Flash Açılan Menü ve arkasında kalan butonun çalışması sorun

Kodla Büyü

s_kajmeran

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Flashla bir proje geliştiriyorum, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 1'e bastığımda önde bir pencere açılıyor ama o pencere açıkken diğer tuşlara ve hatta o pencere altında kalan tuşlara basılabiliyor. Bunu nasıl engelleyebilirim. (as2 için)

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    71.2 KB · Görüntüleme: 770
İki yolla yapabilirsiniz,
1. yol
Bir değişken belirleyin. Değeri başlangıçta false olsun. Bir düğmeye tıklandığında değerini true yapın. Her düğmenin click olayındada öncelikle bu değişkeni kontrol edin eğer false ise işlemi gerçekleştirin, değilse gerçekleştirmeyin.
2. yol
Bu yolda lightbox eklentilerine benzer bir yöntem uygulayabilirsiniz.
Düğmelerin bulunduğu katmanın üzerinde bir katman oluşturun. içerisine tüm düğmeleri kapatan şeffaf bir dikdörtgen MC oluşturun. Tabi en üstteki katmanda gösterdiğiniz pencere yer almalı. Bir düğmeye tıklandığındda oluşturduğunuz MC'yi gösterirsiniz. Böylece altındaki düğmelere tıklanamaz. Pencereyi kapatırken de MC'yi de görünmez yapın. Bu yöntem daha atraksiyonlu olduğundan tavsiyemdir.

Teşekkür ederim...

Azıcık araştırınca 2. yönteme benzer bir yöntemle çözdüm... Hatta burada dursun...

O altta gözüken butonların üzerine alpha değeri "0" olan bir buton oluşturdum.
Sahne açılışında bu görünmez butonun görünürlüğünü (_visible) false yaptım.
Alttaki butona bastığımda görünürlüğünü True yaptım ve üzerine gelince el işareti gitsin diye
gorunmezbuton.useHandCursor = false yaptım...

En son o üsteki pencere kapanırken bu görünmez butonun görünürlüğünü tekrar false yaptım... Biraz karıştı ama artık arayan olursa lazım olur....

Yakuphan teşekkür ederim tekrar fikir doğru yanlız MC alttaki kısmı kapatmıyor :) Zaten o açılan pancerem MC ve altındakilere dahi basılabiliyor.. :) Buton yapmak lazımmış :)

Geri