fatihde ip ler sabit olmuyor, sizde nasıl??

Kodla Büyü

recepata

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar otomatik yapıp aldığı ip versem bile sabit ip olmuyor

sizde de aynı mı?

Sentim'den gelen bir yetkili f@tih ağında sabit ip kullanılmaması gerektiğini, kullanılması durumunda sistemin komple intermet erişimini kapatma ihtimali olduğunu bildirmişti. Sadece yazıcılar için bir sabit ip aralığı olması lazım.

Geçen gün Faz2 İp leri ile ilgili bir yazı gelmişti. Ama Faz2 olduğu için okumamıştım bile. Bu olabilir mi?

Edit: Gelen Yazı:

Sayın Yetkili, FATİH Projesi FAZ-2 kapsamında Altyapısı tamamlanıp Fiber İnternet Erişimi sağlanan okullarımızın switchlerinde konfigürasyon değişikliği yapıldığına dair YEĞİTEK Erişim biriminin göndermiş olduğu e-posta aşağıdadır; Faz 2 kapsamında ağ alt yapısı kurulan ve erişim verilen okullarda switch cihazlarının konfigürasyonunda değişiklik yapılmıştır. Konfigürasyon değişikliğinden sonra elle verilen ip ler den 192.168.0.2 den 192.168.2.20 arası hariç olmak üzere diğer ip lerin tamamı yasaklanmıştır. Sabit ip verilmesi gereken cihazlar için 192.168.0.2 den 192.168.0.20 ye kadar ip kullanabilirsiniz. erisim@eba.gov.tr ye açacağınız arızalar öncesinde bu bilgileri göz önünde bulundurursanız iyi olacaktır. Saygılarımla. Sinan KIRÇİÇEK T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Eğitim Bilişim Sistemleri Erişim Koordinatörü

Anladığım kadarıyla 192.168.0.2 den 192.168.2.20 arası verebiliyorsunuz, diğerleri yasak.

192.168.7.*** havuzundan ip alan yazıcıya 192.168.7.(1-20) şeklinde ip vermeme rağmen yinede olmuyor. Bu işi tam olarak bilen var mı neden değişti çözümü tam olarak nedir.

önce yazıcıya otomatik IP verdirin sonra aldığı IP yi sabitleyin.
yani DHCP yi açın yazıcıyı kapatıp açın yazıcı otomatik IP alsın. daha sonra DHCP yi kapatın.

bilgisayar 192.168.7.246 IP ye sahip yazıcıyı görmüyordu. otomatik IP alınca 192.168.7.228 oldu. yazıcıya bu IP yi sabitledim. şimdi bilgisayar yazıcıyı görüyor.

Geri