Finlandiya da Eğitim

Kodla Büyü
the_korsan' Alıntı:
ghost' Alıntı:
Arkadaşın birisi Finlandiya eğitim sistemi hakkında bilgi paylaşımında bulunmuş bir diğer arkadaşımda çıkmış finlandiya nufusundan bahsederek konuyu dağıtmış.

Anlam veremiyorum ama sormak istiyorum bizim eğitim sistemine harcanan para Finlandıyanın kaç katıdır, birde bunun analizini yapıp geri dönermisiniz madem nufus analizi yaptınız bunuda yapın.

Çöpe attığımız onca teknolojik oyuncağın parasıyla , dershanelere verdiğimiz milyarlarca dolarla neler yapılmazdı.Biz eğitimde en başarılı ülke değiliz ama eminim en fazla gereksiz parayı harcayan ülkeyiz

Hadi siyasetçileri geçtim de söz meclisten dışarı , kağıt bulmakta zorluk çeken okullar varken, okuluna fazla para geldi diye bilardo masası alıp sonrada depolara atan zihinsel özürlü öğretmenlerini ve haliyle yöneticilerini yetiştirmiş nadir rastlanan ülkelerden birindeyiz.

Eğitim bizim işimiz değil belli ki, matematik bilmeyenler seviliyor bu ülkede, ya din konuşacaksın ya para yada ülkece bilmiyoruz bak bu tartışılır sonuçta eğitim şart , bizim siyasetçileri ve eğitimcileri finlandıya eğitmeli bence.. Adam gibi müslüman yetiştiremiyoruz bari adam gibi hristiyanlarımız olsun. Şimdi çıkıp osmanlıya dönmeyelim geçmişi değil bugünü konuşalım. Evet atalarımız eğitimde iyimiş ama şimdi onların yetiştirdikleri bitti, bundan sonra ne olacak göreceğiz. Allah sevgisi yerine facebook sevgisiyle yetişen ve bu boşluğu dolduramayan bir müslüman hükümetin, cemaat ve dergahlarından geriye kalan müslüman çocuklarının, dini ilmihalden ibaret sanan alimlerinden alacağı ahlak dersleriyle, yolda bulunan cüzdanlar nah döner geriye. Buyrun cenaze namazına, nasıl olsa sorarlar HAKKINIZI HELAL ETTİNİZ Mİ ? diye.

:alkis:
hacı devletin okulun parası boşa gitmesin (zaten para yokta) ucuza halledelim diye 75 tl ye ikinci el kasa, 2.el router bulmakla uğraşa duralım, sen sınavlar için çocuklara masraf ettirmeyelim diye sınavları kendin bas bin türlü zahmetle üst baş mürekkep ola ola, elde aseton kolonya projeksiyonları dışarda dünyanın parasına yaptırmayalım diye uğraş üstüne.. bu sistem cortlamıyorsa öğretmenlerin fedarkarlıkları sayesinde cortlamıyor.. ama hacı bu sisteme fazlayız çok fazla da devletin malı devletin parası nasıl çar çur edelim vicdana sığmıyor, vicdanına sığdıran o müslümanlar paraları 5 yıldızlı kokteyllerde yiyorlar rahatça..
:+1: :+1:

Geri