Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Elimizde;
1 adet Windows 7 Pro 64 Bit (2. el aldığımız için lisansı kendimiz ekledik )
8 Adet Windows 10 Pro 64 Bit mevcut. Ürün anahtarı elimizde yok, gömülü gelmiş durumda.

Şimdi ben bu win 10 ları değiştirmeden önce windows 7 pro yüklü olanda denedim. Yükleme yaklaşık 35 dk sürdü. Doğal olarak lisanslanmadı. Çalışmasında hiç bir sıkıntı görmedim hatta eskisinden çok çok hızlandı. Sadece Tochpad ( dokunmatiğinde ) sıkıntı oldu. Buda driver yüklemek gerektiriyor. Daha önce de 2. el alıp win 7 pro kurduğumda da touchpad hatası vermiş, driver yüklediğimde sorunu çözmüştüm. Umarım win 10 uyumlu driver bulabilirim. Henüz ona bakamadım.

Asıl merak ettiğim diğer Windows 10 Pro daki akıllı tahtalarda Windows 10 Education 'a geçtiğimizde lisans sorunu yaşarmıyız onu anlayamadım.

Hocam öncelikle şunu belirteyim bu imajdaki windows 10 un hangi sürüm olarak lisanslanacağı sizin ürün anahtarınıza bağlıdır.
MEB de ki ürün anahtarları education sürümüne ait olduklarından, o şekilde lisanslanmaktadır.
Sizdeki 0 8 adet windows 10 tahtaya bu imajı kurarsanız, donanıma gömülü lisansınız ne ise o şekilde lisanslanır. Ysni büyük ihtimalle pro olacaktır.

Gelelim windows 7 olana, meb deki windows 7 ler ürün anahtarına göre microsoft da kayıtlı ve windows 10 a education olarak geçebiliyor.
Ama siz meb dışındasınız, belki o win 7 anahtarını windows 10 da geçerli saymayabilir. Denemek lazım. win 7 anahtarı donanıma gömülü olmayabilir, windows 10 kurulduktan sonra el ile ürün ahantarını girmeyi deneyiniz. Kabul ederse sorun yok, etmezse ya yeni win 10 lisansı alacaksınız yada win 7 kullanmaya devam.
Hatta bu durumu microsoft ile arayıp görüşerek de çözedebilirsiniz belki.

Hocam Win 7 deki tahtada lisanslama sıkıntım yok, onu çözerim ( elimde kurumsal lisans anahtarlarım mevcut ) ben diğer win 10 lar için sormuştum onu da sorun olmayacağınızı söylediniz. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Sayenizde çok hantal çalışan ET ' lar hızlanacak.
Birde PM atmıştım cevaplarsanız mennun olurum.

20181214_082200.jpg

Ben ters çektim
Fatih kalem bi bunda böyle oldu....
Zaman zaman oluyor yoksa onun dısında birşey yok.

Haaa bi de dokunmatik driverlerini nerde bulabilirim?
Yazıcı kablosunu tahtaya takıp usb ucunu da pc ye tak sonra tahtanın dokunmatik driverini pc ye yükle dokunmatiği kullanabilirsin dediler de... dokunmatik driver arıyorum ayrıca
Hocam sorun görüntünün ters dönmesi değil ise fatih kaleme ait bu sorun hakkında birşey diyemiyeceğim. Fatih kalemi tekrar yüklemeyi deneyin. Tüm et lerde mi bu sorun var?

Ben ters çektim

Yazıcı kablosunu tahtaya takıp usb ucunu da pc ye tak sonra tahtanın dokunmatik driverini pc ye yükle dokunmatiği kullanabilirsin dediler de... dokunmatik driver arıyorum ayrıca

Duvardaki usb girişi yada bunun ucunun bağlı olduğu, hdmi portunun yaynındaki usb girişi bunun içindir.

Faz2 için sürücüler daha önce forumda paylaşılmıştı, ayrıca vestelin ilk win 8.1 imajında d: de de mevcuttur.

Ayrıca herhangi bir et içinde de windows da bu sürücüler vardır. Bunu özelden yazıyorun.

Ben ters çektim

Driver'ı bulamadıysanız mailini pm atın size göndereyim.

hocam teşekkür ederim güzel çalışma. bunu win 10 1803 e uygulayabilimisiniz? birde fatih yazan duvar kagıdının yolunu bulamadım :) nerededir

hocam teşekkür ederim güzel çalışma. bunu win 10 1803 e uygulayabilimisiniz? birde fatih yazan duvar kagıdının yolunu bulamadım :) nerededir

Hocam öncelikle her güncelleme için imajı yenilemiyorum. Bu bir kurulum imajı. Sadece kararlı windows sürümleri oluştuğunda imajı güncelleyeceğim, şu anda hala yap boz modunda. Kararlı sürüm ise henüz oluşmadı.

Hocam duvar kağıdını değiştirmek için soruyorsan yolunu bulsan bile değişmez. Duvar kağıdını değiştirme kısmını yönetici izni ile etkin hale getirip değiştirebilirsin.

En güzeli de imajı tahtaya uygulamadan önce usb bellek üzerinde kullanacağın duvar kağıdını belirtebilirsin, o duvar kağıdıyla kurulur.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle her güncelleme için imajı yenilemiyorum. Bu bir kurulum imajı. Sadece kararlı windows sürümleri oluştuğunda imajı güncelleyeceğim, şu anda hala yap boz modunda. Kararlı sürüm ise henüz oluşmadı.

Hocam duvar kağıdını değiştirmek için soruyorsan yolunu bulsan bile değişmez. Duvar kağıdını değiştirme kısmını yönetici izni ile etkin hale getirip değiştirebilirsin.

En güzeli de imajı tahtaya uygulamadan önce usb bellek üzerinde kullanacağın duvar kağıdını belirtebilirsin, o duvar kağıdıyla kurulur.
hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. aslında bana fatih yazan o resim lazım win 8 yüklü faz 2 tahtanın hangi klasörünün içerisinde bulabilirim? birde verdiğiniz imajı laptopuma da kurdum :) çok güzel çalıştırdı. yalnız laptopumda yönetici şifresi ile girip çalıştırdan regedit açabiliyorum fakat tahtada yönetici şifresi ile giriyorum ama çalıştıra regedit yazdıgımda pencere açılıp hemen kapanıyor bir türlü anlayamadım.

hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. aslında bana fatih yazan o resim lazım win 8 yüklü faz 2 tahtanın hangi klasörünün içerisinde bulabilirim? birde verdiğiniz imajı laptopuma da kurdum :) çok güzel çalıştırdı. yalnız laptopumda yönetici şifresi ile girip çalıştırdan regedit açabiliyorum fakat tahtada yönetici şifresi ile giriyorum ama çalıştıra regedit yazdıgımda pencere açılıp hemen kapanıyor bir türlü anlayamadım.
Çalıştıra değil başlata regedit yazın, gelecektir. sağ tık yönetici olarak çalıştır yapın.

Çalıştıra değil başlata regedit yazın, gelecektir. sağ tık yönetici olarak çalıştır yapın.
hocam ilginize teşekkür ederim dediklerinizi yaptım olmadı açılıyor hemen kapanıyor 2 farklı tahtada denedim olmadı. win 8 yüklü tahtada denedim yine olmadı acaba bios ayarlarında mı birşey yapmak gerekiyor?

hocam ilginize teşekkür ederim dediklerinizi yaptım olmadı açılıyor hemen kapanıyor 2 farklı tahtada denedim olmadı. win 8 yüklü tahtada denedim yine olmadı acaba bios ayarlarında mı birşey yapmak gerekiyor?
hocam windows altında regedit bulun sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır yapın. olması lazım, sürekli yaptığım bir şey.

Emeğiniz için çok teşekkür ederim Mustafa Öğretmenim. Paint 3D yüklenebiliyor mu? Pro education olması yeterli mi ? Paint 3D yükleme konusunda başarısız oldum.

Emeğiniz için çok teşekkür ederim Mustafa Öğretmenim. Paint 3D yüklenebiliyor mu? Pro education olması yeterli mi ? Paint 3D yükleme konusunda başarısız oldum.

Eğer bahsettiğniz windows mağazasından yüklenen paint 3d ise, bu yapılamayabilir. Çünkü bu tarz uygulamalar mağaza ile birlikte sistem genelinden kaldırılmıştı.
Öncelikle mağaza uygulamasını yüklemeniz gerekebilir.

Yada gezginler vb. yerlerden indirip yönetici olarak yüklemeyi deneyebilirsiniz.

hocam biz bu imajı kurduk. MAKS yükledik çalışmadı. sonra Etkileşimli Tahta Kullanıcısını yönetici yapınca çalışmaya başladı. fakat tahta MAKS ile kilitli iken Karekod uygulamasına ve hemen üstünde bulunan müziklerim kısmına sıra ile hızlı hızlı basınca program hata verip şifreyi 1 dk kadar devre dışı bırakıyor sona tekrar devreye giriyor. çocuklar bulmuş. bir çözüm bulabilirmiyiz?

hocam biz bu imajı kurduk. MAKS yükledik çalışmadı. sonra Etkileşimli Tahta Kullanıcısını yönetici yapınca çalışmaya başladı. fakat tahta MAKS ile kilitli iken Karekod uygulamasına ve hemen üstünde bulunan müziklerim kısmına sıra ile hızlı hızlı basınca program hata verip şifreyi 1 dk kadar devre dışı bırakıyor sona tekrar devreye giriyor. çocuklar bulmuş. bir çözüm bulabilirmiyiz?

Hocam bu konu sanırsam tamamen MAKS ile alakalı, demekki programın çalışmasını sınırlı kullanıcı ile uyumlu olacak şekilde yapılandırmamışlar, illa yönetici hesabı istiyor. Bu durum ise sistemin kararlı ve sorunsuz çalışması için büyük bir açığı beraberinde getiriyor. Belki de sınırlı kullanıcı üzerinde çalışması için farklı bir yöntem izlemeniz gerekebilir. Bu durumu MAKS ekibiyle paylaşabilirsiniz.

Normalde her program bu şekilde yazılır. MAKS da sınırlı kullanıcıda yönetici olarak çalıştırılabilir. Ama program sertifikası olmadığından UAC sarı pencere ile bilinmeyen kaynak nedeniyle her seferinde yönetici parolası isteyecektir.

Aynı sorunu mesela ATAK da yaşadım ve kurulumu değiştirerek çözdüm, USB Raptor de böyle bir sorun hiç olmadı.

İmajı bugün denedim. Genel olarak güzel hazırlanmış bir imaj. Çok emek verdiğiniz belli, tebrik ederim.

Yalnız lisanslama yapılamadığını gördüm. Denediğim tahta Faz-1. Daha önce windows 10 hiç yüklenmedi (kesin bilgi). Farklı saatlerde de denedim, sonuç yok maalesef.
Siz bilgiler.pdf dosyasında daha önce hiçbir şekilde windows 10 etkinleştirmesi yapmamış tahtalarda da "gatherosstate(genuineticket.xml)" yöntemi ile lisanslamanın başarılı olduğunu yazmışsınız.

1. Acaba siz daha önce "kesin bir şekilde windows 10 lisanslaması yapmamış Faz-1 tahtada" denediniz mi?

2. Bir de Faz-1 windows 10 lisans için meb-microsoft arasında bir protokolden söz etmişsiniz. Bu protokolü nereden bulup okuyabiliriz?

İmajı bugün denedim. Genel olarak güzel hazırlanmış bir imaj. Çok emek verdiğiniz belli, tebrik ederim.

Yalnız lisanslama yapılamadığını gördüm. Denediğim tahta Faz-1. Daha önce windows 10 hiç yüklenmedi (kesin bilgi). Farklı saatlerde de denedim, sonuç yok maalesef.
Siz bilgiler.pdf dosyasında daha önce hiçbir şekilde windows 10 etkinleştirmesi yapmamış tahtalarda da "gatherosstate(genuineticket.xml)" yöntemi ile lisanslamanın başarılı olduğunu yazmışsınız.

1. Acaba siz daha önce "kesin bir şekilde windows 10 lisanslaması yapmamış Faz-1 tahtada" denediniz mi?

2. Bir de Faz-1 windows 10 lisans için meb-microsoft arasında bir protokolden söz etmişsiniz. Bu protokolü nereden bulup okuyabiliriz?

Yaptıklarınızı ve yaşadığınız sorunu tam olarak açıkca yazabilirseniz daha faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Faz-1 de kendim deneme imkanım olmadı, sizin gibi deneyen arkadaşlarla iştişarelerimiz sonucu geliştirme yapabildim. Faz-1 de etkinleştirme işinde farklı durumlar var. O nedenle yaşadığınız sorunun ne olduğunu ve neler yaptığınızı yazmanızı istiyorum.

Faz-1 windows 10 ile meb arasındaki protokol ile ilgili nerede nasıl bahsettiğimi hatırlayamadım. Yerini hatırlatırsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Yaptıklarınızı ve yaşadığınız sorunu tam olarak açıkca yazabilirseniz daha faydalı olabileceğini düşünüyorum.
Hocam, hazırladığınız kılavuzu (bilgiler.pdf) aynen takip ettim, kılavuz harici bir uygulama yapmadım. "Windows etkinleştirilmedi" diyor. Hata kod numarasını almadım maalesef... Tahtanın arkasındaki etikete bakma yöntemini de uygulamadım...

Faz-1 de kendim deneme imkanım olmadı, sizin gibi deneyen arkadaşlarla iştişarelerimiz sonucu geliştirme yapabildim. Faz-1 de etkinleştirme işinde farklı durumlar var. O nedenle yaşadığınız sorunun ne olduğunu ve neler yaptığınızı yazmanızı istiyorum.
Ben elimdeki tahtalara hiçbir şekilde win10 kurulmadığından %100 eminim. Faz 1 win 10 lisanslamada başarılı olanların önceki yıllarda izin verilen güncelleştirme seçemeğini kullanmış olabileceklerini düşünüyorum...

Faz-1 windows 10 ile meb arasındaki protokol ile ilgili nerede nasıl bahsettiğimi hatırlayamadım. Yerini hatırlatırsanız sevinirim.
Hocam kontrol ettim, evet siz yazmamışsınız. Benim hatam, kusura bakmayın. Birkaç imaj inceledim, başka bir arkadaş yazmış sanırım...

Söylediğim gibi, zamanında güncelleme yapmamış faz-1'lerde bence lisanslama mümkün değil... Tabii emin olmak için birkaç deneme daha yapılmalı ama zaten faz-1'lerde farklı durumlar olduğunu siz de fark etmişsiniz. Yine de imajı deneyecek faz-1 kullanan arkadaşları önceden bilgilendirebilmek adına size dönüt vermek istedim.

Tekrar teşekkür ederim...

Atak programı nı öğrenciler faz2 de devre dışı bırakıyorlar.alt köşelerden hızlı çekip atak ekranı küçülünce atakı kapatıyorlar mış.bir kaç sınıftan bu tür şikayetler aldım.

@hakan486
Öncelikle bazı şeyleri sabitlemek adına
elindeki windows 7 et ler halihazırda etkinleştirilmişmi?

Eğer etkinleştirilniş ise gatherosstate.exe ile GenuineTicket.xml aldıysan ve usb içinde ilgili yere koyarak imaj yüklediysen ve yükleme sonrası sağlıklı bir internet bağlantısı var ise etkinleşeceğini düşünüyorum.

Eğer etkinleşmez ise o GenuineTicket.xml yi kurulum sonrası kopyalanması gereken yere el ile kopyalayarak bir yeniden başlat.

Eğer bu şekilde etkinleşir ise önceki yöntemde sorun olabilir, düzeltmeye çalışırım.
Yok yine de etkinleştirme olmaz ise o zaman windows 7 den indows 10 a güncelleme imkanının sona ermiç olma ihtimali de var.

Ama diğer yandan geçen hafta lisanslı bir windows 8 üzerine windows 10 kurdum ve etkinleştirdi.

Son düzenleme:
Arkadaşlar imaj güncellemesi için hypervisor üzerinde temiz kurulum çalışmasına başladım.

Önceki programlara ek olarak kullanım yoğunluğuna göre Diyanet Kuranı Kerim ve DirectX12 eklemesi de yaptım. Ayrıca Faz1 ler için kalibrayson arayüzünüde ekliyorum.

YARDIM!
Bu aşamada bana Faz-1 lerin donanım özelliklerini verebilecek olan var mı. Sürücü güncellemelerini de yapıyorum, bunun için tam aygıt adları lazım.
Wlan-Lan-Vga-Audio,Chipset aygıtlarının tam adları ve donanım kimliklerine ihtiyacım var.
Donanım kimlikleri aygıta sağ tık özellikleri, ayrıntılar, donanım kimlikleri seçilince listede en üstte yazan ifadedir.

Ayrıca alt yapı progranları yahut gerekli olabilecek diğer programlardan her sınıfta kullanılabilecek mantıklı önerilerinizi de bekliyorum. Halihazırda imajın açamadığı dosya türleri. Masaüstü kısayolları da olabilir.

Örnek olarak scratch programını sadece biz bt öğretmenleri kullandığından ve tüm kademelerde dersimiz olmadığından imaja dahil etmiyorum. Kendim sonradan bt sınıfındaki et ye kuruyorum.

Son düzenleme:
Geri