Fatih ağında sunucu çalıştırmak?

Kodla Büyü

adeministrator

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar,

Okul intranetinde duyuru panosu, canlı yayın, tabletten akıllı tahta açma vb amaçlar için sunucu kurmayı düşünüyoruz. Ancak akıllı tahtalar 10'lu ip alıyor. Çoklu ip dağıtanlar 192.168.xxx.xxx ağında çeşitli varyasyonlardan ip alıyor. tekli alanlar başka bir 192.168.xxx.xxx 'de farklı ip alıyor. Access Pointler farklı alt ağ maskesi dağıtıyor. Bloklar farklı alt ağ maskeleri alıyor. Bunların tümünün ulaşabileceği bir yapı yok sanırım. Tüm okuldan ulaşılabilir bir depolama, web vb sunucusu nasıl yapılır.

Diğer bir yol internet üzerinde tutmak. Ancak bunun için meb'den izin almak lazımmış sanırım.

Konu hakkında bilgisi olan var mı?

@habibocak

hocam web işi sıkıntı. web için port açtırman lazım ki meb buna kesinlikle yanaşmıyor. yerel ağda ise dediğiniz gibi her ağ farklı ip aralığında. ve malesef bunlar arasında güvenlik duvarı var. ben bu duruma şimdilik çözüm üretemedim. (kendi yazılımımım için) ama belki ilerde başka bir çözüm üretebiliriz.

switchlerin tüm kontrolü uzaktan olduğu için ve adsl modem gibi içine girip yönlendirme yapamadığımız için imkansız.bende de herşey nete girior kimisi 192.168.7. bloğundan kimisi de 192.168.23. bloğundan...tahtalar malum 10 lu ip... işin özeti hepsi ayrı telden çalıyor...sonuç. internete girdikleri için sıkıntı yok...ağ olayı problem yazıcısı dosya paylaşımı vs...ona da katlanacağız bu durum düzelmezse

akyildiz41' Alıntı:
hocam web işi sıkıntı. web için port açtırman lazım ki meb buna kesinlikle yanaşmıyor. yerel ağda ise dediğiniz gibi her ağ farklı ip aralığında. ve malesef bunlar arasında güvenlik duvarı var. ben bu duruma şimdilik çözüm üretemedim. (kendi yazılımımım için) ama belki ilerde başka bir çözüm üretebiliriz.

hocam sizin programın ilk kullanıcılarındandım. Yokluğunu gerçekten hissediyoruz. Piyasadaki en iyi yazılımdı bana göre. Ajans marmaradaki arkadaşlar (sanırım onlar da öğretmen) web sitesi üzerinden yapıyorlar ama bu bana pek mantıklı gelmiyor. Şöyle ki bizim arkadaşın sitesine ekdersleri TC Kimlik ile sorgulayabilecekleri bir ekran yapmıştık. Nasıl olduysa buradaki verilerin çekildiği excel dosyasını google indekslemiş. Bayan öğretmen ismini google'da aratınca 3. sırada burası çıkıyor. Bir hışımla gelmiş, idareciler yusuf yusuf kaldırttılar. Hele ki kişisel verilerin korunması gibi bir kanun varken bu risk alınmaz diye düşünüyorum. Sonuçta web rahatlıkla hacklenebiliyor. Sitede açık olmasa bile sunucudaki açıklardan yine hacklenebiliriz. Online yoklama için öğrenci bilgileri lazım, öğretmen bilgileri lazım... Cep telefonunda IMEI ya da EMEI lazım... Uzun lafın kısası 100 liraya bu risk alınmaz hocam.

eğer okulunuzdaki ağlar birbirini görmüyorsa ( 10.xxx ve 192.xxx ) ler, ki görmesi gerekir. çözüm çok basit sunucu yaptığınız bilgisayara çift ethernet takacaksınız. linux, freenas vb her türlü sunucu için çok rahat olur. ayrıca hat üzerindeki ağ yükünü de bölmüş olursunuz...

Hocam şunu fatih ağında denermisiniz. 192 ve 10 lu iplerde derseniz daha net sonuç elde ederiz.
Bahsettiğiniz bu sanırım
VPN içinde kendi sitelerimizi hazırlayabiliriz

http://10.182.2.157/

adeministrator' Alıntı:
akyildiz41' Alıntı:

hocam sizin programın ilk kullanıcılarındandım. Yokluğunu gerçekten hissediyoruz. Piyasadaki en iyi yazılımdı bana göre. Ajans marmaradaki arkadaşlar (sanırım onlar da öğretmen) web sitesi üzerinden yapıyorlar ama bu bana pek mantıklı gelmiyor. Şöyle ki bizim arkadaşın sitesine ekdersleri TC Kimlik ile sorgulayabilecekleri bir ekran yapmıştık. Nasıl olduysa buradaki verilerin çekildiği excel dosyasını google indekslemiş. Bayan öğretmen ismini google'da aratınca 3. sırada burası çıkıyor. Bir hışımla gelmiş, idareciler yusuf yusuf kaldırttılar. Hele ki kişisel verilerin korunması gibi bir kanun varken bu risk alınmaz diye düşünüyorum. Sonuçta web rahatlıkla hacklenebiliyor. Sitede açık olmasa bile sunucudaki açıklardan yine hacklenebiliriz. Online yoklama için öğrenci bilgileri lazım, öğretmen bilgileri lazım... Cep telefonunda IMEI ya da EMEI lazım... Uzun lafın kısası 100 liraya bu risk alınmaz hocam.

Teşekkür Ederim hocam. Evet dediğiniz gibi web ortamına bende güvenmiyorum. Yoksa web ortamında çok daha kolay yapılabiliyor bazı işlemler ama risk almaya değmez. web ortamıyla uğraşan çok. bu döneme kadar çok yoğundum. şimdi inş kendi projemize odaklanacağım. tcp ip core bölümünde çok sıkınıtılı bir açık buldum. dolayısı ile o bölümü sıfırdan yazıyorum. bundan dolayı da çok uzadı.
ben meb router ve swtichleri ile çok uğraştım. çok enteresan bir yapısı var. mesela uzaktan açmak için gönderdiğimiz bilgiyi filtreleyebiliyor. ve hedef bilgisayara ulaşamıyor.
ne gerek var bu kadar katı sistemlere onu da anlayabilmiş değilim. birçok yönden elimizi ayağımızı bağlıyor. gelişimi kapatıyor..

Konunun üzerinden uzun bir zaman geçmiş. Belki konuyla alâkalı yeni yöntemler bulunmuştur diye sormak istiyorum.
Fatih ağ altyapısına sahip okulda TrueNAS kurarak tahtalarda kullanmak istiyorum.
Tahtaların bazıları kablolu, bazıları kablosuz ağa bağlı. (10.x.x.x)
FreeNAS sunucuya dosya yükleme ise öğretmenler odasından veya idare bilgisayarlarından yapılacak. (192.x.x.x)
Bu durumda yukarıda da yazıldığı gibi farklı ip'lere sahip cihazlar arasında TrueNAS sunucunun görülebilmesi için nasıl yapılandırabiliriz?

Burada forum içerisinde "meb sınırsız google drive alanını etkeinleştiremek." konusunda denk geldim. Bunu etkinleştirsek, öğretmen arkadaşlara drive içinde kendi adlarına klasör açmayı ve dosya yüklemeyi öğretsek. Sınıflarda da tahtalarda google drive'a bağlanma ve dosyalarına nasıl erişeceklerini anlatsak amacımıza ulaşmış olmaz mıyız? Şimdilik :)

Son düzenleme:
Geri