Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Hocam geri bildiriminiz için teşekkür ederim.
Masaüstü yeni öğe engellemesi özelliğini 18 şubatta eklemiştim. İsoları daha önce indirdiyseniz bu özellik çalışmayabilir.

Txt ayar dosyalarını ayarlar klasörü içindeyken görmesi lazımdı, başka nasıl görebildi ki anlayamadım? Eğer ana dizindeki txt dosyalarını görerek çalışmışsa, bu kullandığınız usb önyükleme iso sunub güncel olmadığını açıklar ve masaüstü öğe engellemesi de ancak güncel önyükleme isosuyla aktif olabilir.

Bilgisayar adını belirlemeye yarayan BilgisayarAdi.txt dosyası imaj dosyası nerde ise onun yanında olmalıdır, tıpkı duvar kağıdı ve kısayol özelleştirmeleri gibi.

Bir kontrol edin hocam, tekrar burdan görüşürüz.
Hocam tahtalara yükleme yapmadan hemen önce isoları indirmiştim(23.02.2019). Yani güncel olanı indirip yüklemiştim.

@exelsior hocam önceki sürümü yaklaşık 60 tane faz2 de test ettim, usb 3.0 ile imajın aktarılması yaklaşık 5 dk sürüyor ve usb yi çıkarıp diğer tahtaya geçiyorum. 5 katlı bir okulun tüm tahtalarını formatlamam sadece 2 saatimi aldı, yani (bence) usb üzerinden format işlemi çok kısa ve kolay. Sadece ağ destekli olması bana daha çok zorluk çıkaracak çünkü ilçede yardım isteyen tüm okullara gidiyorum ve fatih ağları berbat durumda, çoğu çalışmıyor bile nasıl kurdularsa artık... çalışanlarda ise ağ kurulumuna ihtiyaç duymuyorum çünkü usb ile daha hızlı ilerliyorum.

Eğer çalışmanızı güncellerseniz lütfen son versiyonda eskisi gibi usb den başlatma seçeneğini getirebilir misiniz.

Bu arada tahtalar kurulduğu günden beri sorunsuz çalışıyor. Emekleriniz için teşekkürler.

Hocam tahtalara yükleme yapmadan hemen önce isoları indirmiştim(23.02.2019). Yani güncel olanı indirip yüklemiştim.
Hocam yani diyorsun ki, AgYolu.txt ve diğer txt dosyaları usb bellekteki Ayarlar klasörü içerisindeyken işlevsiz ama usb belleğin anadizininde olunca işlev görüyor. Doğru mu anlamışım?
Bende 2-3 kez denedim, sadece ayarlar klasöründe olan txt dosyalarını görüyor. Ayarlar klasöründe yoksa görmüyor. Şaştım kaldım.

Hocam yeni imajı yüklemek için f7 ile yeni önyükleme usb belleğinden mi başlattın yoksa windows kurtarma seçeneklerindeki "İmajla Yenile" seçeneğini kullanarak mı? Tek ihtimal o kaldı gibi. Bu yöntemi daha önce açıklamıştım ama kullanan olduğunu görmedim hiç, bir kendim kullanıyordum....

Hocam yani diyorsun ki, AgYolu.txt ve diğer txt dosyaları usb bellekteki Ayarlar klasörü içerisindeyken işlevsiz ama usb belleğin anadizininde olunca işlev görüyor. Doğru mu anlamışım?
Bende 2-3 kez denedim, sadece ayarlar klasöründe olan txt dosyalarını görüyor. Ayarlar klasöründe yoksa görmüyor. Şaştım kaldım.

Hocam yeni imajı yüklemek için f7 ile yeni önyükleme usb belleğinden mi başlattın yoksa windows kurtarma seçeneklerindeki "İmajla Yenile" seçeneğini kullanarak mı? Tek ihtimal o kaldı gibi. Bu yöntemi daha önce açıklamıştım ama kullanan olduğunu görmedim hiç, bir kendim kullanıyordum....
Doğru anlamışsın hocam.
Windows kurtarma seçeneklerindeki "İmajla Yenile" seçeneğini kullandım.
Bende anlamadım hocam. Daha öncede yazmıştım masaüstüne dosya da ekleniyor. Birşeyleri yanlış mı yapıyorum.

Doğru anlamışsın hocam.
Windows kurtarma seçeneklerindeki "İmajla Yenile" seçeneğini kullandım.
Bende anlamadım hocam. Daha öncede yazmıştım masaüstüne dosya da ekleniyor. Birşeyleri yanlış mı yapıyorum.

Hocam mükemmelsin. Bu benim bildiğim bir durumdu ama bir hata değildi.

Bu sürümde yükleme esnasında aktif olan özellikler nedeniyle yeni imajı yükleme işini usb bellekten başlatarak yapmamız gerekmekteydi.

Şu an olan şeyi özetliyeyim:
Windows yerleşik kurtarma seçenekleri ile imaj yenilemeyi başlatırsak, eski sürüme ait imaj yükleme ortamı devreye girer. Eski sürüm txt dosyalarını o an takılı olan usb belleğe bakar eğer içinde MAYGUNimg adlı bir klasör var ise ayar dosyalarının o usb bellekte olduğunu anlar ve direkt ana dizininde arar. Yani bu yöntemde takılı usb belleğin içinde MAYGUNimg klasörü ve txt ayar dosyalarından başka hiçbir dosya olmasa dahi ayarları uygular. Yüklemeyi USB den! ;)yapar ama dediğiniz gibi masaüstü öğe engellemesi ve bazı diğer sistemsel özellikler çalışmaz.
Ama diyelimki bu şekilde 1 tahtayı güncellediniz ama bazı özellikler devre dışı kaldı 2. Kez aynı tahtayı aynı şekilde güncellemeye çalışırsanız bu sefer tam doğru yükleme yapacaktır, çünkü tahta içindeki windowsa yerleşik imaj yükleme ortamı da güncellenmiştir.

Sadece açık sistemde bu yerleşik imaj yükleme ortamını güncellemeye yarayan, böylece yerleşik imaj yükleme ortamıyla yapılacak yüklemelerin güncel olmasını sağlayacak olan bir araç kodlama düşüncem vardı ama hiçbir arkadaşın bu özelliği kullanmadığını düşünüyordum.

Sayın hocam öncelikle emeğinize sağlık. Bu imajın ağa ihtiyaç duymadan flash bellekle yüklenebilen versiyonu olsa süper olurdu diye düşünüyorum.

@exelsior hocam önceki sürümü yaklaşık 60 tane faz2 de test ettim, usb 3.0 ile imajın aktarılması yaklaşık 5 dk sürüyor ve usb yi çıkarıp diğer tahtaya geçiyorum. 5 katlı bir okulun tüm tahtalarını formatlamam sadece 2 saatimi aldı, yani (bence) usb üzerinden format işlemi çok kısa ve kolay. Sadece ağ destekli olması bana daha çok zorluk çıkaracak çünkü ilçede yardım isteyen tüm okullara gidiyorum ve fatih ağları berbat durumda, çoğu çalışmıyor bile nasıl kurdularsa artık... çalışanlarda ise ağ kurulumuna ihtiyaç duymuyorum çünkü usb ile daha hızlı ilerliyorum.

Eğer çalışmanızı güncellerseniz lütfen son versiyonda eskisi gibi usb den başlatma seçeneğini getirebilir misiniz.

Bu arada tahtalar kurulduğu günden beri sorunsuz çalışıyor. Emekleriniz için teşekkürler.

Arkadaşa katılıyorum. Usb 'den kurulumda olmalı....

Hocam denedim, dende geogebra kısayolu çalışıyor.
AMA geogebragpraphing ve geometry çalışmıyor. Bu sorunu ve muhtemel birkaç yeri daha kontrol edeceğim. Çok sağolasın, gözden kaçan bir durumdu.
Faz1 lerde denediniz sanırım. Faz1 geogebra çalışıyor faz 2 de hiçbirini çalıştıramadım

haklısın hocam.usb den kurulum daha pratik olur

Hocam imaj dosyasında etkullanıcı, ebaadmin gibi kullanıcıların klasörleri yok. Bunlar kurulum tamamlanınca otomatik oluşturuluyor. Geogebra gibi kullanıcı bazlı uygulamaların kısayollarının hedef yolları bu durumda tam güncellenmiyor. Kısayolların hedef yollarını uygun şekilde değiştirince düzeliyor.

@exelsior hocam anladığım kadarıyla 1809 son sürüm üzerinde hala güncellemeler ve hata gidermeleri olacak ve iso yu son kararlı sürüm olarak yeniden derleyeceksiniz,

o zamana kadar yukarıda verdiğiniz linkten son sürümü indirip usb üzerinden kurmaya devam edelim, hatta ilk sayfadaki 1809 linkini kaldırıp bir önceki sürümün linkini oraya koyun, kafa karışıklığı olmasın. İlk sayfaya da "1809 üzerinde çalışmalar devam ediyor, coming soon" tarzı bir şey yazarsan daha güzel olur :D

Siz 1809 daki hata düzeltmeleri ve usb den kurulum seçeneklerini ekleyip linki paylaşın biz tahtaları güncelleyip geri bildirimde bulunalım.

Biz şimdilik şu linkten kararlı sürümü indirelim:
https://drive.google.com/open?id=1_wOOyanI0v_XlNRMg9qBMbYo4Yizn11T

Teşekkürler hocam takipteyiz.

@red_d hocam, aynen öyle. Bu aürüm tam kararlı ve fonksiyonel hale geldiğinden o şekilde olacak.

Ama o hale gelmesi içinde birbirlerinin indirip, kullanması ve geri bildirimde bulunması gerekli. Sağolsun bazı arkadaşlar bu süreçte elinden geleni yapıyorlar. Yoksa tek başıma halledebileceğim birşey değil.

Mesela sağolsun @gazi57 hocam en son geri bildirimlerde bulundu ve düzeltmeler yaptım. Gözden kaçan şeyler olabiliyor.

@exelsior hocam gönül isterdi ki tüm okullarda Fatih ağı etkin ve fiber internet olsun ama maalesef yok, mesela bizde yok :) . Haliyle ağ üzerinde kurma şansımız da yok, kuramayınca deneyip geri bildirim de yapamıyoruz, o nedenle demiştim 1809 a usb kurulum seçeneğini de getirin diye.

Sizin gibi birkaç gönüllü ve benim gibi birkaç meraklı da olmasa emin olun kimsenin umrunda değil. Tabi tahtalar lazım olunca ya da bozulunca iş yine bize kalıyor.

1809 a usb desteğiniz getirip yukarıdaki ufak problemleri çözmeniz ve isoyu yeniden yüklemeniz elbette zaman alacak ama emin olun hiç önemli değil çünkü bir önceki sistem canavar gibi çalışıyor ve kararlı bir 1809 a geçmek için seve seve bekleriz.

• Faz 1 için kalibrasyon yazılımı nda sorun mu varki hocam kalibre et dediğimde noktalara dokunduğum halde tepki vermiyor esc ile çıkmak gerekiyor

• Faz 1 için kalibrasyon yazılımı nda sorun mu varki hocam kalibre et dediğimde noktalara dokunduğum halde tepki vermiyor esc ile çıkmak gerekiyor
Hocam şu anda yazdığınıza göre, şu an deniyor musunuz?

Faz-1 kalibrasyon yazılımı ekli, kendim deneme imkanım olmadı malesef.
Kalibrasyon programının klasöründe olması lazım ama emin değilim Optsvc.exe diye bir dosyası var, onu çalıştırıp bir de öyle denermisiniz?

Tm hocam
Kalibrasyonu öyle deniim
Yarın faz 2 nin yazılımı görmüyordu
Yeni imajda ekli ve ayarları yapılmış gösteriyor
Birde son ben kalibre yapayım dedim olmadı

Tm hocam
Kalibrasyonu öyle deniim
Yarın faz 2 nin yazılımı görmüyordu
Yeni imajda ekli ve ayarları yapılmış gösteriyor
Birde son ben kalibre yapayım dedim olmadı
Faz2 nin kalibrasyon yazılımı da mı görmüyor, tam anlayamadım hocam.

Yeni sürümde Faz1 ve faz2 kalibrasyon yazılım kısayolları başlar menüsünde sağda yan yana. Ama faz1 in Optsvc.exe adlı uygulaması sürekli çalışmak istiyordu bu da faz2 lerde soruna bilgisayar kapatılırken soruna neden olduğundan pasife aldım.
Faz1 lerin kalibrasyon yazılımı, Optsvc.exe çalışmıyorken nasıl davranır bilemiyorum, kimse bu konuda şimdiye kadar bir dönüş yapmamıştı.

Hocam forumda 14 sayfaya kadar baktım ama aldığım hatayı alan başka yok herhalde neyi yanlış yapmış olabilirim artık direk foto ekleyip sorayım dedim. Bu ekran geldikten biraz sonrada 3 saniye sonra kapatilacak diyor ve et kapanıyor

Ekli dosyalar

• IMG_20190227_124959.jpg
    IMG_20190227_124959.jpg
    231 KB · Görüntüleme: 41
Hocam forumda 14 sayfaya kadar baktım ama aldığım hatayı alan başka yok herhalde neyi yanlış yapmış olabilirim artık direk foto ekleyip sorayım dedim. Bu ekran geldikten biraz sonrada 3 saniye sonra kapatilacak diyor ve et kapanıyor
Hocam hata yok.Şu anda ağ üstünden kurulan versiyon deneniyor.Usb den kurulan için biraz bekleyeceğiz sanırım

Geri