Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
konuyu açan hocam 16 eylülde cevap vermiş, bugün 15 ekim, 1 ay geçmiş, 60 sayfalık bütün konuda yazılan mesajları tek tek okudum, cevap bulamadım :(

Mustafa hocam elinize emeğinize sağlık. Geliştirdiğiniz sistem çok güzel. Bir iki hususta öğrenmek istediklerim var.
  • Yayınlanan yeni windows güncellemelerini yapıp kendi imajımı oluşturmak istiyorum. Ancak güncelleştirmeler bulunamıyor.
  • Defender kendini güncellemiyor
  • Flash diske sağ tıklayıp defender ile tara dediğimizde tarama başlamıyor.
  • Bazı tahtalara özel dosyalar virüsü bulaşmıştı defender yakalayamamış
  • Tight vnc ile dosya transferi nasıl yapılıyor
Şimdiden teşekkür ediyorum.

İmajı yükledim ssd'lere ama masaüstü resmi nereden değiştiriliyor, kimse bilmiyor mu? Acil lazım, bu kadar önemli bir konuda biraz açıklama yapılsa da isteyen değiştirse istemeyen değiştirmez zaten.
Hocam
İmajı yükledim ssd'lere ama masaüstü resmi nereden değiştiriliyor, kimse bilmiyor mu? Acil lazım, bu kadar önemli bir konuda biraz açıklama yapılsa da isteyen değiştirse istemeyen değiştirmez zaten.
Hocam bilgiler.pdf dosyasının içinde yazıyor zaten. Flash belleğini hazırlayınca istenilen yere yapıştıracaksın..
Bunun için USB ortamındaki imajı kullanacaksanız, \MAYGUNimg klasörü içine (maygun.wim
dosyasının yanına) istediğiniz duvar kağıdını DuvarKagidi.jpg şeklinde adlandırarak atmanız
yeterlidir.
• Ağ paylaşım klasöründen imaj alıyorsanız, imaj dosyasının yanına (maygun.wim dosyasının yanına)
istediğiniz duvar kağıdını DuvarKagidi.jpg şeklinde adlandırarak atmanız yeterlidir.
• Özelleştireceğiniz duvar kağıdının 1920x1080 boyutlarında olması önerilir.

Bu imajı kullanacaklara. yazacaklarım bizzat deneyimlerimden ortaya çıkanlardır, kafamdan uydurmuyorum.

-Bu imaj Faz2 için uygundur.
-Hocamız çok güzel hazırlamış ama clonezilla ile imajı yüklediğinizde öyle garip tuhaf şeyler çıkıyor ki insan bir yerden sonra artık bıkıyor.
-Dokunmatik garip bir şekilde çalışmıyor.
-Dokunmatik kalibrasyonu yapılamıyor.
-Görev çubuğu pasif oluyor, başlat düğmesine basınca aktif oluyor.
-İmaj yüklemek yaklaşık 20 dk sürüyor, ACRONIS ile kendi imajımı 5 dk da hallediyorum ve sorunsuz oluyor.

Ben günlerimi verdim ısrarla kullanmak için ama sonunda pes ettim, kendi imajımı oluşturdum ve 20dk beklemek yerine 5dk da hallettim.
FAZ1 tahta kullananlar bence okumalılar.

Hocam öncelikle teşekkürler güzel bir çalışma olmuş. Faz1 tahtalara kurulum gerçekleştiriyorum. şöyle bir sorunla karşılaşıyorum. dosyaya sağ tıklama gerçekleştiğinde açılan menü normal, ikinci defa sağ tıklama işlemi gerçekleştirildiğinde menü ekrana sığmayacak kadar büyük. en altta bulunan özelliklere ulaşabilme için oldukça zorlanıyoruz. kalibrasyon sorunluysa ulaşmak neredeyse imkansız. bu sorunu yaşayan çözüm üretebilen arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

imajı hazırlayan hocama tekrar teşekkür ederim. okuldaki tüm tahtalara kurdum ancak virüs taram olmayınca 2. gün tahtalardan virüs uyarısı almaya başladım,

360 total security biraz da olsa koruma sağlıyor. akıllı tahtaya bu imajı sıfırdan atıp daha sonra istediğim ayarları yapıp yeniden imaj alsam tüm tahtalara en hızlı nasıl kurarım?

Bilgiler.pdf dosyası nedere?
Tahtanın birinde dokunmatik çalışmaz oldu. üzerindeki kurtarma bölümünden yeniden yükleme yapmak istedim. kurtarma bölümünden yeniden başlat deyip sorun giderme bölümünden imajdan kurulumu seçtim. yeniden başladı. ama ağ klasörü kısmında takılı kaldı. klavye gerekmiyor diye klavye de getirmemiştim. iptal edip yeniden başlatınca sistem bulunamadı dedi. Şimdi sistem üzerindeki kurtarma bölümünden yeni yükleme yapabilir miyim?

merhabalar size okul web sayfasından da geri bildirim attım. burayı yeni gördüm. kalibrasyon çalışmıyor. Touch screen not found hatası veriyor. tahtanın dokunmatiğinde sıkıntı var. sensörlerine baktırmadan önce kalibre etmek istiyordum ama çalışmıyor yardımcı olur musunuz ? tüm tahtalar öyle:(

Arkadaşlar bu imaj uzun süren çalışmalar sonucu etkileşimli tahtalata özel kararlı bir windows dağıtımı olmayı başarmış ve binlerce okulda da aktif olarak kullanılmaktadır. Ve hatta özel servislerin dahi bu imajı kullandığını biliyorum.

Dikkatinizi çekmek isterim her ne kadar bu çalışmaya sürekli imaj desekde aslında bir imaj değil konfigüre edilmiş çözümsel bir windows kurulumudur ve her tahtaya donanımına göre özel kurulur.
Lütfen basit bir klon imajı olarak düşünmeyiniz.

Hen basit bir şekilde yüklenebilirken, farklı ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde uzman düzey ayarlamalar da içermektedir. Forum sayfalarında bunlara dair birçok mesaj mevvuttur.

Tüm bu ayrıntılar iso içindeki bilgiler.pdf dosyasında ayrıntılı olarak yazılıdır ve bu dosya esas klavuzdur.

Eğer sistemin nasıl çalıştığını bilirseniz gerektiğinde özelleştirmeleri de kendiniz yapabilirsiniz.

Bu imajı son haline getirdiğimden beri, bu işlemler için toplam iş yükünü önemli oranda azaltmıştır. Sistemi kurduktan sonra ufak dokunuşlar sadece gerekirse yapıyoruz.

Kendi okulumdan örnek verirsem bt sınıfındaki tahtayı kullanarak istediğim bir tahtayı uzaktan açıp bağlanarak istediğim an o sınıfa gitmeden müdahale edebiliyorum. İstersem uzaktan imajdan tekrar yükleme dahi başlatabiliyorum. Açık tahtaları görebiliyorum. Eğer istersem tüm tahtalara ağdan imaj yüklemesi yapabiliyorum..... Bunun gibi birçok güzellik var da var.
Bu özellikleri kullan arkadaşlar da var.

Ama ne yazıkki mesela bazı arkadaşlar yönergeleri hiç okumadan imajı indirir indirmez şifre ne diye soruyorlar. Ve buna benzer durumlar.... Basit ama angaryaya dayalı çözüm yerine komple bir çözüm sunmaya çalıştığımdan dolayı, bu durumlara sitemkar kalıyorum.

Ayrıca uzaktan eğitim sürecinde hem eba zoom vs uygulamaları hemde meb kamerası direkt sorunsuzca çalışmıştır.

Tahtaların hepsi stabil, masaüstleri tertemiz ve her öğretmen gerekiyorsa kendi uygulamasını yüklüyor, dosyalarını yerleştiriyor. Ve evet virüs de bulaşmıyor. Yani kasti olarak yönetici olarak bulaştırma yapılmazsa yada yönetici olarak işlem yaparken kaynak güvenliği kontrol edilmezse bunun olabilme ihtimali de var.

Son düzenleme:
Teşekkür ederiz hocam. İmajdan memnunuz ancak Faz-1 için ekran kalibrasyon araçlarının hiçbiri işe yaramadı. Bu imajın kurulu olduğu Faz-1 tahtayı nasıl kalibre edebiliriz?

Teşekkür ederiz hocam. İmajdan memnunuz ancak Faz-1 için ekran kalibrasyon araçlarının hiçbiri işe yaramadı. Bu imajın kurulu olduğu Faz-1 tahtayı nasıl kalibre edebiliriz?
Hocam faz 1 için gerekli kalibrasyon yazılımının win10 da çalışan sürümünü bulup, yüklemeniz gerekebilir.

şöyle bir sıkıntı yaşıyorum hocam.
atak 2.0 kuruyorum yönetici parolası ile, kuruyor bir problem olmuyor. ancak tahtayı yeniden başlattığımda tahta açıldıktan sonra servisatk.exe değişiklik yapmak istiyor şeklinde uyarı veriyor ve tekrardan yönetici parolasını istiyor. bunu nasıl halledebilirim. atak kurumlum videosunu izledim aynen yaptım ama sorun devam ediyor.
aynı sorun bende de var nasıl çözeceğiz ?

Merhabalar Hocam. Evet imajdan memnunuz ama faz-1 dokunmatik problemi yaşıyoruz. Tahtayı kalibre etmek istiyorum çalışmıyor. Pasif durumda herşey ekranımız görünmüyor kalibrasyon ekranında. Sorun ne olabilir? Nasıl kalibre edebilirim ?

Daha öncede bu sorunumu belirtmiştim. Acil ihtiyacımız var. Ders işlemekte sıkıntı yaşanıyor.

USB RAPTOR programının kurulumu ile ilgili sorularım olacak. bilgiler. txt okudum ama kafamda hala sorular var.
tahtaların hepsine sıfırdan bu imajı atacağım ve kurulumla beraber usb raptor programını kurmak istiyorum. bilgiler dosyasını okuyunca gerekli işlemler yapıldıktan sonra imajın yanına kopyalayın denilmiş. acaba imajın içindeki raptor klasörüne değiştir diyerek mi kopyalayacağız yoksa usb de herhangi bi yere kopyalamamız yetiyor mu?

Ağdan yada usb den nerden yapacaksanız maygun.wim dosyasının yanına koymanız lazım.
Faz3 ile ilgili bir çalışmam yoktur.

Hocam iki yıldan fazladır 17 tahtamda sizin imajınızı kullanıyorum. 3 tahtamda Atak programı hata veriyordu. Tahta açılınca atak programı devreye girmiyor, yönetici şifresi istiyordu. Şifreyi girmeyip pencereyi kapatınca tahtayı Ataksız kullanabiliryorsun. Bu sebeple sıfırladım tahtaları. Tekrar Atak yüklemek istedim fakat, resimlerdeki gibi hata alıyorum. Nerde yanlış yapıyorum?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-09-14-18-45-29-030_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-09-14-18-45-29-030_com.miui.gallery.jpg
    66.2 KB · Görüntüleme: 44
  • Screenshot_2021-09-14-18-45-34-482_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-09-14-18-45-34-482_com.miui.gallery.jpg
    120.4 KB · Görüntüleme: 39
Hocam iki yıldan fazladır 17 tahtamda sizin imajınızı kullanıyorum. 3 tahtamda Atak programı hata veriyordu. Tahta açılınca atak programı devreye girmiyor, yönetici şifresi istiyordu. Şifreyi girmeyip pencereyi kapatınca tahtayı Ataksız kullanabiliryorsun. Bu sebeple sıfırladım tahtaları. Tekrar Atak yüklemek istedim fakat, resimlerdeki gibi hata alıyorum. Nerde yanlış yapıyorum?

Çözdüm. 360 Total Security Antivirüs programı yüzünden hata veriyormuş. Silince yüklendi. İmaj için tekrardan teşekkürler hocam

Sayın hocam elinize sağlık.
Pardus yüklenen Sisteme de sorunsuz yüklenebilir değil mi? Antalya'da pardus yüklenmiş ve tahtalar aşırı derecede yavaş ve algılama sorunu çok fazla. :-(

Hocam tavsiyem atakla uğraşmayın. Usb raptor e geçin bşr daha da sorun yaşamazsınjz..... Sade ve işini sorunsuz görüyor.

Geri