Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
AF08E32A-A43A-4C64-B529-17501E3C3920.jpeg Öncelikle hocama teşekkür ederim böyle bir imaj hazırladığı için. Benim sorunum şu hocamın dediği gibi faz 1 lerde lisans alma işini yaptım daha sonra ise imajı kurdum fakat lisans konusunda sıkıntı çıktı. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılarımla.

Hocam bir kez imajı uyguladığınız bilgisayara, duvar kağıdını usb belleğe attıktan sonra tekrar mı usb bellek ile yüklemeye çalıştınız?
Hayır başka bir bilgisayara attim imajı. Şuan imajda ilgili klasörde iki tane resim var ama bunu masaüstü resmi yapamıyorum

Ekli dosyayı görüntüle 62149 Öncelikle hocama teşekkür ederim böyle bir imaj hazırladığı için. Benim sorunum şu hocamın dediği gibi faz 1 lerde lisans alma işini yaptım daha sonra ise imajı kurdum fakat lisans konusunda sıkıntı çıktı. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılarımla.

Hocam burda farklı bir durum var ama elimde faz1 olmadığından deyemiyorum. Aldığınız GenuineTicket.xml dosyasını C:\ProgramData\Microsoft\Windows\ClipSVC\GenuineTicket klasörü altına atıp bir yeniden başlatırmısınız.
Sağlıklı internet bağlantısı olduğundan emin olun.

Sonrasında durumu bana bildirir misiniz?

Hayır başka bir bilgisayara attim imajı. Şuan imajda ilgili klasörde iki tane resim var ama bunu masaüstü resmi yapamıyorum

Hocam olması gerekir. İmaj dosyası yanında yani USB bellekteki imaj klasörü içinde, maygun.wim yanında DuvarKagidi.jpg var ise bunu kullanmalı. İki tane resimi nasıl attınız? Burdan kullanmak istediğiniz fotoyu paylaşabilir misiniz? Daha önce de birkaç arkadaş benzer şeyi söyledi, bir yerde hata yapılıyor olabilir. Ben defalarca denedim hepsinde de oldu, çoğu arkadaşta da oldu.

Durumu beraber tespit edlim.

Son düzenleme:
Hocam konu başlığında %45, %50 nedir? Sürekli değişiyor?

Hocam konu başlığında %45, %50 nedir? Sürekli değişiyor?
Hocam imajı güncelleme sürecine girdim. Şu an indirmede olan Windows 10 1709 Fall Creators Update sürümü. Şu anda Windows 10 1809 October Update sürümü üzerine sıfırdan kurulum imajı hazırlıyorum.

İmajın hazırlanış aşamalarını ve yüzdesini de bu şekilde paylaşıyorum. Çünkü birçok arkadaş nasıl yapıldığını merak etmiş ve bende önceki sayfalarda açıklamıştım.

Ana imaj dosyası nerdeyse tamam.
  • Bu sürümde Windows Update kapalı gelecek.
  • Ek olarak görünürde Diyanet Kur'an-ı Kerim de yüklü gelecek.
  • Alt yapı olarak da eklenenler var.
Bunlardan farklı ve güzel olanları:
  • Artık kapalı ET ler Wake On Line özelliği ile uzaktan ağ üzerinden açılabilecek.
  • Açılan ET ye ETKullanici ile uzak masaüstü bağlantısı(mstsc) yapılabilecek.
  • Kısacası ET leri oturduğunuz yerden aç-kapa-yönet yapabileceksiniz.

Hocam olması gerekir. İmaj dosyası yanında yani USB bellekteki imaj klasörü içinde, maygun.wim yanında DuvarKagidi.jpg var ise bunu kullanmalı. İki tane resimi nasıl attınız? Burdan kullanmak istediğiniz fotoyu paylaşabilir misiniz? Daha önce de birkaç arkadaş benzer şeyi söyledi, bir yerde hata yapılıyor olabilir. Ben defalarca denedim hepsinde de oldu, çoğu arkadaşta da oldu.

Durumu beraber tespit edlim.

Ekli dosyalar

• IMG_20190108_090724.jpg
    IMG_20190108_090724.jpg
    152 KB · Görüntüleme: 38
Hocam sanırsam sorun anlaşıldı.

Duvarkagidi.jpg dosyanın tam adı olmalı.

Dosya gezgini dosya ismindeki uzantıları normalde göstermiyor, sadece ad kısmını gösteriyor. Bu kısmı gözden kaçırmışsınız.

Uzantısının jpg olduğundan emin olduğunuz resmin dosya adını sadece DuvarKagidi yazın.
Yan tarafta tür kısmında uzantılar yazıyor zaten.

Ya da dosya gezgini seçeneklerinden bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneğini kaldırarak tüm uzantıları görünür hale getirdikten sonra dosya adının tam olarak Duvarkagidi.jpg olduğundan emin olun.

Deneyip durum sonucunu bildirirsiniz.

Konuyla alakalı @theArcher

Son düzenleme:
exelsior hocam sizden ricam açık kaynak ofis yazılımları yerine Office 2016, sıkıştırma programı olarak sadece WinRAR güncel sürüm, bir de video dosyaları için VLC veya alternatifi, dyned tam sürüm. Çalışmanız nedeniyle size teşekkür ediyorum.

exelsior hocam sizden ricam açık kaynak ofis yazılımları yerine Office 2016, sıkıştırma programı olarak sadece WinRAR güncel sürüm, bir de video dosyaları için VLC veya alternatifi, dyned tam sürüm. Çalışmanız nedeniyle size teşekkür ediyorum.

Hocam ofis kullanımı lisans nedeniyle sıkıntılı. Bu konuda yereller dışında bakankıkça resmi bir açıklama yok. Abd ile aramız bozulursa herkes offfice 2016 gördüğü et yi kırabilir.

Winrar zaten birincil olanı, 7zip i ihtiyacı olan kullanır. Bir engel yaratıyor mu?

VLC player konusuna gelince. Hocam bu sadece bir video oynatma arayüzü. Esas işi yapanlar codecler ve birtakım arkaplan uygulamaları. Mpc-hc ise bu işi en hafif, en basit yapabileni. İstenildiğinde çok ayrıntılı ayarlar da yapılabiliyor. Bu konuda önemli olan öğretmenin bir dosyaya tıkladığında hızlıca ve basitçe oynayabiliyor olması. Ve gerektiğinde, mesela bir video var ama sesi çok kısık kaydedilmiş, bunu normal ve hatta üstüne çıkarabilecek ayat seçeneklerine, görüntü döndürmeye, hız ayarına, altyazı vsvsvsvs sahip olması. Mpc-hc kaliteden ve hafiflikten ödün vermeden bu işin ustası.
Yoksa piyasada gom player vs gibi başka birçok oynatıcı da var, sanırsam bu birazda alışkanlık meselesi. Mpc-hc bilerek görüntüsü basite indirgenmiştir. Ayarlara girince derinliği görebilirsiniz.

Şimdiye kadar k-lite codec pack ile gelen mpc-hc ile açamadığım dosya hallledemediğim düzeltilebilir oynatma sorunu olmadı.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\FlightedFeatures

Altında ImmersiveContextMenu adlı değeri 0 olan bir dword oluşturmak yeterliydi.
Bir deneyin. Ama sanırsam artık Microsoft bu değişkliği de zorunlu kılmış.

Son düzenleme:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\FlightedFeaturesor

Altında ImmersiveContextMenu adlı değeri 0 olan bir dword oluşturmak yeterliydi.
Bir deneyin. Ama sanırsam artık Microsoft bu değişkliği de zorunlu kılmış.
hocam çok teşekkür ederim. Birde birşey soracam :) win 10 kurduğumuzda kullanıcı adı yazarken belli karakterden uzun yazmıyor. benim yazacağım kullanıcı adı uzun da nasıl yapabilirim.

Sanırsam eskiye dönük uyumluluk için 20 karakter sınırı var. Kullanici adini bir şekilde kısaltmaktan başka çare yok gibi

Hocam ofis kullanımı lisans nedeniyle sıkıntılı. Bu konuda yereller dışında bakankıkça resmi bir açıklama yok. Abd ile aramız bozulursa herkes offfice 2016 gördüğü et yi kırabilir.

Winrar zaten birincil olanı, 7zip i ihtiyacı olan kullanır. Bir engel yaratıyor mu?

VLC player konusuna gelince. Hocam bu sadece bir video oynatma arayüzü. Esas işi yapanlar codecler ve birtakım arkaplan uygulamaları. Mpc-hc ise bu işi en hafif, en basit yapabileni. İstenildiğinde çok ayrıntılı ayarlar da yapılabiliyor. Bu konuda önemli olan öğretmenin bir dosyaya tıkladığında hızlıca ve basitçe oynayabiliyor olması. Ve gerektiğinde, mesela bir video var ama sesi çok kısık kaydedilmiş, bunu normal ve hatta üstüne çıkarabilecek ayat seçeneklerine, görüntü döndürmeye, hız ayarına, altyazı vsvsvsvs sahip olması. Mpc-hc kaliteden ve hafiflikten ödün vermeden bu işin ustası.
Yoksa piyasada gom player vs gibi başka birçok oynatıcı da var, sanırsam bu birazda alışkanlık meselesi. Mpc-hc bilerek görüntüsü basite indirgenmiştir. Ayarlara girince derinliği görebilirsiniz.

Şimdiye kadar k-lite codec pack ile gelen mpc-hc ile açamadığım dosya hallledemediğim düzeltilebilir oynatma sorunu olmadı.
Hocam açıklamalarınız için teşekkür ederim. Hocam mesele kullanışlılık, stabilite ve sadelik. En azından ben böyle düşünüyorum. Aynı işi yapan birden fazla programa gerek yok. Office yazılımı konusunda ise herkesin alışık olduğu arayüz tercih sebebi. Lisans meselesine gelince etkinleştirilmeden kullanılabilir. Veya isteyen kendisi lisanslar. Zaten belli periyotlarla da tahtaları yeniden yüklemek gerekebiliyor. Hocam zaman ayırdığınız ve böyle bir çalışma yaptığınız için teşekkür ederim. Hangi programlar yüklü olursa olsun imaj hazır olduğunda indirip yükleyeceğim inşallah. :)

faz1 tahtaların donanım bilgilerini yükleyeyim buraya. Belki işinizi görür. saygılarımla

Ekli dosyalar

• Adsız 1.pdf
    290.8 KB · Görüntüleme: 36
ne demek hocam siz böyle bir sistem hazırlamışsınız. bizim de ufacık bir katkımız olsun. ha bu arada windows etkinleştir yazısını sfc /scannow komutu ile ortadan kaldırdım bilginiz olsun.

ne demek hocam siz böyle bir sistem hazırlamışsınız. bizim de ufacık bir katkımız olsun. ha bu arada windows etkinleştir yazısını sfc /scannow komutu ile ortadan kaldırdım bilginiz olsun.

Hocam faz-1 de lisans işini hangi yolla yaptınız?
Arkadaki etiket bilgisini girerek mi?
GenuineTicket.xml usb bellek içine atarak mı?

Son düzenleme:
Aslında şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. aslında ben lisede dikab öğretmeniyim. fakat okulumda formatör olmadığı için elimden geldiğince tahtalarla böyle uğraşıyorum işte..

Hocam bravo vallahi. Şu son güncelleme işine başladığımdan beri faz-1 ler için donanım bilgisi istiyordum. Siz farklı bir şekilde olsa da gönderdiniz. Ben sizi BT öğretmeni sanmıştım.
Katkı verdiğiniz için tekrar teşekkürler.

Şunu öğrenmek istiyordum. Eğer GenuineTicket.xml i usb belleğe atarak kurulum esnasında kullandıysanız kurulum sonrası bu dosyayı uygulananlar klasörüne atmışmıydı?

Kurulum yaptıktan sonra uygulananlar klasörüne bakmıştım atmamıştı.
Beni faz-1 lerde deneme imkanım yok. Ama faz-2 lerde deneme açamlı MevcutLisansAl klasörü altına bir adet içi boş GenuineTicket.xml attığımda, kurulum esnasında bunu hedef klasöre atıp, bu dosyayıda uygulananlar klasörüne tairh saatiyle birlikte yedekliyordu.

Sanal makinede de denedim hep çalıştı.

Faz-1 lerde neden olmadığını anlayamadım.

Bir kaç tahtada klavye küçüldü. Kullanılması imkansız boyutlara geldi. Sebebi ne olabilir ve çözümü var mı?

Beni faz-1 lerde deneme imkanım yok. Ama faz-2 lerde deneme açamlı MevcutLisansAl klasörü altına bir adet içi boş GenuineTicket.xml attığımda, kurulum esnasında bunu hedef klasöre atıp, bu dosyayıda uygulananlar klasörüne tairh saatiyle birlikte yedekliyordu.

Sanal makinede de denedim hep çalıştı.

Faz-1 lerde neden olmadığını anlayamadım.
Acaba faz1 lerdeki Windows yükseltmeye izin vermediğinden dolayı olabilir mi

Hocam Faz1 lerde Windows 10 can sıkıyor. Daha önce kendim kurdum veya hazırlanmış diğer imajları kullandım. Fakat tat vermiyor. Harddiskler SSD olsa olur ama diğer türlü en iyi seçenek Windows 7. Tecrübem bu yönde.

Acaba faz1 lerdeki Windows yükseltmeye izin vermediğinden dolayı olabilir mi
Hocam her halükarda bu işlemi yapması lazım. Yapacağı şey kurulum esnasında GenuineTicket.xml i hedefe kopyalayıp, sonra bir yedeğini uygulananlar klasörüne atmak. Ama neden yapmadığını bilemedim. Bir hata olursa imaj uygulanırken tam %100 olduktan hemen sonra bir uyarı verir ama bunu da ben göremiyorum malesef.

Geri