Fatih Projesi Paneli ve BBnet

Kodla Büyü
Kısaca bize faydası olmayan proje yerin dibine girsin.

Evime aileme en yakın okulda kendi memleketimde kendi mezun olduğum ilköğretimde belkide en rahat şekilde öğretmenlik yapan kişilerden biriyim. Formatörüm 5e kadar bile durmuyorum iş olursa eve taşıyorum idarecilerde anlayışlı. Bu yaşımda babam arasıra para veriyor kendi maaşıma dokunmadığım zamanlar oluyor. Kendimize ait bahçemiz var yetişmeyen meyve ağacı yok sayılır. Tüm bunlara rağmen benden kat ve kat ezik durumda olan zor durumda kalan öğretmenlerin hiçbirşey yapmaması inanın beni deli ediyor. Her sene kademeli olarak bizim branşı süründürüyorlar Cebit gibi çalıştay ya da bu panelinde bize herhangi bir katkısı olmadığı aşikar. İş şartlarımızı değiştirmeyecek havanda su döveceğiz.

Üniversiteden bu yana tanıştığım ilçe zümre başkanı arkadaşım bu yıl matematik öğretmenliği için össye giriyor ve ciddi anlamda bunun için çalışıyor. 3 kuruş paraya tamirci olmakta kanıma dokunuyor. Ek ders almasan 15 saat dersine girip çıksan geri kalan zamanda 2 inek alıp beslesen zaten o ek ders parasını kazanırsın ama öğretmen olmak istiyorum tamirci değil yada çoban. Neyse uzun yazdık.

Re: Bilişim Zirvesi 11': Fatih Projesi Paneli

Niyazi SARAL' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:
Fatih Projesi Evrensel Hizmet fonundan fonlanmaktadır. İsteseniz de başka alanda harcayamazsınız bu parayı.

Cemal Hoca hakikaten ben de gün ve gün moral bozukluğu içine giriyorum. Özellikle "fatih projesi devletin parasının heba edildiği boş bir projedir..." diye yazan arkadaşı görünce hakikaten üzüldüm. Neden mi?

Çünkü ben son 3 yılımı 18-21 yaşlar arasında çocuklarımı, şirkette çalışan gençleri, müşterilerimi, üniversitelerden tanıdığım gençleri bu kadar kesin yargılar yapmamaları hiçbirşey bilmedikleri konularda sadece görünen birkaç arguman ile kestirip atmamaları ve yalan yanlış konuşmamaları şeklinde uyarıyor ve eğitmeye çalışıyorum. Ve o arada bir "eğitimci" çıkıp sadece ve sadece bunu söylüyor ve çekiliyor. Çok üzücü! Gerçekten çok üzücü. Bu tür bir mesajın buraya bu şekilde yazılması bile forumu ve tüm aktılımcıları bence aşağılıyor.

Selamlar.

Hocam cümleme bi daha bakıp yorum yapmanızı dilerdim. şahsi düşüncemi orada ifade ettim forumu aşağılamak gibi bi niyetim yok zaten dediğim gibi bir daha okusaydınız böyle bir niyetimin olmadığının ne kadar açık ve net olduğunu görürdünüz! Burada aslında gençleri eğittiğinizi ifade ederek aslında bi nebze bana da taş atarak aslında benim düşüncelerimi aşağılıyorsunuz. Bizzat Ankara'da bakanlıkta çalışan bi yetkili bile bana bunu söyledi. Hadi ben cahilim Bakanlıkta bizzat bu işle ilgilenen hatta bize fatih projesiyle alakalı seminer veren bu şahısta mı cahil. yapmayın etmeyin hocam milli eğitimin asıl amacı gençleri eğitmek değil proje yapmak olmuş. Milli Eğitimden ziyade Milli Proje Bakanlığı koysalar adını daha doğru olur. Doğuda okullarda öğretmen yok ücretli kölelerle eğitim yapılıyor, BT öğretmenleri sürünüyor siz kalkmış bana bu projeyi savunuyorsunuz. Gerçi sizin ilgi alanınız proje geliştirmek internet sitenizle güzel işler yapıyorsunuz tutup bu projeyi eleştirmenizi bekleyemem zaten. Siz şimdi kalkıp bana MEB'in başarısından da söz edersiniz. Neyse hocam velhasıl sizin bakış açınız farklı benim farklı. ama proje uygulansın o zaman inşallah sonuçlarını görmek için burda olursunuz. Tabii o zaman da MEB'in başka bi projesiyle ilgileniyor olmazsanız tabii. Saygılar...

kabadaba' Alıntı:
......... Üniversiteden bu yana tanıştığım ilçe zümre başkanı arkadaşım bu yıl matematik öğretmenliği için össye giriyor ve ciddi anlamda bunun için çalışıyor. 3 kuruş paraya tamirci olmakta kanıma dokunuyor. Ek ders almasan 15 saat dersine girip çıksan geri kalan zamanda 2 inek alıp beslesen zaten o ek ders parasını kazanırsın ama öğretmen olmak istiyorum tamirci değil yada çoban. Neyse uzun yazdık.
katılıyorum hocam.
derslermizi içeriği yenilenmiş, sayısı artmış ve zorunlu hale getirilmiş bir şekilde geri istiyoruz. atamaymış, formatörlük koşullarıymış hepsi bunun gerçekleşmesiyle çözüme zaten kavuşacaktır.. her yerde de bunları dile getirmeliyiz, ön planda bu talepler olmalı: panelde, maillerde ve eylemde..

proje üretemeye , yeniliğe açık olmayan ve dili olan
eleştiriyor. etmeyin arkadaşlar her olumlu hareket ve fikir desteklenmelidir.
Niyazi hocamları ve ekibini tebrik ediyorum...

Fatih Projesi Tübider Resmi Görüşü

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği olarak “Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi” F@tih Projesinin öncelikle ülkemizin Bilgi Toplumu Strateji Belgesinde yer alan “Bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitim sürecinin temel destek araçlarından biri olması, öğrencilerin ve öğretmenlerin bu teknolojileri etkin kullanabilmesi” ilkesine uygun olduğu görüşündeyiz. Türkiye’deki tüm sınıfları kapsayan bir internet alt yapısının kurulmasını ve eğitim ekosistemi içerisinde yer alan tüm unsurların (öğrenciler, öğretmenler, eğitim kurumu yöneticileri, veliler vb.) birbirine bu ağ üzerinden kolayca bağlanarak, bulut bilişim teknikleri ile etkileşimli bilgi paylaşımında bulunabilmesini destekliyoruz. Bu amaç doğrultusunda bilfiil derneğimizin gerektiğinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarına karşılıksız danışmanlık hizmeti verebileceğini ve derneğimize üye kuruluşların hâlihazırda ellerinde bulunan 1,000 saati aşkın görsel bilişim eğitimlerini kamuya hibe ettiklerini de belirtmek isteriz.

Derneğimiz, bu projenin ilk evresinde 620.000 sınıfa bilgisayar ve panel tipi akıllı tahta alınmasının uygun olduğunun ve okullar arası bir ağ alt yapısının oluşturulmasının gerekliliğine inandığının altını çizerek, bu projede Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin yerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünmektedir. Fatih Projesinin “Fatihleri”, proje kapsamında tüm okullara dağıtılacak olan bilgisayar, akıllı tahta veya projeksiyon gibi cihazların etkili, verimli ve en doğru şekilde eğitimde kullanılmasını sağlayacak, gereğinde bu amaçla tüm öğretmenleri eğitecek olan Bilişim Teknolojileri Öğretmenleridir. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri BT derslerinin kaldırılmasından dolayı “Norm Kadro dışı kalmak” gibi uygulamalarla sıkıntıya düşmüştür. Derneğimiz, çıkartılacak kanun ve yönetmelikler ile Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin gerçekten öğretmen, formatör veya teknolog kadrolarının yeniden biçimlendirilmesi ve buna paralel olarak BÖTE ve TEF fakültelerinin açılması veya kontenjanlarının uygun şekilde değiştirilmesi gerektiği görüşündedir.

Tübider Bilişim Sektörü Derneği, Fatih Projesinin 2. evresinde tüm öğrencilere tablet PC verilmesinin bugün için hem teknolojik maliyet, hem de eğitim açısından çok doğru olmadığı kanısındadır. Milyonlarca tabletin kullanımında gizli bir maliyet ve içinden çıkılamayacak problemler oluşturacak bakım-onarım gider ve sorunlarının oluşacağını ve bu sebeple konunun, öncelikle deneyimli ve devletten maddi beklentisi olmayan bilişim STK’ları ile tartışılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Mutlaka tüm öğrencilere bir eğitim aracı verilecekse öncelikle en azından tüm ilk ve orta öğretim derslerinin, kurulacak ağ ile tüm yurt sathında sunulmasının ardından, sadece bir e-okuyucu/e-kitap düşünülmesi gerektiğini açıkça görüyoruz. Bu e-okuyucu tüm chip, işlemci ve yazılım tasarımları da dahil bilimsel ve teknolojik anlamda Türkiye’de üretilebilir. Ancak bunun sanayi anlamda rantabl olup olmayacağının iyi değerlendirilerek yerli katkının nasıl arttırılacağı daha iyi planlanmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Elektromanyetik Güvenlik Komisyonu gibi birimlerce yapılan ve özellikle çocukların cep telefonu kullanımlarının kısıtlanması gerektiğini vurgulayan uyarılar bulunurken ve dünyanın birçok ülkesinde okullarda 3G veya Wifi cihazlarının kullanımı engellenirken, Türkiye’de 15 milyon öğrenciye Fatih projesinde nasıl bir altyapı sağlanacağı sadece teknik açıdan değil, öncelikle sağlık ve güvenlik açısından uzmanlarca incelenmeli ve çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atmayacak bir çözüm oluşturulmalıdır.

Niyazi SARAL' Alıntı:
Fatih Projesi Tübider Resmi Görüşü

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği olarak “Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi” F@tih Projesinin öncelikle ülkemizin Bilgi Toplumu Strateji Belgesinde yer alan “Bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitim sürecinin temel destek araçlarından biri olması, öğrencilerin ve öğretmenlerin bu teknolojileri etkin kullanabilmesi” ilkesine uygun olduğu görüşündeyiz. Türkiye’deki tüm sınıfları kapsayan bir internet alt yapısının kurulmasını ve eğitim ekosistemi içerisinde yer alan tüm unsurların (öğrenciler, öğretmenler, eğitim kurumu yöneticileri, veliler vb.) birbirine bu ağ üzerinden kolayca bağlanarak, bulut bilişim teknikleri ile etkileşimli bilgi paylaşımında bulunabilmesini destekliyoruz. Bu amaç doğrultusunda bilfiil derneğimizin gerektiğinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarına karşılıksız danışmanlık hizmeti verebileceğini ve derneğimize üye kuruluşların hâlihazırda ellerinde bulunan 1,000 saati aşkın görsel bilişim eğitimlerini kamuya hibe ettiklerini de belirtmek isteriz.

Derneğimiz, bu projenin ilk evresinde 620.000 sınıfa bilgisayar ve panel tipi akıllı tahta alınmasının uygun olduğunun ve okullar arası bir ağ alt yapısının oluşturulmasının gerekliliğine inandığının altını çizerek, bu projede Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin yerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünmektedir. Fatih Projesinin “Fatihleri”, proje kapsamında tüm okullara dağıtılacak olan bilgisayar, akıllı tahta veya projeksiyon gibi cihazların etkili, verimli ve en doğru şekilde eğitimde kullanılmasını sağlayacak, gereğinde bu amaçla tüm öğretmenleri eğitecek olan Bilişim Teknolojileri Öğretmenleridir. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri BT derslerinin kaldırılmasından dolayı “Norm Kadro dışı kalmak” gibi uygulamalarla sıkıntıya düşmüştür. Derneğimiz, çıkartılacak kanun ve yönetmelikler ile Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin gerçekten öğretmen, formatör veya teknolog kadrolarının yeniden biçimlendirilmesi ve buna paralel olarak BÖTE ve TEF fakültelerinin açılması veya kontenjanlarının uygun şekilde değiştirilmesi gerektiği görüşündedir.

Tübider Bilişim Sektörü Derneği, Fatih Projesinin 2. evresinde tüm öğrencilere tablet PC verilmesinin bugün için hem teknolojik maliyet, hem de eğitim açısından çok doğru olmadığı kanısındadır. Milyonlarca tabletin kullanımında gizli bir maliyet ve içinden çıkılamayacak problemler oluşturacak bakım-onarım gider ve sorunlarının oluşacağını ve bu sebeple konunun, öncelikle deneyimli ve devletten maddi beklentisi olmayan bilişim STK’ları ile tartışılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Mutlaka tüm öğrencilere bir eğitim aracı verilecekse öncelikle en azından tüm ilk ve orta öğretim derslerinin, kurulacak ağ ile tüm yurt sathında sunulmasının ardından, sadece bir e-okuyucu/e-kitap düşünülmesi gerektiğini açıkça görüyoruz. Bu e-okuyucu tüm chip, işlemci ve yazılım tasarımları da dahil bilimsel ve teknolojik anlamda Türkiye’de üretilebilir. Ancak bunun sanayi anlamda rantabl olup olmayacağının iyi değerlendirilerek yerli katkının nasıl arttırılacağı daha iyi planlanmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Elektromanyetik Güvenlik Komisyonu gibi birimlerce yapılan ve özellikle çocukların cep telefonu kullanımlarının kısıtlanması gerektiğini vurgulayan uyarılar bulunurken ve dünyanın birçok ülkesinde okullarda 3G veya Wifi cihazlarının kullanımı engellenirken, Türkiye’de 15 milyon öğrenciye Fatih projesinde nasıl bir altyapı sağlanacağı sadece teknik açıdan değil, öncelikle sağlık ve güvenlik açısından uzmanlarca incelenmeli ve çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atmayacak bir çözüm oluşturulmalıdır.

Niyazi Hocam süper bir yorum. Yapılacaksa proje, hakkıyla yapılmalı :)

Özgür hocam, bilişim öğretmenlerinin çalışma ortamı ve onlara uygulanan mobbingle ilgili anketin sonuçları:
/www.bilisimdegelecekvar.org/bildiri/mobbing_detail_bgv.pdf

biltek2007' Alıntı:
Özgür hocam, bilişim öğretmenlerinin çalışma ortamı ve onlara uygulanan mobbingle ilgili anketin sonuçları:

hocam süpersin. teşekkür ederim.

ben de şu anda konuşma metni ile ilgili son düzeltmeleri-çalışmaları yapıyorum.

bir çok kriter, belirlenmiş sınır, kırmızı çizgi var ama, elimizden geleni yapacağız...

içeriği sabaha doğru paylaşmış olurum Allahın izniyle.....

ozgurgitarim' Alıntı:
biltek2007' Alıntı:

bir çok kriter, belirlenmiş sınır, kırmızı çizgi var ama, elimizden geleni yapacağız...

Özgür Hocam size öyle bir imkan tanıdım ki aklınız duracak :) Yanınıza birini daha alın ama , en az 2 saat birileriyle yalnız konuşma imkanı bulacaksınız :)

Niyazi hocam, zaten heyecanlıyım, iyice heyecanlandırdınız beni :)

hocam, bir çok arkadaş gelecek zaten panele, onlardan birisini ayarlarız, olmaz mı?

bende sendika yöneticimin isteğiyle bilişim teknolojileri öğretmenleri mobbing analizi ,anket ve çözüm önerileri ile ilgili sunum hazırladım kendisi sendika çalıştayında bizim sorunumuzu gündeme getireceğini söyledi .

Ekli dosyalar

• Hotmail (6).zip
    3.6 MB · Görüntüleme: 42
Niyazi hocam bilişim öğretmenlerine desteklerinizden ötürü teşekkürler. İnşallah panel herkes için verimli oluyordur

valla bu panelden istediğim tek şey Mahmut Beyin çalışmanın çıkacağı tarihi söylemesi.

Niyazi SARAL' Alıntı:
ozgurgitarim' Alıntı:
biltek2007' Alıntı:

Özgür Hocam size öyle bir imkan tanıdım ki aklınız duracak :) Yanınıza birini daha alın ama , en az 2 saat birileriyle yalnız konuşma imkanı bulacaksınız :)
Niyazi hocam paneli izledim şimdi..İzlerken aklıma formatörlük toplantısı geldi. Toplantılarda hep bize formatörlük dışında hiçbirşey sormayın. Yani bize siz ömrünüz boyunca muhattap bulamayacaksınız der gibi.. Bu duyguları bir kere daha yaşadım ve çok üzüldüm. Problemler bilimsel zeminde belirlenir ve bilimsel zeminlerde çözülür... Bunun anlaşılmaması da çok üzücü. Yanlış anlamayın bunların içinde bir suçlama yok sadece paylaşmak istedim.

Bir çok başlık var, konuşulan. Yanlış yere yazıyorsam affola.

Ben daha önce meslek lisesinde görev yapmış bir BÖTE bölümü mezunuyum. Sorunun çözülmemesinin sebebi genelde biz bilişimcilerin mücadele şekli olarak dile getirilmiş. Özellikle bunu, sorunu çözecek kişilere yakın insanların dile getirmesi çok ironik görünüyor.

Sorun kesinlikle ne formatörlükte ne de ilköğretimdeki bilişim derslerinde, sorun zihniyette. Adam akıllı formatörlük konusunda belirgin çizgiler çizilirse hiçbir bilişimci arkadaş buna itiraz etmez. Yine aynı şekilde adam akıllı sınıflara gerekli bilişim dersleri yerleştirilirse yine birçok kişi bunu da kabul eder. Eğer koca(!) eğitimciler bu bilişimcilerin asıl sıkıntısının belirsizlik olduğunu anlayamamışlarsa yapılacak tüm konuşmalar boşunadır. İşte asıl sorun budur. Yönetici kesimin çoğu bilişimden anlamıyor ve yine aynı kesimin sorun çözme gibi bir derdi yok. Daha çok yıkama yağlama projeleriyle ilgilidir mevzu.

Kanıt mı? Fatih Projesini kaç bilişimci öğretmene danışarak ortaya attılar acaba? Üst düzeyde torpille iş yapanları kastetmiyorum bizatihi okulda çalışan öğretmeni kastediyorum. Öyle ya sonuçta projenin uygulama alanı okul o halde bunu en iyi kim yorumlayabilir? Masabaşında projeyi yazan mı? Geçiniz. Samimiyet yok.

Bakınız çok basit bir öneri: Tüm düz lise ve ilköğretimlerde formatör öğretmen olması zorunlu olsun. Belli bir mevcudu aşan okullarda iki veyahut 3 formatör olsun ve bu formatörler varsa derslere de ortak bir şekilde girsin. Ve denilsin ki şu saatte gelir şu saatte gidersin ve şu işleri yaparsın şu işleri yapmazsın. Altı üstü bir yönetmelik çıkarılsa bu şekilde kaç öğretmen arkadaş buna itiraz eder? Emin olun şu an bilişim dersi isteyen arkadaşlarda bu şekilde bir yönetmelik olunca sorun etmezler bunu zira asıl sorun edilen belirsizliktir. Bu belirsizlik öğretmeni hem yıpratıyor hem de idarecilerle sorun yaşamasına sebep oluyor.

Bunu yapmak bu kadar zor mu? Derdimi bu kadar ince eleyip sık dokuyarak mı anlatacağım? Derdimi bu kadar kendimi kasarak anlatsam, karşımdaki merkep olsa dile gelip konuşur.

Geri