Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Finlandiya'daki Eğitim Neden Daha İyi?

Konu, 'Her Telden' kısmında bahtsız_bedevi tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. bahtsız_bedevi

  bahtsız_bedevi Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2011
  Mesajlar:
  161
  Beğeni:
  0
  Dünyada birçok araştırmada Finlandiye eğitim modeli ve başarısı her zaman üst sıralarda yer alır.
  Finlandiyalı eğitimci Pasi Sahlberg, American Educator’da yayınlanan "Lessons from Finland"(Finlandiya’dan Dersler) adlı makalede Fin eğitim sisteminin başarısının arkasındaki bazı prensiplerini açıkladı. Amerikalı gazeteci Joel Shatzky de bu makaleyi Amerikan haber sitesi blog Huffingtonpost'ta köşesine taşıdı.
  Dünyadaki en iyi okullar arasında yer alan, okul sisteminden başlayarak eğitim sistemi hakkında ipuçları verirken Finlandiya ve ABD arasında kıyaslamalara da yer verdi. Sahlberg’in açıkladığı yöntemler ABD’de birçok okul tarafından uygulanmaya şimdiden başlandı.
  Sahlberg’in Finlandiya’daki sistem hakkındaki açıklamaları şöyle;

  * Finlandiya’da aday öğretmen seçiminde ve öğretmen yetiştirilmesinde çok sıkı, dikkatli ve talepkar bir yol izleniyor. İlkokul öğretmeni adaylarının sadece onda biri kabul ediliyor. Adayların sadece eğitimden değil bunu yanı sıra başka bir konudan da ana dal mezunu olması gerekiyor. Öğretmen adaylarını eğitim sürecinde de zorlu çalışmalar sıkı bir programla yürütülüyor. Öğrenciler sadece eğitim bilimlerinden mezun olarak öğretmen olamayacaklarını biliyorlar.

  * Finlandiya’da öğretmen adayı öğrencilerin eğitiminde verilen en önemli unsurlar arasında, yüksek sosyal prestij, okulların profesyonel özerkliği, topluma uygun öğretim değerleri ve halkın yararını göz önünde bulundurmak yer alıyor.

  * Finlandiya’da öğretmenlerin sendikal örgütlenmeleri oldukça yüksek düzeyde. Neredeyse bütün öğretmenler Eğitim Birliği’ne üye.
  Öğretmenleri değerlendirilmiyor
  Finlandiya’da öğretmenleri değerlendiren resmi bir sistem yok. Öğretmenler direk olarak okul müdürleri ve diğer görevlilerden geri bildirim ve destek alıyorlar. Finlandiya’da standart bir değerlendirme kriteri yok ve değerlendirmelerin de resmi bir yaptırımı yok. Öğretmenlerin de öğrencileri değerlendirdikleri bir kriter bulunmuyor. Çünkü onların öğrencilere bütünleyici bir şekilde yardımcı olmayı beceriyor olmaları gerekiyor.
  Öğretmenlerin başarıları okulda daha fazla çalışmalarıyla da ölçülmüyor. Tipik bir ortaokul öğretmeni yıllık 600 saatin altında çalışıyor. Öğretmenler aynı zamanda hafta içindeki bazı günlerde sosyal topluluklarla çalışıyorlar. Çoğu öğretmen de işlerinin en önemli kısmını bu sınıf dışında gerçekleşen sosyal sorumluluklar olduğunu düşünüyor. Bu kısım öğretmenlere kendi kendilerine hareket etme özgürlüğü sağlıyor. Yani öğretmenlerin yönetimleri kendilerine bırakılıyor. Öğretmenlerin sadece yüzde 10 ila 15 arası emeklilikten önce mesleği bırakıyor.
  Eğitim ücretleri adil
  Finlandiya’nın akademik başarısının altında yatan faktörlerden bazıları da şöyle:
  Neredeyse tamamen homojen etnik nüfus, toplumun sosyal sınıfları arasındaki ekonomik boşluğun fazla olmaması, adil eğitim ücretleri, mükemmel sağlık ve sosyal refah sistemi. Tabiî ki bu sayılanlarla birlikte en büyük etkiyi öğretmen yetiştirmekteki seçicilik yaratıyor. Öğretmenlerin özgür bırakılması ve sıkı bir eğitimden geçmesi eğitim sisteminin temelini teşkil ediyor.

  Kaynak:http://www.hurriyetegitim.com/haberler/18.07.2011/finlandiyadaki-egitim-neden-daha-iyi.aspx
   
 2. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  3.928
  Beğeni:
  104
  Onlar tatli, bizimki ezogelin corbasi fark var
   
 3. esenordelarthe

  esenordelarthe Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.178
  Beğeni:
  4
  Bir Ankara kadar olan ülkede işleri yoluna koymak sorun olmasa gerek. Finlandiya'da Fin dili derslerinde bt kullanmak zorunlu. 5 yıl önce zorunlu bt dersi kaldırıldığı için bu dersin öğretmenleri yazı boyutu vb konuları öğretmekten kendi derslerini işleyememekten şikayetçiler.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal