla Büyü

azimekapucu

Site Gezgini
Ben maskeleme işlemini yapıyorum Flash programında. Aynı anda bi daire sağdan sola diğeri alt tarafta soldan sağa gelsin istiyorum ama... Şekiller yukarıdan aşağı ve aşağıdan yukarı olarak hareket ediyor. Çünkü en kısa yolu kendilerine seçiyorlar.. Bunun çözümünü nasıl yapabilirim acaba? Kılavuz yolunu denedim ama bu sefer de maskeleme işlemi olmadı.

Flash ta cs 4 te Ara hareket oluştur diye bir seçenek var mesela 40 karelik bir animasyon yapacaksın 40 kareye gelip sağ tuş kare ekleye tıkla(yada insert frame) sonra hareket arası oluştur deyip daha sonra istediğin istikameti verdir. daha sonra seçim aracıyla bu yolu ctrleye basarakta istediğin şekilde değiştirebilirsin. ama şekil sembol olmak zorunda. bu şekilde istediğiniz yere hareket ettriebilrsiniz. sorduğunuz buydu sanırım:)

Uzun süredir uğraşmıyorum ama bir fikir :)

Daireleri aynı layera koyuyorsanız bu sıkıntı yaratabilir. farklı layerlarda farklı maskeler oluşturarak denerseniz belki olabilir. Dediğim gibi uzun süredir uğraşmıyorum.

böyle bişeymi?

Ekli dosyalar

• deneme.rar
    5.8 KB · Görüntüleme: 101
fla dosyasını biraz incelerseniz çok basit olduğunu göreceksiniz.

Hocam inceledim sizin gönderdiğiniz fla yı.. Teşekkür ederim, ama ben tam olarak aşağıdaki gibi bi çalışma yapmak istiyorum, tek farkı iki dairenin farklı yönlerden hareket etmesi...

Ekli dosyalar

• Soru2.rar
    331.2 KB · Görüntüleme: 105
Ben sonuç olarak farklı katmanlarda aynı resme maske uygulayarak derdime derman buldum. Fikir veren, yardımcı olan herkese teşekkür ederim...

Hocam her şekil için bir katman oluştur ki bağımsız hareket verebilesin. Bir de Her bir geçiş için bir Keyframe eklemelisin çünkü motion tween iki keyframe arasındaki en kısa mesafeyi seçerek hareket verir.

maske yaptığımız katmana motion guide ekleyemiyormuyuz? ben bi türlü yapamamıştım.

Geri