Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Faz-1/Faz-2 Kurumsal Windows 10 İmajı (Kararlı Sürüm - Ağdan İmaj Alabilen vs özelliklerle)

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında exelsior tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. red_d

red_d Üye

@nasri hocam ben sadece kmpe üzerinden kurulumu denedim ama kmpe kurulum isosundaki boot.wim i kullanmadığı için (kendi içindeki boot dosyalarını kullanıyor) ve otomatik kurulum kodları da isodaki boot.wim de olduğu için normal olarak hata verdi. Multiboota eklemek mümkün gibi görünüyor ama @exelsior hocamın da dediği gibi txt yöntemleri multibootta işe yaramayacaktır, txt dosyalarını isonun içine atıp tekrar iso oluşturursanız çalışabilir ama bu çok daha zahmetli olacaktır, her seferinde yapacağınız işleme göre yeni iso hazırlamak zorunda kalırsınız. Yani multiboot üzerinden ET lere ilk kurulumları yapmak belki mümkün olacaktır ama sonraki yapacağınız işlemler için kullanmanız pek mümkün görünmüyor. Ayrıca maygun.iso imajı normal isolara göre çok fazla editlenmiş olduğu için hata alma olasılığı fazla olacaktır.

Multibootlara ekleme konusunda benim aklıma gelen en mantıklı çözüm şu şekilde:
    Şu an ki multibootlarda çoğunlukla flaş 2 ye bölünüp (fat32+ntfs) sistem dosyaları fat32 kısmına atılıyor, eğer maygun.iso imaj içeriğini bir klasöre çıkartıp ntfs kısmına atıp maygun imajın boot.wim inden başlatabilirsek hem bir ihtimal kurulum yapabiliriz hem de txt yöntemlerini uygulayabiliriz. Tabi bu yöntemde maygun imajın sistem klasörleri usb ana dizininde olmayacağı için yine hata verme ihtimali olacaktır. Hatta kesin hata verecektir.

Uzun zamandır multiboot kullanan biri olarak tavsiyem maygun imajı için yeni bir usb hazırlamanız. Çünkü klasör olarak multiboota eklemek şu an için mümkün değil, iso olarak ekleseniz bu kez de txt yöntemlerini kullanamayacaksınız. ayrı bir flaşa hazırladığınız da txt yöntemiyle her türlü değişikliği yapmanız mümkün.

nasri bunu beğendi.
  2. nasri

nasri Site Gezgini

@red_d

cevap için teşekkürler. sanırım dediğiniz gibi ayrı bir flash kullanacağım. Bütün tahtalar tamamlanınca mini imajsız flash kullanırım yada hiç flash ve klavye kullanmadan yedekten kurulum yaparım. şu ilk kurulumu atlatsam sonrası kolay.
    Aslında iki bilgisayarcıyız 2 flash ile 36 tahtayı bir haftada bitiririz.

@exelsior
    hocam z-kitaplar ilk kullandığımda 130mb ile kopyalıyordu( hem usb 3.0 flash ile hemde 1tb 3.0 wd harddisk ile)
    sonralarda aynı cihazlardan 25mb ile 3mb arası hızlarda kopyalamaya başladı.
    az önce disk birleştirme yaptım harddisk e yine kopyalama aynı. ama 13gb tek parça iso dosyasını 80mb ile kopyaladı.
    ilginç bir durum.

Bu arada Z-kitap uygulamaları çok güzel tavsiye ederim hepsini yayın evlerinin sitesinden indirdim. toplam 22gb.
    interneti olmayan okullar için çok faydalı. Eğer google drive a yükleme yapabilirsem linklerini paylaşırım.
    asfsafasf.jpg
    bunlar ortaokul için.
    ayrıca ilkokul içinde elimde var oda 16gb kadar.

exelsior bunu beğendi.
  3. red_d

red_d Üye

@nasri hocam 3 flaşla tek başıma 22 ET ye 2 saatte kurulum yaptım, z-kitapların kopyalanması uzun sürmezse 1-2 günde bitirirsiniz.
    Z-kitapları paylaşmanız çok faydalı olur, hatta ayrı bir konu açılırsa herkes oradan paylaşım yapabilir. Şimdiden teşekkürler.

nasri bunu beğendi.
  4. uzman35

uzman35 Aktif Üye

Güzel çalışma emeğinize sağlık sanırım meb hattından indiremiyoruz

5. red_d

red_d Üye

Meb google drive yi engellemedi diye biliyorum, denemedim ama sanırım indirilir.

6. exelsior

exelsior Aktif Üye

Meb hattından indirilebiiyor. Fiber var ise çok daha hızlı.

7. unsaldogan

unsaldogan Üye

Kendi okulumuzdaki faz 2 tahtalara kurdum. Çok memnunum. Yan okuldaki faz 1 tahtaya kurdum. Kurulumda sıkıntı yasamadim ancak dokunmatik düzgün calismiyor. Örneğin bilgiyarimi dokunmatikle seçebiliyorum ancak cift tiklayinca acilmiyor. Bu imajda böyle bir sikinti var mi? Yoksa driver veya donanim problemi mi? Daha önce yasayan arkadaslar yardimci olabilirse sevinirim.

8. hiboz

hiboz Seçkin Üye Seçkin Üye

Bide sorun yok hocam. Sürücüyü tekrar yükleyin.

9. unsaldogan

unsaldogan Üye

Daha önce yüklenen başka bir win10 imajında da aynı sorun oluşmuş. Acaba donanımsal bir arıza mı yoksa driver mı? Bir de elinde FAZ 1 için win10 dokunmatik driverı olan varsa paylaşırsa sevinirim, ben bulamadım.

10. exelsior

exelsior Aktif Üye

Sorun donanımsala benziyor hocam. İmaj içinde her iki faza ait sürücüler de mevcut.

Faz-1 lerde 2 kameralı dokunmatik algılayıcı mevcuttu, ama arıza olduğunda faz-2 lerdeki 4 lüden takıyorlar.

unsaldogan bunu beğendi.
  11. unsaldogan

unsaldogan Üye

Bana da öyle geliyor hocam.
    Bana da öyle geliyor ama garantisi olmadığı icin emin olmak istedim. Faz 1 driveri gukli ise driver yüklemeye gerek yok yok sanirim

12. exelsior

exelsior Aktif Üye

Geçen hafta okulumdaki bir tahtanın dokunmatiği garanti kapsamında değiştirildi. Servise fiyat sordum, garanti yoksa 600tl demişti.

13. mehmetkeskin19

mehmetkeskin19 Üye

hocam admin hesabıyla giriş yaptığım halde ne NETPLWiZ ile ne de yönetim den yeni kullanıcı ya girdiğimde kullanıcı eklenemiyor. erişim engellendi diyor. bir yolu var mı.

14. exelsior

exelsior Aktif Üye

Hocam bölye birşey olmaması lazım. Az önce hem ETKullanici üzerinden yönetici olarak çalıştır yaparak hem de EBAAdmin girişiyle teyid ettim, her iki şekilde de eklenebiliyor.

15. zekicey

zekicey Site Gezgini

şöyle bir sıkıntı yaşıyorum hocam.
    atak 2.0 kuruyorum yönetici parolası ile, kuruyor bir problem olmuyor. ancak tahtayı yeniden başlattığımda tahta açıldıktan sonra servisatk.exe değişiklik yapmak istiyor şeklinde uyarı veriyor ve tekrardan yönetici parolasını istiyor. bunu nasıl halledebilirim. atak kurumlum videosunu izledim aynen yaptım ama sorun devam ediyor.

16. exelsior

exelsior Aktif Üye

Hocam yönetici olarak çalıştırla yapılan atak kurulumunda böyle bir hata oluşmaması lazım. Farklı birşey etkiliyor olabilir. İmajı tekrar yükleyip, atak 2.0 kurulumunu tekrar denemenizi öneririm.

17. exelsior

exelsior Aktif Üye

Hocalarım şu anda bu imaj birçok okulda ve okul dışı kurumlarda kullanılmaktadır.

Bu önyükleme ortamıyla hiçbir 3. parti yazılıma gerek duymadan(acronics, clonezilla, ghost vs.) herhangi bir cihazdaki herhangi bir disk bölümünden kendi disk yansıması imajınızı oluşturmak ve geri yüklemesini de yapmak isteyenler var mıdır?
    Kaç kişi bir görelim.

Ayrıca bu şekilde oluşturulan imajlar hiberfil.sys, pagefile.sys gibi çalışma anında oluşturulabilen dosyaları imaja dahil etmediğinden imaj boyutu daha makul olmaktadır.

Son düzenleme: 20 Nisan 2018
    red_d ve nasri bunu beğendi.
  18. nasri

nasri Site Gezgini

Çok iyi olur.
    meb sertifika bide birkaç akıllı tahta uygulaması olmazsa bende kullanacaktım normal bilgisayarlarda.

19. red_d

red_d Üye

Saf oynanmamış windows 10 imajı hazırlamak gibi mi hocam. Yani her cihaza kurulabilecek bir çalışma mı?
    Örneğin evde kendi bilgisayarıma kurmak için birkaç txt dosyasıyla (kullanıcı adı ekleme vs) istediğim şekilde ayarlama yapıp kurtarma bölümlü bir katılımsız imajı hazırlamak gibi. Driversiz, katılımsız yapılmış, txt dosyaları ile özelleştirilebilen vs. Eğer öyle ise en başta ben varım, hatta vakit ve ortam olsa da sizden ders alsak. MDT, HyperV...

20. exelsior

exelsior Aktif Üye

@red_d hocam, demek istediğin donanım bağımsız ve kurulumla devam eden, benim oluşturduğum şekilde bir imaj oluşturmak. Bunu hazırlamak bambaşka bir kulvar. Nasıl oluşturulduğunu daha önce kısa anlatmıştım.

Burdaki amacım sadece disk bölümlerinin wim imajını alıp, gerektiğinde geri yüklemek için basit bir araç sunmaktı.

Donanım bağımsız ve kurulumla çalışan temiz bir windows dağıtımı oluşturmak için sistem hazırlama modunda windowsu yapılandırıp, yazılımların başlangıç ayarlamalarını yapıp bir yanıt dosyasıyla kuruluma kaldığı yerden devam etmek üzere çalışmaya hazırlayarak imajının alınması gerekmektedir. Sonra imaj dosyasına offline olarak sürücüler ve diğer yapılandırmaların eklenmesi, kayıt defteri ayarlarının yapılması gerekir. Daha birçok teferruattı da var. İmajı elde ettikten sonra, bunu nir bilgisayarda çalılır hale getirmek için disk yapılandırmasını oluşturmak, imajı uygulamak, açılış türüne göre açılışın çalışmasını sağlamak ve windows kurtarma ortamının çalışması için ayarlamalar yapmak gerekir. Tüm bunların yapılabilmesi için de bir Windows Preinstalliation Environment hazırlanması gerekir. Hocam bunları araştırıp bir yerden başlarsan gerisi deneyim ve tecrübene göre gelecektir. İngilizce seviyen de yeterli ise daha kolay ilerlersin.
    Bu şekilde bir windows 7 imajı hazırlansa faz-1 ler için faydalı olabilir. Hatta idare bilgisayarları için dys, meb sertifika vs... Yazılımların hazır yüklü geldiği bir kurulum imajı da mükemmel olurdu.

jb.can, nasri ve red_d bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal