Flash belleğe virüs bulaşmasını engelleme GÜNCELLENDİ

Kodla Büyü
Re: Flash belleğe virüs bulaşmasını engelleme (programsız)

Arkadaşlar 1 aydır sorunsuz kullanıyordum, bu fikri verenlerden Allah razı olsun. Bugün flaş belleğin yazma izinlerini açıp içine bazı dosyaları atmak istedim fakat güvenlik sekmesine geldiğimde izinler kısmı pasif halde duruyor, yani aktifleştiremiyorum. İki ayrı bilgisayarda denedim yine olmadı. Sorun sizce ne olabilir?

Teşekkürler. Deneyeceğim şimdi

İşinizi gördüyse çok sevindim arkadaşlar. Problem yaşayan arkadaşlar olmuş ama ben çok uzun süredir flash belleğimde ve harici harddiskimde bu yöntemi kullanıyorum hiç sakınmadan her bilgisayara takıyorum henüz hiç sıkıntı yaşamadım. Problem yaşayan arkadaşlar xp işletim sistemli bilgisayarlara takınca mı bulaştı acaba bilgilendirebilirler mi? Yani aklıma gelen tek şey bu işlemleri anlattığım gibi yaptıktan sonra flash belleğe vista ve üzeri sistemlerde yazma yapılamaz. Xpde ntfs desteği olmadığı için orada bulaşma ihtimali olabilir bir denemek lazım

Güzel bilgi ancak Hariciyi riske atamak gerek. Flash yapılabilir.

tuana1981' Alıntı:
Arkadaşlar 1 aydır sorunsuz kullanıyordum, bu fikri verenlerden Allah razı olsun. Bugün flaş belleğin yazma izinlerini açıp içine bazı dosyaları atmak istedim fakat güvenlik sekmesine geldiğimde izinler kısmı pasif halde duruyor, yani aktifleştiremiyorum. İki ayrı bilgisayarda denedim yine olmadı. Sorun sizce ne olabilir?
Aynı sorunu ben de yaşıyorum.. :(

Merhaba, bu yöntemi özellikle virüslü bilgisayarda deneyen oldu mu acaba? Flash virüsleri klasörleri exe dosyasına dönüştürüp mevcut klasörü de sistem dosyası yaparak gizli hale getirir. Bilgisayarda arka planda çalışan bir virüs programı (MusaLLat.exe) bu yöntemle oluşturulan klasörü de gizliyor mu yoksa flashın rootu korumalı olduğu için dokunamıyor mu? Deneyen varsa bilgilendirirse sevinirim.

Sonuç ne olursa olsun bu yöntem flashlar için bir koruma yoludur. Artık virüslü diye 10 flash gelirken bu yöntemden sonra bu sayı mutlaka azalacaktır. Paylaşım için teşekkürler...

bir ekleme yapayım. arkadaşın yaptığını kullandık fakat şöyle bir sorun oldu.

dosyaları gizleyen virüs flaşa bulaşmadı ama etkisi flaş içindeki klasöre bulaştı. yani klasör gizlendi. çünkü klasöre izinler verilmiş.

biz de yeni yöntem olarak flaşa ve içindeki ilk klasöre yazma iznini vermedik. klasörün içinde başka klasör oluşturup ona yazma izni verdik

bu şekilde viüs olduğunu bildiğim tahtaya takıp denedim ve sonuç ; perfect

korkusuzca istediğinizi yapın

serkanholep' Alıntı:

dosyaları gizleyen virüs flaşa bulaşmadı ama etkisi flaş içindeki klasöre bulaştı. yani klasör gizlendi. çünkü klasöre izinler verilmiş.

biz de yeni yöntem olarak flaşa ve içindeki ilk klasöre yazma iznini vermedik. klasörün içinde başka klasör oluşturup ona yazma izni verdik

Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Mantığıma biraz ters geldiği için sorma gereği duymuştum. İzin verilen klasörün de gizleneceğini düşünmüştüm. Virüslü PC olmadığı için deneme imkanım olmamıştı, teşekkürler.

serkanholep' Alıntı:

Hocam anlattığım bu yöntem oturun virüslerden koruma yoludur. Yazma izinlerini kapattığınız klasörün kendisine hiçbirşey olmaz ne gizli olur ne de kopyası oluşur (xp işletim sistemi hariç) fakat yazma iznini açtığımız klasörün içine virüs bulaşabileceğini daha önce de söylemiştim. Siz klasör içine milyon tane klasör açıp en içteki klasöre yazma izni verseniz bile sonuçta yazma izni verdiğinize bulaşacaktır. Fakat klasör içinde kendini çalıştıramayacağı için başka bilgisayara taktığınızda o bilgisayara zarar veremeyencektir. Bize düşen yazma izni olan klasöre bir virüs bulaştıysa örneğin klasor.exe tarzı birşey bunu çalıştırmadan silmektir. Herkese kolay gelsin.

takip
:+1:

altintepebilisim' Alıntı:
serkanholep' Alıntı:

Hocam anlattığım bu yöntem oturun virüslerden koruma yoludur. Yazma izinlerini kapattığınız klasörün kendisine hiçbirşey olmaz ne gizli olur ne de kopyası oluşur (xp işletim sistemi hariç) fakat yazma iznini açtığımız klasörün içine virüs bulaşabileceğini daha önce de söylemiştim. Siz klasör içine milyon tane klasör açıp en içteki klasöre yazma izni verseniz bile sonuçta yazma izni verdiğinize bulaşacaktır. Fakat klasör içinde kendini çalıştıramayacağı için başka bilgisayara taktığınızda o bilgisayara zarar veremeyencektir. Bize düşen yazma izni olan klasöre bir virüs bulaştıysa örneğin klasor.exe tarzı birşey bunu çalıştırmadan silmektir. Herkese kolay gelsin.
Tebrikler

serkanholep' Alıntı:

sizin tek klasör oluşturup yaptığınız yöntemi denedik ve klasörleri gizleyen virüs o tek klasörü gizledi. dolayısıyla bilgilerimizi atabilmek için o klasörü görünür hale getirmek yani izinleri açıp işlemleri yapıp tekrar yazma iznini düzenlemek zorunda kaldık. ve çok uzun sürdü büyük bilgilerin olduğu flaşlarda

iç içe iki klasör yaptığımızda ise bu sorunla henüz karşılaşmadık

Bu zahmetli yollarla uğraşmamak için, bu forumda öğrendiğim ve bilgisayarlarda uyguladığım yöntem;

1-Total 360 kurun(crackli dosyalar dahil herşeyi siler, flash bellek virüslerini yakalar)
2-MCShield (Eğer flashınız görünmez dosya haline gelmiş ise o problemi çözer bir nevi attrib)

Öğretmenler odasındaki bilgisayara bu ikisini kurdum. Ne öğretmenlerin flash bellek dosyalar kayboldu derdi kaldı, ne de bilgisayarlarda virüs derdi ..

teşekkürler

Çok teşekkürler hocam, çok güzel bir yöntem gerçekten. Öğretmenlerin flash belleklerini de sırayla yapmaya başladım bu şekilde.

Merhaba arkadaşlar,

Genel olarak flash belleklerdeki virüslerle ilgili çok fazla konu okuyorum burada. Benim flash belleklere virüs bulaşmasını engellemek için kullandığım bir yöntem var ondan bahsetmek istedim faydası olur diye.
Virüsler çalışmaları için root klasöre kendilerini kopyalamak zorundadırlar, root klasöre virüs bulaşmazsa o virüs kendini çalıştırtamaz. Bu yöntemde flash belleğimizin root klasörünün yazma izinlerini kapatıyoruz ve flash belleğin içine doğrudan dosya kopyalanmasını engelliyoruz. Yapmanız gereken adımlar aşağıda.
1-İlk yapmanız gereken flash belleğinizi NTFS dosya sisteminde biçimlendirmek. Burası önemli FAT sisteminde olursa yazma izinlerini kapatamıyoruz.
2-Flash belleğinizin içine dosyalarınızı kopyalayacağınız bir klasör açın örnek isim olarak klasöre BELLEK ismini verin. Dosyalarımız sadece bu klasör içine kopyalanabilecek başka yere kopyalanmasını engelleyeceğiz.
3-Flash belleğimize sağ tık özellikler yapıyoruz güvenlik sekmesine geliyoruz. İzinleri düzenle deyip bütün izinleri kaldırıyoruz ve sadece okuma ve yürütme, klasör içeriğini listeleme ve okuma izinlerini veriyoruz. sadece bu saydıklarımın karşısında tik olacak.
4-Buraya kadar işlemleri yaptığımızda bu flash belleğin içine artık hiçbir dosya kopyalayamazsınız.
5-Flash belleğin içine girin ve oluşturduğunuz klasörün üzerinde sağ tık özellikler yapın. Güvenlik sekmesine gelin ve izinleri düzenle deyip bu klasörün bütün izinlerini açın.
6-Artık flash belleğinizde sadece açtığınız klasör içinde işlem yapabilirsiniz başka hiçbir yere dosya kopyalayamazsınız. Doğal olarak virüslerde o flash belleğin içine kendilerini kopyalayamazlar. Bir senedir benim Flash bellek virüs yüzü görmedi. Sakınmadan istediğim bilgisayara da takıyorum.

Ben akıllı tahtaları kullanan bütün hocaların flash belleklerini bu hale getirdim ve başka flash bellek kullanmamalarını sağladım. Bu şekilde herhangi bir virüs problemi yaşamıyoruz. Herkese iyi çalışmalar.

Teşekkürler :)

Bu programı kullandım ama şöyle bir sıkıntım var.64bit windows 7 de çalıştırdım bir klasöre yazma izinlerini verdim.Başka bir windows 7 pc de denedim hem izin verdiğim hemde vermediğim gayet düzgün çalışıyor.Fakat xp bir bilgisayarda izin verdiğim klasör yazma engelli neden olabilir acaba ?
sorun xpde yazma izni verdiğim klasörde yazma engelli :(

Geri