Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Faz-1/Faz-2 Kurumsal Windows 10 İmajı (Kararlı Sürüm - Ağdan İmaj alma +++ vs özelliklerle)

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında exelsior tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  744
  Beğeni:
  253
  Hocam çoklu önyükleme diskinde tutarlı çalışacağını garanti edemem. Bu şekilde yapacaksan ve txt dosyalarını kullanacaksan o diskin ana dizininde MAYGUNimg klasörü ve Ayarlar klasörü olmalıdır diye düşünüyorum.

  Txt dosyasıyla yapılan ayarlar otomatik kurulumu şekillendirmek içindir. İsterseniz otomatik süreç başlamadan 10sn lik süreçte m tuşuna basarak menülerle adım adın kurulum yapabilirsiniz. Ağ yolunuzu el ile girmeniz gerekecektir.
   
 2. junior_l3oss

  junior_l3oss Üye

  Kayıt:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  4
  sanırım iyi çalışıp çalışmadığınız anlamak için bir deneme yapmam gerekecek.
  öncelikle ana dizinde olmadan isonun içinde bulunurken sorunsuz yapacak mı diye kontrol eder ardından sorun olursa tekrar flash içine 8gblık içindeki belirttiğiniz imaj klasörünü ve ayarlar klasörünü aktarırım. böylece sorun olup olmadığını anlamış oluruz. ben şimdiye kadar belirttiğim programlar bir çok kez format attım vs. hiç problem yaşamadım. olacağını da düşünmüyorum esasen ama sizin yapılandırmanızda belki ana dizin yolunu farklı okuyorsa falan sorun olabilir.
  denememi yaptıktan sonra dönütümü yapacağım. teşekkürler.
   
 3. mavisular13

  mavisular13 Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2016
  Mesajlar:
  12
  Beğeni:
  4
  Bu nasıl bir inat hemşerim? Birçok sayfada eğitimci meslektaşınız "Ağ kurulumunda sıkıntılar olmakta. Lütfen bunun USB kurulum sürümünü paylaşır mısınız ?" şeklinde masumane istekte bulunurken sizin inatla bu isteklere kulak tıkamanızı "Hayır. Şimdilik sadece Ağdan kurulum versiyonu olacak. USB den kurulum isteyenler bir önceki eski sürümü kullansınlar" şeklindeki söyleminizi anlamakta zorlanıyorum. Muhteşem bir çalışma ortaya çıkarmışsınız ve madem bu işi para kazanmak için yapmamışsınız , çalışma arkadaşlarınıza kolaylık olsun diye yapmışsınız ( ki öyle olduğunu umuyorum ) o halde USB den kurulum verisiyonunu hazırlamak ta çok zor olmasa gerek ? Ha hazırlamayacağım diyorsanız onuda söyleyin ki 42 sayfadır takip ettiğimiz konuyu takip etmeyelim sizde burada kendi kendinize AĞDAN iletişime geçin insanlar ile....
   
  m_ersoyy ve QML bunu beğendi.
 4. QML

  QML Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  261
  Beğeni:
  1
  Gayet mantıklı bir soru
   
 5. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  744
  Beğeni:
  253
  Hocam daha önce de sordunuz makul şekilde cevaplamıştım sanırım. Masumane isteklere inatla verdiğim cevaplar ile ilgili yazdıklarınız DESTANSI cümleleri okudukça gerçekten anlama noktasında sıkıntınız olduğunu düşünmeye başladım.

  Diğer yandan aslında bu konuda ben de muzdaribim. Ben de okulumda yeni imajın tamamlanmasını bekleyenlerdenim. Üstelik ağ alt yapımız vs herşey çalışıyor. Deneme yaptığım bir iki tahta hariç hepsinde eski imaj yüklü. Hepside çalışıyor, sıkıntı yok.

  AMA SİZCE NEDEN KENDİ OKULUMDAKİ TÜM TAHTALARA YENİ İMAJI YÜKLEMİYORUM?

  İşte burda düşünen meslektaşlarım için gerçekten ibretlik durumlar söz konusudur.

  Hem bu durum, bilenlerle bilmeyenleri ortaya çıkıyor ki şu süreçte bilenlere çok ihtiyaç var. Ayrıca bu imajı para kazanma amaçlı kullanan teknik servis yada ayaklı dükkanların da önü kesiliyor. Bir de onların sitemlerini duysanız akıllara zarar.

  Tecrübe ile sabittir ki tam sorunsuz hale gelmemiş bir imajı direkt paylaşırsam, çoğu kişi hangi aşamada olduğuna bakmaksızın direk yükleyecektir. Ben imajın sorunlarını giderip yeni güncellemelerle sorunsuz hale getirdikçe gerisin geriye çözülmüş sorunlara dair "ama hocam bizde hala bu sorun var şimdi tekrar mı yükleyeceğiz", "bir sürü başımıza iş çıktı yine" gibi gibi dönüşler de olacaktır. Yani hocam sizin ısrarla ve sığ bir şekilde inat olarak bahsettiğiniz durumda, biraz düşünürseniz aslında BÜYÜK BİR FAYDA olduğunu görmeniz gerekirdi.
  Dilin kemiği yoktur, düşünmeden yazmayın. Ya bu durumu anlayanlardan olun, ya da sadece dinleyin, hiç anlamıyorsanız vardır bir bilinen diyip sadece sabredin ama 4.sü olmayın.
  Alın önceki imajı kullanın, rahatınıza bakın.

  Bakın 42 sayfadır takip ediyorum demişsiniz ama ben biliyorum ki daha yakın zamanda konuya geldiniz ve ilk işiniz hemen hazır halini istemek oldu. Yoksa konuyu başından beri takip edenler aşağı yukarı belli kişiler.

  Hocam dilimin döndüğünce tekrar tekrar açıkladım, bundan sonra lütfen aynı şeyleri sormayın, size AĞDAN dahi cevap vermeyeceğim. Ne demişler ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.
   
  Son düzenleme: 13 Mart 2019
  mas1961 ve nasri bunu beğendi.
 6. mavisular13

  mavisular13 Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2016
  Mesajlar:
  12
  Beğeni:
  4
  Bilişim sektöründe olumlu / olumsuz geri dönütler olmadan bir programı geliştirmeniz mümkün değil ki siz gelecek olumsuz mesajlardan çekindiğinizi belirtmişsiniz. Bir program geliştirilecek ise bu yegane programı yapan kişinin denemeleri ile değil son kullanıcı öngörüleri , geri dönütleri ile olur. Windows tan tutun da mobil facebook uygulamasına kadar bundan farklı birşey olamaz ?

  İkinci olarak benim sitede az mesaj yazmam, yada login olma sayımın az olması konu ile alakalı önceden ilgilenmediğim anlamına gelmez ki eğer AĞ- NETWORK kavramları ile haşır neşir isek bu tip iddialar hem mesleki bilginize terstir. Ki okula geldiğimde yaptığım ilk iş bilgisayarbilisim sitesine girip (gmaile dahi bakmadan :)) ilgilendiğim konu başlıklarını inceleyip sınıf defterini doldurmaktır. ( Olaki site sahiplerinin sunucuları kullanıcı MAC adreslerine erişebiliyor ise - ki bu fiziksel katmana dayalı bir bilgi olduğundan çok çok zor bir olgudur - MAC adresimi seve seve paylaşmaya hazırım ki ne zamandan beri siteye erişimim olduğu ortaya çıkması için )

  AĞDAN dahi cevap vermeyeceğinizi belirtmişsiniz. Valla keyfi aliniz bilir. Buranın bir forum - paylaşım mekanı olduğunu unutup bu tip bir mesaj ile kullanıcı karşısına çıkmanız fazla enteresan olmuş. Derdiniz aman millet sürekli isteyip dursun benden ben ise erteleyeyim mücbir sebeplerden dolayı ise Kimse sizin peşinizden koşacak değil ki ? Kendi kendinize tepe tepe kullanmaya devam ediniz AĞ KURULUM iso nuzu ;)
   
  junior_l3oss bunu beğendi.
 7. nasri

  nasri Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Nisan 2016
  Mesajlar:
  44
  Beğeni:
  17
  Merhaba.
  Hocam yaptığı sistemi ücretsiz paylaşıyor. Allah bilir kaç saat bu imajları yapmak için uğraşmış. Kendi yaptığı güncel imajı istediği zaman istediği yerden paylaşır.
  Meyve veren ağacı taşlamayalım lütfen.
  Geçen seneden beri arkadaşın imajlarını takip ediyorum. Okuldaki tahtalarımızın %40 ı bu imaj kalan kısmı Hafızoğlu hocanın imajı. İkisine de teşekkürler. 6 farklı okuldaki arkadaşlara da imajları verdim onlarda faydalanıyor.
  2 aydır hocamız güncel sistemi hazırlamaya çalışıyor. Halihazırda tahtalarımız çalışıyor. Hocam imajı stabil olduğunda paylaşır MEB hattından 5 dakikada indirip kullanıma hazırlarız. Sabredelim.
  Keşke bende hacamın yaptığı gibi bu işlere hakim olsam da kendi imajımı yapsam.
  İyi günler dilerim herkese.
   
  exelsior bunu beğendi.
 8. ilhan79

  ilhan79 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  317
  Beğeni:
  3
  @exelsior hocam sende ne sabır varmış, sabır taşı olsa çatlardı. insanlarla uğraşmaktan, ısrarla laf anlatmaktan yorulmuyorsun. arkadaşlar hocamız sağolsun bir kolaylık yapmaya çalışmış. bu işler kolay değil sadece bilmek de yetmiyor uğraşmak da lazım. biraz anlayış gösterelim biraz kolaylık da biz tanıyalım lütfen. okulda çocuklar evinde çocuklar zaten yoruyorsun bizler de gereksiz yormayalım.
   
  exelsior bunu beğendi.
 9. Zizu_

  Zizu_ Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.928
  Beğeni:
  61
  Arkadaşlar sistemi kontol etmeden paylaşmıyor hocamız. İsteyen ağ ortamından yapabilir.
  Önceki imaj gayet güzel çalışıyor, onu da kullanabilirsiniz.
   
  exelsior bunu beğendi.
 10. mavisular13

  mavisular13 Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2016
  Mesajlar:
  12
  Beğeni:
  4
  Arkadaşlar dosya isteyen ben ve bir kaçtane daha forumdaşımız ki onlarda muhtemelen meslektaşımız. Dosyayı vermeyen değil. Kimseye karşı olumsuz bir cevapta vermedim. Olumsuz cevap alan ben ve forumda konuyu takip eden diğer bazı kullanıcılar.

  Altı üstü istediğimiz bir iso dosyası. Dosya tam hazır olmadan paylaşamam demekte ne demek ? Altın , borç vs istemiyoruz ki ? Meslektaşız şunun şurasında. Çıkabilecek hatadan mı çekiniyor / korkuyorsunuz ? Kurduğumuz zaman Vestel tahtalar yanacak mı ? Nasıl bir hata olabilir diye çekinmektesiniz anlamıyorum ben?

  Burada verilebilecek en mantıklı / uygun cevap karşı tarafa şudur :

  1- Sayın Meslektaşım :USB kurulum iso su YOK - HAZIR DEĞİL
  2- Kusura bakmayın dosyayı VERMİYORUM -VEREMİYORUM

  Bunun dışında "Dosyada hatalar var, kurulum iso su tam hazır olmadan veremem, hala iso dosyasında hatalar var" tarzı cevaplar açıkcası çok tuhaf. Hele hele böyle bir paylaşım sitesinde ( forum siteleri paylaşım alanlarıdır ) bu tarz cevaplar ister istemez karşı tarafı forumdan soğutan cevaplar olmakta. Kişisel sitede bu tip soruları kimse size soramayacağı gibi istediğiniz cevabı vermekte de özgürsünüz.

  @ilhan79 hocam : İnsanlara laf anlatmak - uğraşmak tümceside ne demek ? Burası FORUM - PAYLAŞIM sitesi. kimse kimse ile uğraşmak istemiyor ise paylaşım sitelerinde - forumlarda değil gider şahsi sitende açıklamalarını - paylaşımlarınızı yapar. Burası herkese açık bir site. Kimseye hakaret etmedik - etmeyiz de. O yüzden sözlerimizden kimse alınmamalı. Sevgi saygı çerçevesini aşmadığımız sürece istediğimiz fikirlerimizi yazmakta özgürüz.

  Son olarak hatalı - saygısız - yasak şeyler yazdığımı , forum kurallarını ihlal ettiğimi düşünüyor iseniz yazımın altındaki ŞİKAYET linkine tıklayıp hakkımda dilediğinizi yazmakta özgürsünüz. En baştan beri savunduğum şey forumlarda herkes özgürdür.....
   
  Son düzenleme: 13 Mart 2019
 11. junior_l3oss

  junior_l3oss Üye

  Kayıt:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  4
  bence ağdan kurulum ve hocamın diretmesi gayet mantıklı. tek flashla tek tek bitmesini beklemek yerine hız ve çok bilgisayara aktarma açısından hocamın ağ üzerinden destek vermesi ve buna yönelik inatla devam etmesi kesinlikle gerekir. tek flashla tek tek gezmek ve sonlanmasını bekleyerek bilmem kaç bilgisayara imaj atmak ne kadar sürer ve ağ üzerinden 2-3 dk ayar yapıp tek tek geçip diğerlerine ağdan atılmasını beklemek ne kadar sürer düşünmek gerek.

  bence çok bilgisayara atılacaksa ki bu ağdan kurulum son derece gerekli.

  2. olarak yanında usbden kurulan da olmalı benim gibi bireysel kendi tahtasına format atan arada tek tük atan tipler için :)
  ama bu tür konularda gerilim yaratarak meyve veren ağaç taşlanmamalı aksine desteklenmeli. bu desteklenme kısmı ise maddi anlamda değil tabi ki manevi anlamda olmalıdır.
  bir hocamız gibi maddi kaygılardan uzak bir iş yapıyorsa hele takdir edilmelidir.
   
  mavisular13 bunu beğendi.
 12. terhan

  terhan Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  38
  Beğeni:
  6
  Konuyu sürekli tartışmaya çektiğiniz için aradığım bilgileri bulamıyorum. Şikayet ettim
   
  mavisular13 ve exelsior bunu beğendi.
 13. mavisular13

  mavisular13 Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2016
  Mesajlar:
  12
  Beğeni:
  4
  Burası bir forum ve şikayette elbette ki özgürsünüz.

  Arkadaşın desteklenmesi gerek diye belirtmişsiniz hocam. Kesinlikle haklısınız ! Zaten USB kurulum iso yu istemekteki sebeplerden biri de çalışmayı desteklemek. Çünkü bunun muhteşem bir çalışma olduğuna inanmasam neden bu dosyayı isteyeyim ? Yoksa benim elimdede normal kurulum iso su var ve isteyen arkadaşlar ile hiç zorluk çıkarmadan paylaşabilirim.... ☺️ Yaptığınız çalışmayı son kullanıcılar ile paylaşmazsanız neden / nereden destek alacaksınız ki?

  Umarım ben gibi düşünen forumdaş / meslektaşlarım adına fikir belirtmişimdir...

  Hayırlı forumlar / akşamlar... ☺️
   
  esma06 bunu beğendi.
 14. hydr

  hydr Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğeni:
  0
  @exelsior hocam. Gerçekten çok güzel çalışmalara imza atıyorsunuz. Sizi tebrik ve takdir ediyorum. Son imajı ağdan yüklüyorum şu an. Her şey çok güzel ilerliyor. İki gün önce de yüklemiştim. Kullanırken bir önceki sürümde düzenlediğiniz sağ tık menü aralıklarının tekrar açılmış olduğunu gördüm. İmaj yüklendikten sonra ben kendim bu durumu düzeltebilir miyim acaba?
   
 15. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  744
  Beğeni:
  253
  Malesef hocam, Microsoft bu seçeneği kaldırdı. Eski yöntemler ile yaramıyor.
   
 16. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  744
  Beğeni:
  253
  İmajda yazılım alt yapısıyla alakalı ufak bir eksik saptandı, onu hallediyorum sonraki güncellemeye dahil olacaktır.
   
 17. kırmızıbeyaz

  kırmızıbeyaz Üye

  Kayıt:
  1 Mart 2014
  Mesajlar:
  2
  Beğeni:
  0
  Sayın ExelSior hocam imajlı iso dosyasını indirip rufusla flaşı oluşturdum
  Video da anlattığınız gibi kuruluma başladım fakat sadece ağ üzerinden kurulum olur uyarısı aldım
  Videonuzda böyle birşeyden bahsetmemişsiniz
  Direk kurulum başlıyordu
   
 18. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  744
  Beğeni:
  253
  Hocam önceki sürümün linkinden indirirseniz o şekilde çalışıyor. Video o sürüme ait.
   
 19. kırmızıbeyaz

  kırmızıbeyaz Üye

  Kayıt:
  1 Mart 2014
  Mesajlar:
  2
  Beğeni:
  0
  Tamam hocam teşekkürler
   
 20. red_d

  red_d Site Gezgini

  Kayıt:
  16 Mart 2018
  Mesajlar:
  37
  Beğeni:
  27
  Hocam, her ne kadar bilişimci olmasam da bir konuda bazı arkadaşlara katılıyorum, elbette bazılarının tepkilerini tasvip etmiyorum, saygısızlık etmediklerini söyleseler de resmen subliminal saygısızlık yapıyorlar. Bunca emeği çöpe atarcasına konuşmaları hiç hoş değil.

  Neyse konuya geçeyim.
  Sistemin ağdan değil de usb üzerinden aktarılmasının daha fazla avantaj ve geribildirim getireceğini düşünüyorum çünkü ağ üzerinden kurulumu her ne kadar açık bir şekilde anlatsanız da bir çok kişi bu işlemi yapamayacaktır, bazı okullarda fatih ağı bile düzgün çalışmamakta, kabloları bağlayıp kaçmışlar resmen. Ağa güvenmek yanıltıcı olabilir, her okulun ağ donanımı farklı olabilir ya da ağ hiç çalışmıyor olabilir.

  Bazı arkadaşlar ise bu konuda daha emekleme seviyesinde, yaşadığım bir durumu anlatayım, konudan haberi bile olmayan bir arkadaşa bir flaş hazırlayıp verdim ve 3 tahtada nasıl yapılacağını gösterdim, tüm okulun tahtalarını formatladı. Ağ üzerinden yapılanmayı anlatsam büyük ihtimalle anlamayacaktı ama usb ile çok basit ve hızlı bir şekilde halletti.

  Ayrıca ağ üzerinden bile olsa sonuçta bir flaş bellek kullanmak zorundayız, sistemin tamamını yanımızda taşımamız daha avantajlı olmaz mı, başka okullara gittiğimizde, "ağ sağlam mı, kablolarda kopukluk mu var, portlar mı sıkıntılı, makineye isoyu kopyalayayım vs" ile uğraşmaya gerek kalmayacak.

  Ağ ve usb 3.0 hızları konusunda ağın elbette avantajı vardır ama son yaptığım formatta 8GB imajın aktarılması 3 dakika sürdü, kalan işlemler de otomatik olduğu için tahta başında beklemeyip sonrakine geçtim, bence usb hızı muhteşem.

  Benim fikrimce sistemin hızla stabiliteye ulaşması için çok fazla makineye yüklenmeli ve çok geribildirim alınmalı. Hataların giderilmesi ve sistemin daha stabil çalışması için usb üzerinden format çok daha avantajlı olur.

  Aklıma takılan tek konu bu sistem üzerinden para kazanmaya çalışanlar, söylediklerinizde haklısınız, siz bu sistemi herkes yararlansın diye yapıyorsunuz ama bazıları bunu para karşılığı kullabilir. Çok şükür çevremde görmedim ama bunu paraya çevirmek isteyen insanlar ağ ya da usb farketmeksizi yine yapabilirler. İşi bilenlerin boot.wim i editleyip usb load aktifleştirmesini saymıyorum bile.

  Bir son kullanıcı olarak belirtmeliyim ki usb üzerinden aktarım benim için çok daha avantajlı.

  Yorum yapan arkadaşlar için için şunları söylemek isterim, @exelsior hocamızın çalışması sayesinde servis çağırma, virüs, uzun formatlar, acronis-clonzilla yedekleri vs gibi bir çok dertten kurtulduk, bunca emeğe destek vermek yerine tavır almak kimseye fayda sağlamaz.
  Hocam saygılarımla.
   
  exelsior ve mavisular13 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal