Fiber gelene kadar adsl hattını fatih altyapısına aktarmak?

Kodla Büyü

caglarfb06

Üye
Merhaba arkadaşlar, okulumuz E şeklinde olduğundan verimsiz çalışan eski tip AP ler yüzünden bir kolda bulunan tüm sınıflar internetten mahrum.öncelikli planımız buraya da hat çekip AP koyarak çözüme ulaşmak idi.Ama şöyle bir fikir attı ortaya müdür bey ; yeni döşenen FATİH faz2 hattına mevcut ADSL internet bağlantısını aktaralım ve zaten hali hazırda ET ler döşendi tüm öğretmenler kablolu ya da kablosuz olarak kendi sınıflarındaki ET lerden internete bağlanabilsinler.Bunun üzerine yardım istediğim bir diğer hocam ile çalışmalara başladık.Fatih odasında switchleri kontrol ettiğimizde kırmızı renkli kablolarun takıldığı port bölümlerinin ışıkları yanarken beyaz renkli kabloların takıldığı port bölümlerinin ışıklarının yanmadığını gördük.Bunun üzerine okul elektrik sigorta panelinde yaptığımız değişimler sonucu okul ana sigortası attı :scared: Ve 1 gün boyunca elektrikten mahrum kaldık :? Acaba bu konu hakkında bir bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• thumbnail_20161011_143635.jpg
    thumbnail_20161011_143635.jpg
    198.1 KB · Görüntüleme: 513
  • thumbnail_20161011_143826.jpg
    thumbnail_20161011_143826.jpg
    187.1 KB · Görüntüleme: 515
Faz1 için söylüyorum. Faz2'de de muhtemelen öyledir. Kırmızı kablolar etkileşimli tahtalara giden kablolar. Beyaz kablolar idari odalara, bürolara vs giden kablolar. Varsa sarı kablolarda access pointlere giden kablolar. Beyaz kabloların hepsinin yanmaması normal çünkü tüm idari uçlarda şuanda internet olmadığı için sinyal alıp göndermiyor. Fakat etkileşimli tahtalarda kırmızı kablolar ethernet girişine takılı olduğu için sürekli sinyal alıp gönderiyor. Okul elektirik sigorta paneliyle aslında pekbir alakası yok. Çünkü fatih projesi için ayrı bir sigorta konuluyor zaten altyapı döşenirken.

hocam beynimiz yandı sonrasında bizde farkettik aslında ama geç oldu tabiki :) Düz mantık olarak düşündüğümde modemden interneti kablo ile hazır konulmuş girişlerden birine taksam ve bir switch gibi okulun internetini takılı olan tüm akıllı tahtalara dağıtabilirim diye düşünmüştüm(Resim 1) ama çok düz bir mantık olduğunu sonradan farkettim.Acaba aktarma şansımız var mı ?

Hocam okulda bilgisayar laboratuvarı varsa bitek ordaki uçları switchle çoğaltma şansı oluyor. Onun dışındaki tüm uçlardan 1 bilgisayar internete bağlanıyor. Ha farklı yollar var tabi, bir pcye 2 ethernet kartı takıp birinden giriş diğerinden de switche çıkıp verip çoğaltmak gibi fakat hız ve dayanıklılık noktasında ne kadar sağlıklı olur bilemiyeceğim.

hocam demek istediğiniz şu anda modemin takılı olduğu okul aile birliği bilgisayarına bir ethernet kartı daha takıp bu karttan da çıkışı kabloyla okul fatih ağ altyapısına aktarmak gerektiği. Doğru mudur acaba ? Birde son ricam acaba direk modemden hazır net bağlantısını kabloyla şu anda oda da ki A38 yazan uca bağladığımda neden internet dağıtamıyorum açıklayabilir misiniz ?

Not: Bu arada Fen Bilgisi Öğretmeniyim ama okulun tüm ET leri ile yarı gönüllü yarı zorunlu ilgileniyorum.

Hocam switchler programlandığı için fiber internet haricinde interneti veremiyoruz. Faz1'lerde switch değişimi yapılmadan önce bu dediğiniz oluyordu. İnterneti çoğaltma yöntemine gelince size anladığım kadarıyla henüz fiber gelmemiş. Fiber gelmediği içinde dediğim yöntem olmayabilir. Siz en iyisi normal bir hub yada switch kullanarak internetinizi dağıtmaya çalışın. Yada tavsiyem telekomla iletişime geçerek fiber internetin gelişinin hızlanması için çalışmalarda bulunun.

Şunu yapabilirsiniz. O riske girerseniz eğer tabi. Kendiniz bir switchi fatih kabinine aktarın. Modemin olduğu odadan gelen ucu kabindeki switche takın. Daha sonra internet vermek istediğiniz tüm uçları bu switche takarak fatih projesini iptal etme yoluyla bir yöntem deneyebilirsiniz.

hocam çok teşekkür ediyorum bilgilendirmeniz için.Okul mimarisi ve modemin bulunduğu bölüm o kadar saçma sapan ki hocam kablo çekmekten telef oldum.Bir AP koyayım çekmeyen kısma dedim baktım elektrik hattı yok. Yani imkansızlıklar içinden imkan yaratmaya çalışıyoruz denenebilir.Dediğiniz gibi en sıkıntısız yol TTNET ile yeniden iletişime geçmek gibi duruyor çok teşekkür ederim hocam tekrardan. :)

-Hocam dediğinizi denedik aslında :mrgreen: ama bu seferde şu sıkıntıyla karşılaştık ET ler İP almadı 169. ile başlayan bir IP numarası karşımıza çıktı.

Geri