Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Hocam tahtaların birinde dokunmatiği elle çalışmıyor sadce fareyle çalışıyor servisi geldi imajdan oldugunu soyledi sizin imajı yeniledik fakat sorun devam ediyor kalibre et butonuna basınca butun noktalar kırmızı dikdörtgen sekilde pasif durumda ne yapılabilir acaba?

Merhablar masaüstüne kısayoıl oluşturamıyorum dosya kopyalayamıyorum " Windows kısayol oluşturamadı. Diskin dolu olup olmadığını denetleyin" uyarısı geliyor. Ne yapmamız gerekiyor acaba?

Kıymetli hocam imajı uzun süredir kullanıyorum ve çok memnunum. Lakin bu sıralar masaüstlerine eklemem gereken bir kısayol var. Bilgiler.pdf'de imaj yüklenmeden önce kısayolun nasıl ekleneceğinden bahsetmişsiniz. Imaj yüklendikten sonra kısa yol nasıl koyabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Pardus tahtaya sorunsuz kurabilir miyiz bu imajı? Rufus kullanarak mı yazdıralım, yoksa farklı bir yazılım mı önerirsiniz? Farklı bir imaj indirdim ve tahtaya format atamadım, bu sefer sorun yaşamak istemiyorum, yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Hocam öncelikle çalışmanız için tebrik ve teşekkür ederim.
Mini imajsız seçenekte wim dosyasını ağdan değil başka bir takılı olan USB bellekten veya USB HDD'den çekmesini istiyorum bu mümkün mü? Dokümanı okudum ama bununla ilgili bir şey göremedim.

Son düzenleme:
çalışmanızın için teşekkür ederim hocam şuan yükleme aşamasında . izlediğim videolarınızda yönetici şifresi olduğunu gördüm. ben akıllı tahta dışında kişisel bir asus bilgisayarda test için yüklemeye çalışıyorum şuan. Umarım driverlar dışında stabil bir kurulabilir.

Öncelikle emeğinize sağlık hocam güzel bir çalışma olmuş. 35 e yakın tahtası bulunan ikili eğtim veren okulda çalışyorum. Imaji tahtalara uyguladım ve sorunsuz açıldı.

Yalniz tahta üzerinde birkaç değişiklik yapıp diğer öğretmen arkadaşlarının talepleri doğrultusunda program eklemeleri yaptım. Misal fen zümresi 6gb lik dosya getirdi. Bütün hazırlıkları yapıp tahta hazır hale gelince ben yeni bir ımaj alıp ağdan yada usb den diğer tahtalara kurmak istiyorum. Yoksa her tahta için ekstra baya zaman ayırmam gerekecek .Ama önce kendi imajımı nasıl alabilirim kısaca anlatırsanız sevinirim.

Bilgiler.pdf dosyasında anlatmışsınız. Kurulum aşamasında iptal edin derken bu nasıl olacak orası kafamı karıştırdı. Yardimci olursanız sevinirim. Tekrar teşekkürler.

Hocam öncelikle elinize sağlık. Windows ve diğer uygulamaların güncel hali, uzaktan eğitim sürecinde kullanılan Eba canlı ders, zoom ,teamlink, droidcam, Iriun Webcam gibi uygulamaların da içinde bulunduran güncel imajı ne zaman yüklersiniz? Teşekkürler...

Öncelikle emeğinize sağlık hocam güzel bir çalışma olmuş. 35 e yakın tahtası bulunan ikili eğtim veren okulda çalışyorum. Imaji tahtalara uyguladım ve sorunsuz açıldı.

Yalniz tahta üzerinde birkaç değişiklik yapıp diğer öğretmen arkadaşlarının talepleri doğrultusunda program eklemeleri yaptım. Misal fen zümresi 6gb lik dosya getirdi. Bütün hazırlıkları yapıp tahta hazır hale gelince ben yeni bir ımaj alıp ağdan yada usb den diğer tahtalara kurmak istiyorum. Yoksa her tahta için ekstra baya zaman ayırmam gerekecek .Ama önce kendi imajımı nasıl alabilirim kısaca anlatırsanız sevinirim.

Bilgiler.pdf dosyasında anlatmışsınız. Kurulum aşamasında iptal edin derken bu nasıl olacak orası kafamı karıştırdı. Yardimci olursanız sevinirim. Tekrar teşekkürler.

Eğer o 6gb dosya kurulum gerektirmeyen dosya ve uygulamalardan oluşuyorsa D: sürücüsüne atılacaklar olarak belirleyebilirsiniz.
Ama kurulum gerekitiryor ise her tahtaya tightvnc ile uzaktan bağlanıp kurulum yapmanız en hızlısı olacaktır. Yada tek tahtanın çalışan klon (ghost, acronics, clonezilla vs.)kopyasını alıp diğer tahtalara imaj olarak atabilirsiniz.
Tahta sayınız çok olduğundan ağ kurulumu en zahmetsiz ve hızlısı olacaktır, tabi öncesinde gerekli yapılandırmaları sağlamalısınız.

• Bu imajı oluşturmaya büyük emek verdim.
  • Başlangıçta kendi okulum için kolaylık olsun, hızlıca tek seferlik bir çözüm olsun istedim ama daha sonra herkesin faydalanabilmesini istedim.
  • Güzel ve kararlı çalışan bir sistemi sadece windows güncellemesi geldi diye sürekli güncellemek tarzım değil.
  • Yeni güncellemeler birçok sorunu beraberinde getirmekle beraber Microsoft un tahtalarımızı kobay olarak kullanması iyi değil, çünkü ET lerde sağlıklı ve kararlı çalışma şart.
  • Şu an pandemi süreciyle beraber uzaktan eğitim için gerekli programları içeren hazır bir imaj güncellemesi yapmak aslında iyi olurdu.
  • Ama bunun için ne zamanım var ne de enerjim. Bu süreç zihinsel olarak çok yordu.
  • Gece gündüz aranmalar, hemen şifre istemeler vs... Halbuki herşey Bilgiler.pdf dosyası içerisinde ve bu forumda fazlasıyla mevcut idi.
  • Birçok etik ihlaliyle de karşılaştım ve motivasyon açısından da bizim camiadan fazla destek göremedim.
  • Hatta bu durumu tespit ve farkındalık için kurulum esnasında görülen bir e-posta ricam var idi.
  • Öncelikle başka branlardan olup okulunda ET lerle ilgilenen arkadaşlar daha ilgili oldular ve destek verdiler. E-posta gönderenler de sadece bu arkadaşlardan birkaç kişi.

Şimdi ise herşeye rağmen bu projenin, bu başlık altında etik ihlalleri olmaksızın devam etmesini istiyorum.
Ama bu süreç hızlıca kur windowsu al imajı tarzda yürüyecek bir süreç değil.
Küçük detaylara dikkat eden, itinalı, uzman seviyelerde çalışabilecek, temiz sistem için hassas davranabilecek arkadaşlarla devam edebileceğimizi düşünüyorum.
Gösteriş için gereksiz renklendirmelerden uzak, bilgisayarı kasmayan görsellikte işlevsel programları içeren, sade ve faz/faz2 de hızlıca çalışabilecek temiz güncel bir sistem...
Tüm gelişmiş (ağ, usb) kurulum ve kurtarma özelliklerinden ödün vermeden,
Tüm çöplerden arındırılmış olan bu imajın ruhunu ve disiplinini devam ettirebilecek bir güncelleme...
Programlama becerisi gerekli ve bol araştırma, öğrenme, özgün makaleleri okuma becerileri...

Hakkını verebilecek uzman düzey arkadaşlar var ise onlarla dökümantasyon paylaşımında bulunmayı düşünüyorum.
İlgilenenler buyursun.

EBAAdmin kullanıcısı ile sisteme girip C:/Kullanıcılar/ET Kullanıcısı/Desktop klasörüne atılarak yapılabiliyor. İyi çalışmalar...

Ya da EtKullanici ile C:/Kullanıcılar/EbaAdmin/Desktop klasöründen kopyalayıp masaüstüne yapıştırabilirsiniz. Programları kurup ertesi günü masaüstünde birşey göremeyince insan tutuşuyor ister istemez

Eğer o 6gb dosya kurulum gerektirmeyen dosya ve uygulamalardan oluşuyorsa D: sürücüsüne atılacaklar olarak belirleyebilirsiniz.
Ama kurulum gerekitiryor ise her tahtaya tightvnc ile uzaktan bağlanıp kurulum yapmanız en hızlısı olacaktır. Yada tek tahtanın çalışan klon (ghost, acronics, clonezilla vs.)kopyasını alıp diğer tahtalara imaj olarak atabilirsiniz.
Tahta sayınız çok olduğundan ağ kurulumu en zahmetsiz ve hızlısı olacaktır, tabi öncesinde gerekli yapılandırmaları sağlamalısınız.
Tşk edrim hocam Emeğinize sağlık tekrar tekrar

Emeğinize sağlık hocam baya kapsamlı ve güzel bir çalışma olmuş. Ben bugün faz-2 tahtalara usb den kurmak istedim. Rufus programıyla imaji anlattığınız gibi usb belleğe aktardım. Kurarken şöyle bir hatayla karşılaştım "No boot filename recieved", PXE-MOF:Exiting Option ROM
Pazartesi okuldaki ET lere kurmam lazım EBA Canlı Ders için yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• IMG-4939.jpg
    IMG-4939.jpg
    190.8 KB · Görüntüleme: 46
Emeğinize sağlık hocam baya kapsamlı ve güzel bir çalışma olmuş. Ben bugün faz-2 tahtalara usb den kurmak istedim. Rufus programıyla imaji anlattığınız gibi usb belleğe aktardım. Kurarken şöyle bir hatayla karşılaştım "No boot filename recieved", PXE-MOF:Exiting Option ROM
Pazartesi okuldaki ET lere kurmam lazım EBA Canlı Ders için yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar...

Hocam sanki sizin imajı ağdan almaya çalışıyor gibi geldi bana. Başlangıçta f7 tuşuna basarak usb den boot ettiniz mi?

Hocam F7 tuşunabasarak USB den boot seçtim olmadı. Sonra Bios dan Açılma sırasının birincisine UEFI USB Disk i getirdim denedim olmadı.

USB çoğaltıcı var mı arada hocam? Başka bir USB ile de denemenizi önerebilirim hocam. Tahtanın USB girişlerinde de problem olabilir o yüzden başkabir tahtada da denenebilir

USB çoğaltıcı var mı arada hocam? Başka bir USB ile de denemenizi önerebilirim hocam. Tahtanın USB girişlerinde de problem olabilir o yüzden başkabir tahtada da denenebilir
Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim hocam. USB çoğaltıcıyı çıkardım. Başka bir tahtada da denedim aynı hatayla karşılaştım ne yazık ki :(

"Virüs Bulaşmalarını Unutun.
Ek antivirüs, Depfreeze, Timefreze gerektirmez."
hocam merhaba bende ağdan kurmayı düşünüyorum ama yukardaki açıklamayı anlayamadım virüs nasıl bulaşmıyor ben timefreze kurmayı düşünüyorum ama bu açıklamada kafam karıştı açıklarmısınız.

Hocam masaüstüne dosya yüklenmiyor ama onun dışında heryere (belgelerim veya C sürücüsü) dosya klasör yükleniyor.
Timefreeze yüklemek istiyorum ama Timefreeze de sadece C'yi koruyor.
Bir de D sürücüsünü C ile birleştirmek istiyorum, ağdan yükleme yapmak istemiyorum, birleştirmeyi harici program yükleyip denemeye çalıştım ama C sürücüsünü seçtim merge ile D sürücüsü birleşmiyor. Nasıl yapabilirim?
Masaüstü resmini nasıl değiştirebilirim?
Teşekkürler

Son düzenleme:
imajdan memnunum lakin kalibrasyon yazılımını çalıştırmadım.
imajla birlikte inen kalibrasyon yazılımını kurup çalıştırdığımda ise kalibrasyon esnasında belirtilen noktaya uzunca basmama rağmen sonraki noktaya atlamıyor.

Faz-1 SSD

İmajı yükledim ssd'lere ama masaüstü resmi nereden değiştiriliyor, kimse bilmiyor mu? Acil lazım, bu kadar önemli bir konuda biraz açıklama yapılsa da isteyen değiştirse istemeyen değiştirmez zaten.

Son düzenleme:
Geri