Fatih Projesi TRT GAP'ta anlatılacak, Sorularımızı Soralım!!

Kodla Büyü

teacherafo

Aktif Üye
Fatih Projesi ile ilgili haber yapılacakmış sorular için e-mail ve telefon vermişler Formatörlük projenin neresinde kadro durumu varmı bilişim derserinin saatini azaltarak fatih projesinin başarıya ulaşması mümkün mü???vb. e-mail ve soru bombardımanına tutalım arkadaşlar. lütfen biraz daha bu konuda titiz davranalım bu konu bizim dersimiz dolayısıyla geleceğimiz için çook önemli. Formatörlük kadrosuz,bugün var yarın yok.Ders saatimiz iyice azaltıldı zaten lütfen GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM
http://egitek.meb.gov.tr/duyurular/duyuruayrinti.asp?ID=8449

Ekli dosyalar

• fatih2011.jpg
    fatih2011.jpg
    221.8 KB · Görüntüleme: 2,184
Re: Fatih Projesi TRT GAP ta anlatılacak sorularımızı Soralım

Gelceğimiz için bir faydası olmaz mı?Arkadaşlar hiç yorum yok

Biraz önce Başbakan Denizlide Okullara bilmem kaç bin tane bilgisayar aldık dedi evet alındı lablar kuruldu. Ama komik tarafı Lablardan sorumlu bilgisayar öğretmenleri Türkiyenin her yerinde mağdur durumda. Bu Fatih projesinde bizlere yer yok galiba mağdur ettiklerine göre.

Tüm arkadaşlarımıza merhaba.

İnsanlara ulaşmak lüzumu doğduğunda Forum ve İnternet Medyası genelindeki izlenimlerimiz,
Sorunlarımızın SADECE MESAİ, SADECE ÜCRET ya da SADECE FORMATÖRLÜK gibi algılanıyor olması.
Lütfen isteklerimizin tümünü tek tek anlaşılır bir şekilde dile getirip:

"O olmayacaksa bari bu olsun"
"Formatörlük kadrolu olsun ya da şöyle olsun"
gibi teslimiyetçi bir anlayışı, emrindekilerden bihaber bir Bakanlığın eline koz olarak vermeyelim! Şu ana kadar yapılan tüm haksız uygulamalar, kanaatkar bir anlayışa sahip olmamız ve ses çıkarmadan ilerleyişimizin bir ürünü değil mi?
Meslektaşlarımız sorunlarımızın en önemlilerini iletmek yerine maalesef yer yer teslimiyetçi bir anlayışı da benimseyerek insanlara halihazırda KEYİF SÜRDÜĞÜMÜZÜ HİSSETTİRECEK önemsiz sorunlarla ulaşmaktalar:

* Yetkililere Elektronik ortamda ulaşırken Formatörlük ile başlayıp Ücret ile çıkıyoruz

* Formatörlük Eğitimci kimliğinizi üzerinizden çıkarmanız demek değil midir?
* Eğitim Sistemi içinde Eğitim ile meşgalesi olmayan bir Zümre'yi iyi bir Geleceğin beklediğini kim garanti edebilir?
* Özlük haklarımızın olmadığı bir Öğretmenlik tipi bizler için uygun mudur ?

Maalesef Eğitim Sistemi içerisinde ÖĞRETMEN OLARAK GÖRÜLMEYEN BİR ZÜMRENİN başına her tür çorap örülebilir!

Buraya neden değinmek gereği duyduk?

İnsanlara/yetkililere farklı methodlarla ulaşmaya çalıştığınızda, hedef kitlenizin ve özellikle MEDYANIN neyi seçip ayıklayacağını iyi irdelemek zorundasınız. Ulaşacağınız her durumda "Sabah 9'da okula geliyorlar, buna rağmen hallerinden memnun değiller" gibi gazlı bir sonucu öngörürseniz kısaca biraz paranoya ile yaklaşırsanız üzülmezsiniz. Veli,Öğrenciler ve Okulda siz dinlenmek için bir bardak çay aldığınızda sizi gören Öğretmen arkadaşlarınız dahil okulda nelerle uğraştığınızdan bihaberler.

Gazete Haberlerinde büyük talihsizliktir ki çalışma satlerimiz 9:00-15:00 olarak belirtilmişti ve tüm mesaimizin bu saatler arasında okulda beklemek olarak anlaşıldığını düşünün. Benzer şekilde bu tür Televizyon programları bizim en büyük Reklamımızı yapmak ya da Meramımızı anlatmak için en uygun platformlar olsa da ufacık bir yanlış göze girer hale girecektir. Biz ilgili gazeteye tekzip benzeri bir düzeltme yapmaları yönünde posta gönderdikse de dönülmedi henüz. Lütfen Televizyon Programlarına, Medyanın ülkemizde asli görevini yapmadığı gerçeğiyle ulaşmaya çalışalım.

Bu bağlamda öncelikle,

*Bilgisayar Öğretmenlerinin Ders saatlerinin alınarak yine bu öğretmenlerin Okul içinde Teknik işlere koşulmasıyla ilgili bir soru bombardımanı düşünülebilir.

* Küskünler'i oynayan büyük bir Zümre'ye memnun edici bazı hakları iade edilerek FATİH Projesi ve BT Eğitiminde yararlanılmayacaksa nerede yararlanılacak bu Öğretmenlerden?

* Bu haliyle FATİH Başarıya ulaşabilir mi?

* FATİH'de kullanılacağı öngörülen öğretmenler aylardır çözüm beklerken Bakanlık neden açıklama yapmıyor?

* Hareketimizin Temel dayanağını oluşturan Derssiz bir Bilinç salt Teknoloji çöplüğüyle nasıl oluşturulacak ?

* Okullarda yıllardır Teknolojik imkanlar bulunmasına rağmen Öğretmenlerin Bilgisayar Destekli Eğitim konusuna gösterdikleri olumsuz yaklaşım nasıl köreltilecek de FATİH başarıya ulaşacak?

* Bilişim Eğitimi konusunda okullarda yeterli bir Eğitim olmadan Miniklerin ve Yetişkinlerin günlük hayatta ve okulda bu Teknolojileri verimli kullanabilmeleri mümkün müdür ?

Başka sorular tarafınızdan buraya eklenip, türetilebilir. Yayına katılma imkanı bulan bir arkadaşımız bizlerin ekleyebileceği bu soruları kullanabilir.

Gerisi, tarafsız olması gereken Program ekibinin işi...
Bakanlığı bu yönde sıkıştırarak elde edeceğimiz hakların;yani
Ders saatlerimizin bizlere geri verilmesi NORM sorunu yaşayan arkadaşlarımızın meğduriyetinin giderilmesi ve aynı şekilde Öğretmenlik Sıfatımızın geri iade edilmesi, zaten Formatörlük gibi yanlış bir uygulamanın ve türevlerinin otomatik olarak elegasyonu demek değil midir ?

Düne kadar NORM sorunu yaşanacağını birisi iddia etse sanırım güler geçerdik!
Hani BT Eğitimcileri okulun bel Kemiği idi !

Televizyon Programının hakkımızdaki iyi yönlü değişimlere ön ayak olması temennisiyle.
Saygılarımızla, Bilişimde Gelecek Var ekibi a.

DÜZELTME!
Arkadaşlarımızdan bir uyarı geldi.
Elektronik Posta adresinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meb.gov.tr uzantılı bir Posta adresi verilmiş!
Bu da yayın sırasında gönderilecek olan iletilerin Program Ekibine değil Bakanlık Yetkililerinin insafına bırakılması demek. Yani gönderilen iletiler kesinlikle elenecektir! O halde ilgili telefonlara ulaşılması zarureti doğmaktadır. Telefonla ulaşılması durumunda yayın ekibi tarafından yöneltilecek soruların ne ile ilgili olduğu gibi bir öntespit durumunda yalan beyan verilebilir. Canlı yayına katılım sırasında ise asıl sorunlarımız dile getirilebilir. Bu maddeyi es geçmeyelim.

sugibi' Alıntı:
Tüm arkadaşlarımıza merhaba.

İnsanlara ulaşmak lüzumu doğduğunda Forum ve İnternet Medyası genelindeki izlenimlerimiz,
Sorunlarımızın SADECE MESAİ, SADECE ÜCRET ya da SADECE FORMATÖRLÜK gibi algılanıyor olması.
Meslektaşlarımız sorunlarımızın en önemlilerini iletmek yerine insanlara halihazırda KEYİF SÜRDÜĞÜMÜZÜ HİSSETTİRECEK önemsiz sorunları kullanmaktalar!
* Yetkililere Elektronik ortamda ulaşırken Formatörlük ile başlayıp Ücret ile çıkıyoruz.
* Oysa özlük haklarımızın olmadığı bir Öğretmenlik tipi bizler için uygun olmayacaktır kanaatindeyiz.

Eğitim Sistemi içerisinde ÖĞRETMEN OLARAK GÖRÜLMEYEN BİR ZÜMRENİN başına her tür çorap örülebilir!
Buraya neden değinmek gereği duyduk?

İnsanlara/yetkililere farklı methodlarla ulaşmaya çalıştığınızda, hedef kitlenizin ve özellikle MEDYANIN neyi seçip ayıklayacağını iyi irdelemek zorundasınız. Ulaşacağınız her durumda "Sabah 9'da okula geliyorlar, buna rağmen hallerinden memnun değiller" gibi gazlı bir sonucu öngörürseniz kısaca biraz paranoya ile yaklaşırsanız üzülmezsiniz. Veli,Öğrenciler ve Okulda siz dinlenmek için bir bardak çay aldığınızda sizi gören Öğrtmen arkadaşlarınız dahil okulda nelerle uğraştığınızdan bihaberler.

Gazete Haberlerinde büyük talihsizliktir ki çalışma satlerimiz 9:00-15:00 olarak belirtilmişti ve tüm mesaimizin bu saatler arasında okulda beklemek olarak anlaşıldığını düşünün. Benzer şekilde bu tür Televizyon programları bizim en büyük Reklamımızı yapmak ya da Meramımızı anlatmak için en uygun platformlar olsa da ufacık bir yanlış göze girer hale girecektir. Biz ilgili gazeteye tekzip benzeri bir düzeltme yapmaları yönünde posta gönderdikse de dönülmedi henüz. Lütfen Televizyon Programlarına, Medyanın ülkemizde asli görevini yapmadığı gerçeğiyle ulaşmaya çalışalım.

Bu bağlamda öncelikle,
Bilgisayar Öğretmenlerinin Ders saatlerinin alınarak yine bu öğretmenlerin Okul içinde Teknik işlere koşulmasıyla ilgili bir soru bombardımanı düşünülebilir. Hareketimizin Temel dayanağını oluşturan Derssiz bir Bilişincin salt Teknoloji çöplüğüyle nasıl oluşturulacağı yönünde sorular gönderilebilir. Ders saatlerimizin bizlere geri verilmesi, Öğretmenlik Sıfatımızın geri iade edilmesi, zaten Formatörlük gibi yanlış uygulamaların otomatik olarak elegasyonu demek değil midir ?

Televizyon Programının hakkımızdaki iyi yönlü değişimlere ön ayak olması temennisiyle.
Saygılarımızla, Bilişimde Gelecek Var ekibi a.

şu ana kadar gönderilen maillerde kesinlikle ücretten bahsedilme olayı yok. 2 sorunumuz var ve bunlara çözüm bulunulsun istenmiştir. Görev alanımız belli olsun ve mesai saatleri düzenlensin ya da ders saatlari 2 er saat olsun ve notu olsun. Ama bizleri şu ana kadar dinleyen olmadı maalesef.

Ders saatlerimizn azaltılma bahanesi ne komik değil mi?
Öğrencilerin ders yükünü hafifletmek:) Öğrenci için bilgisayar dersinin bir yükü yok ki.Öğrenci koşarak geliyor bilgisayar dersine hem de notu olmadığı için not baskısından uzak bir şekilde.Bu dersin neresi yüktü de kaldırdılar anlaşılması çok zor.

"Bir bilişim teknolojileri öğretmeni olarak teknoloji alanında yapılan gelişmeler tabi ki beni de memnun eder. Ancak birçok bilişim öğretmeni azalan ders saatleri yüzünden okullarında norma fazlası hale gelmektedir.Başka okullara atanmaları il milli eğitimler tarafından gerçekleştirilmektedir.Fakat azalan ders saatleri yüzünden gittikleri okullarda da norm fazlası olacaklardır. Tüm bilişim öğretmenleri bir belirsizlik içindedirler.Okullarda formatör olanlar da aynı şekilde başka okullara tayin olmaktadır. Bu kaosun çözülmesi için düşünülen tedbirler nelerdir? Yoksa fatih projesinde bilişim öğretmenlerinin bir yeri yok mudur?Saygılar"

fatihmeb e gönderdim ama gönderildi diye geri dönüt vermedi gitmiştir heralde

Sizce seçim öncesi bizim sıkıntı ve şikayetlerimizi bu programda dile getirirler mi dersiniz? :?: :?:

arkadaşlar 5 gün boyunca yayımlanacak bu kuşakta bu konu ile ilgilenecek tek kişi ve günü mebin duyurusundan aktarayım.
01 Şubat 2011 Salı "Eğitimde Bilişim Teknolojileri" Tunay ALKAN MEB EĞİTEK Genel Müdür Yardımcısı

diğer günlerde bu konu ile uzaktan yakından alakası olmayan kişiler yayında olacak.

Hergün bulunduğumuz çıkmaz hakkında bir gelişme varmı diye siteyi ziyaret ediyorum. Ama anlaşılan bizler sesimizi yeterince duyuramadığımız için hiç güzel bir haber alamayacağız. Ben formatörlüğü kabul etmiyorum. Öğretmen kimliğimi kaybetmemek için sonuna kadar uğraşmak niyetindeyim. benim gibi düşünen mesajlar okudukça daha mutlu oluyorum. program saatinde bende telefonun başında olacağım

nosTRa' Alıntı:
arkadaşlar 5 gün boyunca yayımlanacak bu kuşakta bu konu ile ilgilenecek tek kişi ve günü mebin duyurusundan aktarayım.
01 Şubat 2011 Salı "Eğitimde Bilişim Teknolojileri" Tunay ALKAN MEB EĞİTEK Genel Müdür Yardımcısı

diğer günlerde bu konu ile uzaktan yakından alakası olmayan kişiler yayında olacak.

program nerede yazıyor??

Ya bilgisayar öğretmenleri olmadan lablar bu zamana kadar kullanıma açık kalabilirmiydi??? Geçenlerde bir vali bir okulda laba bakıyor bilgisayar tozu bırakın resmen çamurlaşmıştı hatırlarsınız. Fatih projesinde de garanti kapsamı bitinceye kadar problem olmayabilir peki garanti bittikten sonra??? Bizleri bu kadar mağdur etmenin gereği var mı??? Hesaplansa yılda devlete ne kadar maddi desteğimiz var.

Merhabalar. Programın başında öğretmenlerimize iyi tatiller dilediniz. Malesef biz bilişim teknolojileri öğretmenleri olarak (öğretmen vasfında olup olmadığımız şuan tartışılabilir), tatil yapamıyoruz. Yılda sadece 20 günlük yıllık iznimiz var... Hatırlatmak istedim.

Benim sorum şu olucak...Bilişim Eğitimi konusunda okullarda yeterli bir Eğitim olmadan Miniklerin(yarının büyüklerinin) ve Yetişkinlerin günlük hayatta ve okulda bu Teknolojileri verimli kullanabilmeleri mümkün müdür ? Şöyle bir örnek veriyim. Yeni mezun olup gelen öğretmen arkadaşlarımız oluyor. Bu öğretmenler kağıtları kesip, uhuyla yapıştırarak sınav kağıdı hazırlıyorlar. Bu çok basit bir örnek. Daha pek çok konuda bilgisayarı kullanmayı bilmeyen bir nesil yetişiyor. Bu nesille bahsettiğiniz bilgi toplumu kavramı nasıl gerçekleşecek ?

Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

yazdım. Sizler de mail atın arkadaşlar...

muhalif33' Alıntı:
nosTRa' Alıntı:

program nerede yazıyor??

CANLI YAYIN PROGRAMININ KONU VE KONUKLARI
GÜN

KONU

KONUK
31 Ocak 2011 Pazartesi

Eğitimde Teknoloji Kullanımı

Prof. Dr. Hafize KESER
Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi
01 Şubat 2011 Salı

Eğitimde Bilişim Teknolojileri

Tunay ALKAN
MEB EĞİTEK Genel Müdür Yardımcısı
02 Şubat 2011 Çarşamba

Fatih Projesi Bileşenleri

Oğuz TEMİZHAN
Fatih Projesi Koordinatörü
03 Şubat 2011 Perşembe

Fatih Projesi ve Ulaştırma Bakanlığı

Ulaştırma Bakanlığı Yetkilisi
04 Şubat 2011
Cuma

Eğitim Bilişim Ağı
Fatih Projesi Yazılım Platformu

Oğuz ERBİL
MEB EĞİTEK Eğitim Yayınları Daire Başkanı
Volkan AKÇAY
MEB EĞİTEK Bilişim Daire Başkanı
Program Sorularınızı canliyayin@meb.gov.tr e-posta adresine iletebilirsiniz.

http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurua ... sp?ID=8439

Programı ben de kaçırmışım. İzleyen arkadaş var mı acaba?. Varsa izlediklerini özet halinde bize bildirebilirler mi?

Arkadaşlar önemli kısım EĞİTEK yetkilisinin katılacağı kısım. ben görüntüyü uydudan kaydedip yayınlamayı düşünüyorum

sesimizi duyurmak için herşeyi yapmalıyız. zaten sessiz kalmaktan oldu. madem formatörlük kadrosu muhabbeti var bu adını sevemediğim isim yerine adam akıllı teknik mdr yardımcılığı verilsin. öğrencilerime formatörüm diyemiyorum gülüyorlar hocam siz formatçı mısınız diye.:(
bende koordinatör diyorum artık inanın çok değişik bi ünvan . yine de halimize şükür

Hafize hoca fatih projesi ile birlikte bt öğretmelerinin daha değerli olduğunu ve bt dersinin zorunlu olması gerektiğini söyledi . kiiiiii ben uydudan trt okuldan seyrediyordum 9:48 de yayın bitti :)

Arkadaşlar Akademik Bilişim 2011 e katılacağım. Eğitek Genel Müdür yardımcısının 2 adet sunumu var.birisi Fatih projesi,diğeri fatih projesi ve böte ler diye.Sunumlarını dikkatle takip edeceğim ve fırsat yaratıp kendisiyle de görüşmeye çalışacağım.Umarım olumlu bir bilgi alabilirim.

angel_33' Alıntı:
Arkadaşlar Akademik Bilişim 2011 e katılacağım. Eğitek Genel Müdür yardımcısının 2 adet sunumu var.birisi Fatih projesi,diğeri fatih projesi ve böte ler diye.Sunumlarını dikkatle takip edeceğim ve fırsat yaratıp kendisiyle de görüşmeye çalışacağım.Umarım olumlu bir bilgi alabilirim.

:+1:

angel_33' Alıntı:

hocam ruh sağlıklarımızın bozulduğundan bahsedin herkesin emireli olduğumuzu formatörlükten dolayı il memlerin keyfi uygulamalarından bahsedebilirseniz iyi olur gerçekten. Norm kadroların bundan böyle her dönem düşeceğinden bahsedin. Para falan istemiyoruz sadece ve sadece biz neyiz kimiz ne iş yaparız değerimiz neden yok fazlalıkmıyız bu sorulara cevap bulabilirsek güzel olur.

Sayın Tunay ALKAN'a sorduk:
- Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri FATİH'in neresinde ?
- "Tam göbeğinde!"

Bu cevabın geleceğini zaten biliyorduk...
1 Şubat sabahı EĞİTEK-TRT GAP işbirliğiyle yayınlanan programda Eğitek Genel Müdür Yardımcısı Tunay ALKAN herzamanki gibi BT Öğretmenleri için;
"Çok önemliler..." nevinden sözlerle önceki Komplimanlara yenilerini ekledi. Derslerinin alınmasıyla birlikte mağduriyeti günaşırı farklı şekillerde çoğalan ve her fırsatta önemli oldukları dillere pelesenk edilen bu büyük Zümre, FATİH'in uygulama aşamasında uğradığı geçmiş haksızlıkları unutabilecek mi hep beraber göreceğiz...

Yayından Bir Bölüm için(Önemli son 15 dakika, ~80MB, .mp4)
http://bilisimdegelecekvar.org/media/

PS: Talep olursa yayının tamamı yarın gönderilecektir.
Aktif hale geldiğinde yukarıdaki parçanın VİMEO linki de şöyle olacaktır:
http://www.vimeo.com/19442931
Sunucumuzda sıkıntı yok ama yine de yüklenmeyelim :/

Tunay bey her bişiyin farkında, demek ki eğitek tarafında bizi anlayan birleri var. Bir TTKB olayın farkına varsa!

TTkb'nin bişeylerin farkına varması bizim elimizde. beden eğitimi öğretmenleri gibi kitlesel bi harekete ihtiyacımız var..

Geri