Fatih wifi şifresini değiştirme

Kodla Büyü

zekicey

Site Gezgini
Sınıflarda öğrencilerin telefon ve rootlu tabletler ile uygun olmayan sitelere girdiğini okul idaresi tespit etmiş, benden wifi şifresini değiştirmem istendi, wifi şifresini değiştirmek mümkün müdür, il koordinatörü mü ilgili bakanlık birimi mi hallediyor, yoksa santral odasından mı halletmem gerekiyor, bilen bir arkadaş yardımcı olabilir mi

sizin oyle bir yetkiniz yok hocam. merkezi olarak kontrol ediliyor internetle alakali her sey, uygunsuz bisey varsa meb in ona ozel birimi var mudahaleyi yaparlar.

Bugün il toplantısında da konuşuldu konu. Fatih il koordinatörü bile şifreye müdahale edemediklerini söyledi. Belki ileride lokal çözümler getirirler ama şu an mümkün değil gibi hocam.

zekicey' Alıntı:
Sınıflarda öğrencilerin telefon ve rootlu tabletler ile uygun olmayan sitelere girdiğini okul idaresi tespit etmiş, benden wifi şifresini değiştirmem istendi, wifi şifresini değiştirmek mümkün müdür, il koordinatörü mü ilgili bakanlık birimi mi hallediyor, yoksa santral odasından mı halletmem gerekiyor, bilen bir arkadaş yardımcı olabilir mi
çocuklar meb engelini aşmada bizden daha hızlı sanki

Peki hocalarım sınıflardaki wifi (Access Point) yi engelleme imkanı yok mudur,kablosu fişi vs, en azından wifi olarak tarama yapıldığında bulunmasın, akıllı tahtalar kablo ile bağlı zaten. Öğrenci ve öğretmenler ise tablet ile ders işlemiyorlar. Santral odasından kapatabilir miyiz wifileri, soruyorum çünkü idare çok ısrarlı.

zekicey' Alıntı:
Peki hocalarım sınıflardaki wifi (Access Point) yi engelleme imkanı yok mudur,kablosu fişi vs, en azından wifi olarak tarama yapıldığında bulunmasın, akıllı tahtalar kablo ile bağlı zaten. Öğrenci ve öğretmenler ise tablet ile ders işlemiyorlar. Santral odasından kapatabilir miyiz wifileri, soruyorum çünkü idare çok ısrarlı.

yok hocam ap kapatınca tahtayada internet gelmez. tahtaya gelen uç ap den çıkıyor.

ctrl+alt+delete' Alıntı:
zekicey' Alıntı:
çocuklar meb engelini aşmada bizden daha hızlı sanki
Aynen Hocam

Bilecik_Bilişim' Alıntı:
zekicey' Alıntı:

yok hocam ap kapatınca tahtayada internet gelmez. tahtaya gelen uç ap den çıkıyor.

tahtaya internet gelmemesini gectim merkeze ariza kaydi duser otomatik olarak ve adamlar ne oldu buna diye kalkar gelirler.

konuyu acan hocam, idareye internetin bu sekilde kullaniminin meb in tasarrufu oldugunu ve sizin, idarenin bunun uzerine bir islem yapmaya yetkiniz olmadigini guzelce soyleyin. cok istiyorsalar resmi yazi ile yazsinlar internetin kapatilmasini. calisan sistemleri birilerinin sozune bakip bozmak sizin basinizi agritir. vazifeniz olmayan islere karismamanizi tavsiye ederim.

Suicide' Alıntı:
Bilecik_Bilişim' Alıntı:
zekicey' Alıntı:

tahtaya internet gelmemesini gectim merkeze ariza kaydi duser otomatik olarak ve adamlar ne oldu buna diye kalkar gelirler.

konuyu acan hocam, idareye internetin bu sekilde kullaniminin meb in tasarrufu oldugunu ve sizin, idarenin bunun uzerine bir islem yapmaya yetkiniz olmadigini guzelce soyleyin. cok istiyorsalar resmi yazi ile yazsinlar internetin kapatilmasini. calisan sistemleri birilerinin sozune bakip bozmak sizin basinizi agritir. vazifeniz olmayan islere karismamanizi tavsiye ederim.

Teşekkürler hocam, dediğiniz gibi meb in tasarrufunda bu işler, idareye gerekli açıklamayı yaparım, meb sertifika yüklemeden internete erişimi kısıtlasa daha yararlı olur, en azından bu gibi sorunlar minimize edilir.
Tekrar teşekkürler

zekicey' Alıntı:
Suicide' Alıntı:
Bilecik_Bilişim' Alıntı:
zekicey' Alıntı:

Teşekkürler hocam, dediğiniz gibi meb in tasarrufunda bu işler, idareye gerekli açıklamayı yaparım, meb sertifika yüklemeden internete erişimi kısıtlasa daha yararlı olur, en azından bu gibi sorunlar minimize edilir.
Tekrar teşekkürler

sertifika yuklu ya da yuksuz farketmeden meb siteleri engelliyor hocam zaten. sertifika yoksa mebin sifreli iletisiminizi izlemesine izin vermemis oldugunuz icin https sitelere hic giremiyorsunuz.

hocam bende de aynı problem vardı accesspointlere giden kabloyu çıkardım wifi gözüküyor ama girmiyor sizde öle yapın isterseniz arıza kaydı yapmadığınız sürecede kimse net çalışıyor mu diye sormaz.

imertek' Alıntı:
hocam bende de aynı problem vardı accesspointlere giden kabloyu çıkardım wifi gözüküyor ama girmiyor sizde öle yapın isterseniz arıza kaydı yapmadığınız sürecede kimse net çalışıyor mu diye sormaz.

bilgi yanlis, size henuz denk gelmemistir fakat merkezi sistemde ap lerin calismadigina dair kendiliginden bir ariza kaydi olusuyor. nerden biliyorsun derseniz basima geldi, ap lerden birinin kablosunu birisi sokmus farkinda bile degildik, adamlar bir gun kalkip geldiler su siniftaki ap calismiyor diye. kimse aria kaydi falan birakmamisti halbuki.

hocam sistem odasında kırmızı ve beyaz kablolar var
accesspoint kablolarını nasıl anladınız
bizim okuldada kapatmayı düşünüyoruz.

öğrenci direk tespit edildiyse öğrencilere uyarı gibi bir disiplin cezası verilebilir . öğrenci belli değilse, öğrencilere genel bir duyuru yapılıp, bakanlığın tüm ağ trafiğini, ip adresleri, mac adreslerini takip ettiğini, suç duyurusunda bulunulduğunda, ağda uygunsuz yerlere giren tüm cihaz ve kişilerin tespit edilebileceğini falan söyleyin. belki durumu anlarlar ve korkarlar

Tavandaki Access Pointlerin kablosunu çekip öylecene bırakın hiçbiri wifi kullanmaz ama tahtaların interneti oluyo. ben böyle çözüm buldum şu an hiçbir sıkıntım yok

Tavandaki Access Pointlerin kablosunu çekip öylecene bırakın hiçbiri wifi kullanmaz ama tahtaların interneti oluyo. ben böyle çözüm buldum şu an hiçbir sıkıntım yok
Kabloyu çekersen internet gider, tahta ancak wifi yoluyla internete bağlanabilir. O durumda öğrencilerde wifi kullanır. Access Point'inların kablosunu çekiyorsan, bu sefer de Bakanlık niye çalışmıyor diye müdahale eder.

tahtaların interneti kablolu tavandaki access pointlerle direk bağlantılı değil. sistem odasından çekmedim. tavanda kabloyu çektim hocam.

Sevgili Öğretmen arkadaşlarım Fatih projesinde kablo takmak çıkarmak ağa müdahale etmek yada aklınıza gelecek herhangi bir işlemi yapmak suçtur.Bu yaptığınız işlemlerden dolayı doğacak zarardan siz sorumlu olursunuz müdür dedi ben yaptım sizi kurtarmaz.Buraya yazdığınız ben kablo çıkardım oldu demekte suçunuzu belgelemiş olursunuz.Yaptığınız sizde kalsın:)

ap yerine bir ethernet birleştirici kullanılabilir. bizim okulun kabloları döşeli ama ap ler aktif değilken tahtalara interneti o şekilde bağlamıştık.

Ağa müdahele etmeyin... gerekli görürseniz bakanlığın iletişim kanallarına bildirin.
Aksi halde yasal sorumlulukların tümünü kabul etmişsiniz demektir.

Geri