Fatih altyapısı ile yazıcıya ulaşamıyorum.

Kodla Büyü

filatros

Aktif Üye
Durumu şöyle özetlemek gerekir:
Bilgisayar laboratuvarlarımıza gelen uçlar altyapı tamamlandıktan sonra çoklu IP dağıtımı için açık olması gerekirken açık değildi. Biz de erisim@eba.gov.tr adresine mail attık ve geri dönüş sağlayarak bazı uçları switch ile dağıtmak üzere açtırdık (malum normalde uçlar switch ile çoğaltılamıyor.)
Bunu yaptıktan sonra laboratuvarlarımızda interneti sorunsuz kullanıyoruz ancak şöyle bir durum ortaya çıktı; bu çoklu IP dağıtımı yapılan uçlardan hp p1606dn marka yazıcımı bağladığımda hiçbir şekilde yazıcı ile iletişim kuramıyorum. IP yapılandırma ayarlarına baktığımda 192.168.7.xxx den ip alması gerekirken 192.168.16.xxx havuzundan ip alıyor ve iletişim kuramıyorum. Aynı yazıcıyı normal (tek ip veren) uçlara bağladığımda yine normal uçlara bağlı bilgisayarlar ile sorunsuz bağlanıp çıktı alabiliyorum. Switchleri değiştirsem de yazıcının arayüzüne bağlanıp ayarları değiştirsem de sorun çözülmedi. Sanırsam çoklu IP açtırdıktan sonra bazı kısıtlamalardan dolayı yazıcıya ulaşamadım. Sorunun ne olduğunu ve çözümünün ne olduğunu bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Sabırla okuduğunuz için teşekkür ediyorum. :)

Fatih ağındaki switcleri konfigüre etmişler sanırım sizinde sorununuz bundan kaynaklanıyor. Benim anlamadığım nokta yeğitek bu konfigürasyonu yapıyor da neden okullara bir resmi yazı gelmiyor. yada eba üzerinden bilgilendirme yapılmıyor. Eminim ki çoğu okulda öğretmenler neler olduğunu anlamadan hala bu sorunun nedenini araştırıyor. İnsanları bu kadar uğraştırmanın gereği yok.

Geri