Fatih Projesi'nde hüsran / Abdülkerim Bedir

Kodla Büyü
cexen' Alıntı:
anlaşılan o ki fatih projesi kocaman bir çığ oldu. Şimdi de önüne geleni silip süpürüyor. En başta da Bilişim Öğretmenlerinin canı yanacak gibi.

Olaya şu noktadan bakmak lazım. Bizim eğitim sistemimizin bugünkü sorunu teknolojik yetersizlik miydi? Eğer bu sorunun cevabı hayır ise neden bu projeye bu kadar yatırım yapıldı. Sorunun cevabı evet ise fatih projesi neden bu soruna çözüm olamadı.

Bilişim öğretmenlerinin %90 dan fazlası birçok sorunu çözebilecek yeterliktetir kanımca. Ancak 15 pc lik bir sınıfa kimse 30 öğrenci(hatta daha fazla) sokup bilgisayar dersi işliyorum demesin lütfen. Hepimiz bunun olamayacağını biliyoruz. hayatımda işlediğim en verimli bilgisayar dersleri 15 kişilik sınıfların olduğu bir kurumdaydı. Naçizane benim fikirlerim bunlardır.
hocamın yazdıklarına birşey ekleyeceğim. Hani ilerde birgün başarılı olursa bonuslar hükümete gidecek. Sorunlar arttıkça, proje başarısız olunca tek sorumlu BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ branşı olarak gösterilecek.

Tüm yorumlara bakılacak olursa Fatih Projesi Eğitimin tüm alanında olduğu gibi burada da ön çalışma yapılmadan farklı amaçlar uğruna yapılmış bir projedir. Tabletler kesinlikle bir teknoloji çöplüğü oluşturmakta ve derhal bundan vazgeçilmelidir. Etkileşimli tahtaların eğitime katkısı büyük ve bence gayet başarılı daha etkin bir şekilde kullanılması için adımlar atılmalı bence....
Sonuç olarak bu kadar uzman kişinin tablet ve etkileşimle tahtalar için görüşleri ortak olmasına rağmen (tabiki istisnalar kaideyi bozmaz) neden tabletlerden vazgeçilip etkileşimli tahtalara ağırlık verilmiyor hayret...

Poll' Alıntı:
Tüm yorumlara bakılacak olursa Fatih Projesi Eğitimin tüm alanında olduğu gibi burada da ön çalışma yapılmadan farklı amaçlar uğruna yapılmış bir projedir. Tabletler kesinlikle bir teknoloji çöplüğü oluşturmakta ve derhal bundan vazgeçilmelidir. Etkileşimli tahtaların eğitime katkısı büyük ve bence gayet başarılı daha etkin bir şekilde kullanılması için adımlar atılmalı bence....
Sonuç olarak bu kadar uzman kişinin tablet ve etkileşimle tahtalar için görüşleri ortak olmasına rağmen (tabiki istisnalar kaideyi bozmaz) neden tabletlerden vazgeçilip etkileşimli tahtalara ağırlık verilmiyor hayret...

Ömer DİNÇER'inde dediği gibi eğer burada konuşulanlar yapılırsa hükümet bilişim öğretmeni atama zorunda kalır.Milli eğitimde devlet politikası diye bir şey yok çoğu alanda,bakanların politikaları var.

Yorumsuz...

Ekli dosyalar

• tablet.JPG
    tablet.JPG
    31.2 KB · Görüntüleme: 354
bu yazı Fatih projesiyle alakalı yapılmış en detaylı ve kapsamlı araştırma bence.ayrıca bilişim teknolojileri öğretmeni olarak yazıyı kimin yazdığından ziyade yazılanların gerçekle ne kadar örtüştüğüne baksak daha sağlıklı olur.kendi açımdan akıllı tahtalarla ilgili kısmı (okulda görevli BTR nin kabiliyetiyle alakalı olduğu için) dışında bu yazılanların tamamına katılıyorum.

omd' Alıntı:
pis paralelciler her iyi şeye karşı bunlar.

neye karşıymışlar bu projeyi ben sırtlıyorum ben benim param benim vergim üç beş hırsıza yedirmem alıp kullanacağım tabiki teknolojiden olabildiğince kullanmak hakkımdır . lakın proje seçim malzemesi ve üç beş garibanı kandırmak olduğu için güvenimi yitirdiler ..

camlıca' Alıntı:
omd' Alıntı:
pis paralelciler her iyi şeye karşı bunlar.

neye karşıymışlar bu projeyi ben sırtlıyorum ben benim param benim vergim üç beş hırsıza yedirmem alıp kullanacağım tabiki teknolojiden olabildiğince kullanmak hakkımdır . lakın proje seçim malzemesi ve üç beş garibanı kandırmak olduğu için güvenimi yitirdiler ..

ironi ettiydim :roll:

ET'ler ile ilgili şimdiye dek öğretmenlerden bir tane bile olumsuz görüş almadım.
ET'lere dil uzatmak kesinlikle maksatlı olmuş.
Bağcıyı dövmek istiyorlar.
AKSİYON dergisi tablete yoğunlaşsın.
Ordan çok ekmek çıkar ona...
Tabletlerle ilgili görüşümüz ortak sayılır.
Tablet, eğer biz mucize olmazsa israftan başka birşey olarak gözükmüyor.

erencan' Alıntı:
bırakın şu feto basını,paralel üçgen muhabbetini sıktı artık
önemli olan söylenenlerin ne kadarı doğru , sorumlusu kim ve en önemlisi çözüm ne olabilir?
bunun üzerinde konuşanlar ne güzel wifi den bahsediyor şöyle yapılabilir , tablet iptal olsun tahtalar devam etsin diyenler var

ne güzel işte

milletçe artık söylenene değil söyleyene bakar ve laf atar olduk ne saçma arkadaş
senin kötü bildiğin biri doğru şeyler söyleyemez mi yada tam tersi "aşık" olduğun kişi yada kişiler yanlış yapamaz mı?

senin sorununu gündeme getiren medyaya azcık saygı . havuzda böyle gerçekleri okuyumazsınız.

endorfinnn' Alıntı:
ET'ler ile ilgili şimdiye dek öğretmenlerden bir tane bile olumsuz görüş almadım.
ET'lere dil uzatmak kesinlikle maksatlı olmuş.
Bağcıyı dövmek istiyorlar.
AKSİYON dergisi tablete yoğunlaşsın.
Ordan çok ekmek çıkar ona...
Tabletlerle ilgili görüşümüz ortak sayılır.
Tablet, eğer biz mucize olmazsa israftan başka birşey olarak gözükmüyor.

+

tabletler gerekliydi, şuan büyük bir açığı kapattı diyecek bir aklı evvel çıkmaz sanırım.

Bu konuyu açan basın acaba neden yazılanlara herhangi bir cevap vermiyor. Ortaya birşey atmış kenara çekilmiş :|

Seredar' Alıntı:
Tabletler gerekliydi.Bilgisayarı olmayan çocukların kartonlara klavye çizip 10 parmak çalıştığı ülkemde, büyük bir açık kapatmaya aday.
Gönül ister ki devlet her öğrenciye laptop versin.

Çok yapıcı bir eleştirici olmuş .
Hocam herkes bu tabletlerle ne yapacağını merak ediyor demek 10 parmak klavye öğrenmek için kullanılacak...
700 tl maliyete laptop olmasada netbook verilebilirdi.
Ya da tablet olarak 599 tl ye Ipad mini daha kaliteli bir ürün gibi görünüyor... (bunlar toptan fiyat değil tabii)

Ama illa yapıcı bir kullanım örneği gerekliyse forumda bir ltorent linki vardı. Hala çalışıyorsa...
http://www.bilgisayarbilisim.net/ansiklopedi-f57/sizin-de-bir-kutuphaneniz-neden-olmasin-t131417.html

yaz tatilinde okuma yapmaları için öğrencilere bir kaç kitap önerebilirsiniz...

Seredar' Alıntı:
Tabletler gerekliydi.
Bu cümleden sonra nesi gerekliydi,ya da nasıl bir açığı kapattı diye şöyle ikna edici birkaç cümle bekliyoruz.

Hükümet,devlet güzellemesi yapmadan, çar çur edilmiş bir projeyi geçmişle kıyaslamadan,hamasetsiz lütfen!!!

Karanlıkta kalanlara gün doğuncaya kadar en az bir ampul gerekli....
Ama ampul var diye de inadına karanlıkta oturmaya gerek yok

Eşek sidiğindeki saman çöpüne binmiş sinek, kendini kaptan-ı derya sanırmış...

Etkileşimli tahta ve tablet bence güzel fikir. Notebook olsa daha iyi olurdu ama onun taşıma sıkıntısı var. Tablet taşınabilir bir cihaz. Buradaki tek sıkıntı bence içerik ve uygulama yetersizliği. Hükümet herşeyi hazırladı fakat içerik zamanla oluşur , kervan yolda düzülür mantığıyla hareket etti. Bu projeyi çok yavan gösterdi. Öğretmenlerin kaliteli içerik üretmesi kolay değil. Bir çoğu kaliteli sunu hazırlayabilir ama tablet ve etkileşimli tahtanın avantajlarını kullanabilecek bir içerik, uyulama üretmek profesyonellik ister. Bu bilgi, beceri bilgisayar öğretmenlerinin bile çoğunda yok. Tablete uygulama yazmak öğretmenin işi değil zaten. Fatih projesine uygulama geliştirenlere Tübitak bazı destekler vermişti. Onlar hayata geçti mi, nasıl sonuçlar çıktı bilmiyorum. Kısacası kaliteli içerikler, uygulamalar üretilirse yapılan harcamalara değer bence. Bu yapılmazsa tabletler oyuncak, akıllı tahtalar ise projeksiyon makineleri niyetine kullanılmaya devam eder.

Seredar,topu taça atmaya gerek yok,cevap bekliyoruz? Hangi açığı kapattı, hangi derde derman oldu?

Ha, evet,bu tabletlerin üreticileri olan ülkelerin akıllarına okullara tablet döşemek gelmedi öyle mi? Garibanlar karton üzerindelerdi değil mi?

zulfikar1985' Alıntı:
togius' Alıntı:
Akıllı tahtalar kullanımı kolay makineler. Kablo vs. derdi yok ancak büyükşehirlerde merkezdeki pekçok okulda tahtaların usb leri kırılmış durumda bunu ben değil vestel yetkili servisi il sorumlusu bizzat söyledi. Fen liselerinde bile çocuklar tahtaları hem usblerini kırmışlar hem kilitlerini. Gerisini siz düşünün. Hocalarım teknolojiye yatırım başarıyı arttırı ama yavan bir teknoloji çöpten başka birşey değildir. Diyeceksiniz ki öğrencilerin ahlaki seviyesini arttırmak lazım diye peki tamam ama Avrupa da adam bunu nasıl başarıyor? Evvela oradaki öğrenci yaptığının bir karşılığı olduğunu biliyor. Zarar verirsem misliyle bana döner diyebiliyor. Dönüyorda. Özgürlükler ülkesi olmuşuz. Öğrenciler okullarda diledikleri gibi at koşturabiliyorlar. Evvela 12 yıllık zorunlu eğitim zırvasından kurtulmalıydık. Bu ne ya hadi ilk 5 seneye ham fikirimde zaten biz zorladıkça ha 12. sınıftaki ha 5. sınıftaki aynı kafada oluyor. Dolayısıyla okulda durmalarını bir lütuf sanıyorlar. İnanın eğitim 5 ten sonra zorunlu olmasa zaten 12. sınıfa kadar elenecek elenir zaten okumak isteyende okulda olur. Yoksa biz bu çocuklara bırakın tableti chip taksak nafile. Başarılı olan zaten başarıyor. Yoksa devletimizin paraları yok yere gidiyor.
Değerli hocam, yazdıklarınıza katılmakla birlikte biraz daha açayım istedim... Eğitim bilimlerinde benim sevdiğim teorilerden bir tanesi ki belkide en sevdiğim, Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi teorisidir. Bu teori temelinde bu Fatih Projesi'ne gelene kadar bir çok şeyin yapılması gerektiğini yazacakken aşağıdaki piramide nette rastladım. Piramidin tabanında bizim MEB'in Fatih Proje'sini gördüğünü düşünüyorum... :lol: :scared:
maslow-un-ihtiyaclar-hiyerarsisi-teorisi_498577.jpg

İşin esprisini bir yana bırakıp teorinin orjinalinde temelde fizyolojik ihtiyaçlar olduğunu düşünürsek, neden eğitimde bir türlü istenilenin başarılamadığınıda anlarız.
Sınıflar akıllandıktan sonra olanlar;
-- Şehir merkezlerinde bile her sınıf 34-40 arası mevcutlara kavuştu...
-- Laboratuvarlar bir bir sınıfa dönüştürülmeye başlandı...
-- Ortalama 500 kişi için planlanmış, lavaboları v.s. buna göre tasarlanmış tip binalarda 700 küsür kişi öğrenim görmeye başladı...
Haydi öğrencilerin kendi yaşamlarından kaynaklanan temel ihtiyaç eksikliklerini bir kenara bıraktım. Toplu yaşam ortamı olan okullardaki fizyolojik ihtiyaçlar kısıtlanmaya başlanıldı.
Zannımca bizim durumu sadece bir söz özetler... "Ayranı yok içmeye taht-ı revanla gider s......."
NOT: Başka bir başlıktaki mesajımdan alıntıdır. Doğruları yazarız, bazen hükümet yandaşı, bazen hükümet düşmanı oluruz... Bilmezlerki HAK'tan yanayız...

Seredar' Alıntı:
suvari58' Alıntı:
Seredar,topu taça atmaya gerek yok,cevap bekliyoruz? Hangi açığı kapattı, hangi derde derman oldu?
Ne tacı. Şartlandığın cevapları beklerken okuduğunu anlamıyorsun heralde.Bak büyük yazayım.Daha da anlamıyorsan git biraz okuduğumuzu anladıkmı cevap verelim etkinliği yap öyle gel. :wink:

Bilgisayarı olmayan çocukların kartonlara klavye çizip 10 parmak çalıştığı ülkemde, büyük bir açık kapatmaya aday.

O büyük açığın ne olduğunu açıklamanızı merakla bekliyoruz :)

Seredar, benim yazdığımada bir cevap yazıversene değerli hocam...
zulfikar1985' Alıntı:
-- Şehir merkezlerinde bile her sınıf 30 dan 34-40 arası mevcutlara kavuştu...
-- Ortalama 500 kişi için planlanmış, lavaboları v.s. buna göre tasarlanmış tip binalarda 700 küsür kişi öğrenim görmeye başladı...
Haydi öğrencilerin kendi yaşamlarından kaynaklanan temel ihtiyaç eksikliklerini bir kenara bıraktım. Toplu yaşam ortamı olan okullardaki fizyolojik ihtiyaçlar kısıtlanmaya başlanıldı.
Zannımca bizim durumu sadece bir söz özetler... "Ayranı yok içmeye taht-ı revanla gider s......."

Seredar' Alıntı:
afsinbey' Alıntı:
Seredar' Alıntı:
suvari58' Alıntı:
Ne tacı. Şartlandığın cevapları beklerken okuduğunu anlamıyorsun heralde.Bak büyük yazayım.Daha da anlamıyorsan git biraz okuduğumuzu anladıkmı cevap verelim etkinliği yap öyle gel. :wink:

Bilgisayarı olmayan çocukların kartonlara klavye çizip 10 parmak çalıştığı ülkemde, büyük bir açık kapatmaya aday.

O büyük açığın ne olduğunu açıklamanızı merakla bekliyoruz :)
Anlamayacağın işlere kafanı yorma boş ver :sleep:

En azından kıvırmayı biliyosun bak, o iyi :)

Seredar' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
Seredar, benim yazdığımada bir cevap yazıversene değerli hocam...
zulfikar1985' Alıntı:
-- Şehir merkezlerinde bile her sınıf 30 dan 34-40 arası mevcutlara kavuştu...
Tüm bu dediklerin sırf tablet dağıtıldı diye mi oldu :?: .Evet diyorsan hiç boşuna beni uğraştıma.Hayır tablet le alakası yok diyorsan başka bir konu aç orada yaz.Millet samimiyetine inanırsa cevap yazar.
Ha özür dilerim senin sadece yanlı olarak savunma yaptığını unutmuşum. Ama yinede yazayım... Mesele tablet veya etkileşimli tahta değil öncelik meselesi... Çocuğun okula aç geliyor, sen tablet olunca açlık kalmaz öğrenir diyorsun. Çocuğun sınıflardaki kalabalıktan soluyacak havası yok,sen tablet çözer bu işi diyorsun... Yok hala da anlamıyorsan, sen bu eğitim işinden anlamıyorsun...

Seredar' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
Ha özür dilerim senin sadece yanlı olarak savunma yaptığını unutmuşum. Ama yinede yazayım... Mesele tablet veya etkileşimli tahta değil öncelik meselesi... Çocuğun okula aç geliyor, sen tablet olunca açlık kalmaz öğrenir diyorsun. Çocuğun sınıflardaki kalabalıktan soluyacak havası yok,sen tablet çözer bu işi diyorsun... Yok hala da anlamıyorsan, sen bu eğitim işinden anlamıyorsun...
Bi daha olmasın.Çevrende aç çocuk varsa hemen sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına git onlar bu yardım işini iyi yapıyor.
Arada bi sınıfı havalandırırsan , eldeki şartlara göre verimi arttırmış olursun.Onu da yapamam diyorsan öğrencilerden günlük sınıf nöbetçisi ayarla, belirli aralıklarla sınıfı havalandırsınlar.
Lise öğrencisi falanmısın yoksa? Bileyimde meslektaşım varmış gibi yazmayayım. Demogoji yapma gerçeklerle gel... Daha az önce 10 parmak olayı sadece bir örnekti diye cevap yazdın bir başkasına şimdi benim örneklerim üzerinden cevap bulamayınca demogoji yapıyorsun. Fizyolojik ihtiyaçların karşılanmasından bahsediyoruz. Münferit olaylardan değil... Anlayamıyorsan bkz. : Gelişim, Öğrenme ve Öğretim - Nuray SENEMOĞLU...

Büyük ülkeler adımlarını sağlam atıyor,fayda-maliyet analizi yapıyor. Oy uğruna milletin parasını feda etmiyor. İdrak yolları tıkanmasına iyi gelecek bir anekdot aktarayım. Dergideki yazıdan bir paragraf:

"Türkiye’nin hedeflediği gibi her öğrenciye bir tablet uygulamasını gerçekleştirmiş bir örnek ülke yok.” Bu sebeple projenin başarısını ve muhtemel sonuçlarını analiz edecek bilimsel veriler mevcut değil. Amerika Birleşik Devletleri, Portekiz, Peru ve Uruguay’da uygulanan diğer büyük ölçekli dizüstü bilgisayar ve tablet programlarından, İngiltere’nin on yılı aşkın etkileşimli tahta kullanımı deneyimlerinden ise pek çok ders çıkarmak mümkün. Örneğin, ABD’nin Teksas eyaletindeki dizüstü bilgisayar projesinde okuma ve matematik başarısının arttığı gözlenmiş. Portekiz’deki ‘Macellan’ projesi ‘fazlasıyla teknoloji ve erişim odaklı olduğu, pedagojiye ve çocuklarda dijital okuryazarlık becerilerinin gelişimine gereken önem verilmediği gerekçesiyle’ eleştirilmekte. Uruguay’daki ‘Plan Ceibal’ projesine dair değerlendirmeler, öğretmenler arası işbirliğine zaman ayrılmadığını ortaya koymakta.

Görüldüğü gibi birçok gelişmiş ülke temkinli yaklaşıyor. Hesabını kitabını yapıyor. Derdi gerçektende eğitim bu ülkelerin.
Diğer mevzuya gelince;
52 ilde pilot çalışma yapılacak dendi, pilot çalışma bitmeden(2011 seçimi yaklaştığı için), veriler, geri dönütler alınmadan dağıtım yapıldı. Bakın eğiitmle uğraşıyoruz. Basit bir mevzu değil bu.Belki, bu pilot çalışmalar 3-4 sene yapılması gerekiyordu.Gelen veriler üniversiteler gözüyle değerlendirilip ondan sonra revize edilmesi gereken yerler edilir, yada hepten vazgeçilirdi. Ama siyasi irade olacak dedi, seçim var dedi.Dağıttı.Gariban vatandaşta matah birşeymiş gibi atladı.
Derdini kim çekiyor?
Bu forumda ve diğer mekanlardaki BTR'ciler. Yüzlerce başlık var,dert-tasa yüklü.Bunların tek sebebi düşünülmeden atılan adımlar. Tabletler öğrenciler elinde oyuncak oldu.Alıp satanmı dersin,derste internette fink atan mı dersin,amacı dışında kullanan mı dersin.
Sen kime ne anlatıyorsun Seredar.
Bırak şimdi ucuz hamaset laflarını gerçekler ortada. Ne fikri ne de ameli bir alt yapısı var bu projenin. Bak sana biraz sayı vereyim idrak yolların biraz daha açılsın. Bu veriler MEB'ten,uydurma değil:

Okullara 18 milyon yerine 730 bin tablet dağıtılabildi.
2015 bütçesinden 4,3 milyar ayrılan projede, yazılım ve donanım altyapısı yüzde 6’da kaldı.
Toplam gerçekleşme oranıysa yüzde 10.
Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projenin 1,5 milyar liraya mal olacağını açıklamıştı.
Hesap burada da şaştı. Şimdiye kadarki maliyet 8 milyarı buldu.

MEB’in son verilerine göre, 55 bin 224 okuldan sadece 3 bin 362’sinde (yüzde 6,08) donanım ve yazılım altyapısı nihayete erebildi.
3 bin 657’sine (yüzde 6,62) doküman kamera ve çok fonksiyonlu yazıcı dağıtılabildi.
Yine okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki tüm okullardaki 620 bin dersliğe etkileşimli tahta temin edilecekti.
Bu da 84 bin 921 derslikte pratiğe dönüşebildi.
Akıllı tahta ihalesine 23 Kasım 2011’de çıkıldı. 2013’ün sonuna dek iş bitecekti. 2015’teyiz, hedefe henüz varılamadı.

suvari58' Alıntı:
Büyük ülkeler adımlarını sağlam atıyor,fayda-maliyet analizi yapıyor. Oy uğruna milletin parasını feda etmiyor. İdrak yolları tıkanmasına iyi gelecek bir anekdot aktarayım. Dergideki yazıdan bir paragraf:

"Türkiye’nin hedeflediği gibi her öğrenciye bir tablet uygulamasını gerçekleştirmiş bir örnek ülke yok.” Bu sebeple projenin başarısını ve muhtemel sonuçlarını analiz edecek bilimsel veriler mevcut değil. Amerika Birleşik Devletleri, Portekiz, Peru ve Uruguay’da uygulanan diğer büyük ölçekli dizüstü bilgisayar ve tablet programlarından, İngiltere’nin on yılı aşkın etkileşimli tahta kullanımı deneyimlerinden ise pek çok ders çıkarmak mümkün. Örneğin, ABD’nin Teksas eyaletindeki dizüstü bilgisayar projesinde okuma ve matematik başarısının arttığı gözlenmiş. Portekiz’deki ‘Macellan’ projesi ‘fazlasıyla teknoloji ve erişim odaklı olduğu, pedagojiye ve çocuklarda dijital okuryazarlık becerilerinin gelişimine gereken önem verilmediği gerekçesiyle’ eleştirilmekte. Uruguay’daki ‘Plan Ceibal’ projesine dair değerlendirmeler, öğretmenler arası işbirliğine zaman ayrılmadığını ortaya koymakta.

Görüldüğü gibi birçok gelişmiş ülke temkinli yaklaşıyor. Hesabını kitabını yapıyor. Derdi gerçektende eğitim bu ülkelerin.
Diğer mevzuya gelince;
52 ilde pilot çalışma yapılacak dendi, pilot çalışma bitmeden(2011 seçimi yaklaştığı için), veriler, geri dönütler alınmadan dağıtım yapıldı. Bakın eğiitmle uğraşıyoruz. Basit bir mevzu değil bu.Belki, bu pilot çalışmalar 3-4 sene yapılması gerekiyordu.Gelen veriler üniversiteler gözüyle değerlendirilip ondan sonra revize edilmesi gereken yerler edilir, yada hepten vazgeçilirdi. Ama siyasi irade olacak dedi, seçim var dedi.Dağıttı.Gariban vatandaşta matah birşeymiş gibi atladı.
Derdini kim çekiyor?
Bu forumda ve diğer mekanlardaki BTR'ciler. Yüzlerce başlık var,dert-tasa yüklü.Bunların tek sebebi düşünülmeden atılan adımlar. Tabletler öğrenciler elinde oyuncak oldu.Alıp satanmı dersin,derste internette fink atan mı dersin,amacı dışında kullanan mı dersin.
Sen kime ne anlatıyorsun Seredar.
Bırak şimdi ucuz hamaset laflarını gerçekler ortada. Ne fikri ne de ameli bir alt yapısı var bu projenin. Bak sana biraz sayı vereyim idrak yollarını açılsın. Bu veriler MEB'ten,uydurma değil:

Okullara 18 milyon yerine 730 bin tablet dağıtılabildi.
2015 bütçesinden 4,3 milyar ayrılan projede, yazılım ve donanım altyapısı yüzde 6’da kaldı.
Toplam gerçekleşme oranıysa yüzde 10.
Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projenin 1,5 milyar liraya mal olacağını açıklamıştı.
Hesap burada da şaştı. Şimdiye kadarki maliyet 8 milyarı buldu.

MEB’in son verilerine göre, 55 bin 224 okuldan sadece 3 bin 362’sinde (yüzde 6,08) donanım ve yazılım altyapısı nihayete erebildi.
3 bin 657’sine (yüzde 6,62) doküman kamera ve çok fonksiyonlu yazıcı dağıtılabildi.
Yine okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki tüm okullardaki 620 bin dersliğe etkileşimli tahta temin edilecekti.
Bu da 84 bin 921 derslikte pratiğe dönüşebildi.
Akıllı tahta ihalesine 23 Kasım 2011’de çıkıldı. 2013’ün sonuna dek iş bitecekti. 2015’teyiz, hedefe henüz varılamadı.
Hocam, asıl soru şu olmalı? Malum dergi ve kardeşleri olan basın... Bu projenin başlangıcında "Türkiye’nin hedeflediği gibi her öğrenciye bir tablet uygulamasını gerçekleştirmiş bir örnek ülke yok" durumunu bilmiyorlarmıydı? Sormazlar mı? Bu kadar kaynak daha faydalı şekilde kullanıabilecekken siz bunu bildiğiniz halde 4 yıldır susuyorsunuz? Boşa suçluyorlar hüsran diye... Evet hüsran fakat bu hüsranın bir ortağıda proje sürecinde başarısız olacak kısımları bildikleri halde susanlardır bunuda ayrıca belirtmek lazım...

Seredar' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
Lise öğrencisi falanmısın yoksa? Bileyimde meslektaşım varmış gibi yazmayayım. Demogoji yapma gerçeklerle gel... Daha az önce 10 parmak olayı sadece bir örnekti diye cevap yazdın bir başkasına şimdi benim örneklerim üzerinden cevap bulamayınca demogoji yapıyorsun. Fizyolojik ihtiyaçların karşılanmasından bahsediyoruz. Münferit olaylardan değil... Anlayamıyorsan bkz. : Gelişim, Öğrenme ve Öğretim - Nuray SENEMOĞLU...

O arkadaş benim mesajımda ne demek istediğimi anlamamıştı.Ben de örnek vererek anlattım.Sen de sudan sebepler yazmışsın.Bunlara rağmen ne yapılabilir bunları yazdım.O yazdığınız mesajıöğretmen olmayan biri yazsa bişey demem,tutup da bi öğretmen bana böyle bi yazı yazarsa bende ona cevap yazarım kimse kusura bakmasın.

Milyonlarca birbirinden farklı öğrenciyi ilgilendiren tüm Gelişim, Öğrenme ve Öğretim konularını tek bir kitabı okuyunca öğrenmiş mi olacağım.
Senin ki örnek? Benim ki fizyolojik ihtiyaca sudan sebep?Ayrıca bir kitap mevzu bile çok komik... Piyasadaki kitapların hepsinin isimlerini yazamayacağım için aklıma ilk geleni yazmıştım... Bu bağlamda yok hocam yok sen cidden anlamak istemiyorsun yazmak boşuna... Haydi kal sağlıcakla...

Geri