Fatih Projesi için Tübitak Çağrısı

Kodla Büyü

Olcay Büyükçapar

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Fatih Projesi için en verimli işleri biz yapabiliriz her durumda. Neden proje de geliştirip bu çağrıya başvurmayalım?
Kamu kurumlarında çalışanlar yani öğretmenler de başvuru yapabiliyor. Öğrendiğim kadarı ile ilk etapta dikkat edilen birçok proje başvurusunda olduğu gibi şekil. (yazı tipi, sayfa boşlukları vb.) Fikirlerimizi paylaşabilir hatta hayata geçirme noktasında işbirliği yapabiliriz. Dileyen arkadaşlarla (İzmir'de olanlarla) çay kahve içip konuşabiliriz dahi.
@BeMad hocam "Fatih Projesi Paylaşımları" başlığının 9.sayfasında bu çağrıdan söz etmiş ama o konu başlığı içinden çıkarıp tek konu başlığı ile tekrar paylaşmak istedim.
...
Çağrı tam metni ve ekleri : http://www.tubitak.gov.tr/sid/2533/cid/27980/index.htm

Bu çağrı konusu kapsamında ele alınacak alt konular aşağıda örnekleri ile birlikte verilmiştir. Proje çağrısı sadece bu liste ile sınırlı olmayıp, “Bilgi Erişim ve Yönetim Sistemleri” kapsamında FATİH Projesi ile ilişkilendirilebilecek başka konular da proje önerisine konu olabilir. Çağrı konusu kapsamında önerilecek projeler; bu alt konulardan sadece birini ele alabileceği gibi bütünlük arz edecek şekilde birden fazla alt konuyu da kapsayabilir.

Eğitsel Ağlar ve Etkileşim:
Öğretmen-öğrenci-veli etkileşimleri, içerik paylaşımı
Eğitsel ağlar, sosyal eğitim platformları, eğitimde sosyal medya kullanımı
Uzman/eğitmen bulma, otomatik diyalog model ve sistemleri

Arama Teknolojileri:
Dikey arama teknolojileri
Soru cevaplama sistemleri
Bilgi süzme ve analizi
Öneri sistemleri
Konu tanıma ve izleme
Çoklu ortam ve mekânsal veri erişim sistemleri

Veri Erişim ve Analitiği:
Veri madenciliği ve veri ambarı teknolojileri, kullanım analitiği
Kişisel veri ve performans yönetimi, portföy geliştirme
Metin sınıflandırma, özetleme, el yazısı tanıma
İntihal tespit ve takip araçları
Sayısal Haklar Yönetimi (DRM)
Anlamsal web ve ontolojiler

Sistem Desteği:
Bulut depolama ve erişim, veri merkezleri ve dosya paylaşımı
Önbellekleme (Caching ) , İçerik Dağıtım Ağları (CDN)
IPv6 teknolojileri

E-öğrenme Teknoloji ve Uygulamaları:
Oyun tabanlı öğrenme, mobil öğrenme uygulamaları, sanal gerçeklik öğrenme ortamları
Bireysel ders ve rehberlik destek sistemleri
Özel eğitim uygulamaları
E-kitap/içerik teknolojileri

Alt konuların tespiti gerçekten isabetli yapılmış.Öğretimdeki ihtiyaçları doğru analiz etmişler..Bu çalışma için 6 milyon lira ayıracaklarına bizlerden yararlansalar daha ekonomik olurdu bence..Çoğumuz ileri derecede uzman olmayabiliriz ama yol gösteren sistemler yapsalar Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri bu işin üstesinden gelir diye düşünüyorum..Birkaç yıl önce Bilişim Teknolojileri Dersi için hazırlanan materyal cd'leri gibi basit ürünler geliştirip pahalıya ihalelerde satın almasalar keşke..
Ben baştan beri e-okul'un asp temelli yapılmasından; balkanlığın teknoloji konusunda ipin diğer ucunu amerikalılara kaptırdıklarını düşünüyorum.Bu çağrıda yem bence..önceden teklifi aldılar,bu çağrıyla gelecek fikir ve çalışmalara da bakıp onlarınkine para dökecekler..Asp gibi kodlarla uğraşırsan sonunda veritabanına bağlanamazsın yoğunluk olduğunda..İleride fatih projesi çalışmaları da kilitlenecek gibi gözüküyor.İyi Çalışmalar..

her bt öğretmeninden bir eğitsel yazılım isteseler ve kullanılabilirliği yüksek olanlara ek ödeme yapsalar, daha karlı bir iş yapılmış olur.
hem bt öğretmenleri hem fatih projesi hem de meb kazanmış olur :)

Bütün işlerde birilerine teslim olunuyor. Fatih projesinden önce parlatılan Pardus projesi ne oldu bakar mısınız? 3 TL indirime Pardus projesi çöpe gitti veya gitmek üzere, geçmiş olsun. Halkı için tasarlanmamış devlet aygıtımız maalesef insan olsun, parasal olsun, zaman olsun bütün kaynakları hoyratça harcama konusunda yönetenleriyle birlikte çok mahir. Keşke bt öğretmenlerinden eğitime katma değer üretebileceğimiz işler isteseler. Bizler fişi prize takan ustalardan daha ileriye geçemeyeceğiz sanırım. Yinede bt öğretmenleri olarak birlikte hareket ederek tabanda güzel işler yapabilirsek belki sağır kulaklara su kaçırabiliriz diye düşünüyorum. Bu açıdan bakarsak zibula arkadaşıma katılmakla birlikte ümiidimizi korumalı ve diğer öğretmenlerden daha çok çalışmalıyız. Bu proje teklifleri değerlendirilebilir ve üzerinde takım çalışmaları yapılabilir. Saygılarımla.

Geri