Finlandiya da Eğitim

Kodla Büyü

toker42

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Finlandiya da öğretmenlik çok prestijli ve kutsal bir meslek. Doktorluk meslegi kadar da itibarli.
Öğretmen olmak kolay değil. Master yapmış olmak gerekiyor, hatta birçoğu doktora da yapıyor.
Birçok aday öğretmenlik için başvuruyor ve çok aşamalı seçim sürecinden sonra en iyileri bu görev için seçiliyor. Torpil ya da diğer etkenler ise yaramıyor hatta böyle bir düşünce dahi yok.
Öğretmenlerin yaşam şartları ve maaşları iyi.
Otoriteler, öğretmenlere her turlu yetki ve sorumluluğu, özgür çalışma ortamını sağlamış.
Ders programlarına, okutulacak derslere, bas öğretmen ve öğretmenler birlikte karar veriyor.
Öğretmenler kendilerini geliştirecek eğitici, öğretici seminerlere katılıyorlar ve kendilerini sürekli geliştiriyorlar.
Öğretmenler arasında işbirliği çok önemli, herkes bildiklerini, deneyimlerini paylasiyor.
Derslerde iki öğretmen akademik eğitimi anlatıyor, 3. öğretmen ise destek gereken öğrencilere yoğunlaşıyor.
Öğretmenlerin 4 saati ders vermeye, kalan 2 saati de profesyonel gelişimlerine ayrılıyor.
Aynı öğretmen ayni sınıfta 2-3 yıl bazen daha da fazla öğretmenlik yapabiliyor. Böylece öğrencilerini, onların güçlü ve zayıf yönlerini daha iyi tanıyor.
Sistem öğretmenleri bir bilim adamı ve öğrencileri ise onların laboratuarı olarak görüyor.
Müdür yok, okul yönetimi tamamen bağımsız baş öğretmen ve öğretmenlerden oluşuyor.
Ülkedeki bütün okullar devlet okulu, birkaç bağımsız okul olmasına rağmen bunları da devlet finanse ediyor.
Hiç özel üniversite de yok. Devlet okul öncesi dönemden doktora derecesini bitirinceye kadar, öğrencinin tüm giderlerini karşılıyor.
Diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında haftalık ders saati daha az (günde 4 saat)
Kafeteryaları, mutfakları, kütüphaneleri, rahat koltukları ile okullar ev kadar rahat dizayn edilmiş.
Öğretmenler ve öğrenciler yemeklerini kafeteryada birlikte yiyor.
Öğrencilere 15 yaşına kadar herhangi bir test uygulanmıyor.
Yaşadığı yer, gelir ve kültürel düzeyi, ırk v.b. özelliklerine bakılmaksızın her öğrenciye eşit imkân sağlanıyor.
Öğrenciler okuldaki bazı işleri kendileri yapıyorlar. Kafeteryada yemeklerin dağıtımı, bahçe temizliği ve düzenlenmesi, kütüphane işleri, okulun bazı temizlik işleri v.b. böylelikle okulu daha çok benimsiyorlar ve okula bağlılık duygusu gelişiyor.
Ders kitapları nadiren kullanılıyor. Dersi derste öğrenmek amaç.
Eğitim rekabetçi değil. Teoriye ve ezberciliğe dayalı bir eğitim yerine düşünmeye dayalı eğitim veriliyor.
Öğrencilerin birbiri ile karsılaştırılması yapılmıyor.
Ödev verilmiyor ya da 30 dakika ile sınırlı.
Sınıflarda öğrenci sayısı en fazla 20 kişi.
En başarılı öğrenci ile en başarısız öğrenci arasındaki farkın en az olduğu ülke.
Öğrenciler birbirinin rakibi olarak değerlendirilmiyor. Başarısız öğrenci diye bir şey yok.
Öğrenciler birer istatistik olarak görülmüyor.
Anlatılan konuyu anlamamış öğrenciler ile özel ilgileniliyor. Öğrenme güçlüğü çekenlere ayrıca dersler veriliyor.
Öğrenciler öğreniyor, araştırıyor, düşünüyor, yazıyor, sunum yapıyor.
Her öğrenci öğrendiklerini kendi yaşamına yansıtıyor ve uyguluyor.
Öğrencilere bir yetiksin gibi davranip, cok guvendiklerini hissettiriyorlar.
Okul kulüpleri çok popüler.
Yaratıcılıklarını, hayal güçlerini kullanmaları için destekleniyorlar.
Yaz tatilleri 10 hafta.
Günlük ders saatleri kısa olmasına rağmen etkin.
Çocuklar akademik eğitime 7 yaşından önce başlamıyorlar. Çünkü çocukların bu yaştan önce akademik eğitime hazır olmadığını düşünüyorlar.
Toplumda eğitimli olmanın ne kadar önemli olduğu her fırsatta vurgulanıyor.
dersane yok, özel okul yok, özel üniversite yok. 40 yıldır eğitim sisteminde hiç bir değişiklik yapılmamış, pisa sınavında 3. OECD ülkeleri arasnda 2. olmuştur.

Finlandiya Nüfusu 2012 verilerine göre: 5,430 milyon
İstanbul Nüfusu 2012 verilerine göre : 13.624.240 milyon

İstanbulun yarısı kadar olan bir ülkeden bahsediyorsunuz. farkındasınız değilmi ?

Şunu kıyaslamayı unutmuşlar:

Finlandiya: Toplam Nüfus 5 milyon Öğrenci sayısı 800 bin

Türkiye: Toplam nüfus 75 milyon Öğrenci sayısı 17 milyon

twetyynet' Alıntı:

twetyynet' Alıntı:

İstanbulun yarısı kadar olan bir ülkeden bahsediyorsunuz. farkındasınız değilmi ?

:D

aktasankara' Alıntı:
twetyynet' Alıntı:

twetyynet' Alıntı:

Bu istatistikler eğitim sisteminin bu kadar saçma ve niteliksiz olması için yeterli bir sebep mi ?

Bizi batıran da zaten bu istatistiksel bakışlar değilmi! Ya öyle bir sistem kurarsın ki 1 milyar da olsa süper işleyebilir.
Bizim sistemimizde sorun olmasının en temel nedeni bir yapalım derken iki bozmamızdır.
Öğrencilere ve velilere her türlü hakkı veririz. Öğretmenleri de yetkisizlikten çaresiz bırakızırız. Sonra da ders işlenmesini bekleriz!
Offf offf..Bu konu çok su götürür.

Tamam nüfus konusunda kesinlikle haklısınız hocam da (hoş şu anki nüfusumuzu bile az buluyor birileri üreyip 3'er çocuk yapacakmışız, hangi parayla bakacaksak?)
Bu ülkede "Köy Enstitüleri" denilen bir sistem vardı.
Yukarıdaki yazıyla benzerlikleri geldi aklıma okurken.
Ama biliyosunuz kaldırıldı.
Hep söylüyorum. Bu ülkede eğitimli insanlar özellikle istenmiyor.

twetyynet' Alıntı:

Matığınızı çok beğendim. Çok akıllıca. Çindekiler ne yapsın o zaman ?

gazilim' Alıntı:
twetyynet' Alıntı:

Çin'deki eğitimi ve başarısını da araştırmak lazım.
Herkes sistemi eleştiriyor, beğenmiyor ama alternatif bir yöntem, şu metotla eğitimi mükemmel kılarız denebilecek bir yapı da üretemiyoruz. Bu da eğitimi deneme tahtası olmaktan başka bir şeye dönüştürmüyor.
Başka ülkelerin örnek yöntemlerini dikte ediyoruz ama onların da halk yapısı, ekonomisi, inançları vb. gibi etkenler bu ülkede yemiyor.
Yapılacak olan şey Türkiye'ye özgü, halkın benimseyeceği ve altyapısına uyacak, inanç değerlerini yüceltecek ve herkesin alabileceği kısımları olacak ama herkese her şeyi öğretmeye kalkmayacak bir sistem kurulmalı.

marcher' Alıntı:
gazilim' Alıntı:
twetyynet' Alıntı:

Herkes sistemi eleştiriyor, beğenmiyor ama alternatif bir yöntem, şu metotla eğitimi mükemmel kılarız denebilecek bir yapı da üretemiyoruz. Bu da eğitimi deneme tahtası olmaktan başka bir şeye dönüştürmüyor.
Başka ülkelerin örnek yöntemlerini dikte ediyoruz ama onların da halk yapısı, ekonomisi, inançları vb. gibi etkenler bu ülkede yemiyor.
Yapılacak olan şey Türkiye'ye özgü, halkın benimseyeceği ve altyapısına uyacak, inanç değerlerini yüceltecek ve herkesin alabileceği kısımları olacak ama herkese her şeyi öğretmeye kalkmayacak bir sistem kurulmalı.

Yıllarca bizim özel konumumuz, jeopolitik konumumuz yok bilmem özel kültürümüz diye diye herşeyi 10-20 sene geriden takip ettik. Biz öğretmenler de bu akıma kapılıp kendimizi değiştiremediğimiz gibi öğrencilere de aynı şeyi yapmalarını söyledik, öğrettik ve yaptırdık...
Ve bommm!
Tüm uluslararası kriterlerde ve sınavlarda hep sonlarda yer bulduk.

Kulis' Alıntı:
aktasankara' Alıntı:
twetyynet' Alıntı:

twetyynet' Alıntı:

Bu istatistikler eğitim sisteminin bu kadar saçma ve niteliksiz olması için yeterli bir sebep mi ?

hocam bu rakamlara öğretmen ve idareci oranlarınıda ekleseniz ya... birde o şekilde karsılastırma yapalım::DDD öğretmen sayımız onların kac katı.. demekki ogrenci cok ogretmende cok demi?_

Kulis' Alıntı:
marcher' Alıntı:
gazilim' Alıntı:
twetyynet' Alıntı:

Yıllarca bizim özel konumumuz, jeopolitik konumumuz yok bilmem özel kültürümüz diye diye herşeyi 10-20 sene geriden takip ettik. Biz öğretmenler de bu akıma kapılıp kendimizi değiştiremediğimiz gibi öğrencilere de aynı şeyi yapmalarını söyledik, öğrettik ve yaptırdık...
Ve bommm!
Tüm uluslararası kriterlerde ve sınavlarda hep sonlarda yer bulduk.

Hocam özgün, kendi değerlerine uygun sistemler demek dünya ülkelerini geriden takip etmek anlamına gelmez. Zira en yakın örneği Osmanlı idi. Geri kalmışlığı, kendi uyuşukluğumuz ve başarısızlığımıza değil de hep var olan sisteme suç atarak temize çıkmaya çalıştık.

Eğitim sistemleri siyasi konjektüre göre yapılandırılır.

Sayısal büyüklük veya küçüklük bu sistemlerin yapılandırılmasında "küçük ayrıntı" olarak kalır.

Siyasi irade karar verir ve uygular.

Bu tarih boyunca böyle olmuştur, şimdide böyledir, gelecektede böyle olacaktır.

Amerika yapısalcı eğitim modelinde sona gelmiş durumda.

Finlandiya eğitim sistemini incelemeye başlamışlar.

İngiltere'den ken robinsonu transfer etmişler.

- Göreve yeni başlayan öğretmenlerin ortalama maaşı yıllık (2008 Yılı verilerine göre) 29.000 dolardır.
vaybe...
:shock:

FİNLANDİYA küçük bir ülke olmayı avantaja çevirmiş..o ülkenin öğrencisi kadar öğrencisi ya da o ülkenin öğrencisinden daha az öğrencisi olan ülkeler de var ama en iyi eğitim modeli an itibari ile hala Finlandiya da... iyi eğitimli öğrenciler iyi bir gelecek oluşturuyor ve kaliteli bir nesil yetişmiş oluyor...

işin özü ne ekersek onu biçiyoruz hayatta...

**melike**' Alıntı:
Tamam nüfus konusunda kesinlikle haklısınız hocam da (hoş şu anki nüfusumuzu bile az buluyor birileri üreyip 3'er çocuk yapacakmışız, hangi parayla bakacaksak?)
Bu ülkede "Köy Enstitüleri" denilen bir sistem vardı.
Yukarıdaki yazıyla benzerlikleri geldi aklıma okurken.
Ama biliyosunuz kaldırıldı.
Hep söylüyorum. Bu ülkede eğitimli insanlar özellikle istenmiyor.
https://www.youtube.com/watch?v=ZnsftqyDGLQ
enerji bakanı taner yıldız'ın çapıcı açıklaması Eğitim seviyesi arttıkça Akp oyları düşüyor :D

Buda eğitimin sonucu

Her kentte 12 cüzdan ‘düşürülmüş gibi’ AVM’lere, otoparklara ve kaldırımlara bırakıldı. 16 kentte yapılan bu denemenin ardından muhabirler cüzdanlarının kendilerine geri dönüp dönmeyeceğini bekledi.

En çok cüzdan Helsinki’de geri getirildi. İngiliz Independent gazetesinin haberine göre 12 cüzdandan 11’i Finlandiyalılar tarafından sahiplerine ulaştırıldı.

http://www.aksam.com.tr/dunya/dunyanin- ... ber-248239

utanmadam bide çıkıp her ile üniversite yaptık diyorlar. en büyük ihaneti bağıra bağıra söylüyolar ama duyan kim? yaptın da sorarım sana orda prof varmı? varsa o prof nasıl prof olmuş.. adam 10 tane uluslararası dergiler makalesi,100 alınmış atıfı yoktur, ama proftur. bana göre bildiğin on başı

Eğitimde hep öncüdür Finlandiya ama ilk 10'a giren bir üniversitesi var mı sıralamada yada son zamanlarda bilim adına yeni bir teknoloji icat etmiş bilim insanı var mı, hiç duymadım. Nokia vardı şirket olarak markaları onu da sattılar..Geçen PİSA eğitim kalitesiyle ilgili araştırma yapmış ilk sırada Çin ikinci Kolombiya çıkmış :) artık neyin doğru neyin yanlış bilgi olduğu şaşırtıcı..

Sonuçta dersaneleri yokmuş. Finlandiyanın en büyük eksiği DERSANE o zaman. Dersane olaymış iyiymiş. Bu haliyle eksiklik var

xtasy' Alıntı:
Sonuçta dersaneleri yokmuş. Finlandiyanın en büyük eksiği DERSANE o zaman. Dersane olaymış iyiymiş. Bu haliyle eksiklik var

Dersaneler Türkiyede devletin eksiğini yamayan kurumlar. Devlet yeterince iyi bir eğitim verirse zaten ihtiyaç bile olmaz ve dersaneyi kapatmakla ihtiyaç bitmiş olmaz.

Arkadaşın birisi Finlandiya eğitim sistemi hakkında bilgi paylaşımında bulunmuş bir diğer arkadaşımda çıkmış finlandiya nufusundan bahsederek konuyu dağıtmış.

Anlam veremiyorum ama sormak istiyorum bizim eğitim sistemine harcanan para Finlandıyanın kaç katıdır, birde bunun analizini yapıp geri dönermisiniz madem nufus analizi yaptınız bunuda yapın.

Çöpe attığımız onca teknolojik oyuncağın parasıyla , dershanelere verdiğimiz milyarlarca dolarla neler yapılmazdı.Biz eğitimde en başarılı ülke değiliz ama eminim en fazla gereksiz parayı harcayan ülkeyiz

Hadi siyasetçileri geçtim de söz meclisten dışarı , kağıt bulmakta zorluk çeken okullar varken, okuluna fazla para geldi diye bilardo masası alıp sonrada depolara atan zihinsel özürlü öğretmenlerini ve haliyle yöneticilerini yetiştirmiş nadir rastlanan ülkelerden birindeyiz.

Eğitim bizim işimiz değil belli ki, matematik bilmeyenler seviliyor bu ülkede, ya din konuşacaksın ya para yada ülkece bilmiyoruz bak bu tartışılır sonuçta eğitim şart , bizim siyasetçileri ve eğitimcileri finlandıya eğitmeli bence.. Adam gibi müslüman yetiştiremiyoruz bari adam gibi hristiyanlarımız olsun. Şimdi çıkıp osmanlıya dönmeyelim geçmişi değil bugünü konuşalım. Evet atalarımız eğitimde iyimiş ama şimdi onların yetiştirdikleri bitti, bundan sonra ne olacak göreceğiz. Allah sevgisi yerine facebook sevgisiyle yetişen ve bu boşluğu dolduramayan bir müslüman hükümetin, cemaat ve dergahlarından geriye kalan müslüman çocuklarının, dini ilmihalden ibaret sanan alimlerinden alacağı ahlak dersleriyle, yolda bulunan cüzdanlar nah döner geriye. Buyrun cenaze namazına, nasıl olsa sorarlar HAKKINIZI HELAL ETTİNİZ Mİ ? diye.

ben size tek bir soru soruyum. şimdi finlandiya başbakanı tayyip erdoğan olsa milli eğitim baknlarıda ömer dinçer, nabi avcı, nimet çubukçu yada hüseyin çelik olsa o finlandiyanın eğitiminde değişiklikler olur mu?

11 yılda eğitimde yapılan değişikliklere bir bakın, eğitim kalitesini artıracağız diye harcadıklara paraya bir bakın, kendi yaptıkları değişiklikleri bile beğenmeyip tekrar değiştirdiklerini unutmayın. 11 yılda 9 defa yönetici atma yönetmeliği değişti hepside dava açılarak değişti. bir yönetici bile atamaktan aciz bir milli eğitimin nüfüsu az olsa ne olur çok olsa ne olur. öğretmenlerin itibarını yerle bir etmek için nüfüsunuzun çok olmasına gerek yok.

tahmini olarak söyleyim;

Sn Erdoğan ve diğer siyasetçilerimizin ticari eğilimleri değerler eğilimlerinden daha ön planda durmaktadır. Sonuç girdiler ve çıktılar masaya konurdu ve girdi çıktıkları arttırmanın muhakkak bir yolu bulunur ve bunu bulana kadarda yaklaşık 3 kere sistem değişirdi :+1:

Bu ülkemizdeki çoğu siyasi oluşum içinde geçerlidir, istisnalar olabilir.

Finlandiyada maalesef dinsiz bir gençlik yetişiyor...Allah onları denemek için başarılı yapıyor... Yani sınav dünyası onlarda başarıyla sınav yapılıyor.Bunların hesabı sorulcek tabi

duyu81' Alıntı:
Finlandiyada maalesef dinsiz bir gençlik yetişiyor...Allah onları denemek için başarılı yapıyor... Yani sınav dünyası onlarda başarıyla sınav yapılıyor.Bunların hesabı sorulcek tabi

bilmeden konuşuyorsunuz finaldiyada din eğitimi mecburidir. şu söylediğiniz laf bir eğitimciye yakışmaz japonlar başarılıysa Allah onları demek için başarılı yapmıyor. ayrıca neyin hesabını kimden soracaksınız anlamadım. bakın siz bir bayansınız finalndiyada bir bayan öğretmen doğum yaptığından üç yıl izin verilir ve maaşıda ödenir burda amaç çocuğun anne tarafından büyütülmesi

ghost' Alıntı:
Arkadaşın birisi Finlandiya eğitim sistemi hakkında bilgi paylaşımında bulunmuş bir diğer arkadaşımda çıkmış finlandiya nufusundan bahsederek konuyu dağıtmış.

Anlam veremiyorum ama sormak istiyorum bizim eğitim sistemine harcanan para Finlandıyanın kaç katıdır, birde bunun analizini yapıp geri dönermisiniz madem nufus analizi yaptınız bunuda yapın.

Çöpe attığımız onca teknolojik oyuncağın parasıyla , dershanelere verdiğimiz milyarlarca dolarla neler yapılmazdı.Biz eğitimde en başarılı ülke değiliz ama eminim en fazla gereksiz parayı harcayan ülkeyiz

Hadi siyasetçileri geçtim de söz meclisten dışarı , kağıt bulmakta zorluk çeken okullar varken, okuluna fazla para geldi diye bilardo masası alıp sonrada depolara atan zihinsel özürlü öğretmenlerini ve haliyle yöneticilerini yetiştirmiş nadir rastlanan ülkelerden birindeyiz.

Eğitim bizim işimiz değil belli ki, matematik bilmeyenler seviliyor bu ülkede, ya din konuşacaksın ya para yada ülkece bilmiyoruz bak bu tartışılır sonuçta eğitim şart , bizim siyasetçileri ve eğitimcileri finlandıya eğitmeli bence.. Adam gibi müslüman yetiştiremiyoruz bari adam gibi hristiyanlarımız olsun. Şimdi çıkıp osmanlıya dönmeyelim geçmişi değil bugünü konuşalım. Evet atalarımız eğitimde iyimiş ama şimdi onların yetiştirdikleri bitti, bundan sonra ne olacak göreceğiz. Allah sevgisi yerine facebook sevgisiyle yetişen ve bu boşluğu dolduramayan bir müslüman hükümetin, cemaat ve dergahlarından geriye kalan müslüman çocuklarının, dini ilmihalden ibaret sanan alimlerinden alacağı ahlak dersleriyle, yolda bulunan cüzdanlar nah döner geriye. Buyrun cenaze namazına, nasıl olsa sorarlar HAKKINIZI HELAL ETTİNİZ Mİ ? diye.

:alkis:
hacı devletin okulun parası boşa gitmesin (zaten para yokta) ucuza halledelim diye 75 tl ye ikinci el kasa, 2.el router bulmakla uğraşa duralım, sen sınavlar için çocuklara masraf ettirmeyelim diye sınavları kendin bas bin türlü zahmetle üst baş mürekkep ola ola, elde aseton kolonya projeksiyonları dışarda dünyanın parasına yaptırmayalım diye uğraş üstüne.. bu sistem cortlamıyorsa öğretmenlerin fedarkarlıkları sayesinde cortlamıyor.. ama hacı bu sisteme fazlayız çok fazla da devletin malı devletin parası nasıl çar çur edelim vicdana sığmıyor, vicdanına sığdıran o müslümanlar paraları 5 yıldızlı kokteyllerde yiyorlar rahatça..

Geri