BTR ara tatilde okula gitme zorunluluğu var mı?

Kodla Büyü

bosvernapcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Seminer dönemi olduğu için btr ek dersi almayıp seminerlere katılabilir miyiz?

Normalde zorunda değil. Ama illaki çağıran işgüzar idareciler olacaktır

Ara tatilde 18 saat mi ödenecek, 15 saat mi BTR olana?

Geçen dönem 18 olarak ödenmişti. Şimdi de aynıdır.

Yönetmelik gereği mesleki çalışma haftasında öğretmenlere 15 saat ödenmesi gerekir. Auyrıca BT rehber öğretmenliği eğitim öğretim faaliyetlerinin olduğu zamanlarda yapılır. Yani dersler varken. Ara tatil de eğitim-öğretim faaliyeti devam etmediğinden ödenmez, diye düşünüyorum.

Yönetmelikteki ifade:
Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde bir öğretim yılında dört haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.

Ara tatilde BTR 18 saat ek ders ücreti alır. Ara tatilde BTR'nin okula gitme zorunluluğu yoktur. BTR görevi eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde yapılır. Ara tatilde eğitim öğretim olmadığı için BTR'nin okula çağırılması yanlış olur.

1667506157903.png

18 saat denir. 10.02.2020 tarihli yazıda kasım ve nisan ara tatillerinde ödeneceği yazıyor.

Seminer dönemi olduğu için btr ek dersi almayıp seminerlere katılabilir miyiz?
İşgüzarlık yapıp, kendimize iş çıkarmayalım arkadaşlar. Öğrencinin, Öğretmenin olmadığı okulda; BTR Öğretmeninin ne işi var?
Biz, bütün seminer dönemlerinde, diğer öğretmenler kadar (15 saat) ücret alıp; onlar gibi seminer yapıyoruz...

Bayadır btrlik almıyordum. Bazı sebeplerden mecbur kaldım. Seminer dönemi gidecek miyiz arkadaşlar? Hala bir netlik yok mu yoksa?

Hocalarım her şeyi sora sora haklarımız kayboluyor. Bazı seyieri de sormadan halletmenin yollarını bulmalıyız. En son şu gereksiz kulüp alır almaz sorusu pek çok kişiyi mağdur etti maalesef. Ara tatilde hiç bir öğretmen okulda yokken btr de gitmez deyip bu işi mahallinde çözmek lazım. Bu kadar yayılırsa gelin diyen çok olur.

Merhaba arkadaşlar, BTR ara tatilde il dışına çıkabilir mi ? Okula gitmesem bile il dışına çıkmam için rapor almam söylendi idare tarafından.

Benim başıma geldi. Okula çağırdılar il dışındayım dedim. Müdür bey ilçedeki koordinatöre sormuş, sağ olsun koordinatör okulda bulunması gerekli demiş. Bende BTR görevinden ayrıldım. İşinize bakın dedim

Gelirsem 18 saat gelmezsem 15 saat ek ders yazarsınız demiştim. Mevzuatta yeri yokmuş falan fıstık dediler. Sanırım okul idaresi ile sizin aranızda ayarlama yapılır.

İşgüzarlık yapıp, kendimize iş çıkarmayalım arkadaşlar. Öğrencinin, Öğretmenin olmadığı okulda; BTR Öğretmeninin ne işi var?
Biz, bütün seminer dönemlerinde, diğer öğretmenler kadar (15 saat) ücret alıp; onlar gibi seminer yapıyoruz...
Hocama katılıyorum öğrenci yok eğitim yok bizim ne işimiz var okulsda

Bende öyle düşünüyorum il koordinatörü de öyle düşünüyor ama cümlenin sonunda idarenin inisiyatifine bağlı diyor ,yani bunun hakkında bir yazı gerekiyor Yeğitek tarafından muallakta kalıyoruz çoğu konuda.Kaderimize terkediliyoruz artık sanırım.

Gelirsem 18 saat gelmezsem 15 saat ek ders yazarsınız demiştim. Mevzuatta yeri yokmuş falan fıstık dediler. Sanırım okul idaresi ile sizin aranızda ayarlama yapılır.

BTR ile ilgili herhangi bir mevzuat (yönetmelik, yönerge vb. yok). Bu görevlendirmeler resmi yazılar çerçevesinde yapılıyor. Ek dersler de bu yazılara göre istinaden ödeniyor. Sıkıntı da bu işlerin mevzuata bağlı olmadan sadece resmi yazılarla yapılmasıdır. Yönetmelikler öğretmen ara tatilde mesleki çalışma yapar, 15 saat alır diyor. Ama resmi yazıları yorumlayıp görüş bildirenler 18 saat alabilir, okula gitmesine gerek yoktur, okul idaresi isterse çağırır ...vb şeyler ifade ediyorlar. Bunların gözden geçirilip BTR'nin çalışma şartları ve hakları netleştirilmedikçe bunlar çözülmez.

Geri