Faz1-Faz2 Windows 10 İmaj -MK-SERİSİ- Paylaşıma Kısa Bir Ara Verildi

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Hocam ellerine sağlık. Sistemi kullandım ve şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Size sormak istediğim hem c hem tüm disk imaj yükleme işlemini nasıl ayarladınız. Ayrı ayrı imaj alabiliyorum ama sizin yaptığınız gibi seçmeli menüyü falan nasıl yaptınız?
Biraz araştırma yaptım ama bir açıklama göremedim. Bu konuda müsait olduğunuzda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkür ederim Hocam. Tam format ve sadece C format olayı benim onlarca deneme sonrasında bulduğum bir yöntem, tamamen deneme yanılma ürünü, clonezillanın sitesi de dahil hiçbir yerde bununla ilgili bilgi bulunmuyor.
@nasri hocaya cevaben yazacağım yöntemi kullanın şimdilik. müsait olduğum bir vakitte kişisel web sitemde bu konuyu ayrıntılı paylaşacağım.

merhaba. hocam şöyle bir senaryo olabilir mi?
sistemi kursam sonra gerekli ayarlamaları yapsam programları kursam.
yedek bölümü aktif etsem
Usb Raptor programını kursam şifre oluşturup açılış dosyasını flasha kaydetsem.
bu işlemler esnasında internet bağlı olmasa.
yedekleme bölümünden sistemin yedeğini alsam(clonezilla)
sonra gidip o yedeği gizli bölümden kopyalayıp sizin şuanki iso dosyanızdaki partimag içerisindeki ile değiştirsem
usbraptor ile açılabilen hazır bir sistemim olur mu
Mantıklı bir akıl yürütme yapmışsınız Hocam.
Bir kaç püf noktası yazayım onlara göre işlem yapın sorun çıkmayacak.
  1. Öncelikle bir tahtaya bu imajı internet bağlantısı olmaksızın yükleyin, her türlü özelleştirmeyi internet bağlantısız yapın.
  2. Sonra Clonezilla ile bu tahtanın tam yedeğini alın. İmajı alırken Save disk değil saveparts olan seçeneği kullanın, (clonezilla sürümüne göre isim değişir, part part seçim aşaması gelmeli seçenkte) imaj adını "MK-WINDOWS-10" şeklinde belirleyin. (MK-V6 kullandığınızı düşünerek yazıyorum, farklı versiyon ise iso dosyası içinde "\home\partimag" klasörü içindeki klasör adıyla aynı olmalı imaj adı) isim farklı olursa imaj yükleme hata verir.
  3. 2 maddedeki şekilde almış olduğunuz bu yedeği iso dosyası içinde "\home\partimag\MK-WINDOWS-10" içindeki tüm dosyaları silip buraya ekleyin. (bu işlem için PowerISO programını tavsiye ederim.)
  4. Her tahtaya tek tek E sürücüsü içine yedeği manuel atmayayım imajla yüklensin diyorsanız -2 adımda aldığınız bu yedek klasörünü E sürücüsünde "\clonezilla\images" klasörü içine atın.- Sonrasında tekrar clonezilla ile manuel tam yedek alın. 3. Maddedeki gibi iso oluşturun. Bu durumda 25 gb cıvarında bir imaj dosyası çıkar ortaya, buda bir tahataya 15 dakika gibi bir sürede yükleme yapar.
NOT: clonazilla imaj almadan yedekleme sistemini aktif ederseniz aldığınız imajı yüklediğiniz tahtada "MBR" ile ilgili tek satırlık bir hata çıkar ve tahta hiçbir şekilde açılmaz.
Kısacası yedekleme sistemi aktif edilen makinanın tam yedeği işinize yaramaz.

Eksik kalan yer varsa sorun cevaplarım. Şuan kısaca aklıma bunlar geldi.

Mantıklı bir akıl yürütme yapmışsınız Hocam.
Bir kaç püf noktası yazayım onlara göre işlem yapın sorun çıkmayacak.
  1. Öncelikle bir tahtaya bu imajı internet bağlantısı olmaksızın yükleyin, her türlü özelleştirmeyi internet bağlantısız yapın.
  2. Sonra Clonezilla ile bu tahtanın tam yedeğini alın. İmajı alırken Save disk değil saveparts olan seçeneği kullanın, (clonezilla sürümüne göre isim değişir, part part seçim aşaması gelmeli seçenkte) imaj adını "MK-WINDOWS-10" şeklinde belirleyin. (MK-V6 kullandığınızı düşünerek yazıyorum, farklı versiyon ise iso dosyası içinde "\home\partimag" klasörü içindeki klasör adıyla aynı olmalı imaj adı) isim farklı olursa imaj yükleme hata verir.
  3. 2 maddedeki şekilde almış olduğunuz bu yedeği iso dosyası içinde "\home\partimag\MK-WINDOWS-10" içindeki tüm dosyaları silip buraya ekleyin. (bu işlem için PowerISO programını tavsiye ederim.)
  4. Her tahtaya tek tek E sürücüsü içine yedeği manuel atmayayım imajla yüklensin diyorsanız -2 adımda aldığınız bu yedek klasörünü E sürücüsünde "\clonezilla\images" klasörü içine atın.- Sonrasında tekrar clonezilla ile manuel tam yedek alın. 3. Maddedeki gibi iso oluşturun. Bu durumda 25 gb cıvarında bir imaj dosyası çıkar ortaya, buda bir tahataya 15 dakika gibi bir sürede yükleme yapar.
NOT: clonazilla imaj almadan yedekleme sistemini aktif ederseniz aldığınız imajı yüklediğiniz tahtada "MBR" ile ilgili tek satırlık bir hata çıkar ve tahta hiçbir şekilde açılmaz.
Kısacası yedekleme sistemi aktif edilen makinanın tam yedeği işinize yaramaz.

Eksik kalan yer varsa sorun cevaplarım. Şuan kısaca aklıma bunlar geldi.

teşekkürler hocam.
1-internet bağlantısız programlarımı yükleyeceğim
2-clonezillaile tüm disk yedeğini alacağım.
3-aldığım yedeği sizin imajdaki gerekli yere kopyalayacağım
4- yedekleme bölümüne karışmayacağım çünkü hem imaj artıyor hem süre. zaten bir sorun olursa flash ile 6 dakikada geri yükleniyor. 32 tahtam var.
5- usb raptor veya atak programını halledersem bu işlemlere başlayacağım

@nasri Hocam Tamamdır. İmajı alırken ekteki resimdeki kırmızı seçeneği kullanmalısınız. Bunu yerine birinci seçeneği kullanırsanız imaj hata verebilir.

Ekli dosyalar

• clonezilla.png
    clonezilla.png
    10.9 KB · Görüntüleme: 19
Teşekkür ederim Hocam. Tam format ve sadece C format olayı benim onlarca deneme sonrasında bulduğum bir yöntem, tamamen deneme yanılma ürünü, clonezillanın sitesi de dahil hiçbir yerde bununla ilgili bilgi bulunmuyor.
@nasri hocaya cevaben yazacağım yöntemi kullanın şimdilik. müsait olduğum bir vakitte kişisel web sitemde bu konuyu ayrıntılı paylaşacağım.

İlginiz için teşekkür ederim hocam. Merakla bekliyorum :)

@nasri Hocam Tamamdır. İmajı alırken ekteki resimdeki kırmızı seçeneği kullanmalısınız. Bunu yerine birinci seçeneği kullanırsanız imaj hata verebilir.

Hocam cevaplar için teşekkürler.
USB raptor program olayı olmadı. Herşey düzgün çalışıyordu Usb Raptor u kurdum flash ı çekince ekran karardı olması gerektiği gibi flashı taktığımda Eba Admin oturumunda açılıyor ve durum çubuğu çalışmıyor. ATAK ı deneyeceğim

@nasri hocam, MK-V6 varsayılan olarak EbaAdmin oturumunda açılmaz. Ben aynı işlemi maks ile denedim sorunsuz imaj aldım ve tahtalara yükledim. Normal şartlarda usb raptor çalışıyorsa imaj alım işleminde de çalışması gerekir.

@nasri hocam, MK-V6 varsayılan olarak EbaAdmin oturumunda açılmaz. Ben aynı işlemi maks ile denedim sorunsuz imaj aldım ve tahtalara yükledim. Normal şartlarda usb raptor çalışıyorsa imaj alım işleminde de çalışması gerekir.
ilginç bir hata oldu. Normal tahta açıkken Sınırlı Kullanıcıda iken kurulum yaptım Eba admin şifresi istedi girdim programı kurdum. Flash ı çıkardım o anda usb raptor ekran koruyucusu geldi. flash geri taktığımda Eba admin oturumundaki masaüstü geldi ilginç. Ben o kullanıcıya geçmedim. sınırlı kullanıcıda idim. usb raptor işi olmadı daha imaj almaya başlamadım bile.
USB raptor akıllı tahtada sıkıntı çıkarıyor. windows 10 için söylüyorum bu dediklerimi . Başka bir formatör arkadaş windows 8.1 de stabil çalıştırıyor.

@nasri hocam usb raptor hiç kullanmadım. Bazı programlar Windows 10 da sıkıntı çıkarabiliyor. Örneğin Time Freeze Windows 7de sorunsuz Windows 10 da mavi ekran hatasına sebep oluyor.
Atak 1 versiyonu Windows 10 da sanal masaüstü açığı ile geliyor. Bunun yerine MK-V7 ile maks kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü atak 2 versiyonu sınırlı kullanıcıda çalışmaz. MK-V7 Yönetici yetkili kullanıcı olduğu için sorun çıkmaz.

@nasri hocam usb raptor hiç kullanmadım. Bazı programlar Windows 10 da sıkıntı çıkarabiliyor. Örneğin Time Freeze Windows 7de sorunsuz Windows 10 da mavi ekran hatasına sebep oluyor.
Atak 1 versiyonu Windows 10 da sanal masaüstü açığı ile geliyor. Bunun yerine MK-V7 ile maks kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü atak 2 versiyonu sınırlı kullanıcıda çalışmaz. MK-V7 Yönetici yetkili kullanıcı olduğu için sorun çıkmaz.
Teşekkürler.
Dediğiniz gibi MK-V7 yi deneyeceğim.

hocam yüklerken böyle hata alıyorum sebebi nedir

Ekli dosyalar

• unnamed (1).jpg
    unnamed (1).jpg
    209.2 KB · Görüntüleme: 13
  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    146.7 KB · Görüntüleme: 14
İso ekran açıklamasında da yazdığı gibi Tam format atmadan sadece C format yapılmamalı. Sanırım ilk yükleme ve sadece C format denediniz.
hocam teşekkürler formatları attım, fakat deep freeze 8 kuruyorum yeniden başlattığımda kurulu gözükmüyor aktif hale getiremedim bir türlü

Merhaba . Okuldaki bazı güncellemediğim MK-V5 windows 10 sürüm 1709 olan tahtalarımın iki tanesinde dokunmatik klavye küçüldü. ilginç bir durum. 5-6 aydır kullanırken neden aniden küçüldü anlamadım. Yeni sürümde öyle bir sorunla karşılaşmadım.
bir çözüm yolu var mı yoksa C kısmına format ile sürüm güncellesem mi.

Merhaba . Okuldaki bazı güncellemediğim MK-V5 windows 10 sürüm 1709 olan tahtalarımın iki tanesinde dokunmatik klavye küçüldü. ilginç bir durum. 5-6 aydır kullanırken neden aniden küçüldü anlamadım. Yeni sürümde öyle bir sorunla karşılaşmadım.
bir çözüm yolu var mı yoksa C kısmına format ile sürüm güncellesem mi.
Windows güncellemesi almış tahtanız. Forumda ve kişisel web sitemde çözüm için bir dosya var. Windows 10 küçük klavye çözümü olarak arama yaparsanız çıkacaktır.

10 aralık itibariyle imaj tekrar elden geçirildi.
Sistem ve programlar güncellendi.
Bu versiyon için son güncelleme.
Güle güle kullanın.

hocam recovery bölümünü nasıl kullanıyoruz ben sürekli tekrar imaj atıyorum flash bellek lazım oluyor haliyle hep yardım

hocam recovery bölümünü nasıl kullanıyoruz ben sürekli tekrar imaj atıyorum flash bellek lazım oluyor haliyle hep yardım
İmajı kurduktan sonra Ebaadmin hesabıyla oturum açınca masaüstüde recovery bölümü için küçük bir klavuz var. Kişisel web sitem üzerindeki imaj paylaşım adresinde de gerekli dökümanlar mevcut.

hocam öncelikle teşekkürler imajı kurdum şimdilik bir sorun yok. yalnız yönetici şifresi girmek için yapıştır yapmaya çalıştığımda yapıştır yada herhangi birşey çıkmıyor

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri