Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Fatih projesi teslim alma işlemleri

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında tamer tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. tamer

  tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar vestel firmasından teslim alma işlemleri başladı ancak bazı tahtalarda elektrik yok okullar kendi imkanları ile elektrik hattı çekecek deniliyor. Pek teslim alma aşamasında tahtaları nasıl açacagız ilden seyyar kablo ile bakıp onay verebilrsinz denilyor sizce yapılır mı? Başına böyle bir şey gelen var mı?Okul param yok diyor firma teslim almanız lazım diye sıkıştırıyor.

  Birde bazı tahtaların usb girişleri kırılmış firma teslim alın 5 yıl garantili garanti kapsamında, çözülür diyor sizce bu tahta teslim alınmalı mı yoksa şerh düşeblr miyiz? Yada o tahta hariç mi teslim alınmalı deneyimli arkadaşlar blgi verirse memnun olurum.

  Teslim almada nelere dikkat etmeliyiz? Teşekkürler.
   
 2. serol45

  serol45 Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Şubat 2010
  Mesajlar:
  67
  Beğeni:
  0
  vestel teknik servisinin uzatma kabloları vardı elektrikte sıkıntı olan sınıflarda onunla test ettik biz USB veya diğer hiç bir kısımda kırık veya sorun olmadığı için o şekilde teslim aldık..
   
 3. ahmetfx

  ahmetfx Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.894
  Beğeni:
  74
  İki tahtamız eksik, antenler kumandalar dvdler belgeler eksik, o yüzden biz beklemedeyiz şu an. Ama çağırınca geliyorlar şimdilik. Çerçeveleri kontrol ettik çoğunlukla. Tahtalarda elektrik hattı çekmeye karışmıyorlar. Ben de takılı olmayan bir tahtayı kontrol edemedim çalışıp çalışmadığını..
   
 4. tamer

  tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeni:
  0
  Peki arkadaşlar tahtanın yanında hdmı,internet ve usb girişleri olan bir anahtar olması gerekiyor elektrik çekilmeyen okullarda bunlarda yok. Bunları kim takacak. İnterneti bildiğim kadarı ile turk telekom çekecek.
   
 5. madlion

  madlion Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  302
  Beğeni:
  1
  Teslim alma işlemi Fatih Projesi için Okulda kurulan Muayene Kabul Komisyonu(Müdür ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni eğer yok ise başka bir öğretmen) ve İlçe Ebitefo görevlisi 3lü imzasıyla gerçekleşiyor.
  Adres: http://basvurular.meb.gov.tr/app/muayene/
  Bizde de elektrik ve internet altyapısı kurulu değil 3'lü priz vasıtasıyla (Topraklı değilse firma sorumluluk üstlenmez bilginize)
  • Akıllı tahtanın dokunmatiği çalışıyor mu?
  • Kayan tahtanın emniyet sistemi çalışıyor mu? (el sıkışmaması için itince sonuna doğru yavaşlama yaparak açılacak ya da kapanacak)
  • İşletim sistemleri yüklenmiş ve çalışır durumda mı?
  • Üstünde takılı olması gereken Kablosuz ağ anteni var mı?
  • Poşet içeriğinde kalemi, kumandası vs. var mı?
  • Sabahları günaydın, akşamları çıkarken Güle Güle diyor mu :D
  listesine göre işlemlerimizi yaptık.
  Eğer eksiklik var ise Okul İdaresine eksiklikleri belirten bir tutanak hazırlatarak firma temsilcisine de imzalatın.
  Bize ürünler gelirken Access Point'in güç adaptörü eksikti. Tutanak tutturdum, ilgili firma kargoyla eksik olan ürünü yolladı hemen.
  Size bölge servisiyle irtibat için kart bırakmışlardır. Takıldığınız yerde iletişime geçin gayet güzel ilgileniyorlar.;
  Bu arada Fotokopi Cihazını teslim alacak arkadaşlar Mebbis Modülünde olduğu gibi ayrı bir FAX aparatı yok Bypass girişinin sağ tarafında kapaklı bölge var. Telefon hattı, Ethernet, Usb girişleri mevcut. Mebbis'te gösterilen resme aldanıpta onaylamamazlık etmeyin(Teslim alma anında olmadığımdan ve Kılavuzda da resmi olmadığı için firmayı aradığımda ilgili bölümü buldum. Ayrıca Elektrik ve İnternet hattınız kurulduğunda Fotokopi cihazını kuran firmayı arayarak randevu talep etmeniz gerekmekte kurulum için(Kendinizde yaparsınız ama resmiyette sorumluluk onlara ait olması için bu işi Yetkili Servise bırakın.))

  Dipnot: Wireless antenleri çok adi bilginize kırılması çok kolay. Dikkatli olsun kullanan öğretmen arkadaşlar USB gibi haricileri takarken.
   
 6. tamer

  tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar bugün firma yetkilisi geldi 2 okul için malzemeleri teslim almadık. Kızaklarda,anahtar kiltlerinde sorunlar vardı. ekran kasaları tam oturmamış oynuyordu, ayrıca bir tahtanın usbsi kırıktı. Yalnız firma yetkisinin söylediği bir şey pek mantıklı gelmed. Yeşil tahtaların sağ üst köşesindek vidalar takılmadığı için yeşil tahtalar tam sabt değildi. Hepsinde unutmuşsunuz sadece 1-2 snde takılı dedğimde hocam yeşil tahtanın altında access point var daha doğrusu takacaklar onlara kolaylık olsun diye takmadık dedi. Çok şaşırdım. Neye derseniz adamda ki pişkinliğe. Yok kardeşim tamamla, bitir gel dedik gitti. Hala servis biziz 5 sene bizle çalışacak bu okullar diye aba altından sopa gösteriyordu acaba diyorum yerli firma hata mıydı? :)
   
 7. halilturkoglu

  halilturkoglu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  5
  Hocam teslim alınan tahtaların USB HDMI girişleri çalışır durumda olacak, zaten şartnamede bunların kontrol edilmesi gerektiği yazıyor. Anahtarlar çalışır durumda olacak. Elektrik prizi, Vestel'i ilgilendiren bir durum değil. O kablo altyapısına dahil.
  Herhangi bir sorunda (eğer sorun bir, iki tane kadarsa) Şartlı kabul yapılabiliyor. Sorunlar tutanak altına alınıp, belirli bir süre içerisinde sorunun giderileceği taahhüt edilerek teslim alma işlemi yapılabilir. Bu şekilde bir teslim alma yapmıştık.
   
 8. tamer

  tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeni:
  0
 9. e_caya

  e_caya Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  114
  Beğeni:
  0
  benim okul muayene kabul komisyonuna beni dahil etmedi. kendileri ve başka bir branş öğretmeni teslim aldılar. paşa gönülleri bilir
   
 10. tamer

  tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeni:
  0
  Ayrıca derin yarık, çzik olmayacak deniliyor. Ben gelen firma yetlisi güven vermediği için kabul etmedim. 2 defa reddetmek zorunda kaldık. Bizede eziyet oluyor bu defa ufak tefek eksiklik olursa tutanakla alacagım sanırım. Önceki sorunlar buyuktu.
  Yalnız bu tutanagı tuttuktan sonra online forma not düşüyoruz sanırım formda ki imzamızın altınada "şerh düşmüştür" yazmamız gerekiyor mu? Nasıl yaptınız bu işlemi
   
 11. sekocam

  sekocam Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  139
  Beğeni:
  0
  Teslim alma işlemleri için kendimce bir kontrol listesi hazırladım.İlk kez teslim alma yapıyorum daha farklı bir paylaşım yapan olursa sevinirim.
   

  Ekli Dosyalar:

 12. raco38

  raco38 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Şubat 2008
  Mesajlar:
  292
  Beğeni:
  0
  Hocam bunlar 2. faz mı?
   
 13. adadeniz

  adadeniz Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  9 Ekim 2010
  Mesajlar:
  3.034
  Beğeni:
  5
  vakti zamanında fatih kapsamındaki okulda görevliyken seminerde il formatörünün bu konuda söylediği şuydu;
  bir noktadan sonra zaman sıkışması oluyor ve üstler astlara yetiştirin eksikleri zaten yapacaklar talimatını sözel gönderiyor. ipin ucu size dokunuyor. hem imzalayın diyolar hem emri verdiklerine dair yazılı belge vermiyorlar.

  durum bu....
   
 14. serapturna

  serapturna Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2013
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  0
  arkadaşlar bu akıllı tahtaları vestel firmasından teslim alma aşamasında imzaladığımız evraklarla, tahtaları kendi zimmetimize mi almış oluyoruz.
   
 15. pasific

  pasific Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  647
  Beğeni:
  0
  Yok hocam oyle sey olurmu. Oyle olsa sabah aksam basinda durmamiz gerekir.sadece hersey uygunsa meb in mali yapiyoruz.
   
 16. ilhanmsn

  ilhanmsn Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2012
  Mesajlar:
  129
  Beğeni:
  0
  Hocam bizim okulada gelip biraktilar. Servis gelecekmis. ET bin biri yolda düşmüş kirilmis. Garantiden hallederz dediler gittiler. Bu tahtalari takarken düz duvar ariyorlar bunun için çoğu sinifin düzeni değişecek. Kolonlu duvara montaj olmuyormu
   
 17. serapturna

  serapturna Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2013
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  0
  çok sağ olun hocam ya, ilk dfa bi lisye görevlendirme aldım, oraya da bu dönem akıllı tahta kurulacak... ben de bize zimmetliyolar diye korkuyodum
   
 18. pasific

  pasific Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  647
  Beğeni:
  0
  zaten teslim alma işini btrler yapmıyor,il ve ilçelerde 5 kişiden oluşan teslim alma komisyonları oluşturulmuştur.Onlar teslim alıyor.Btr sadece bakım ve onarımlarını yapıyor.
   
 19. wolfgank

  wolfgank Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  120
  Beğeni:
  0
  Öncelikle belirtelim ET kabullerinde Komisyon 3 kişi ile teşkil edilir. Çünkü yapılan iş yerinde ürün teslim alma işidir. Beş kişilik komisyon altyapı yani Tesis kurulumu ve inşaat işleri gibi işlerde kurulur.

  Komisyon üyelerinin ilk biklmesi gereken şey neyi hangi sınırlar içinde kabul alacağıdır.
  Bu bilgiyi edinebilmek için öncelikle elinizde
  1-ihalenin Teknik ve İdari şartnamesi ile varsa zeyilname belgeleri olmalıdır. Bunları üst makamlardan veya ihaleyi açan kurumdan edinip okulda bir kabul klasöründe toplayıp tüm üyelerin okuması şarttır.
  2-Kendiniz veya üst kurum tarafından verilmiş bir kontrol çizelgesi varsa tüm ürünleri tek-tek dolaşıp kayıt altına almalısınız. Kusur durumları,çalışmama veya eksiklikleri varsa bu çizelgede veya ek bir tutanak ile belirtmelisiniz.Bu çizelgeyi sizinle birlikte gezen firma temsilcisine vereceksiniz.
  3-Eğer Bilgiler elektronik bir ortama girilmasi gerekiyorsa oluşturduğunuz kontrol çizelgesindeki bilgileri buraya işleyerek bilgisayar başında geçen süreyi kısaltabilirsinzi.
  4-Tek bir üründe bile kusur veya eksiklik varsa firmaya gidermesi için süre verip kabul işlemlerini yapmaz(red edersiniz) eksikleri gösterir çizelgeyi bir tutanak ile firma yetkilisine verir ve karşılıklı anlaştığınız süre sonunda tekrar kabul işlemlerini yaparsınız.

  Etkileşimli tahtalarda ülke genelinde karşılaşılan srunlar:
  1-Farklı sınıflardaki tahtaların CPU'larının farklı olması (AMD veya INTEL i3 veya i5)
  2-Bellek Kapasitesinin şartnamede belirtilen 8GB olmaması
  3-Disk yapısı ve kapasitesinin farklı sınıflarda şartanmeye uygun olmamaması (SATA 500GB veya SSD 256GB)
  4-Dokunmatiklerin çalışmaması
  5-Açma kapama-ses ışık vs. düğmelerin çalışmaması
  6-Ekranda ölü pixel oluşması(Darbe sonucu, montaj-imalat aşamasında olmuş olabilir.)
  7-Farklı sınıflardaki ET'lerin farklı dokunmatik sürücüler ile çalışıyor olması. (Buna kendim de şahit oldum Şu ana kadar iki farklı sürücü aynı okulda 2 farklı tahta da rastlanmıştır. Bu durumda azınlıkta olna farklı sürücülü tahtaların değişimini istemek gerekir.Yoksa yarın imaj işlemlerinde ve öğretmenler sını sınıf gezip ders anlatırken sıkıntı yaşar.)
  8-Frame(Aleminyum karkas çerçeve ) montajında vida ve bir takım parçalarda (tebeşirlik,logo,kilit, liseler için 10cm ek ayak parçası gibi) eksiklikler veya çizik-yamuk gibi kusurlar olabilir.
  9-Aksesuralarda eksiklik veya kusur.(Her çalışan tahtanın bir adet pili ile birlikte Uzaktan kumandası,plastik kalemi 2 adet wifi 90derece açılı kısa anteni,plastik kalemi, 1.5Metre HDMI kablosu, 1.5-2 metre USB ara kablosu( tazıcı tipi; bir ucu Kare diğer ucu dikdörtgen olan) Yanınıza bir adet dizüstü pc alıp dokunmatik sürücüsünün tahtanın d olarak bölümlenen kısmındaki driver klasöründen indirip kurun.Sonra Dizüsüt PC nize bir vga ara kablo ve bir HDMI kablo ile USB ara kabloyu takarak kabloların ve portların kusurcuz çalışıp çalışmadığına bakın. Kusurlu ise o sınıf ve oku için kabul almayın.)

  Tüm bunlar tek bir tahtada bile olsa kabule ENGELDİR.
  Ama Çizelgeyi doldurmak ve hepsine enerji verip kontrol etmek durumundasınızdır.
  Çok binalı ve 30'un üzerinde Etkileşimli tahtası olan okullarda bu kabul uzun sürebilir firmaya inanmayın,tüm kontrolleri yaptıktan sonra kusur yoksa onay verin. Sonra HALLEDERİZ siz imzalayın gibi ucu açık BOŞ vaatlere kanmayın.Faz 1'den kalan hala ksurlu olan tahtalar var umarm yardımcı olabilmişimdir.
   
 20. aydınDr

  aydınDr Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.573
  Beğeni:
  1
  Hem de çok açıklayıcı bir şekilde sayın hocam :alkis:
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal