Fitre - Zekat - Bağış

Kodla Büyü

..LysimakhoS..

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Malum mübarek ramazan ayının içinde bulunuyoruz. Fitre, zekat, bağış durumlarınızı gerçekleştirdiğiniz her hangi bir çevirim içi platform bulunuyor mu? Çevirim içi yerlere yaptığınız bağışlar gönlünüze siniyor mu? Yoksa tanıdığınız bildiğiniz bir yere elden mi vermeyi tercih ediyorsunuz?
Aşağıda bir kaç seçenek koyuyorum, lütfen fitre zekat verilebilecek yerleri web adresleri ile birlikte yazarsanız seçenekler arasına koyulabilir diye düşünüyorum.
Tespit ettiğim internet sitesi üzerinden fitre zekat kabul eden kuruluşlar aşağıdaki anket seçeneğinde bulunmaktadır.
Herkese hayırlı ramazanlar dilerim.

Hayır kurumlarına zekât verilmez. Müctehid imamların hiçbiri, (Hayır kurumlarına zekât verilir) dememiş ve bu konuda icma hâsıl olmuştur. Öğrenci yurtlarına veya vakıflara zekât verebilmek için, bu kurumların bir yetkilisi, bir fakirden vekâlet alır.

Zekât ve fitreyi yoksul şahıs alabilir. Cami, çeşme yaptırma dernekleri gibi müesseselere de direkt olarak verilmez.

ben hiçbir kuruma fitre yada zekat verilebileceğini düşünmüyorum. yaptığın şey bağış olur sadece...

kurum oruç tutmuyor sonuçta. fitre ve zakat kişiye verilir. bu kişilerinde öncelikle yakın akrabalarından başlayarak uzağa doğru gitmeside doğru olan davranış şeklidir...

bütün hayır kurumları. En iyi niyetlilerinde bile. ister istemez masraf çıkıyordur(personel maaşı,kira v.b.)
bu masraflarıda tahminimce yapılan bağışlardan karşılıyorlardır.

yani yapılan bağışın belli bir oranı sahibine ulaşamadan farklı amaçlarla harcanır.Bu nedenle bi yardım yapacaksam tanıdık bildik insanlara yapmayı tercih ediyorum.yolda gördüğüm dilencilere dahi para vermiyorum.amacına ulaşamadığını düşündüğüm için
tabi yine tercih meselesidir.

Cansuyu derneğine veriyorum. (cansuyu.org.tr)
İhtiyacı olan komşu akraba varsa öncelikle onlar tercih edilmeli tabii ki. Benim komşumdan akrabamdan daha çok ihtiyacı olanlar var. içecek su yiyecek yemek bulmakta zorlananlar var. Benim ulaşamadığım ihtiyaç sahiplerine bu gibi yardım kuruluşlarının ulaşabildiğini düşünüyorum. Cansuyu derneğine bizzat tanıdığım arkadaşlar olduğu için de güveniyorum. Zekat - fitre ya da bağış her birinin kasası farklı. Örneğin zekat parasıyla kesinlikle yurt camii vb şeyler yapılamaz zekatın verilebileceği yerler ayetle sabittir.

Geri