Fatih Projesi'nde ihale şoku!

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
AKP Kocaeli Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Sözcüsü Fikri Işık'ın bugün yaptığı açıklamaya göre Fatih Projesi kapsamında dağıtılacak olan tabletler için ihaleye çıkılmayacak!

Hatırlayacağınız gibi pilot uygulama için açılan ihalede General Mobile ve Samsung ipi göğüsleyen firmalar olmuştu. Konu çok hassas olduğu için yerli üreticilerle çalışmak istediklerini söyleyen Fikri Işık, eğer ihale açarlarsa büyük üreticiler kazanacağı için söz konusu alımların kamu ihale kanununu kapsamından çıkarılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Hotmobilepress'in haberine göre, bu kararın "ihaleyi istediklerine verecekler" şeklinde algılanmaması gerektiğinin altını çizen Işık, tek amaçlarının yerli üreticileri güçlendirmek olduğunu söyledi.

Bu açıklamanın ardından iki Türk girişimci tarafından Amerika'da kurulmuş bir Amerikan firması olan General Mobile'ın Fatih Projesi'nin tabletlerini ihalesiz almasına kesin gözüyle bakılıyor. Ülkemizde bir montaj ve paketleme tesisi bulunan General Mobile'ın ürünleri hükümet yetkilileri tarafından yerli üretim olarak değerlendiriliyor.

Fatih Projesi'nin ilk etabını da kazanan General Mobile'ın e-Tab adlı tabletlerde yerli üretim maliyet payını %26 olarak açıklanmasına rağmen bu hesap yapılırken montajlama ve paketleme gibi kalemlerin eklenmiş olması ve tek bir düğmenin bile yerli üretim olmaması dikkatlerden kaçmamıştı.
http://haber.mynet.com/fatih-projesinde ... 58-guncel/

merak etmesinler 2 saat beklesinler bizim çocuklar yerli tablet üretir. nede olsa 2 saatte yazılımcı oluyorlar bunuda hallederler

ihale şartlarına yerli firma olma şartı koymak çok zor olduğu için toptan ihaleyi kaldırmışlar. evet müthiş bir mantık, parlak bir zeka ürünü.

bakanlığı bu konuda tebrik ediyorum, normal şartlarda kik üzerinde ihale yapılsaydı yerli firmaların rekabet şansı yoktu. 20 milyar dolar dışarı gitmesin diye bu çabalar.

share_' Alıntı:
bakanlığı bu konuda tebrik ediyorum, normal şartlarda kik üzerinde ihale yapılsaydı yerli firmaların rekabet şansı yoktu. 20 milyar dolar dışarı gitmesin diye bu çabalar.

çok zordu değil mi ihaleye şart koymak?

eskisehir' Alıntı:
share_' Alıntı:

çok zordu değil mi ihaleye şart koymak?

rekabete aykırı oluyor.

canımlı cicimli muhabbet ediceksen başka forumlara takıl, adam gibi sordun cevap veriyoruz, bilmiyorsan aç oku, bugün tüm gazetelerde bunun haberi vardı.

share_' Alıntı:
canımlı cicimli muhabbet ediceksen başka forumlara takıl, adam gibi sordun cevap veriyoruz, bilmiyorsan aç oku, bugün tüm gazetelerde bunun haberi vardı.

sen başlattın. adam gibi sordum dalga geçer gibi cevap verdin.

milyarlık işi kafana göre göre vermek uygun, ihaleye yerli firma şartı koymak rekabete aykırı öyle mi? hadi adam gibi cevap ver bana.

eskisehir' Alıntı:
share_' Alıntı:

milyarlık işi kafana göre göre vermek uygun, ihaleye yerli firma şartı koymak rekabete aykırı öyle mi? hadi adam gibi cevap ver bana.

verdiğim cevaplarda bir gariplik yok, işin özü,foruma üye olalı 1 ayın olmamış, attığın çoğu mesaj siyasi başlıklarda.forumdan bikaç defa atılmış hazımsızlardan olduğun açık.kendine iyi bak.

share_' Alıntı:
eskisehir' Alıntı:
share_' Alıntı:

verdiğim cevaplarda bir gariplik yok, işin özü,foruma üye olalı 1 ayın olmamış, attığın çoğu mesaj siyasi başlıklarda.forumdan bikaç defa atılmış hazımsızlardan olduğun açık.kendine iyi bak.

keşke saldırmak yerine cevap verebilsen. kimin hazımsız olduğu ortada. uzatmıycam çünkü değmezsin.

düzeltme: dayanamadım. senden sonra merak edip baktım mesajlarıma gerçekten söylediğin gibi mi diye. yazdığım son 10 konu bu.

Fatih Projesi'nde ihale şoku! Eğitim
Antalya'da Formatörlük Uzatılmayacak Eğitim
4+4+4 ün maddeler ve içyüzü Eğitim
Bayan Vekil Sordu... Eğitim
EĞİTİMCİYE BU YAPILAMAZ Eğitim
Seçmeli Kuran ı Kerim Dersleri geliyor!... Eğitim
657 değişiyor Meslek
Var mı böyle bir uygulama ya! Meslek
evrim teorisi Genel
Öğrencileri Her Şeyi Biliyor! AFİŞ Eğitim

bunlarda senin yazdığın son 10 konu

Fatih Projesi'nde ihale şoku! Gönderilme zamanı: 30 Mar 2012, 18:43 Eğitim
en eski xp kurulum dosyası lazım acil Gönderilme zamanı: 29 Mar 2012, 17:44 Bilgisayar
EĞİTİMCİYE BU YAPILAMAZ Gönderilme zamanı: 29 Mar 2012, 13:21 Eğitim
Kesk'in payına yine biber gazı,cop düştü.. Gönderilme zamanı: 28 Mar 2012, 22:54 Gündem
Avea 444 aramaları ücretsiz... Gönderilme zamanı: 28 Mar 2012, 20:43 Genel
Re: bimcell Gönderilme zamanı: 28 Mar 2012, 18:21 Genel
aynı bilgisayarda iki işletim sistemi Gönderilme zamanı: 28 Mar 2012, 13:22 Bilgisayar
araç yakıtı Gönderilme zamanı: 27 Mar 2012, 22:17 Genel
BİMER işleyiş prosedürü Gönderilme zamanı: 27 Mar 2012, 21:28 Genel
Erdoğan’ın El Hareketi Gönderilme zamanı: 27 Mar 2012, 21:00 Siyaset

çuvaldızı önce kendine batıracaksın. bir öğretmen eğitim hakkında konuşamayacak mı? devletin ihale sistemini kaldırıp kafasına göre istediği firmaya milyarlık işlerini vermesini eleştirmek mi? sanki cevap verebiliyormuşsun gibi soru soruyorum ya bende. neyse.

share_' Alıntı:

bir Amerikan firması olan General Mobile'ın Fatih Projesi'nin tabletlerini ihalesiz almasına kesin gözüyle bakılıyor.

zaten bilgisayar dersini kaldırıp fatih projesini yapmalarının ne kadar mantıksız olduğunu söylemiştik. işte çıktı neden yapıldığı. acaba hangi türkün cebine rant olarak kaç milyon dolar girecek?

ve işin diğer bir tarafı bu forumdan kaç kişi kendisini ilgilendiren bu olaya tepki verecek kaç kişi banane ben maaşıma bakarım diyecek?

ekleme: hocam şimdi gelip derler ne yapmaya çalışıyorsun, niye böyle bir başlık açtın diye. hazırlıklı ol.

Olsun ya nolcak yerli otomobili de güney koreye siz yapın diyen amerikalıyada yerli tablet yap diyebilir. Dünya vatandaşıyız sonuçda. Neleri kimlere sattık, nolcak 20 milyonluk ihaleden.

*cem62*' Alıntı:
nht268' Alıntı:
Olsun ya nolcak yerli otomobili de güney koreye siz yapın diyen amerikalıyada yerli tablet yap diyebilir. Dünya vatandaşıyız sonuçda. Neleri kimlere sattık, nolcak 20 milyonluk ihaleden.

9 milyar liralık Fatih Projesi, Kamu İhale Kanunu dışına alındı.

http://www.haberbiz.com/en_buyuk_ihale_ ... -3808.html

Düzeltelim ozaman 9 milyar liracık, 900 milyar lira bile olsa yetmez %48imizi uyandırmaya!

Daha neler göreceksiniz. Bir de bunları başka maddelerin arkasına saklıyorlar ki görülmesin.

dioden' Alıntı:
Sahiplerinin Türk olması şirketin Türk şirketi olduğu anlamına gelmez.
:+1:
ABD de yatırım yapıp Türkiye'den para kazanıyorsa benim için yabancı firmadır. Hatta yabancılar bir adım öndedir.

emoral023' Alıntı:
dioden' Alıntı:
Sahiplerinin Türk olması şirketin Türk şirketi olduğu anlamına gelmez.
:+1:
ABD de yatırım yapıp Türkiye'den para kazanıyorsa benim için yabancı firmadır. Hatta yabancılar bir adım öndedir.

yöneticisinin kim olduğu önemli değil...VERGİSİNİ kime veriyor amerikaya..olay bitmiştir...Türkiye nin çıkarı ne hçbirşey...coca colanın CEOSU da Türk...amam merikan malı...

Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi

Fırsat düşkünlerine gün doğduğu belli
projenin saçmalığı açılımının yazılmasında vardı.
Kimin fırsatlarının artırılacağı neyin teknolojisi iyileştirileceği gün geçtikçe daha da belirginleşiyor.
vatandaş kendine çekilen hareketi asla unutmaz. yakın tarihimiz bunun örnekleri ile dolu.
halkta birgün bi hareket çeker elbet...

boşverin arkadaşlar. bakın 12 eylül yargılanıyormuş. böyle kimsenin(!) itibar etmeyeceği haberleri yayınlamayın lütfen.

*cem62*' Alıntı:
nht268' Alıntı:

9 milyar liralık Fatih Projesi, Kamu İhale Kanunu dışına alındı.

http://www.haberbiz.com/en_buyuk_ihale_ ... -3808.html

Daha biz çookkk görecez ve diyecek "Hayaldi gerçek oldu" diye... Dünyanın hangi ülkesinde devlet tarafından alınan birürün ihalesiz alınabiliyor.? bu olayı normal karşılayan arkadaşlara soruyorum özellikle.

tabletler zaten ihale ile alınmadı. açın fatih projesinin web sayfasını bakın tabletler DMO üzerinden alındı. Bundan sonraki süreçte de zaten yerli tablet ile ilgili çalışma var.

en önemli nokta bence gözden kaçıyor oda ihale olmasa eğer bu 9 milyar olur 900 milyar kim hesabını tutacak adama acık cek veriyon daha öncede oy psulalarında görmüştük bunu akp nin devletin malı deniz yemeyen domuz taktiği tabanıda artık yiyen bizim domuz diye sevinir

share_' Alıntı:

General mobile çinden getirip sadece montaj ve paket yapıyor, yani paramız her durumda dışarı gidecek. Dandik tabletleri dağıtacaklar, götüren götürecek. Bakanlığı tebrik edecek bir durum göremiyorum.

Geri