FATİH Hız Testi Aldatmacası

Kodla Büyü

diferans

Site Gezgini
Bildiğiniz gibi Türk Telekom firması birkaç ay önce okullardaki internet hızımızı test etmemiz için fatihhiztesti.turktelekom.com.tr adresini kullanıma açtı. Temelde kendi hız testi sayfasından çok farklı değil ama ilginç bir nokta var bu konuda. BU testi ne zaman çalıştırsam 90mb ve üzeri sonuçlar alıyorum. Ama bu rakamlar bizim herhangi bir Türk Telekom sunucusuyla değil MEB sunucularıyla bağlantı hızımızı ölçüyor. Mesela bugün yaşanan bir yavaşlığı test etmek için Hem Türk Telekom'un testini hem de Ookla'nın testini birlikte açtım. TT testi yine 90mb'i bulurken Ookla ping gönderecek sunucu bile bulamıyor. Bilgisayardan ping atarken de genelde zaman aşımına uğradığını gördüm. Bu forum için bile sonuç aynı. MEB VPN hattı içinde gerekli hızın sağlanması mümkün sanırım ama Türk Telekom MEB sunucuları dışında yeterli hızı sağlamaktan uzak. Bu durumda MEB ağının engellenen siteler ve sertifika azılımlarıyla birlikte internetten çok intranet ağına dönüşmesine sebep oluyor bence. Bakanlığın anlaması gereken şu: okullarda çalışan öğretmenlerin eğitim alanında bile isteklerini tam olarak karşılayamayan EBA portalı gerçeği var. MEB sunucularının dışındaki kaynaklara ulaşamadığımız sürece 90 mb internet hızları gereksiz ve aylık 2000 tl Fiber internet faturaları devlet ve kamu kaynaklarının israfı haline geliyor.

Hocam durum zaten mebin istediği gibi. Meb İntranet sisteme için o parayı ödüyor. Elbette dediğiniz gibi eba yetersiz gelebilir lakin mebinde dediği gibi ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR :)

Ooklada denedim şimdi ben hız 97.92 ye 94,03 mbps çıkmış. Ben bu kadar bile beklemiyorum.

Aynı sorun bizde de var hocam. Türktelekomu aradığımda biz sadece akıllı tahtaların internetine garanti verebiliriz, ordaki ölçümü garanti ediyoruz. fatih projesine bağlı diğer hatlarla ilgilenmiyoruz cevabı verdiler. Sanki tahtaların dışındaki ağ fatih projesinde ait değilde hibe vermişler gibi davranıyorlar

Okuldan e-okul, mebbis vb sistemleri sorunsuz açsın da...

Geri