Fiberden sonra ağda birbirini görememe sorunu

Kodla Büyü

bote_sevinc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar 1 hafta önce fiber internetimiz bağlandı (faz2) bağlandıktan sonra memur ve müdür yardımcılarının ağ üzerinde birbirini görmesinde sorun oldu aynı odadaki iki müdür yardımcısı bilgisayarından birinde ağ adı fatih diğerinde ağ3 her ikisi de duvardan fatih hattından alıyor interneti ama ne ikisi birbirini görüyor ne de memur odasındaki bilgisayarı
Gözden kaçırdığım bir detay mı var acaba
Farklı bir ayar yapmak gerekli mi?

hocam aynı sorunu yaşadım, uğraşmadım çözmek için ama sanırım şöyle bi sistem yapmışlar, tahtalar yalnız birbirini görüyor, idari uçlar da kendilerini görüyor, mesela ben kendi bilgisayarımı bt sınıfındaki iç ağa takınca öğrenci bilgisayarlarını görüyorum, tahtaya gelen uca taktığımda öğrenci bilgisayarları yok, iki seçenekte de idari bilgisayarları göremiyorum, herhangi bir idarecinin odasındaki fazla uca taktığımda idare bilgisayarlarını görüyorum. Adamlar böyle ayarlamış sanırım, durumu çözemedim de, öyle devam ettim kullanmaya.

Ağ altyapısından sorumlu arkadaş bu durum için, ip adreslerini ve dns leri öteki ağdaki gibi yaparsanız (el ile) ağa bağlanırsınız demişti. mesela ben laboratuvardayken kurumnete giremiyordum.

çözümü şöyle buldum : labda akıllı tahtam var oradaki jak yuvasından bir ucu kasama taktığım ikinci ethernete yerleştirdim. diğer ethernetede netop kullanmak için labin hattını taktım. hangisini kullanacaksam öteki ağ bağlantısını devre dışı bırakıyorum.

Geri