''Fatih Projesi'' Okul formatörlerini nasıl etkiler?

Kodla Büyü

ALPONLINE

Aktif Üye
Fatih projesi ile her sınıfa birer laptop akıllı tahta ve projeksiyon cihazı konulması hedefleniyormuş... Mevcut BT sınıfları proje hayata geçirilince dağıtılacakmış...

Bu durumda bu projeden en çok okul formatörlüğü yapan arkdaşların etkileneceği aşikar...

Projeyi yakından takip eden arkadaşlar okul formatörlerinin görevlendirme, yeni görev alanları ilgili duyum ve görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim...

İlgili haber: http://www.guncelegitim.com/haber/3501-egitim-haberleri-okullarda-fatih-projesi-basliyor.html

Derinden etkileyeceği kesin hocam. Umarım dağıtımdan sonra tek tek öğretmenlerin sınıfları gezip etkililiğini sorgulayacak birileri çıkar. Hiç sanmıyorum ama!

diğer etkiler bir yana, herşeyden önce öğretmenlerin ciddi bir şekilde BT eğitiminden geçmeleri gerekiyor bana kalırsa.. yoksa istersen 10 tane bilgisayar koy sınıfa, hiç bişey değişmez. bizim içinde birşey değişmez girip sınıfa dersi biz anlatacak değiliz ya..

vallaa işler karışık bizleri diğer öğretmenlerin hizmetine verirler mi acaba resmi olmasada öğretmenlik statüsünden çıkartılırmıyız acaba

Eğer BT sınıfları dağıtılırsa :? -ki en son dağıtılmayacağı söylenmişti- biz her sınıftaki elektronik aletlerin teknik servisi durumuna geçeriz galiba buda bende dahil hiçbir arkadaşımın hoşuna gitmez

Aralık ayında dananın kuyruğu kopacak gibi geliyor bana, ya görev tanımımızı yönetmelikle kesin olarak belirleyecekler ve şimdiki formatörlükten pek bir farkı olmayacak ya da bt rehber öğretmenliği kadrosu, daha doğrusu branşı açılacak ve bu branşa geçme curcunası olacak, bakalım artık hayırlısı. (neden branş olacak dememin sebebi şu: meslek lisesi dışında çalışan bt öğretmenlerinin (ilköğretim, düz lise, anadolu liseleri vs.) tamamını direk bt rehber öğretmeni branşına geçiremezler çünkü tef/esef mezunları bu durumda meslek lisesine atanamaz, diyelim ki geçirdiler, özellikle ilköğretimde çalışanlar dava açarak meslek lisesine gitmek isteyebilirler, şahsen ben öyle yaparım)

İkisi de ayrı projeler arkadaşım. Birisi Fatih Projesi, bir diğeri BT Sınıfları projesi. Mevcut BT Sınıfları kullanımda kalacak, yeni kurulumlar yapılacak, bunun yanında sınıflarda da teknoloji kullanımını sağlamak amacıyla böyle bir proje başlatıldı.

Ama Fatih projesi kapsamında kurulan ekipmanın sorunları da sizi bulacaktır ilk etapta. BT Formatör Öğretmen arkadaşlarımızIN görev tanımından yola çıkarak derslerde teknoloji kullanımına rehberlik etmeyi birinci görevi olarak baz alırsak, Fatih projesi kapsamında epeyce iş yükünüz artacaktır bu aşikar. İş yükünün içinde bulunan Teknik Servislik yükünü azaltmak için görevimizi öğretmen arkadaşlara tam olarak anlatabilmemiz gerekir.

:verymad: :scared: NE OLDUGUMUZU BIR ÖĞRENEMEDIK DAHA MESLEGIN ILK YILINDA BEZDIRDILER SAOLSUNLAR NE AMACLARLA NE KADAR ISTEKLI BASLADIK NE GORDUK NE OLDUK BIZDE SISTEMIN BIR PARCASI OLDUK SONUMUZ HAYROLA...

coder.ali' Alıntı:
İkisi de ayrı projeler arkadaşım. Birisi Fatih Projesi, bir diğeri BT Sınıfları projesi. Mevcut BT Sınıfları kullanımda kalacak, yeni kurulumlar yapılacak, bunun yanında sınıflarda da teknoloji kullanımını sağlamak amacıyla böyle bir proje başlatıldı.

Ama Fatih projesi kapsamında kurulan ekipmanın sorunları da sizi bulacaktır ilk etapta. BT Formatör Öğretmen arkadaşlarımızIN görev tanımından yola çıkarak derslerde teknoloji kullanımına rehberlik etmeyi birinci görevi olarak baz alırsak, Fatih projesi kapsamında epeyce iş yükünüz artacaktır bu aşikar. İş yükünün içinde bulunan Teknik Servislik yükünü azaltmak için görevimizi öğretmen arkadaşlara tam olarak anlatabilmemiz gerekir.

katılıyorum, dağıtma gibi bir durum yok. meb zaten bu konuda yazı yayınladı dağıtılmayacak diye. ama arkadaşın dediği gibi iş yükümüz artacak gibi...

İnşallah sınıflara verilecek bilgisayarlar dizüstü ya da netbook olur. Çünkü her sınıfta masaüstü bilgisayarların durumu çok kötü, birinin klavyesi kopar, öbürünün faresi, birinin ekranına görüntü gitmez, birinin hoparlörü bozulur.
Bir masaüstü bilgisayar bozulduğunda siz sınıfa gitmek zorunda kalırsınız.
Ama dizüstü bilgisayar mı bozuldu "hocam bir öğrenciyle gönderin" dersiniz ve bilgisayar ayağınıza gelir böyle o sınıf senin bu sınıf benim gezmezsiniz.
Hele sorun bilgisayarda değil öğretmendeyse gelen öğrenciye anlatıp öğretmenine öğretmenlik yapmasını sağlarsınız!
Arkadaşlar bir gün Türkiye'deki tüm sınıflara bilgisayar zaten girecekti. Buna karşı koymak çok anlamsız ve bizim branşımıza asla yakışmaz. Lütfen yorumlarımızda bunu unutmayalım.
Bizim odaklanmamız gereken mesele bizlerin TAMİRCİ değil ÖĞRETMEN olduğudur. MEB bunu es geçmemelidir. Kesinlike tüm ama tüm öğretmenlerin bilgisayar kullanımı, bilgisayarlı eğitim ve bilgisayar destekli eğitim kursları görmeleri gerekir. (Ama öyle uyduruktan değil. Adam gibi sınavlı, eğitimli, sertifikalı kurs). Verilecek bilgisayarların garanti süreleri çok önemli burada. Ohoo daha söylenecek çok söz var ama bizden birine hiç fikir soruldu mu acaba diye sormadan da edemiyorum!

ELbetteki teknoloji ile donansın sınıflar, bundan rahatsız olacak bi formatör hayal edemiyorum ammaa kimse de nasıl olsa elimin altında formatör var teknik sorunları çözer, elde tornavidayla gezer, diyemez, ne münasebet arkadaşım yardım ok ama teknisyen gibi bi konuma getireceksen, abartma diyorum.

ders ve sınıftaki bilgisayarlar dağıtılacaksa vahim.... proje güzel faydalı olabilir ama olan gene bilişim öğretmenine olacak ...Yaşasın tamircilik !

bt sınıflarının yenilenmesinin ihalesi yapıldı, sözleşmede 36 aylık bir sürede tüm labların yenileneceğinin duyurusu yapıldı.Bununla birlikte eğitek gn müdür yardımcısı Fatih Projesinden İstanbuldaki fuarda bahsetmiş.Bu proje akıllı sınıf projesidir. Labları dağıtmayacaklarından da bahsetmiş.

8 yıllık öğretmenim ve göreve başladığımdan beri teknisyen mi öğretmenmiyim ayırt edemedim.Bizim öğretmen olduğumuz göz ardı edilmeyecek şekilde labaratuarlarımız elimizden alınmadan bu proje güzel olur gibi gözüküyor.
Yalnız formatörlük saatleri kesin ve belirgin bir şekilde iyileştirme yapılarak 9.00-15.00 şeklinde düzenlenmeli.Düzenlenmezse öğretmenleri hepsi meslek lisesine kaçar.kimse ilköğretimde ve düz lisede görev yapmaz.

Bu projenin ömrü SEÇİME KADAR...
Aynı öğretmenlere laptop satışında olduğu gibi işin kaymağını YANDAŞ FİRMALAR yer
Teknik servis, altyapı, eğitim gibi temel unsurlar GÖRMEZDEN GELİNİR
Bence (katılmayabilirsiniz) F@Tih adınının altına gizlenmiş, ÖNÜNÜ GÖREMEYEN bir tüccar girişimi...

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) Genel Müdürü Mahmut Tuncel,“Proje kapsamında artık okullarda bilgisayar sınıfı olmayacak" diyor.
Kaynak:http://www.gazetevan.com/EgITIM/9663-Milli_Egitim_Bakanligi_Fatih_Projesinin_detaylari___.html

moralim çok bozuldu.Biz ne olacağız peki ??? bu dersimizin tamamen kalkacağı anlamına mı geliyo?

bugün tanıtım toplantısı Ankara'da yapılıyor..okulumuz formatör öğretmeni orda..sanırım bu proje bizim sonumuz olacak..okulun teknik elemanından başka bir sıfatımız da kalmayacak...çok ağrıma gidiyor..çok..

arkadaşlar yazının olduğu sitede hiçbir yorum yok

lütfen yorumlarınızı oraya da yazın puanlayın!!!

Artık okulda tamirci gibi dolaşmaktan bıktım usandım.Bir çözüm getirilmezse kafayı yiyeceğim.yeter artık

mutsuzum mutsuzsun mutsuz

hepimizin durumu bu sanırım kendi bilgisayarım da dahil olmak üzere hiçbir bilgisayarı tamir etmek istemiyorum artık nefret eder oldum

bu projenin bize etkisi daha fazla tamir ve tamirci muamelesinden başka bişey olmaz

bugün protokol imzalanıyor..arkadaşım orda..koruma ordusu var kendimizi ifade edeck hiçbir durum olmuyor diyor..yani sadece biz olaylara bakakalıyoruz..umarım branş değişikliği imkanı verirler..düzenimi bu okula göre kurduğum için o kadar pişmanım ki..yükseklisansa falan başvurcam..bir şeyler yapmalı...

az önce müdürüm geldi ve "bu sınıfı kaldırıyoruz" dedi
kaldırıp neyapacağımızı sordum. "bilgisayarları sınıflara dağıtacağız" dedi.

bakanlığın BT sınıfları dağıtılmayacak diye yazısı var dedim. sadece güldü ve gitti.

gelişmeleri yazarım.

gules84' Alıntı:
bt sınıflarının yenilenmesinin ihalesi yapıldı, sözleşmede 36 aylık bir sürede tüm labların yenileneceğinin duyurusu yapıldı.Bununla birlikte eğitek gn müdür yardımcısı Fatih Projesinden İstanbuldaki fuarda bahsetmiş.Bu proje akıllı sınıf projesidir. Labları dağıtmayacaklarından da bahsetmiş.

gules84 haklı bt sınıfları dağıtılmayacak. bt sınıflarının yenilenmesi ile ilgili ihale resmi yazıları il-ilçe hatta okulara geldi. sorun yok aynen devam arkadaşlar.

olacaklar ortada bizi kaale bile almayan meb yine hükümetin seçim yatırm aracı olarak; plansız programsız bir projede ,devlet için zarar özel sektör için kar yatırımı sağlayan araç oluyor

Az önce Abbas Güçlü'nün habertürk televizyonuna yaptığı yorumu dinledim, fatih projesini şöyle ifade etti:"MEB eğitim sisteminde öncelikle öğretmen odaklı eğitimi önemsemelidir, Amerika,Japonya gibi teknoloji üreten ülkelerde bile eğitim çoğunlukla sınıflara kurulan akıllı tahtalarla değil öğretmen aracılığıyla yapılmaktadır.Bu projenin faydalı olabilmesi için her öğrencinin bir laptopu olması gerekir. MEB iki yıl önce de Hüseyin Çelik'in bakanlığı sırasında BT sınıfları kurma projesi başlatmıştı. Öğretmenlerden bu projedeki bilgisayarların eksikliği ve uzun süre atıl durumda kaldığı yönünde şikayetler gelmiştir. Fatih projesi başlatılmadan bu projenin devamlılığına bakılmalıydı.Fatih projesinde öncelikle öğrenci ve öğretmenlerin bu donanımı kullanabilmesi için yeterli becerisi yoktur,bu sürecin iki yıl değil on yıl gibi bir süreye uzatılması gerekir.. Fatih projesinden ne öğrenci ne öğretmen ne de Türk Eğitim sistemi faydalanabilecektir,bu projeden sadece milyon dolarlık ihaleler ile nemalanacak bazıları faydalanacaktır!!!!!!"

Az önce Abbas Güçlü'nün habertürk televizyonuna yaptığı yorumu dinledim, fatih projesini şöyle ifade etti:"MEB eğitim sisteminde öncelikle öğretmen odaklı eğitimi önemsemelidir, Amerika,Japonya gibi teknoloji üreten ülkelerde bile eğitim çoğunlukla sınıflara kurulan akıllı tahtalarla değil öğretmen aracılığıyla yapılmaktadır.Bu projenin faydalı olabilmesi için her öğrencinin bir laptopu olması gerekir. MEB iki yıl önce de Hüseyin Çelik'in bakanlığı sırasında BT sınıfları kurma projesi başlatmıştı. Öğretmenlerden bu projedeki bilgisayarların eksikliği ve uzun süre atıl durumda kaldığı yönünde şikayetler gelmiştir. Fatih projesi başlatılmadan bu projenin devamlılığına bakılmalıydı.Fatih projesinde öncelikle öğrenci ve öğretmenlerin bu donanımı kullanabilmesi için yeterli becerisi yoktur,bu sürecin iki yıl değil on yıl gibi bir süreye uzatılması gerekir.. Fatih projesinden ne öğrenci ne öğretmen ne de Türk Eğitim sistemi faydalanabilecektir,bu projeden sadece milyon dolarlık ihaleler ile nemalanacak bazıları faydalanacaktır!!!!!!"

Geri